بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 67398

تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴

اختراع ارزی تیم اقتصادی دولت دوازدهم؟!

یک کارشناس اقتصادی اصلاح طلب می گوید: برنامه ای که دولت برای ارز پیاده کرده است، تک نرخی کردن ارز نیست. این تنها ایجاد یک رژیم ارزی جدید است که «اختراع» تیم اقتصادی دولت دوازدهم است. در حالی که دولت با سیاست های دستوری می خواهد نرخ ارز را ثابت نگه دارد. اما بازار بی ...


یک کارشناس اقتصادی اصلاح طلب می گوید: برنامه ای که دولت برای ارز پیاده کرده است، تک نرخی کردن ارز نیست. این تنها ایجاد یک رژیم ارزی جدید است که «اختراع» تیم اقتصادی دولت دوازدهم است. در حالی که دولت با سیاست های دستوری می خواهد نرخ ارز را ثابت نگه دارد. اما بازار بی توجه به این موضوع کار خود را انجام می دهد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،هشیار رستمی، کارشناس اقتصاد اصلاح طلب  می گوید:  طرح دولت برای تک نرخی کردن ارز یک ایراد اساسی دارد، مبنی بر اینکه کشور نیازهای ارزی گوناگونی دارد. دولت هم نمی تواند به درستی معلوم کند می بایست به کدام یک از این نیازها ارز تخصیص دهد. در حالی که با توجه به شرایط تولید داخلی به طور تقریبی هر سال نیاز به ۵۰ میلیارد دلار داریم، کشف نیازهای ارزی کشور برای تخصیص دلار از سوی دولت کار راحتی نیست.
این روزنامه نگار اصلاح طلب می گوید: دولت دوازدهم در بازار ارز مدیریت انجام نمی دهد، بلکه یک بازار غیر رسمی بوجود آورده است که در آن قاچاق ارز صورت می گیرد. موید این موضوع هم معاملات پنهانی صرافی هاست. به این شکل که صرافی ها در ظاهر تعطیل شده اند و معامله رسمی دلار ندارند، اما مشتریان صرافی ها می توانند در خودروهای پارک شده مقابل صرافی ها معامله با نرخ بالاتر انجام دهند و نماینده صرافی هم با یک دستگاه پرداخت سیار (P.O.S)  مبلغ معامله را دریافت می کند و ارز را تحویل می دهد. در حالی که اسحاق جهانگیری قول داده بود دولت با این طرح جلوی قاچاقچیان ارز را می گیرد.
این کارشناس اقتصاد اصلاح طلب با اشاره به اینکه دولت شرایطی را بوجود آورد که بازار ارز ملتهب شود، اضافه می کند: کنترل از بازار ارز برداشته شده است. مردم هم در شرایطی که اقتصاد در آن قرار گرفته است می خواهند ارزش دارایی های خود را حفظ کنند. برای همین هجوم به سمت بازار ارز و در واقع تقاضا در این بازار زیاد شده است.
رستمی ادامه می دهد: شرایط ملتهب اقتصاد موجب شده است که کسی حاضر به فروش ارز نیست. چرا که اگر بازار در شرایط مطلوب باشد خریدار بعد از اینکه قیمت ها به میزان دلخواه رسید ارز را عرضه می کند (یا هر کالایی که خریده است به بازار عرضه می کند)، اما در شرایط فعلی به دلیل بازار قاچاق شکل گرفته همه می خواهند سرمایه خود را حفظ کنند و فروشنده نداریم.
این روزنامه نگار اقتصادی صحبت خود را این گونه پی می گیرد: دولت مدعی است در بازار ارز حباب بوجود آمده است. در حالی که معتقدم این حباب نیست، اول باید تاکید کنم که حباب از نظر اقتصادی تعریف خودش را دارد. بعد از آن هم باید به این مساله توجه کرد که در بازار ارز کسی حاضر به عرضه ارز خود نیست. در چنین شرایطی که عرضه دلار درون بازار میان طرف های مختلف بوجود نمی آید و متقاضیان هم برای حفظ سرمایه خود هر روز به سمت خرید بیشتر ارز سوق پیدا می کنند، این گونه می توان نتیجه گرفت که دولت با مشکل بزرگی مواجه خواهد شد.
او می گوید: اقتصاد ایران و بازار ارز به شدت تحت تاثیر اخبار سیاسی قرار گرفته است. موضوعاتی همچون خروج ایران از برجام و FATF نباید در کشور یک دوقطبی ایجاد کند. مسئولان می بایست در این زمینه ها تصمیم واحدی بگیرند.
رستمی با اشاره به اینکه رفتار آمریکا در خصوص ایران یک واقعیت سیاسی در کشور ماست، تاکید می کند: با توجه به رفتار آمریکا مسئولان کشور باید به گونه ای اقدام کنند که در کشور ثبات ایجاد شود.
وی می افزاید: در صورتی که آمریکا یکبار دیگر تحریم ها را برگرداند، مردم هوشمندانه عمل خواهند کرد و دارایی های خود را از  شکل ریالی خارج خواهند کرد. در چنین حالتی دولت دوازدهم اگر بخواهد مشابه اقدامات دولت دهم را انجام دهد و با استقراض از بانک مرکزی تکاپو در بازارها را زیاد کند در عمل به ضرر ثبات اقتصادی رفتار کرده است.
به نوشته تسنیم،رستمی معتقد است: تیم اقتصادی دولت ناکارآمد است. او می گوید: نه ولی الله سیف به عنوان رئیس کل بانک مرکزی و نه مسعود کرباسیان به عنوان وزیر اقتصاد تحصیلات اقتصادی دارند و نه اینکه محمد باقر نوبخت به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه طی ۵ سال گذشته از خود کارآمدی نشان داده است. محمد نهاوندیان هم در جایگاه معاون اقتصادی رئیس جمهور فرد کارآمدی نیست چرا که در این مدت یک گزاره اقتصادی تاثیر گذار ابراز نکرده است.
این کارشناس اقتصاد اصلاح طلب تصریح کرد: مردم با خرید دلار، سکه و طلا نشان دادند که می خواهند ارزش دارایی خود را حفظ کنند. دولت هم تا کنون در بازار ارز و سکه ناتوان عمل کرده است. حتی اگر بتواند عرضه، خرید و فروش آنها را کنترل کند بازهم در بازار طلا ناتوان خواهد بود. با این شرایط دولت باید با توجه به حجم نقدینگی های خود و همچنین تجربه جهانی اقدام به انتشار اوراق بدهی کند.
رستمی می گوید: اوراق بدهی که در کشورهای دیگر از سوی بانک مرکزی آنها عرضه می شود با اوراق مالی که در قالب عقود اسلامی عرضه می شود تفاوت دارد. در اوراق بدهی بانک های مرکزی کشورها تقاضا را هم مدیریت می کند. این نسخه ای است که می تواند با بررسی کارشناسان و سیاستگذاران اجرایی شود تا حجم نقدینگی های سیال کنترل شود.
این کارشناس اقتصادی معتقد است نقدینگی سیال در اقتصاد ایران سر از هر بازاری در بیاورد آن بازار را نابود خواهد کرد. از طرفی هم اگر مردم سپرده های خود را از بانک خارج کنند نظام اقتصادی فرو می پاشد.
این روزنامه نگار اصلاح طلب تاکید می کند در مورد دلار هم باید واقعیت های اقتصاد را بپذیریم. دولت با روش دستوری نمی تواند این بازار را مدیریت کند. از سویی هم در تشخیص اولویت بندی کالاهای اساسی با مشکل مواجه است. حتی اگر این کالاهای اساسی را مشخص کند با چه مکانیسمی می خواهد مشخص کند که وارد کننده ها تخلف نمی کنند؟
وی ادامه می دهد: اگر دولت بخواهد برای وارد کننده ها انحصار هم ایجاد کند تا عده خاصی اقدام به واردات کالاهای اساسی کنند در واقع یک توزیع رانت انجام داده است که تبعات آن سنگین است و می تواند «بابک زنجانی»های دیگر بوجود بیاید.
رستمی در خصوص راه اندازی سامانه ارزی نیما و کارآمدی این سامانه برای جلوگیری از مفاسد اقتصادی می گوید: این سامانه هم به محلی برای توزیع رانت تبدیل شده است. برخی گزارش ها نشان می دهد عده ای از محل این سامانه به کسب درآمدهای دلالی می پردازند و با خرید و فروش نوبت برای فعالان اقتصادی در آن اختلال بوجود آورده اند.
وی تصریح می کند اگر با توجه به واقعیت های اقتصادی کشور قبول کنیم که قرار است دو سال در تنگنای اقتصادی قرار بگیریم بهتر است دولت با دو نرخی کردن مقطعی ارز این بازار را مدیریت کند و جلوی توزیع رانت را بگیرد. همچنین نقدینگی سیال را مدیریت کند.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=67398
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  تجربه سفری آرام و لذت‌بخش با بیمه‌های مسافرتی بیمه ملت

  همراه بانک صادرات ایران حلقه اتصال میلیون‌ها حساب سپهری

  چند سناریو از تخلفات در سامانه ثبت سفارش واردات خودرو

  ۲ راهکار جلوگیری از خروج سپرده‌ها از بانک ها

  جایزه ملی مسئولیت اجتماعی به بانک ملی رسید

  دعوت به مجمع عمومی بیمه کارآفرین

  مشارکت بانک ملی در خصوصی سازی سهام شرکت ها

  لیست قیمت فروش آپارتمان در منطقه هفت تهران + جدول

  مصادره ۵۰۰ بیت کوین افراد ایرانی توسط دولت آمریکا

  کارت اعتباری جدید بانک سامان برای خرید کالای ایرانی

  بررسی ادغام ۵ بانک‌ نظامی در بانک سپه

  برق ۵ساختمان مرکزی بانک‌ها قطع شد

  ارتباط پنالتی و جام جهانی با زندگی / درس هایی برای سهامداران و …

  فعال شدن ثبت شماره «شبا»

  افزایش سهم بانک‌های دولتی از سپرده‌ها

  دلالان قیمت سکه را افزایش دادند

  جبران زیان ۳۱ میلیاردی آتش سوزی کارخانه زغالشویی طبس توسط بیمه ایران

  به پرداخت ملت صدر نشین تراکنش ها

  شایعات قیمت سکه را گران کرد!

  به مرگ بسیاری از ارزهای دیجیتال نزدیک می‌شویم!

  کسادی بازار مسکن در تیرماه

  وزارت بهداشت و تامین اجتماعی، در یک موضع واحد به دنبال خدمت به مردم هستند

  استقلال بانک مرکزی بهانه‌ است

  قطعه‌سازان درخواست افزایش قیمت ۴۰ درصدی دارند ؛ چرا و به چه دلیل؟

  سکه ۱۷۳ هزار تومان گران شد

  تاثیر نوسانات ارز بر قیمت مسکن

  اقدامات بانک رفاه در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی

  بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا

  پرداخت غرامت بیمه شخص ثالث توسط بیمه پاسارگاد

  هزینه ها از درآمد خانوار جلو زد

  مقابله با قماربازان اینترنتی جام جهانی در چین

  قدردانی وزارت تعاون از بانک رفاه

  تک‌نرخی شدن ارز جواب نداد

  نرخ ارزهای دولتی ثابت ماند

  یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

  استیضاح وزیر اقتصاد با ۹۰ امضا و علت مقصر بودن تیم اقتصادی

  شرایط دریافت ارز دولتی تغییر کرد

  بررسی ادغام بانک‌های نظامی در بانک سپه

  چرخش مسیر بازار ارز و سکه

  تقدیر بانک مرکزی از عملکرد بانک سینا در بازار بین بانکی

  تامین مالی‌تولید هزار مگاوات برق توسط بانک صادرات

  سکه به ۲ میلیون و ۵۷۴ هزار تومان رسید

  عرضه بلوک ۵۱ درصد گرانترین سهم سال گذشته برای دومین بار

  توسعه خدمات برای صندوق های خانوادگی

  رونالدینیو ارزدیجیتال خود را برای ساخت استادیوم واقعیت مجازی ارائه می‌دهد

  زائران حج تمتع تحت پوشش بیمه ایران

  مجوز افزایش سرمایه سه شرکت از سود انباشته صادر شد

  رکورد ۴ ساله رشد سرمایه‌گذاری مسکن شکست

  دعوت به مجمع عمومی بیمه سرمد

  راز‌های بقا در سقوط قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال

  تامین مالی تولید یک هزار مگاوات برق توسط بانک صادرات

  عرضه همه جانبه آلومینیوم در بورس کالا بازار را متعادل می کند

  متهم پرونده ثامن‌الحجج متواری‌ شد

  تقدیر از «مدرسه سازی» بانک ملی ایران

  نام پنج ارز دیجیتال که احتمالاً به صرافی کوین بیس اضافه می‌شوند، اعلام شد

  صدور بیش از ۱۵ میلیون دلار حواله ارزی در بانک کشاورزی هرمزگان

  «سیف» باید عزل شود

  آخرین وضعیت ساماندهی موسسات غیرمجاز

  ۳ فرمان کرباسیان برای خریداران سکه

  قیمت‌های فعلی طلا واقعی است/ سکه حباب دارد

  ایران مال احتکار ۲۵۰۰ خودرو را تکذیب کرد

  سکه یک‌روزه ۱۰۰هزار تومان گران شد

  مسکن تا پایان سال ارزان می شود

  کمبود سکه دربانک مرکزی شایعه است

  معرفی مشمولان واجد بهره مندی از امهال تسهیلات به بانک ها

  بیت کوین و اتر مشمول قوانین اوراق بهادار نمی شوند

  محاسبه مهریه‌ها با کدام نرخ دلار؟

  افسار طلا و ارز فقط در دستان سودهای بانکی!

  جدیدترین نظرسنجی کیتکودرباره قیمت طلا

  هند با تاسیس بانک ایرانی موافقت کرد

  روند نزولی قیمت طلا دوام نخواهد داشت

  تا پایان سال مسکن ارزان می شود

  بانک رفاه چقدر تسهیلات اشتغال پرداخت کرد؟

  پرداخت ۲ هزار میلیارد ریال وام اشتغالزایی توسط بانک رفاه

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو