بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 71936

تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۳

آیا ایردراپ‌های هوشمند (SmartDrops) جامعه ارزهای دیجیتال را دگرگون می‌کنند؟

آیا ایردراپ‌های هوشمند (SmartDrops) جامعه ارزهای دیجیتال را دگرگون می‌کنند؟ با وجود اینکه هنوز درباره درست یا نادرست بودن سازوکار ایردراپ و توزیع توکن رایگان به دارندگان تصمیمی گرفته نشده است، برخی ناظران و استارت‌آپ‌ها عقیده دارند که ایردراپ‌ها بهتر از مکانیزم کنونی می‌توانند انجام شوند. به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، مفهوم ایردراپ هوشمند ...

آیا ایردراپ‌های هوشمند (SmartDrops) جامعه ارزهای دیجیتال را دگرگون می‌کنند؟

با وجود اینکه هنوز درباره درست یا نادرست بودن سازوکار ایردراپ و توزیع توکن رایگان به دارندگان تصمیمی گرفته نشده است، برخی ناظران و استارت‌آپ‌ها عقیده دارند که ایردراپ‌ها بهتر از مکانیزم کنونی می‌توانند انجام شوند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، مفهوم ایردراپ هوشمند یا اسمارت‌دراپ پس از انتشار مقاله‌ای توسط دیوید جانسون نگاه‌ها را به سوی خود جلب کرده است. در این مقاله جانسون به استارت‌آپ‌های بلاک چینی توصیه می‌کند که از ترتیب دادن ایردراپ‌های استاندارد – دادن توکن‌ها به هرکس که آدرس اتریوم دارد – اجتناب کنند و به‌جای آن راه‌حل هدفمندتری برگزینند.

جانسون در ادامه این‌گونه راه‌حل مورد نظر را توصیف می‌کند: «انتخاب هوشمند گیرندگان ایردراپ و بخشیدن مقدار قابل توجهی از ارزش با هدف جذب کاربران واقعی برای شرکت در خودراه‌اندازی (bootstrapping) ابتدایی سیستم.»

به نظر می‌آید که این مفهوم جایگزین در حال قدرت گرفتن است. برای نمونه این مفهوم از اولویت بیشتری باید برخوردار باشد. در واقع جانسون می‌گوید که در پستش به‌اختصار درباره برخی از پروژه‌های موفق اسمارت‌دراپ صحبت کرده است و هدفش بیان مفهوم این ایده بوده است؛ برای مثال این مفهوم قبل از این هم در پروژه‌های Dfnity و Polymatch  پیاده شده است.

ژوئن امسال Dfinity از برگزاری یک ایردراپ با ارزش ۳۵ میلیون دلار برای کاربرانی خبر داد که فرایند شناخت مشتری (KYC) و ضد پول‌شویی (AML) را انجام داده باشند.

همچنین، شرکت‌های جدیدی مانند شرکت مدیریت توکن‌های دیجیتالی TRM نیز درصدد استفاده از ایردراپ‌های هوشمند برآمده‌اند. این شرکت در پلتفرم جدیدش به پروژه‌ها اجازه می‌دهد که توکن‌ها را میان کاربران پخش کنند و اطلاعات آن جهت تجزیه‌وتحلیل به سازندگان ارسال شود.

به نظر می‌رسد که بسیاری از سهام‌داران کریپتو نیز همانند آقای جانسون امید بسیاری برای موفقیت نسل جدید ایردراپ‌ها دارند و به نظر آن‌ها این روش می‌تواند مشکلات موجود در زمینه توزیع توکن‌، از جمله ICOها که از زمان مورد توجه قرار گرفتن، زیر تیغ قوانین و هجمه انتقادات قرار دارند را حل کند.

جانسون اشاره می‌کند که پروژه‌های توکن محور برای جذب کاربران اولیه معمولاً با مشکل مواجه می‌شوند و دارندگان توکن به‌جای استفاده کاربردی بیشتر به دنبال نقد کردن سریع این توکن‌ها هستند.

پاول هاینسورث (Paul Hainsworth) مدیرعامل اوپن گاردن (Open Garden) که از این مدل جدید جهت توزیع توکن‌های OG استفاده خواهد کرد، در گفتگو با کوین‌دسک گفت: اغلب اوقات سرمایه‌گذاران با دریافت توکن‌های ایردراپ به سرعت آن‌ها را به صرافی‌ها منتقل کرده و نقد می‌کنند. مثل این می‌ماند که به صرافی‌ها بگوییم: هی! ما کیف‌پول‌های زیادی داریم و مردم زیادی را اینجا خواهیم کشید پس خواهش می‌کنیم که توکن ما را به صرافی‌تان اضافه کنید!

آقای هاینسورث با افزودن نظرات بسیاری از ناظران درباره رویه غیرمعمول این تصمیمات گفت: به نظر ما این راه خوبی برای اینکه شبکه واقعی خودتان را بسازید، نیست.

جانسون دراین‌باره می‌گوید: به نظرم امکان فروش توکن‌ها در آینده باقی خواهد ماند. اما احساس می‌کنم که پروژه‌ها قبل از این کار باید جامعه خود را ساخته باشند و یک نرم‌افزار واقعی برای عرضه داشته باشند.

جانسون همچنین با اشاره به اینکه امروزه پروژه‌های نرم‌افزاری در حال ساخت جوامعی از کاربران هستند، گفت: این‌یک مسئله الزامی است که برای این کار یک جامعه و محصول واقعی داشته باشید، چراکه مردم قربانی موفقیت‌های خود می‌شوند.

او بابیان این مطلب افزود: اگر آن‌ها پول زیادی داشته باشند، نحوه استفاده از آن را فراموش خواهند کرد. جمع‌آوری سرمایه هدف اصلی نیست؛ هدف اصلی استفاده از سرمایه جمع شده برای ساخت نرم‌افزار است.

هاینسورث نیز از این موضوع کاملاً مطلع است. به‌این‌ترتیب، اوپن گاردن -یک پروژه وای‌فای غیرمتمرکز حمایت‌شده توسط Future Perfect Venture- راه‌حل متفاوتی را در پیش‌گرفته است.

هاینسورث به کوین‌دسک گفت: ما این شبکه را راه‌اندازی خواهیم کرد و به مردم توکن‌هایی که برای استفاده در شبکه نیاز می‌شود را خواهیم داد. با اثبات شدن کاربردی بودن توکن‌ها در شبکه، توکن‌ها را در گام بعدی بین سرمایه‌گذاران توزیع خواهیم کرد.

ایردراپ نیز همزمان با شروع رسمی پروتکل پروژه یا شبکه اصلی انجام خواهد شد، که طبق نظر هاینسورث آماده راه‌اندازی است.

اوپن گاردن ۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ توکن OG را باهدف تشویق مردم برای به اشتراک گذاشتن اینترنت به‌صورت همتا به همتا توزیع خواهد کرد. با استفاده از شبکه توری و پروتکلی که بر روی پلتفرم استلار پیاده‌سازی شده، افراد در گوشی‌های همراه خود قادر به فروش و پرداخت هزینه‌های ارتباطی اینترنت با استفاده از توکن‌های شبکه خواهند بود. (این امکان فعلاً برای اندروید فراهم‌شده است)

اوپن گاردن در حال حاضر یک پیام‌رسان به نام فایرچَت (FireChat) دارد که ۵٬۰۰۰٬۰۰۰ کاربر از آن استفاده می‌کنند. بازار اولیه‌ای که ایردراپ توکن‌ها در آن صورت خواهد گرفت این کاربران خواهند بود.

اما چیزی که اوپن گاردن را منحصربه‌فرد می‌کند، ساخت نوعی تضمین در اسمارت‌دراپ جهت اطمینان یافتن از این است که این توکن‌ها برای تراکنش شبکه استفاده خواهند شد نه برای نقد شدن سریع در صرافی‌ها.

افرادی که این توکن‌ها را دریافت می‌کنند قادر به نقد کردن سریع این توکن‌ها نیستند؛ چرا که در ابتدا باید این توکن‌ها را برای مقاصدی که ساخته‌شده استفاده کنند. این اهداف شامل تبدیل گوشی‌های همراه به هات‌اسپات، انجام تراکنش‌ها و نگه‌داری برنامه بر روی گوشی برای بیش از یک ماه است.
بااین‌حال هنوز هم نمی‌توان از بابت این مطمئن بود که آیا توکن‌ها به دست کاربران درست و شایسته‌ای می‌رسند یا نه.

یکی از تصمیمات مهمی که در پروژه‌ها باید گرفته شود، تعیین درصد کل و قیمت توکن‌هایی است که در شرف توزیع هستند.

همان‌طور که می‌دانید پنهان‌کاری درباره این درصدها می‌تواند اعتماد سرمایه‌گذاران را خدشه‌دار و فرایند عرضه و تقاضا را برای توکن با خطر مواجه کند. طبق گفته‌های جانسون، پروژه‌ها باید درباره تعیین درصد توکن‌های توزیعی جدی باشند.

او دراین‌باره گفت:مردم امروزه یک درصد از توکن‌هایشان را به صورت ایردراپ انجام می‌دهند و این واقعاً معنایی ندارد. به نظرم شما باید بیشتر از این‌ها دراینباره جدی باشید. مثلاً ۲۵ درصد یا حتی ۵۰، ۶۰ درصد از توکن‌هایتان را در اختیار جامعه قرار دهید تا سازندگان بخش کمی از توکن‌ها را در اختیار داشته باشند، و بر کل جامعه مسلط نشوند.

او همچنین افزود: اگر جامعه قسمت اعظم ارزش توکن شما را می‌سازد، پس باید پاداش بیشتری هم بگیرد.

برای اوپن گاردن این مقدار برابر با ۵ درصد کل توکن‌ها خواهد بود که در ۲ مرحله توزیع خواهد شد. چیزی که هانسورث ارزش آن را بیش از صدها دلار برای هر شخص عنوان کرد. باوجوداینکه این درصد حتی دو رقمی نیست و با گفته‌های آقای جانسون فاصله دارد، آقای هاینسورث در گفتگو با کوین‌دسک اعلام کرد که برای پروژه‌ای با این مقیاس بزرگ و با تعداد کاربران قابل توجه، ۵ درصد رقم مناسبی به نظر می‌رسد.

هاینسورث اعلام کرد که توکن‌های درنظر گرفته‌شده برای توزیع، به جهت ایجاد گردش مالی و نقدینگی در شبکه است چراکه اشتراک‌گذاری اینترنت نیازمند پشتیبانی از تراکنش‌های کوچک نیز باید باشد. (ارائه‌دهندگان در اندازه‌های مگابایتی نیز می‌توانند سرویس ارائه کنند)

قیمت‌گذاری توکن‌ها هم دیگر چالش این زمینه است. اوپن گاردن قیمت هر توکن را یک سنت در نظر گرفته، که از قیمت آخرین دور از پیش‌فروش توکن بر روی این توکن به جا مانده است.

آقای جانسون عقیده دارد که در آینده راه‌های دیگری برای قیمت‌گذاری توکن‌ها وجود خواهد داشت. در میان این ایده، بازار پیش‌بینی غیرمتمرکزی که آگِر (Augur) ایجاد کرده را می‌توان یافت. اما تا آن زمان تعیین قیمت توکن‌ها، به پروژه‌ها بستگی‌ خواهد داشت.

هدف ما کاربردی کردن فناوری بلاک چین به معنای واقعی کلمه و تبدیل‌شدن به اولین و بزرگ‌ترین کاربر این فناوری تا پیش از پایان سال جاری است.

این جمله از هانسورث بود. او با لحنی خوش‌بینانه و مطمئن می‌گوید: شرکت‌های واقعی این‌گونه امور را اداره می‌کنند.

 

منبع: ارزدیجیتال

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=71936
برچسب ها :
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  روند معاملات در بازار دلار بررسی شد

  تحقق ضریب نفوذ ۳.۵ درصد بیمه زندگی دور از دسترس نیست

  امکان اخذ مالیات از ثروتمندان براساس حساب‌ بانکی

  نرخ حق الوکاله سال ۹۸ بانک سپه اعلام شد

  برنامه افزایش سرمایه ۲۵ درصدی شرکت بورسی از سود انباشته

  قیمت طلای ۱۸ عیار به ۴۲۱ هزار تومان رسید (+ جدول)

  در طرح شکوه ارزش آفرین بانک دی تا دو برابر موجوی وام ۴ درصدی بگیرید

  به­ روز رسانی اطلاعات بیمه ای به رشد صنعت بیمه منتهی خواهد شد

  ارائه خدمات متنوع بانکی از طریق سامانه سلام پست بانک

  معافیت های مالیاتی حقوق کارمندان سال آینده مشخص شد

  بازار گرم سالخوردگان در معاملات مسکن تهران+جدول قیمت‌ها

  بانک مرکزی ارزهای جهان‌روا را برای ورود پول به کشور ممنوع نکند

  بررسی راه های تسهیل مبادلات مالی بانک کشاورزی ایران و پائولیستا بانک برزیل

  پژوهشکده بیمه همگام با نیازسنجی صنعت بیمه فعالیت کند

  عرضه تازه ترین دستاورد های بانک ملی در «ملی شو ۲»

  شفاف سازی دو شرکت درباره برنامه های آتی و نوسان قیمت سهام

  بازبینی نماد اعتماد الکترونیکی در دستور کار قرار گرفت

  بازدید مدیرکل ارشاد استان تهران از بانک پارسیان

  فروش اوراق گواهی سپرده یک ساله بانک ملی با نرخ سود ۱۸ درصدی

  لوایح FATF تصویب نشود، بانک‌های ما به مشکل جدی برمی‌خورند

  ریشه‌های تورم

  منابع انسانی مهمترین عامل کسب برتری نسبت به رقبا است

  یکبار مصرف‌سازی رمز اول کارت های بانکی

  شکایت وزارت نفت از ۷۲ نماینده نویسنده نامه به سران قوا صحت ندارد

  استقرار طلا در سقف ۹ماهه

  بزرگترین بانک ژاپن شبکه پرداخت مبتنی بر بلاک‌چین را در ۲۰۲۰ میلادی راه‌اندازی می‌کند

  راهکار رونق بازار مسکن

  ادامه موج صعودی قیمت طلا

  زمان واریز حقوق بهمن بازنشستگان

  قدردانی رییس هیات مدیره بیمه سرمد از شعب آزادی و صفائیه کرمان بانک صادرات

  خبرهای خوشی برای صرافی ها در راه است

  در سال ۹۸ این افراد مالیات نمی دهند

  عدم تطبیق با فناوری های نو در عرصه بانکداری مساوی با از دست دادن بازار است

  دلار امروز در صرافی ملی چند؟

  علت کاهش بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی

  کاهش ۵۰ هزار تومانی حباب سکه

  ایران آماده حضور در اتحادیه اوراسیا می شود

  آغاز به کار هفته FATF در پاریس

  همگامی مدیران و فعالان صنعت بانکداری و پرداخت با مرکز فابا تا ITE 2019

  دلار در مسیر صعود قرار گرفت

  کنترل حجم ترازنامه "بانکهای مشکل دار"

  حباب سکه ۳۷۰ هزار تومان شد

  بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی افزایش یافت

  تفاهم نامه بیمه آسیا و خانه صنعت،معدن و تجارت

  خبرهای خوب برای بازار ارز

  رشد ۱۳۰ درصدی پرداخت وام جعاله مسکن

  بانک ملی از تازه ترین دستاوردهای خود رونمایی می‌کند

  بام سازمانی بانک ملی ایران رونمایی شد

  راهکار رونق بازار مسکن از نظر رئیس اتحادیه مسکن

  دستگیری ۲۰ دلال بازار ارز

  استقبال از سیاست تشویقی بانک مرکزی

  رئیس کل بیمه مرکزی: نرخ‌های غیرواقعی به صنعت بیمه آسیب می زند

  اوراق مالی و اسناد منتشره از پرداخت مالیات معاف شدند

  چرا قیمت دلار جهش کرد؟

  بانک سپه ۲۲۷ هزار فقره وام ازدواج پرداخت کرد

  بدهکار کلان بانکی بازداشت شد

  هجوم انگلیسی‌ها برای خرید یورو

  اعلام برندگان قرعه کشی جشنواره پرداخت های الکترونیکی بانک کشاورزی

  شرط تغییر سقف وام مسکن

  ورود اسکناس ارز به هر میزان آزاد است

  نرخ ۲۶ ارز بین بانکی کاهش یافت + جدول

  مهاجرت معکوس منابع سرگردان به بانک‌ها

  اثر پروانه‌ای در بازار ارز؟

  اطلاعیه بانک اقتصادنوین در خصوص اوراق گواهی سپرده مرحله ۲۵

  دو خبر مهمی که شاید منجر به بهبود بورس و کاهش هیجانات بازارهای رقیب شود

  خدمات قابل ارایه در بستر اینترنت ‌بانک مسکن

  برگزاری دوره آموزش بازاریابی بیمه های عمر و زندگی بیمه سرمد در استان البرز

  رمز موفقیت بانک ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی صادرات از نگاه مدیرعامل

  پاسخگویی به مشتریان بانک رفاه در اولویت است

  دلایل افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی چادرملو از زبان مدیرعامل

  شفافیت هدف اصلی سامانه نیماست

  قرارداد ۴۰۰۰ میلیاردی بانک صنعت و معدن و سایپا

  موج‌سواران چگونه دلار را گران کردند؟

  پرداخت ۴۸ هزار وام قرض الحسنه توسط بانک ملی

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو