بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 59481

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۶

اثر نرخ سود بانکی بر قیمت ارز

کارشناسان معتقدند در سال‌های گذشته بانک مرکزی از دو ابزار تغییر نرخ سود بانکی و تزریق ارز، برای کنترل نرخ ارز استفاده کرده است؛ اما می‌توان با بهره‌گیری از روش‌های نوین شرایط مطلوب را در بازارها ایجاد کرد و در این خصوص می‌توان از توسعه بازار بدهی بهره جست. همچنین به اعتقاد این کارشناسان، تعدیل ...


کارشناسان معتقدند در سال‌های گذشته بانک مرکزی از دو ابزار تغییر نرخ سود بانکی و تزریق ارز، برای کنترل نرخ ارز استفاده کرده است؛ اما می‌توان با بهره‌گیری از روش‌های نوین شرایط مطلوب را در بازارها ایجاد کرد و در این خصوص می‌توان از توسعه بازار بدهی بهره جست. همچنین به اعتقاد این کارشناسان، تعدیل تدریجی نرخ ارز باعث می‌شود نیازی به فشار بر منابع بانکی برای کنترل این بازار وجود نداشته باشد و اصلاحات بانک‌ها، مستقل از شرایط بازار ارز صورت گیرد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،در روزهایی که تب و تاب نوسانات ارزی در کشور بالا گرفته،  سالنامه «دنیای‌اقتصاد» میز گردی با حضور پرویز عقیلی‌کرمانی اقتصاددان و محمد فطانت رئیس سابق سازمان بورس برگزار کرد که در آن به بررسی وضعیت بازار ارز، همبستگی نرخ ارز به نرخ سود بانکی و تاثیر اقدامات بانک‌مرکزی در برگرداندن آرامش به بازار پرداخته است. در این نشست، محمد فطانت از اثر نرخ سود بانکی بر قیمت ارز به‌عنوان یکی از نکات مهم اقتصادی اشاره کرد. او در ادامه افزود در ایران سیاست‌گذاران اقتصادی و شخصیت‌های سیاسی علاقه بسیاری دارند که نرخ ارز را کنترل کنند. آنها نرخ سود سپرده بانکی را به‌عنوان عامل کنترل‌کننده قیمت ارز در نظر می‌گیرند. سود بالای سپرده بانکی اقتصاد ایران را وارد حباب بزرگی کرده است که البته منحصر به سیستم بانکی نیست. بانک‌ها نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور دارند، بنابراین اگر این حباب بترکد، کل بخش‌های اقتصادی تحت تاثیر قرار می‌گیرند. رئیس سابق سازمان بورس با تاکید بر اینکه بهای تمام‌شده عمده بانک‌ها نسبت به سود تسهیلاتی که دریافت می‌کنند افزایش یافته است، تشریح کرد نتیجه نهایی چنین شرایطی این است که بانک‌ها ناچار به جذب سپرده بیشتر، برای پرداخت سود سپرده‌گذاران پیشین می‌شوند. او در ادامه افزود، اکنون بسیاری از بانک‌ها، چه دولتی و چه خصوصی، با زیان‌های هنگفتی مواجه هستند  به گونه‌ای که نسبت مالکانه آنها وضعیت بسیار نامناسبی دارد و برخی از بانک‌ها مشمول ماده ۱۴۱ هستند. او خاطرنشان کرد که در دنیا نسبت به این شرایط سختگیرانه عمل می‌کنند و اجازه نمی‌دهند نسبت‌های تعریف‌شده بانک و کفایت سرمایه آن وارد خط قرمز شود. اما در ایران یک هدف بیشتر وجود ندارد که عبارت است از کنترل قیمت ارز. این صاحبنظر حوزه پولی وبانکی کشور دو ابزار بانک‌مرکزی برای کنترل نرخ ارز را اقدامات علنی و دستوری بانک‌مرکزی و تزریق دلار به بازار نام برد. او در ادامه افزود برای تثبیت نرخ ارز، سالانه باید حدود ۲۰ میلیارد دلار به بازار تزریق شود. اهمیت زیادی که سیاست‌گذاران برای تثبیت نرخ ارز قائل هستند باعث شده است تاکنون از این دو روش استفاده کنند و هیچ‌گاه به‌دنبال روش‌های جدید، خلاقانه و متناسب با علم روز دنیا نبوده‌ایم. روش‌های موجود، کهنه و سنتی هستند و اقتصاد کشور را وارد حباب بزرگی کرده‌اند که در حال متورم شدن است، تفاوت نرخ تورم داخل و خارج که باید سالانه در نرخ دلار تعدیل می‌شد برای سال‌های زیادی سرکوب شده است؛ در نتیجه امروز نرخ دلار از پتانسیل افزایش برخوردار است. در نتیجه سیاست‌گذار به ابزار نرخ سود بانکی متوسل می‌شود تا این پتانسیل افزایش قیمت ارز به یکباره عمل نکند؛ اما باید میان تشدید معضل بانک‌ها یا کنترل نرخ ارز از طریق افزایش نرخ سود سپرده بانکی یکی را انتخاب کرد.

فطانت با اشاره به اینکه اگر بخواهیم بر سیاست تثبیت قیمت ارز پافشاری کنیم وضعیت بانک‌ها از شرایط کنونی نیز بدتر می‌شود تاکید کرد اگر دولت تصمیم بگیرد از این سیاست چشم‌پوشی کند باید اجازه دهد نرخ دلار به تعادل برسد. در این شرایط ارز هم مانند یک کالا مفروض شده و مشمول مابه‌التفاوت تورم داخلی و خارجی می‌شود؛ در نتیجه نوسانات شدیدی یکباره در قیمت آن رخ نمی‌دهد.او افزود: افزایش سود سپرده بانکی، مخل رونق اقتصادی است. هیچ کسب‌وکاری با نرخ سود سپرده و تسهیلات بالا قابل شکل‌گیری نیست. با تداوم این شرایط نمی‌توان برای متقاضیان شغل در گروه سنی ۲۵ تا ۳۵ سال، اشتغال ایجاد کرد.
در ادامه نشست، پرویز عقیلی‌کرمانی به تشریح نظرات خود در مورد بازار ارز و بازار پول پرداخت. او با تاکید بر اینکه باید واقع‌بینانه‌تر به مسائل نگاه کرد افزود: سال‌هاست این کشور با پول نفت اداره می‌شود و در حال نزدیک شدن به آخر خط است. اکنون تقریبا دوسوم نفتی که در دنیا استفاده می‌شود به مصرف سوخت خودروها و وسایل نقلیه می‌رسد. به‌دلیل آلودگی‌های ناشی از سوخت فسیلی، دنیا به سمت حذف این نوع خودروها حرکت می‌کند. این اقتصاددان معتقد است ایران باید برای رسیدن به یک اقتصاد بدون نفت برنامه‌ریزی کند. او در ادامه تشریح کرد ایران با کشورهای عربی صادرکننده نفت، قابل مقایسه نیست؛ چراکه بیش از ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد. لازم است که متناسب با این جمعیت در کشور اشتغال‌زایی صورت گیرد. دولت باید اجازه دهد، ارز نرخ واقعی خود را بیابد و از این طریق صادرات را تشویق کند.
مدیرعامل بانک خاورمیانه با تاکید بر اینکه دولت باید شعارهای واقع‌بینانه و عملی بدهد این انتقاد را مطرح کرد که در حالی بر موضوع ارز تک‌نرخی تاکید می‌شود که شرایط بنیادی اعمال این سیاست در کشور وجود ندارد. عقیلی‌کرمانی با تاکید براینکه به اقتصاد آزاد و اعمال نرخ عرضه و تقاضا در مورد مسائلی مانند نرخ ارز یا سود بانکی، اعتقاد دارد گفت با توجه به اینکه کشور تحت فشار بین‌المللی است و نمی‌تواند سیاست‌های اقتصاد آزاد را اعمال کند باید هدف‌گذاری در این موارد انجام شود. او ادامه داد ایران برای کالاهای وارداتی اساسی مانند گندم، ذرت، خوراک دام، دارو و مواد اولیه تولیدات صنعتی و کشاورزی، به حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار نیاز دارد. بانک‌مرکزی می‌تواند ارز مورد نیاز را برای این کالاها با نرخی حدود ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ هزار تومان تامین کند. مابقی درآمد نفتی کشور که حدود ۲۰ میلیارد دلار می‌شود باید در اختیار بانک‌مرکزی قرار بگیرد و به ذخایر کشور اضافه شود. این صاحب‌نظر حوزه پولی و بانکی افزود از طرف دیگر بازار متشکل ارز مثلا در بورس ایجاد شود تا صادرکنندگان و واردکنندگان سایر کالاها ارز دریافتی حاصل از صادرات و ارز مورد احتیاج واردات را به قیمت واقعی و براساس روند عرضه و تقاضا در این بازار معامله کنند. بانک‌مرکزی هم باید بر این بازار نظارت داشته باشد.
عقیلی کرمانی تشریح کرد اگر قیمت ارز بی‌دلیل بالا رفت، گاه‌گاهی مقدار محدودی ارز وارد این بازار کند؛ بدون آنکه زمان آن از قبل مشخص باشد. در این صورت کسانی که با سوداگری قیمت ارز را افزایش داده‌اند ضرر می‌کنند. افرادی که قصد چنین کاری را داشته باشند، به‌تدریج درمی‌یابند که نباید بدون ضابطه قیمت ارز را افزایش دهند. تا زمانی که امنیت در بازار کالاهای اساسی ایجاد شود، باید سیاست دونرخی بودن ارز ادامه یابد. کسی که قصد خرید خودرو لوکس را دارد یا می‌خواهد به سفر تفریحی خارج از کشور برود، باید قیمت ارز مورد نیاز را به ارزش بازار بپردازد. در چنین شرایطی افراد نباید از یارانه ارز برخوردار شوند و زمانی که شرایط اقتصاد کشور بهبود یافت و صادرات غیرنفتی به سطح واردات یعنی حدود ۶۰ تا ۶۵ میلیارد دلار در سال رسید، می‌توان به‌دنبال ارز تک‌نرخی رفت. عقیلی کرمانی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به مشکلاتی که سیستم بانکی کشور با آن مواجه است به اصلاح ساختار نظام بانکی تاکید کرد. او افزود کشورهایی که با مشکلات مشابه مواجه بودند، در ساختار بانکی خود تجدیدنظر کردند. اما در ایران سیاست نادرستی در مورد پایین نگه داشتن قیمت ارز اعمال می‌شود که خود مشکلات دیگری را نیز به‌دنبال دارد. در همین رابطه، بانک‌مرکزی سعی در اصلاح سیستم بانکی داشت و نرخ سود سپرده‌گذاری و تسهیلات را تا حدودی تثبیت کرده بود. هرچند که نرخ‌گذاری در کل سیاست اشتباهی است، اما به هر حال بانک‌ها به‌تدریج به شرایط جدید عادت کرده بودند و بعضی از آنها در حال جان گرفتن بودند. اما یک‌شبه تصمیم گرفته شد نرخ سود سپرده‌گذاری افزایش یابد؛ اکنون سود دریافتی بابت تسهیلات کمتر از سود پرداختی برای سپرده‌هاست در نتیجه بسیاری از بانک‌ها با مشکل مواجه شده‌اند.
این تصمیم‌های اشتباه که برای حل بحران‌های دیگری مانند کنترل نوسانات قیمت ارز گرفته می‌شود، مشکلات سیستم بانکی را افزایش می‌دهد. البته اصلاح این سیستم در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست. شاید با اقدامات کوچک بتوان انتظار داشت سیستم بانکی و سایر ارکان اقتصادی پنج سال دیگر وضع خیلی بهتری داشته باشند، پنج سال دیگر بخش خصوصی رشد داشته باشد و بازار سرمایه پویا شود و… یکی از راه‌های رسیدن به چنین اهدافی می‌تواند بازار بدهی گسترده و کارآ باشد تا شرکت‌ها برای تامین نقدینگی تنها متکی به بانک‌ها نباشند.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=59481
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  روند صعودی قیمت طلا در سال ۲۰۱۹

  هر ایرانی چقدر یارانه گرفت؟

  دستورالعمل نحوه‌ بازگشت ارز حاصل از صادرات ابلاغ شد

  بررسی رویداد های مهم اقتصادی هفته جاری

  الزامات تراکنش‌های انتقال وجه شتابی و غیر شتابی پاسارگاد

  تعلیق حساب بانکی اتباع ایرانی در ارمنستان

  ایمان،سلامت و توانمندی؛بانک انصار را سود آور کرده است

  زمان برگزاری مجمع سالانه بانک فرابورسی مشخص شد

  قیمت دلار باید حدود ۴ تا ۵هزار تومان باشد

  همتی: بورس ارز راه‌اندازی می‌شود

  محسنی بندپی سرپرست سازمان تامین اجتماعی شد

  ارائه وام تا سقف ۱۰ میلیارد ریال در موسسه ملل

  کناره گیری موقت شرکت بورسی دارای صف فروش و مهلت آخر سهام حق تقدم

  بیمه دانا بیش از ۹۱ میلیارد ریال خسارت به زلزله‌زدگان غرب کشور پرداخت کرد

  حضور تیم نظارت راهبردی بانک قوامین در ایلام

  استقبال بیش از ۷ هزار نفر از وام ۶ درصدی بانک صادرات

  بیمه دانا ۹۱ میلیارد ریال خسارت به زلزله‌زدگان غرب کشور پرداخت کرد

  شفاف سازی ۳ شرکت بورسی در بیشترین ریزش شاخص

  برگزاری دوره آموزشی در شعب اصفهان و چهار محال و بختیاری بیمه سرمد

  بیمه "ما" 7 میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد

  تحلیل تی دی اس از عوامل موثر بر قیمت طلا

  روند کاهشی قیمت دلار منطقی است

  گستره ارایه خدمات بیمه سرمد در کشور کامل شد

  قیمت ارز در سامانه نیما کاهش می یابد؟

  تسویه۱۸هزار میلیارد تومان از بدهی تامین اجتماعی با بانک دولتی

  بیمه گذاران، الحاقیه بیمه بدنه خودرو تهیه کنند

  نرخ این فلز به قیمت طلا نزدیک شد

  راهکارهای تقویت پول ملی

  مراسم تودیع ومعارفه سه معاون بانک مرکزی برگزار شد

  دو سناریو از برگشت دلار

  خودپردازها در برابر هکرها آسیب پذیرند

  جایگزینی دینار به جای دلار در مبادلات با عراق

  روند تهاتر مطالبات بانک صادرات با جدیت دنبال می‌شود

  تازه ترین نظرسنجی درباره قیمت طلا

  کاهش ۱۳۲۷ میلیارد تومان زیان در بانک صادرات ایران

  چهارمین ریزش بزرگ شاخص بورس هم ثبت شد / دلایل پیدا و پنهان

  بیمه کوثر همچنان در کنار حادثه‌ دیدگان زلزله کرمانشاه

  کلاهبرداری با خودپرداز در صدر جرایم مالی/کلاهبرداری از طریق مسابقات تلفنی

  بانک صنعت و معدن نقشی کلیدی در اقتصاد کشور دارد

  پاسخگویی مدیران بانک رفاه به مشتریان

  از دو هفته آینده وام نوسازی پرداخت می شود

  قیمت سکه از مرز ۴ میلیون گذشت

  شماره و رمز دوم کارت خود را به سامانه پیامکی ۵۰۰۰۴۹۹ ندهید

  نرخ خرید دلار در بانک‌ها / قیمت ارز مسافرتی

  بانک‌های خارجی به سامانه‌ جایگزین سوئیفت ایران متصل شدند

  بانک‌ها امسال چقدر وام داده‌اند؟

  تورم ۷ ماهه امسال ۲۰.۳ درصد شد

  تغییر در شرایط پرداخت ارز در صرافی‌ها

  تهاتر بدهی سازمان تامین اجتماعی به بانک رفاه

  تازه ترین نظرسنجی کیتکو نیوز درباره قیمت طلا

  تغییرات مهم در هیات مدیره، مجمع، افشا اطلاعات و تعیین حسابرس شرکتها

  سهرابی عضو هیات مدیره لیزینگ صنعت و معدن شد

  ارز رمزنگار ایرانی؛الگوی مقابله کشورهای اسلامی با دلار

  کارت ملی، کارت بانکی و «سیم‌کارت به‌نام» برای خرید ارز الزامی شد

  واریز پول به حساب سایر بانک ها از «بام»

  کاهش تقاضای جهانی نقره برای سومین سال

  ساخت مدرسه شهدای بانک ملّی در سپیدان

  سرمایه گذاران به بازار طلا برمی گردند

  ایجاد ارزش افزوده ازبرنامه های اصلی بانک است

  مدرسه سپ در کرمانشاه، امسال افتتاح می‌شود

  محدوده مقاومتی ریزش قیمت ارز کجاست؟

  تغییر نرخ سود بانکی، چاقوی دو لبه

  روند کاهشی نرخ دلار ادامه‌دار خواهد بود

  ماشه عرضه مسکن ارزان

  مرورگر اپر از ماینینگ ناخواسته جلوگیری می کند/مسدودی دسترسی به سایت‌هایHTTP توسط کروم

  مسکن ۸۳ درصد گران شد

  بانک انصار یکی از سودآور ترین بانک‌های کشور

  وزیر صنعت برای ایمیدرو سرپرست معرفی کرد

  افزایش قیمت سکه و ارز/ سکه ۴ میلیون و ۶۰ هزار تومان شد (+جدول)

  کمک‌هزینه خرید خودرو و تسهیلات ۵۰ میلیونی در طرح همگامان سپه

  کاهش قیمت طلا و سکه رکورد زد

  سهم بانک ایران زمین در بانکداری دیجیتال

  ماموریت جدید سران به بانک مرکزی/ اصلاح نظام بانکی کلید خورد

  همکاری روسیه و ایران برای توسعه ارزهای دیجیتال

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو