بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 67622

تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۴

آیا ارزهای دیجیتال ملی فراگیر خواهند شد؟

آیا ارزهای دیجیتال ملی فراگیر خواهند شد؟ در کشورهایی که نقش پول نقد در آنها رو به افول بوده و یا شبکه‌ی مالی‌شان نیازمند تحول است، ممکن است شاهد شکل‌گیری پول‌های دیجیتال نظیر بیت کوین باشیم. به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، مردم سوئد روزبه‌روز بیشتر از پول نقد دور می‌شوند. تعداد اسکناس و سکه ...

آیا ارزهای دیجیتال ملی فراگیر خواهند شد؟

در کشورهایی که نقش پول نقد در آنها رو به افول بوده و یا شبکه‌ی مالی‌شان نیازمند تحول است، ممکن است شاهد شکل‌گیری پول‌های دیجیتال نظیر بیت کوین باشیم.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، مردم سوئد روزبه‌روز بیشتر از پول نقد دور می‌شوند. تعداد اسکناس و سکه در گردش در این کشور به کمترین میزان خود طی ۳ دهه‌ی گذشته رسیده است. بر اساس تخمین بانک مرکزی سوئد، فقط ۱۵ درصد از مجموع تراکنش‌های خرد صورت گرفته در این کشور به صورت نقدی است. تعداد تراکنش‌هایی که با استفاده از اسکناس و سکه در سوئد صورت می‌گیرد از ۴۰ درصد مجموع تراکنش‌ها در سال ۲۰۱۰ به ۱۵ درصد رسیده است. این کاهش اقبال عمومی به پول نقد، احتمالا به‌دلیل شیوه‌های پرداختِ همراه باشد که از جذابیت زیادی برای شهروندان این کشور برخوردار است.

این روند سبب شده است بانک مرکزی سوئد با پرسشی اساسی روبرو شود و آن هم اینکه «آیا این کشور باید به سمت ارائه‌ی شکلی جدید از پول دیجیتال و با پشتوانه‌ی دولتی حرکت کند یا خیر؟» همچنین اگر پاسخ این سؤال مثبت باشد، سؤال دیگری مطرح می‌شود و آن هم اینکه «آیا این پول دیجیتال باید از فناوری بنیادین بیت کوین یعنی بلاک چین استفاده کند؟»

سوئد تنها کشوری نیست که با این پرسش جدی برای استفاده از فناوری بلاک چین روبرو شده است. بلاک چین یا همان دفاتر کل توزیع شده در واقع شبکه‌ای دربردارنده تعداد زیادی کامپیوتر است. این شبکه‌ی غیرمتمرکز درست در مقابل الگوهای متمرکز (نظیر بانک‌ها) قرار می‌گیرد. در شبکه‌های غیرمتمرکز، عملیات تأیید تراکنش‌ها و ثبت آنها توسط تعداد زیادی از کامپیوترهای حاضر در شبکه صورت می‌گیرد و به‌این‌ترتیب، امکان دستکاری در این عملیات تقریبا وجود ندارد. بسیاری از مدیران بانک‌ها در سراسر دنیا بر این باورند که این الگوی غیرمتمرکز می‌تواند جایگزین مطمئنی به جای پول نقد باشد و به افزایش کارایی سایر سیستم‌های پرداخت نیز بیانجامد.

پول دیجیتالِ دارای پشتوانه‌ی بانک مرکزی را می‌توان پدیده‌ای متناقض دانست. اما چرا؟ هدف از خلق بیت کوین، ایجاد پولی بود که نیازی به بانک نداشته باشد. حال آنکه ارز دیجیتال دولتی این گونه نیست. ارز دیجیتال دولتی یک سری اما و اگرهای دیگر را نیز با خود به همراه دارد. این نوع پول را باید به چه شکلی طراحی کرد؟ چه کسی بر روند آن نظارت می‌کند؟ بهره‌برداری از چنین ارزی چه تأثیری بر ثبات اقتصادی کشور منتشرکننده و نیز ثبات اقتصاد بین‌المللی دارد.

بانک مرکزی سوئد برای یافتن پاسخی برای این سؤالات، برنامه‌ای جامع برای مطالعه‌ی جزئیات و پیامدهای چنین طرحی را آغاز کرده است. مطالعه‌ی فناوری بلاک چین و نیز شیوه‌های سازگاری روش‌های سنتی و متمرکز حسابداری با «کرون الکترونیکی» (e-krona) از مهم‌ترین بخش‌های این برنامه‌ی تحقیقاتی است.

برخی اقتصاددان‌ها در چند سال اخیر به این نکته اشاره کرده‌اند که ارزهای رمزنگاری شده دارای پشتوانه‌ی بانکی می‌توانند امکان انتشار توکن‌های دیجیتالی مشابه پول نقد را به دولت‌ها بدهند. چنین توکن‌هایی را برخی در اصطلاح «فدکوین» (FedCoin) می‌نامند. فدکوین ضمن حفظ حریم خصوصی و ناشناس نگه داشتن کاربر (همانند بیت کوین)، از مشکلاتی نظیر نوسانات شدید قیمتی (که امری رایج در دنیای ارزهای دیجیتال است) مصون خواهد بود. هم‌اکنون بانک‌های مرکزی در بسیاری از کشورها به واکاوی این مسأله مشغول هستند، اما سوئد در این میان پیشتاز است.

راد گارات (Rod Garratt) استاد اقتصاد در دانشگاه کالیفرنیاست. او می‌گوید: " یک ارز دیجیتال که در دسترس همه مصرف‌کنندگان قرار داشته باشد، انبوهی از مسائل خاص خود را به همراه دارد."

اولین سؤال این است که چه کسی مسئول تأیید درستی تراکنش‌ها و به‌روزرسانی دفتر کل توزیع شده است. حتی اگر پاسخی مناسب برای این سؤال یافت شود، باز هم باید به بررسی نقش بانک‌ها در دور‌ه‌های بحران پرداخت. در بیشتر نظام‌های مالی دنیا می‌بینیم که وقتی بحرانی مالی روی می‌دهد، مشتریان تصمیم می‌گیرند پول‌شان را از حساب‌هایشان خارج کنند. اما بانک‌ها با سازوکارهای مختلف این روند را کُند می‌کنند و همین سبب می‌شود بانک مرکزی بتواند پول کاغذی بیشتری برای تأمین نیاز مردم چاپ کند. اما اگر پول کاملا دیجیتال شود، دیگر چنین تدابیری کافی نخواهد بود و شهروندانِ نگران به سرعت پول‌های خود را از حساب‌هایشان بیرون می‌کشند. این اقدام سبب ایجاد ضربه‌ای ناگهانی به نظام مالی شده و پیامدهایی منفی را به همراه خواهد داشت.

مقاله جدیدی که توسط بانک تسویه حساب بین‌الملل منتشر شده است گویای رویکردی دقیق‌تر در این زمینه است. این بانک در واقع نهاد هماهنگ‌کننده بانک‌های مرکزی دنیا است. گارات و مورتن بک (یکی از پژوهشگران این بانک) بین دو نوع ارز دیجیتال خُرد (نظیر فدکوین) و ارزهای دیجیتال کلان (که صرفا توسط بانک‌های مرکزی قابل استفاده هستند)‌ تمایز قایل شدند.

یکی از نقش‌های مهمی که بانک‌های مرکزی در نظام مالی جهانی بازی می‌کنند، تسهیل پرداخت‌های بزرگ بین بانک‌های تجاری است. بانک‌های تجاری مبلغی را نزد بانک‌های مرکزی به ودیعه می‌گذارند و برای ارسال مبلغی به یک بانک دیگر به نظام پرداختی واسطه‌ی بانک مرکزی نیاز دارند. بانک مرکزی با این مبلغ، تسویه حساب مورد نظر را انجام داده و مبلغ ودیعه‌ی هر بانک را به‌روزرسانی می‌کند. واژه‌ی «تسویه حساب» در اینجا درواقع به معنای انجام تراکنش مورد نظر است.

نظام پرداخت کلان در بسیاری از بانک‌های مرکزی با یک مشکل عمده روبرو است و آن هم اینکه زبان برنامه‌نویسی و نیز طراحی پایگاه داده این سیستم‌ها بسیار قدیمی است. دولت‌ها به دنبال به‌روزرسانی این سیستم‌ها هستند. بانک مرکزی کانادا و سنگاپور به تازگی از سامانه‌های پرداخت کلان مبتنی بر بلاک چین رونمایی کردند. این سیستم امکان تسویه حساب آنی را از طریق توکن‌های ارز دیجیتال فراهم می‌سازد. چین نیز در پی اجرای آزمایشی چنین سیستمی است.

از آنجاکه چنین سیستمی مختصِ بانک‌ها خواهد بود، پیامدهای استفاده از ارز دیجیتال در سطح خرد که در اختیار شهروندان است را به همراه ندارد. گارات می‌گوید:" در واقع فقط زیرساخت‌های اداری بازار مالی را به‌این‌شکل تغییر می‌دهیم."

البته این فناوری هنوز کامل نشده است و به نظر می‌رسد در آینده شاهد تغییراتی در آن باشیم.

اما حتی این پیشنهاد نیز نمی‌تواند مشکلی که سوئد با آن مواجه است را حل کند. یکی از اصلی‌ترین چالش‌های موجود این است که استفاده از پول نقد در این کشور به شدت کاهش یافته و در عوض استفاده از پرداختِ همراه رو به افزایش است. همین امر سبب می‌شود آن دسته از شهروندانی که از خدمات پرداختِ همراه استفاده نمی‌کنند یا توانایی استفاده از آن را ندارند در حاشیه قرار بگیرند. این خدمات توسط شرکت‌های خصوصی ارائه می‌شود و این بدان معناست که دولت نمی‌تواند سیاست‌های مالی خود را از طریق آنها اجرایی کند. این شرایط سبب می‌شود مدیریت نظام مالی برای کنترل اقتصاد در این کشور از دست دولت خارج شود.

در نهایت اینکه روی آوردن سوئد به ارزهای دیجیتال به استقبال مردم از آن بستگی دارد. گارات می‌گوید:" آیا عامه‌ی مردم برای انجام تراکنش خواستار واسطه‌ی دیجیتالِ مشابه پول نقد خواهند بود؟ در جاهایی که از سوی مردم به دولت‌ها فشار وارد شود، دولت‌ها در نهایت به آن تن می‌دهند. در مقابل، در کشورهایی که چنین فشاری وجود نداشته باشد، چنین چیزی روی نمی‌دهد."

هنوز هیچ کشوری ارز دیجیتال را جایگزین پول رسمی خود نکرده است. باید اندکی منتظر بمانیم تا ببینیم این مسیر به کجا ختم می‌شود.

 

منبع: ارز دیجیتال

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=67622
برچسب ها :
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  بیمه دانا ۲۵۳ میلیارد ریال خسارت به شرکت دارو‌سازی سها پرداخت کرد

  «ملی شو»، گامی دیگر به سوی تحول دیجیتال بانک ملی ایران

  نرخ سود بالا با ورود بانک های خصوصی

  چرا ارز دوباره گران شد؟

  روایت نماینده مجلسی که ۳ ماه گوشت نخریده‌ از شرایط اقتصادی !

  مسکن در ۵ سال اخیر چقدر گران شد؟

  روند صعودی قیمت طلا ادامه خواهد داشت

  جلسه تخصصی بیمه پسته در صندوق بیمه کشاورزی برگزار شد

  عسگر اولادی:بانک مرکزی لجبازی می‌کند

  معاملات طلا در فضای مجازی غیرقانونی است

  استرالیا از اسکناس جدید ۲۰ دلاری رونمایی کرد

  پیش‌بینی قیمت دلار در سال ۹۸

  رونمایی از خدمت جدید بیمه ‌ایران با عنوان بیمه تأمین رویه های گمرکی

  درخواست ارزی وزیر اقتصاد از بانک مرکزی

  محرم شدن استاندارد در خانه ایرانیان اقتصاد را شکوفا می کند

  شرایط دریافت وام ۳۰ میلیونی ازدواج

  طلا به روند صعودی ادامه خواهد داد

  بانک‌ها، بیمه‌ها، سازمان بورس و … از واریز سود به خزانه معاف شدند

  آخرین مهلت معرفی ارز دیجیتال تلگرام مشخص شد

  سپرده‌ گذاران بانک ها شوکه شدند!

  ۶ دلیل افزایش نرخ ارز در بازار

  افزایش ۴۸۰ هزار تومانی حباب سکه

  حمایت بانک سامان از خیریه‌ آراسته

  پرواز سکه بر فراز بازار

  تورم مرکز آمار به دنبال تورم بانک مرکزی!

  در نمایشگاه املاک مسکن ۱۰ درصد زیر قیمت بازار فر وش می رود

  آخرین بهای دلا،سکه و طلا در بازار

  اعزام بسیج جامعه پزشکی تامین اجتماعی به مناطق محروم شرق کشور

  با همراه بانک سینا حسابدار شخصی خود باشید

  شرط دریافت وام ۳۰ میلیون تومانی ازدواج

  رفتار عجیب بازار سکه در اولین روز هفته

  مصوبه جدید برای فروش فوری هر روزه ایران خودرو و سایپا

  واگذاری‌ بنگاه‌های بانکی ۳ بانک

  مردم در بانک‌ها چقدر پول دارند؟

  طلا دست از افزایش قیمت برنمی‌دارد

  خرید اقساطی ​کالای ایرانی با کارت «همیاران سپهر»

  افزایش رقم وام ضروری بازنشستگان

  بانک مرکزی، ۳ سیگنال به بازار مخابره کرد

  بانک مرکزی استرالیا از اسکناس جدید ۲۰ دلاری رونمایی کرد

  قیمت مسکن در بهمن ماه چقدر گران شد؟

  نرخ دلار و سکه در بازار و صرافی ها

  پکن: خبری از افتتاح حساب شرکت‌های ونزوئلایی در چین نداریم

  ایکو پرس، تنها پایگاه رسمی اطلاع رسانی ایران خودرو

  مبلغ یارانه‌ها افزایش می‌یابد؟

  قیمت طلا باز هم افزایش یافت

  توافق جدید و مهم چین با آمریکا با خرید ۱.۲ تریلیون دلار کالا

  ایران چند دستگاه خودپرداز دارد؟

  بنیان بانکداری دیجیتال بر روی تجربه مشتری استوار است

  نرخ ۱۵ ارز بین بانکی گران شد

  پیشنهادهای بانک ملی برای روزهای پایانی سال

  رئیس کل بیمه مرکزی: به­ روز رسانی اطلاعات بیمه ای به رشد صنعت بیمه منتهی خواهد شد

  آمادگی کامل بانک کشاورزی برای پرداخت تسهیلات به شرکت های دانش بنیان

  آزمون جامع بیمه دی برگزار شد

  پیش بینی مثبت برای این هفته بورس و ۸ گروه بزرگ

  سرمایه اصلی بیمه ایران، نیروی انسانی زبده آن است

  افزایش سرمایه ۵ هزار میلیارد تومانی دولت در بانک مسکن

  قیمت ارز مسافرتی/ یورو ۱۴۷۴۸ تومان شد

  مشخصات کلی شرکت جدید درج شده و آماده عرضه ۱۰ درصدی در فرابورس

  سرمایه گذاری بانک ملی در صنعت آذربایجان شرقی

  به روز رسانی خدمات الکترونیک بانک تجارت

  مزایده تمام سهام بانک سپه در شرکت امید

  قرارداد آپشن ریسک ها را به فرصت تبدیل می کند/ اختیار معامله در دستان زعفرانکاران

  مشتریان مراقب رمز کارت های بانکی خود باشند

  واکنش بانک مرکزی به تصمیم گروه ویژه اقدام مالی درباره ایران

  فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح شد

  امید رئیس سازمان انرژی اتمی به تحقق وعده های اروپا در مورد برجام

  پرداخت ۳۶ هزار وام ازدواج طی ده ماهه اول سال جاری

  تشریح ویژگی های طرح یکم پیوند مهر ایران

  تقدیر از حراست پست بانک ایران

  نظر مخالف نماینده مجلس به پیوستن ایران در پالرمو و CFT

  آیا بحران در راه است؟

  سپرده ریالی مبتنی بر ارز و احتمال دستکاری سیاستگذار

  برندگان جشنواره کارت هدیه بانک اقتصادنوین معرفی شدند

  آیا در ارزش پول ملی دستکاری شد؟

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو