بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 67398

تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴

اختراع ارزی تیم اقتصادی دولت دوازدهم؟!

یک کارشناس اقتصادی اصلاح طلب می گوید: برنامه ای که دولت برای ارز پیاده کرده است، تک نرخی کردن ارز نیست. این تنها ایجاد یک رژیم ارزی جدید است که «اختراع» تیم اقتصادی دولت دوازدهم است. در حالی که دولت با سیاست های دستوری می خواهد نرخ ارز را ثابت نگه دارد. اما بازار بی ...


یک کارشناس اقتصادی اصلاح طلب می گوید: برنامه ای که دولت برای ارز پیاده کرده است، تک نرخی کردن ارز نیست. این تنها ایجاد یک رژیم ارزی جدید است که «اختراع» تیم اقتصادی دولت دوازدهم است. در حالی که دولت با سیاست های دستوری می خواهد نرخ ارز را ثابت نگه دارد. اما بازار بی توجه به این موضوع کار خود را انجام می دهد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،هشیار رستمی، کارشناس اقتصاد اصلاح طلب  می گوید:  طرح دولت برای تک نرخی کردن ارز یک ایراد اساسی دارد، مبنی بر اینکه کشور نیازهای ارزی گوناگونی دارد. دولت هم نمی تواند به درستی معلوم کند می بایست به کدام یک از این نیازها ارز تخصیص دهد. در حالی که با توجه به شرایط تولید داخلی به طور تقریبی هر سال نیاز به ۵۰ میلیارد دلار داریم، کشف نیازهای ارزی کشور برای تخصیص دلار از سوی دولت کار راحتی نیست.
این روزنامه نگار اصلاح طلب می گوید: دولت دوازدهم در بازار ارز مدیریت انجام نمی دهد، بلکه یک بازار غیر رسمی بوجود آورده است که در آن قاچاق ارز صورت می گیرد. موید این موضوع هم معاملات پنهانی صرافی هاست. به این شکل که صرافی ها در ظاهر تعطیل شده اند و معامله رسمی دلار ندارند، اما مشتریان صرافی ها می توانند در خودروهای پارک شده مقابل صرافی ها معامله با نرخ بالاتر انجام دهند و نماینده صرافی هم با یک دستگاه پرداخت سیار (P.O.S)  مبلغ معامله را دریافت می کند و ارز را تحویل می دهد. در حالی که اسحاق جهانگیری قول داده بود دولت با این طرح جلوی قاچاقچیان ارز را می گیرد.
این کارشناس اقتصاد اصلاح طلب با اشاره به اینکه دولت شرایطی را بوجود آورد که بازار ارز ملتهب شود، اضافه می کند: کنترل از بازار ارز برداشته شده است. مردم هم در شرایطی که اقتصاد در آن قرار گرفته است می خواهند ارزش دارایی های خود را حفظ کنند. برای همین هجوم به سمت بازار ارز و در واقع تقاضا در این بازار زیاد شده است.
رستمی ادامه می دهد: شرایط ملتهب اقتصاد موجب شده است که کسی حاضر به فروش ارز نیست. چرا که اگر بازار در شرایط مطلوب باشد خریدار بعد از اینکه قیمت ها به میزان دلخواه رسید ارز را عرضه می کند (یا هر کالایی که خریده است به بازار عرضه می کند)، اما در شرایط فعلی به دلیل بازار قاچاق شکل گرفته همه می خواهند سرمایه خود را حفظ کنند و فروشنده نداریم.
این روزنامه نگار اقتصادی صحبت خود را این گونه پی می گیرد: دولت مدعی است در بازار ارز حباب بوجود آمده است. در حالی که معتقدم این حباب نیست، اول باید تاکید کنم که حباب از نظر اقتصادی تعریف خودش را دارد. بعد از آن هم باید به این مساله توجه کرد که در بازار ارز کسی حاضر به عرضه ارز خود نیست. در چنین شرایطی که عرضه دلار درون بازار میان طرف های مختلف بوجود نمی آید و متقاضیان هم برای حفظ سرمایه خود هر روز به سمت خرید بیشتر ارز سوق پیدا می کنند، این گونه می توان نتیجه گرفت که دولت با مشکل بزرگی مواجه خواهد شد.
او می گوید: اقتصاد ایران و بازار ارز به شدت تحت تاثیر اخبار سیاسی قرار گرفته است. موضوعاتی همچون خروج ایران از برجام و FATF نباید در کشور یک دوقطبی ایجاد کند. مسئولان می بایست در این زمینه ها تصمیم واحدی بگیرند.
رستمی با اشاره به اینکه رفتار آمریکا در خصوص ایران یک واقعیت سیاسی در کشور ماست، تاکید می کند: با توجه به رفتار آمریکا مسئولان کشور باید به گونه ای اقدام کنند که در کشور ثبات ایجاد شود.
وی می افزاید: در صورتی که آمریکا یکبار دیگر تحریم ها را برگرداند، مردم هوشمندانه عمل خواهند کرد و دارایی های خود را از  شکل ریالی خارج خواهند کرد. در چنین حالتی دولت دوازدهم اگر بخواهد مشابه اقدامات دولت دهم را انجام دهد و با استقراض از بانک مرکزی تکاپو در بازارها را زیاد کند در عمل به ضرر ثبات اقتصادی رفتار کرده است.
به نوشته تسنیم،رستمی معتقد است: تیم اقتصادی دولت ناکارآمد است. او می گوید: نه ولی الله سیف به عنوان رئیس کل بانک مرکزی و نه مسعود کرباسیان به عنوان وزیر اقتصاد تحصیلات اقتصادی دارند و نه اینکه محمد باقر نوبخت به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه طی ۵ سال گذشته از خود کارآمدی نشان داده است. محمد نهاوندیان هم در جایگاه معاون اقتصادی رئیس جمهور فرد کارآمدی نیست چرا که در این مدت یک گزاره اقتصادی تاثیر گذار ابراز نکرده است.
این کارشناس اقتصاد اصلاح طلب تصریح کرد: مردم با خرید دلار، سکه و طلا نشان دادند که می خواهند ارزش دارایی خود را حفظ کنند. دولت هم تا کنون در بازار ارز و سکه ناتوان عمل کرده است. حتی اگر بتواند عرضه، خرید و فروش آنها را کنترل کند بازهم در بازار طلا ناتوان خواهد بود. با این شرایط دولت باید با توجه به حجم نقدینگی های خود و همچنین تجربه جهانی اقدام به انتشار اوراق بدهی کند.
رستمی می گوید: اوراق بدهی که در کشورهای دیگر از سوی بانک مرکزی آنها عرضه می شود با اوراق مالی که در قالب عقود اسلامی عرضه می شود تفاوت دارد. در اوراق بدهی بانک های مرکزی کشورها تقاضا را هم مدیریت می کند. این نسخه ای است که می تواند با بررسی کارشناسان و سیاستگذاران اجرایی شود تا حجم نقدینگی های سیال کنترل شود.
این کارشناس اقتصادی معتقد است نقدینگی سیال در اقتصاد ایران سر از هر بازاری در بیاورد آن بازار را نابود خواهد کرد. از طرفی هم اگر مردم سپرده های خود را از بانک خارج کنند نظام اقتصادی فرو می پاشد.
این روزنامه نگار اصلاح طلب تاکید می کند در مورد دلار هم باید واقعیت های اقتصاد را بپذیریم. دولت با روش دستوری نمی تواند این بازار را مدیریت کند. از سویی هم در تشخیص اولویت بندی کالاهای اساسی با مشکل مواجه است. حتی اگر این کالاهای اساسی را مشخص کند با چه مکانیسمی می خواهد مشخص کند که وارد کننده ها تخلف نمی کنند؟
وی ادامه می دهد: اگر دولت بخواهد برای وارد کننده ها انحصار هم ایجاد کند تا عده خاصی اقدام به واردات کالاهای اساسی کنند در واقع یک توزیع رانت انجام داده است که تبعات آن سنگین است و می تواند «بابک زنجانی»های دیگر بوجود بیاید.
رستمی در خصوص راه اندازی سامانه ارزی نیما و کارآمدی این سامانه برای جلوگیری از مفاسد اقتصادی می گوید: این سامانه هم به محلی برای توزیع رانت تبدیل شده است. برخی گزارش ها نشان می دهد عده ای از محل این سامانه به کسب درآمدهای دلالی می پردازند و با خرید و فروش نوبت برای فعالان اقتصادی در آن اختلال بوجود آورده اند.
وی تصریح می کند اگر با توجه به واقعیت های اقتصادی کشور قبول کنیم که قرار است دو سال در تنگنای اقتصادی قرار بگیریم بهتر است دولت با دو نرخی کردن مقطعی ارز این بازار را مدیریت کند و جلوی توزیع رانت را بگیرد. همچنین نقدینگی سیال را مدیریت کند.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=67398
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  شرکت پرداخت الکترونیک سداد؛ اسپانسر ویژه جشنواره‌های استارت‌آپی ITE 2018

  حضور بیمه آسیا در نمایشگاه بین المللی بورس،بانک ،بیمه و خصوصی سازی

  حضور بیمه آسیا در نمایشگاه بین المللی بورس،بانک ،بیمه

  سفر وزیر خارجه آلمان به ریاض لغو شد/ درخواست اصلاح رابطه اروپا با عربستان

  بانک پارسیان پیشرو در حوزه دانش بنیان

  بانک پارسیان بانک پیشرو در حوزه دانش بنیان است

  ۱۳ شرکت موفق به اخذ مجوز پرداخت یاری شدند

  بررسی ۷ پرونده در دادسرای پولی و بانکی

  فرصت‌های جهانی بانکداری باز

  شکست اقتدار دلار با سیاست های تحریمی آمریکا

  گردهمایی روسای شعب بانک ایران زمین ۳ استان

  تلاش بانک مرکزی برای خروج از سوئیفت

  روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

  اقتصاددانان با رویکرد دولت مشکل دارند

  قطعی سامانه های بانک ایران زمین

  ارائه خدمات به نابینایان در ۱۱ شعبه بانک آینده

  از واحدهای برتر بانک رفاه تجلیل شد

  فرصت‌ها و چالش‌های استفاده از ارز رمزها در شرایط تحریم کشور

  اعطای وام با سپرده گذاری رونق گرفت

  تنبیه برای برداشت ۱۴۸ هزار میلیاردی

  حق بیمه تولیدی به ۱۸۳.۳ هزار میلیارد ریال رسید

  پیش بینی ریزش ۵۰ درصدی برای دلار

  راهکارهای توسعه سودآوری بانک ملی بررسی شد

  اطلاعیه بانک پارسیان درباره تحریم های آمریکا

  جایگاه جهانی دلار در خطر است!

  ضرورت ثبت‌نام فعالان بازار سرمایه در سامانه سِجام

  پخش زنده قرعه‌کشی بانک‌ انصار از اینستاگرام

  نرخ‌های حبابی دلار ماندگار نیست

  بانک صادرات با «سپهر دانش» بانکداری را به مدارس برد

  کاهش قیمت ارز طلا را ارزان کرد

  بنیان‌گذار استارت آپ «شارژمان» از مشکلات و چالش‌ها می‌گوید/ سالمی نژاد: رویدادهایی مانند «نمایشگاه تراکنش ایران» باید ادامه‌دار باشد

  نرخ ۳۹ ارز بین بانکی در ۲۵ مهرماه ۹۷+ جدول

  بررسی عملکرد شعب بانک ایران زمین

  التهاب ارزی ابتدای دهه ۷۰ چگونه مهار شد؟

  نگران رسید کاغذی تراکنش های بانک ملی نباشید

  سیر صعودی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی

  ۳ شرکت بورسی و غیر بورسی به مدار تولید بازگشتند

  قیمت طلا تحت نفوذ دلار آمریکا خواهد بود

  ​امضای قرارداد همکاری بانک صادرات و اسنوا

  پرداخت وام قرض الحسنه ۴۰ میلیونی

  زائران اربعین حسینی تحت پوشش بیمه ایران قرار دارند

  تکریم مشتریان اولویت اول بانک مهر اقتصاد است

  قول مدیرعامل جدید سایپا به حفظ سرمایه سهامداران / اهداف کلی

  حراج شمش یک کیلویی در بانک کارگشایی

  عملکرد شرکت های خصوصی بیمه ای قابل تحسین است

  تقدیر از مدیران ادارات کل و مدیریت درمان برگزیده تأمین اجتماعی

  بخشنامه‌ رئیس قوه قضاییه در مورد محکومین مهریه

  لزوم حفظ حداقل ۲۰۰ هزار ریال برای برندگان جوایز غیر قطعی تا پایان روز ۲۷ مهر

  فروش یونیت صندوق در شعبه تمام دیجیتال بانک ایران‌زمین

  بیمه ملت؛ حامی کیش اینوکس ۲۰۱۸

  ​تقدیر انجمن نابینایان کشور از مدیرعامل بانک صادرات

  بانک کارگشایی ۱۱ کیلو شمش طلا را به حراج گذاشت

  دولت چه کند که ارز ارزانتر شود؟

  وجود ۵ نوع نرخ ارز در اقتصاد ایران

  دیدار مدیرعامل بانک صنعت و معدن با استاندار خوزستان

  ۷ نکته درباره اهمیت برگزاری چهارمین نمایشگاه تراکنش ایران

  اهمیت بهداشت اعتباری در نظام بانکی

  خسارت سیل شرکت همگام خودرو آسیا، توسط بیمه سرمد پرداخت شد

  دلار در آبان‌ماه به کدام سو می‌رود؟

  از بانک تجارت تسهیلات آنی بگیرید

  آیا دلار باز هم ارزان خواهد شد ؟

  کاهش حجم سپرده‌های بلندمدت

  محصولات مورد نیاز بازار توسط شبکه فروش به بیمه سامان منتقل وطراحی می شود

  امکان تغییر اسامی نامتعارف ثبت شده تا سال ۷۰ ازگرگ‌ آقا تا کفتر

  هر اونس فلز زرد ۱۲۲۵ دلار شد

  چگونه کارت بانکی مفقود شده را بسوزانیم؟

  از هفدهمین مدرسه مهرنوین بهره‌برداری شد

  بانک مرکزی بازار چند نرخی ارز را جمع کند

  قانون‌گذاران بریتانیا برای تایید ارزهای دیجیتال عجله‌ای ندارند

  افتتاح مدرسه مهر نوین در مراوه تپه

  بازدید سفیر و رئیس خانه حراج تمبر و سکه نیوزیلند از موزه بانک سپه

  فروش یونیت صندوق در بانک ایران‌زمین

  صادرکنندگان بدون استثنا به نیما می‌آیند

  ​تقدیر انجمن نابینایان از بانک صادرات

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو