بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 78509

تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۳

آماده‌باش فردوسی برای تحریم‌ها

بازار ارز بعد از آرام‌شدن چند‌هفته‌ای، دوباره وارد کانال افزایشی شد. موج تازه بالارفتن نرخ ارز از سه روز پیش شروع شده و نرخ دلار بازار آزاد در یک حرکت تدریجی، ۱۳هزار‌و ۵۰۰ تومان در روز دوشنبه قیمت‌گذاری شد و دیروز به ۱۵هزارو ۳۰۰ تومان رسید؛ افزایشی که جو روانی حاصل از آغاز تحریم‌های چهارم ...


بازار ارز بعد از آرام‌شدن چند‌هفته‌ای، دوباره وارد کانال افزایشی شد. موج تازه بالارفتن نرخ ارز از سه روز پیش شروع شده و نرخ دلار بازار آزاد در یک حرکت تدریجی، ۱۳هزار‌و ۵۰۰ تومان در روز دوشنبه قیمت‌گذاری شد و دیروز به ۱۵هزارو ۳۰۰ تومان رسید؛ افزایشی که جو روانی حاصل از آغاز تحریم‌های چهارم نوامبر و شکل‌گیری انتظارات در آن بی‌تأثیر نبوده است.

به گزارش بنکر (Banker)،بازار آزاد بیش از هفت ماه است که درگیر نوسانات مداوم است و همین تلاطمات باعث شد نرخ دلار در بازار آزاد در ماه‌های گذشته تا مرز ۲۰ هزار تومان هم پیش برود. حالا این بازار با مداخله دولت و کنترل برخی از محرک‌ها (مانند کانال‌های تلگرامی و تعیین نرخ دلالان) کنترل شده است؛ اما چیزی که بیم آن می‌رود، نوسان و تلاطم دوباره در این بازار با ورود ایران به فاز دوم تحریم‌هاست. به گفته کارشناسان بازار ارز آزاد این مرحله بیش از هر زمان دیگری به سیاست دولت و بانک مرکزی بستگی دارد. اگر دولت در لحظه مناسب و در محدوده مشخصی از نرخ ارز، نقش مداخله‌گر و کنترل‌گری خود را حفظ کند، می‌تواند جو روانی حاصل از تحریم‌ها را مهار کند؛ اما اگر بازار آزاد به حال خود رها شود، دلار به نرخ‌های بالایی خواهد رسید که کشش و قدرت تحمل آن در جامعه احساس نمی‌شود.

 افزایش ۲ هزار تومانی در ۲ روز
بانک‌ها دیروز دلار و یورو را با قیمت بیشتری در مقایسه با اوایل هفته خریدند. دیروز بانک‌ها قیمت خرید یورو و دلار را افزایش دادند؛ به‌طوری‌که دلار را با قیمت ۱۱‌هزار‌و ۹۰۰ تومان و یورو را هم با قیمت ۱۳‌هزار‌و ۴۹۰ تومان خریداری می‌کنند. این در حالی است که اوایل هفته جاری بانک‌ها دلار را ۱۰‌هزار‌و ۷۰۰ تومان و یورو را تا ۱۲‌هزار‌و ۲۰۰ تومان خریداری کرده بودند. همچنین دیروز قیمت ارز مسافرتی توزیع‌شده از سوی بانک‌ها هم حدود ۱۴ هزار تومان و در تابلوی صرافی‌ها بین ۱۵‌هزارو ۳۰۰ تومان قیمت‌گذاری شد.بازار ارز شاهد کمترین نوسان در ماه‌های اخیر بود؛ به‌طوری‌که به‌ندرت در این بازه زمانی شاهد عبور نرخ دلار از کانال ۱۳ هزار تومان بودیم و اگر این اتفاق روی می‌داد، در کمترین زمان دوباره به این کانال بازمی‌گشت؛ اما از اوایل هفته جاری دوباره این نوسانات و تلاطم‌ها به بازار ارز بازگشته و نرخ هر دلار آمریکا در حرکت تدریجی خود از مرز ۱۵ هزار تومان نیز عبور کرد. همچنین نرخ فروش دیگر ارز معتبر یعنی یورو نیز در روند مشابه با عبور از مرز ۱۷ هزار تومان تقریبا ۱۷‌هزار‌و ۳۰۰ تومان است. بسیاری از کارشناسان اقتصادی جو روانی حاصل از آغاز تحریم‌های چهارم نوامبر و شکل‌گیری انتظارات مبنی بر افزایش نرخ ارز را در این افزایش تقاضا و قیمت مؤثر می‌دانند. از سویی با افزایش نرخ تورم در جامعه و احتمال افزایش آن در آینده نزدیک، بیشتر مردم سعی می‌کنند تا با خرید ارز به‌عنوان دارایی با قدرت بالای نقدشوندگی از کاهش ارزش دارایی خود در امان باشند.

بروز آثار ارزی تحریم با وقفه
فعالان بازار آزاد هم معتقدند فاز دوم تحریم‌ها تأثیر خود را از چند روز قبل از اجرائی‌شدن، روی بازار گذاشته و نرخ‌ها در نمودار صعودی حرکت می‌کنند. یکی از دست‌فروشان راسته خیابان فردوسی  وضعیت بازار ارز در آستانه دور دوم تحریم‌ها را این‌طور شرح داد: الان سه روز است با اینکه یک روز تعطیلی هم در‌این‌بین وجود داشت، نرخ ارز حدود دو هزار تومان افزایش پیدا کرد و اگر به همین روال ادامه پیدا کند، می‌توان انتظار نرخ‌های خیلی بالایی بعد از ۱۳ آبان را داشت؛ اما همه‌چیز به بانک مرکزی بستگی دارد. بازار ارز به شکلی است که حتی نسبت به هر خبر مداخله بانک مرکزی واکنش مثبت نشان داده و قیمت‌ها پایین می‌آید؛ چون الان مشکل بازار کمبود عرضه و بالابودن تقاضاست. اگر بانک مرکزی به صرافی‌ها و بانکی‌ها ارز مورد نیاز را تزریق کند، قطعا نرخ‌ها خواهد شکست.
محسن قادری، یکی از فعالان بازار ارز و سکه، نیز درباره احتمال افزایش نرخ ارز بعد از اجرای دور دوم تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران توضیح داد: تجربه‌های قبلی ما در تحریم‌ها نشان داده ممکن است یکی، دو روز قبل از تحریم‌ها بانک مرکزی و دولت فشار آورده و قیمت نرخ ارز را پایین نگه دارند؛ اما اگر قرار باشد قیمت بالا برود، بعد از ۱۳ آبان خواهد بود. تجربه قبلی تحریم‌ها نشان داده افزایش نرخ ارز با تأخیر چندروزه بعد از شروع تحریم‌هاست؛ ولی در مجموع نسبت به آینده نرخ ارز خیلی مطمئن نیستم. خیلی به اینکه بانک مرکزی چه سیاستی را به کار بگیرد و چقدر بخواهد قدرت‌نمایی کند، بستگی دارد. آن‌چنان که تاکنون مقامات واکنش نشان داده‌اند، به نظر می‌ر‌سد اتفاق خاصی نخواهد افتاد و مانند روال همیشگی تحریم‌ها خواهد بود و با تأخیر آثار ارزی تحریم بروز پیدا می‌کند.او ادامه داد: واقعیت این است که در ماه‌های اخیر به‌هیچ‌عنوان بازار ارز بر مبنای یک منطق و قاعده حرکت نکرده و هیچ‌کدام از نرخ‌ها واقعی نبوده است. ما سال گذشته در پیش‌بینی‌های‌مان نهایتا افزایش نرخ ارز تا هشت ‌هزار تومان را برآورد می‌کردیم و به‌هیچ‌عنوان به نرخ‌های بالای ۱۵ هزار تومان فکر نمی‌کردیم؛ بنابراین نمی‌توان اکنون هم دنبال یک منطق و قاعده در پیش‌بینی‌ها باشیم؛ چراکه عوامل غیرمنطقی اکنون در نرخ ارز تأثیرگذارتر هستند. نرخ دلار را با هر فرمول اقتصادی حساب کنید، متوجه می‌شوید، ۱۵ هزار تومان زیاد است و جامعه هم کشش چنین نرخ‌هایی را ندارد. اکنون در بازارهایی به جز بازار ارز هم همه دست نگه داشته‌اند و همه معاملات را به بعد از اجرای تحریم‌ها موکول کردند؛ یعنی بازار به یک حالت انتظاری فرو رفته است. در اقتصادهایی شبیه ما گویا لزومی هم ندارد از منطقی پیروی شود. مثلا زمانی که مخالفان دولت دلار را خریداری می‌کنند و در تعیین نرخ‌های چندبرابری عملا مداخله و نقش‌آفرینی می‌کنند؛ یعنی این اقتصاد می‌تواند خارج از قاعده‌ها عمل کند.

بانک مرکزی هیجان‌زده عمل نکند
به گفته کارشناسان اینکه چقدر از فشار آمریکا که روی کاغذ در نظر گرفته، در عمل می‌تواند اجرائی شود، تأثیر بسزایی در تعیین نرخ ارز خواهد داشت. اگر فرض را بر این بگذاریم که این تحریم‌ها صادرات نفت ما را کاهش نداده و به صفر نرساند و ایران بتواند بالای یک میلیون بشکه در روز فروش داشته باشد، می‌توان امیدوار بود، بانک مرکزی توانایی مهار افزایش نرخ ارز بعد از آن را خواهد داشت؛ اما بانک مرکزی برای مداخله خود باید یک کف و سقف تعیین کند و به شکل هیجانی به بازار آزاد ورود نکند. به نظر می‌رسد بانک مرکزی زمانی که ورود پیدا کند، بازار واکنش مناسبی نشان می‌دهد؛ مانند مداخله‌ای که چند هفته پیش انجام شد و نرخ دلار را از ۱۸ هزار تومان به ۱۲ هزار تومان کاهش داد. میزان ارزی که بانک مرکزی به بازار تزریق کرد، گفته می‌شود حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار بود؛ اما همین میزان هم قابلیت کنترل و مهار نرخ ارز را داشت.
به نوشته  شرق، آن‌چنان که مشاهدات میدانی نشان می‌دهد، بازار ارز آزاد اکنون با کمبود عرضه و مازاد تقاضا مواجه است و حجم زیادی از این تقاضا مربوط به دلارهای خانگی و دلارهایی است که به‌عنوان سرمایه از کشور خارج می‌شود. این دلارهای خانگی که به منزله کسب سود به بازار می‌آیند، نسبت به تحولات بازار و مداخله بانک مرکزی بسیار تأثیرپذیر هستند و می‌توان به کنترل نرخ آنها با مداخله بانک مرکزی امیدوار بود.
 

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=78509
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  علی صلاحی‌نژاد، مدیرعامل بیمه ملت شد

  بازار ارز در مسیر ثبات قرار گرفت

  شناسایی ۲۷۰۰ نفر بدهکار مالیاتی بیت کوین

  عملکرد هشت ماهه نخست سال ۹۷ بیمه "ما"

  نوسان قیمت نفت بعد از مواضع زنگنه درباره منافع اعضای اوپک

  نرخ پوند و یورو بانکی در مسیر افزایش

  مردم به اخبار غیر رسمی بازار پول و ارز توجه نکنند

  دم و بازدم دلا‌ر در جو ۹ هزار

  جوانگرایی در صنعت بیمه از عوامل مهم توسعه به شمار می آید

  نرخ ارز آزاد و نیما به هم نزدیک می‌شود

  اطلاعیه مهم بانک ملی ایران در خصوص گروه ملی فولاد

  بانک‌پاسارگاد، هیچ‌گونه بدهی به بانک‌مرکزی ندارد

  روایت های متناقض از دلار ۴۲۰۰ تومانی

  همتی: مردم مراقب دلالان بازار ارز باشند

  توسعه ارز دیجیتال برای معاملات بین بانکی امارات و عربستان

  هزینه تعلل در اصلاح نظام بانکی

  تقدیر بانک‌پاسارگاد از نفرات برتر کنکور سراسری

  صعود اونس طلا متوقف شد

  بررسی بودجه در مجلس به تعویق افتاد

  همتی: بانک مرکزی بازار ارز را مدیریت و هدایت می کند

  بانک کشاورزی رویداد فینتک فارم برگزار می کند

  مردم مراقب دلالان بازار ارز باشند

  مراقب دام کلاهبرداران پیامکی باشید

  روایت های متناقض از ماجرای دلار ۴۲۰۰ تومانی

  انتصابی جدید در بانک صنعت و معدن

  پرداخت عوارض خروج از کشور الکترونیک شد

  مسیر قیمت طلا در کوتاه مدت

  رشد ۱۲۴ درصدی خالص سود بانک سینا

  بانک ملی از گروه ملی صنعتی فولاد ایران حمایت می کند

  کمترین نرخ دلار بعد از چهار ماه

  موضوع موسسات غیرمجاز شفاف شد؟

  کاهش نرخ ۶ ارز بین بانکی/ یورو ۴۷۷۴ تومان شد+جدول

  تاکید انگلیس در بهره‌‎مندی ایران از منافع برجام

  امتیازات ویژه بانک صادرات برای انتخاب کارت‌های سپهری به‌عنوان کارت سوخت

  رکورد میزان تراکنش دستگاه های دولتی شکسته شد

  بازدید از موزه بانک ملی برای کاربران کانون جوانه ها رایگان شد

  شفاف سازی "های وب" درباره پروژه مهم USO2

  بیمه سرمد خسارت آتش سوزی آکادمی ملی المپیک را پرداخت کرد

  لزوم فروش املاک مازاد بانک ملی در زمان مقرر

  تمام شدن پول‌ها بدون ارائه محصول !

  افتتاح آموزشگاه ۳ کلاسه شهدای بانک رفاه

  پرداخت خسارت پلنگ توسط بیمه “ما”

  فعالیت کارخانه سامسونگ در چین متوقف شد

  اهدای یک دندانپزشکی سیار توسط بانک رفاه

  امکان دریافت رمز دوم کارت در بانک‌پاسارگاد فراهم شد

  سرقت از اتریوم چینی/دستور‌العمل هایی برای حفظ دارایی رمزارز نئو (NEO)

  اولویت بانک صنعت و معدن تامین سرمایه در گردش واحد های تولیدی است

  ۴۵۰۰ میلیارد تومان ارز در بانک‌ها سپرده‌گذاری شد

  آخرین وضعیت پرداخت خسارت زلزله‌زدگان بیمه شده در کرمانشاه

  سهم ۴۳ درصدی اوراق سلف در تامین مالی بخش خصوصی

  بانک صادرات به ٨۶ هزار نفر وام ازدواج پرداخت کرد

  ۲ عامل غلبه طلا بر دلار

  بازدید مدیرعامل بانک کارآفرین از شعب اصفهان

  واحد بانکداری شرکتی بانک گردشگری افتتاح شد

  چالش بزرگ سکه فروشان و بانک مرکزی

  احراز هویت الکترونیکی؛ راهکار شفاف سازی و جلوگیری از تقلب

  آمادگی شعب ارزی بانک ها و صرافی ها جهت خرید ارز

  اجاره حساب بانکی!

  احتمال روند صعودی قیمت طلا از سال ۲۰۱۹

  رویکرد حراست اخلاق‌گرائی و تخصص‌گرائی است

  محمدرضا خسروی سرپرست مدیریت حسابرسی و کنترل داخلی بیمه دانا شد

  آموزشگاه سه کلاسه شهدای بانک رفاه افتتاح شد

  واکنش رهبری به اظهارات مقامات آمریکایی و توصیه اقتصادی به مسئولان

  ادامه درخشش طلا در بازارهای جهانی

  تاکید بانک ملی بر فروش املاک مازاد

  راز از نفس افتادن قیمت دلار چیست؟

  قیمت مسکن در تهران از متری ۵ تا ۱۷ میلیون تومان + جدول

  حمایت‌ازتوسعه، ایجاد و حفظ اشتغال در دستور کار

  راه اندازی ساز و کار مالی با اروپا طی ۲ هفته آینده

  تجربه وحشتناک خالی شدن حساب در تنها نیم ساعت!

  فروشندگان ارز خانگی به صف شدند

  ماجرای برداشت‌های بدون اجازه از حساب بانکی مشتریان

  شرایط جدید افتتاح حساب بانکی برای افراد زیر ۱۸ سال

  صراف ها: خرید و فروش خیلی کم است

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو