بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 67645

تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰

ارز دیجیتال ملی چه زمانی عرضه خواهد شد؟

ارز دیجیتال ملی چه زمانی عرضه خواهد شد؟ سوالی که شاید ذهن ما را به خود مشغول کند این است که چه هنگام شاهد ورود ارز دیجیتال ملی خواهیم بود؟ به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، هشتم اردیبهشت‌ ماه امسال با‌ بیان‌ اینکه آینده جهان بر پیکره بلاک چین استوار ...

ارز دیجیتال ملی چه زمانی عرضه خواهد شد؟

سوالی که شاید ذهن ما را به خود مشغول کند این است که چه هنگام شاهد ورود ارز دیجیتال ملی خواهیم بود؟

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، هشتم اردیبهشت‌ ماه امسال با‌ بیان‌ اینکه آینده جهان بر پیکره بلاک چین استوار است، برگشت‌به‌عقب در برابر ارز دیجیتال را امری بی‌معنا دانست و از آماده سازی مدل آزمایشی ارز دیجیتال ایرانی خبر داد.

ارز دیجیتال یا  همان «بیت کوین» در سال ۲۰۰۸ میلادی متولد شد؛ مخترع آن که با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» معرفی می‌شود، با گذشت نزدیک به یک‌دهه از آغاز فعالیت ارزهای دیجیتال هنوز ناشناخته مانده است. مزیت این نوع ارز این‌ است‌ که تابع قوانین و استانداردهای بانک مرکزی هیچ کشوری نیست؛ هرچند طبیعی است همچون ارزهای کاغذی با نوسان قیمتی همراه باشد. به‌طور‌کلی ارزهای دیجیتال بر بستر شبکه جهانی اینترنت بین اشخاص مبادله می‌شود و هیچ بانک یا دولتی ناظر آن نیست.

از‌آنجا‌که حساب‌ها شفاف و تراکنش‌ها قابل‌ مشاهده تائید دیگران است، امکان تقلب ندارد؛ با این وجود معامله‌گران ارز دیجیتال ناشناس باقی می‌مانند و همین مزیت، سبب شده است بسیاری‌ از دولت‌ها با ماهیت آن مشکل داشته و ممنوعیت آن را صادر کنند. بانک مرکزی ایران نیز اقدام به بررسی ارزهای دیجیتال کرده است و قرار است حداکثر تا نیمه نخست امسال، سیاست‌های خود را در‌ این‌ زمینه به‌طور‌ رسمی اعلام کند.

با وجود تمامی تهدیدها و فرصت های ارز دیجیتال برای اقتصاد جهانی رقم زده است کارشناسان فناوری اطلاعات آن‌ را فرصتی فرا روی اقتصاد کشورمان می‌دانند که می‌توان با برنامه دقیق نهایت بهره‌برداری را از آن داشت.

دوم اردیبهشت ماه امسال بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی بخشنامه ای اعلام کرد هرگونه به کارگیری ابزار ارز دیجیتال در همه مراکز پولی و مالی کشور ممنوع است. طوریکه این اطلاعیه با واکنش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مواجه شد.

آذری جهرمی هشتم اردیبهشت‌ماه به مصوبه اخیر بانک مرکزی پیرامون ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال اشاره کرد و گفت: «مصوبه بانک مرکزی به‌عنوان سیاستگذار اصلی پولی و مالی کشور در‌مورد ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین که به بانک‌ها و صرافی‌ها اعلام و استفاده از آنها را ممنوع کرده است، به‌معنای ممنوعیت یا محدودیت به‌کارگیری ارز دیجیتال در توسعه داخلی نیست»

در‌همین‌ راستا مجید افرا -مدیرعامل یک شرکت ارائه‌دهنده خدمات پرداخت الکترونیک- اقدام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را آینده‌نگرانه توصیف کرد و افزود: «تلاش برای استفاده از ارزهای دیجیتال؛ تحولی مثبت در کسب‌و‌کارهای کوچک و بزرگ رقم خواهد زد،ارزهای دیجیتال قابلیت نظارتی بیشتری نسبت به مبادلاتی فعلی دارند؛ زیرا وقتی درباره ارز دیجیتال و بلاک‌چین‌ها صحبت می‌شود، این ارزها نهادهای نظارتی مستقیم و غیر‌مستقیم فراوانی دارند که شفافیت مالی در مراودات ایجاد می‌کنند»

فناوری بلاک چین یک پایگاه داده توزیع‌شده از اسناد یا دفترکل عمومی از همه تراکنش‌ها یا رویدادهای دیجیتال است که توسط اجزای تشکیل‌‌دهنده‌اش به‌شکل مشترک اجرا می‌شود؛ نفوذ‌ناپذیری آن در برابر هکرها از ویژگی‌هایی است‌ که سبب شده ارزهای دیجیتال برپایه این فناوری شکل بگیرند و رشد کنند.

افرا همچنین عنوان کرد: «استفاده از ارزهای دیجیتال شفافیت زیادی در مراحل مختلف انتقال پول ایجاد می‌کند و این فناوری به‌صورت کامل نشان می‌دهد که پول مذکور با چه ضریبی، چه ساختاری و چه فرایندی منتقل شده است و هیچ‌چیز آن پوشیده نخواهد ماند».

این فعال درگاه‌های پرداخت الکترونیک، ضمن حمایت از اقدام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ایجاد ارز دیجیتال گفت: «ارزهای دیجیتال علاوه‌بر شفافیتی که به‌همراه دارند، تسهیل‌گر مبارزه با پولشویی و سایت‌های فعال در کارهای خلاف هستند».

یک صاحب‌نظر در‌حوزه ارزهای دیجیتال ضمن حمایت از توجه مقام‌های دولتی به فناوری‌های جدید این امر را قدم مثبتی در فراگیرتر‌شدن آنها دانست. میرسهیل نیکزاد که در‌ زمینه امور ارزهای دیجیتال و بلاک‌چین تخصص دارد؛ تلاش برای استفاده از ارزهای دیجیتال را برای همه بخش‌های کشور مفید دانست و گفت: «ارزهای دیجیتال، فرصت‌های بسیارخوبی برای همه بخش‌های خصوصی و دولتی‌ست که بازی برد/برد را رقم خواهد زد، رفتن به‌سمت ارزهای دیجیتال یک ضرورت است که چنانچه به آن بی‌توجهی شود، اجبار ما را به‌آن‌سمت خواهد کشاند؛ زیرا اکنون مردم به این فناوری فکر می‌کنند و برخی نیز به آن متمایل شده‌اند»

وی در ادامه صحبت خود در خصوص ممنوعیت اعلام شده از سوی بانک مرکزی نیز عنوان کرد:  «ممنوعیت مذکور اگر رسمی هم باشد، کل فعالیت‌‌های این بخش را شامل نمی‌شود؛ بلکه قصد بانک مرکزی ممنوع‌کردن فعالیت بانک‌ها در‌این‌باره است».

این فعال حوزه بیت کوین و بلاک‌چین تأکید کرد: «ارزهای دیجیتال فرصت بسیار‌خوبی برای کشور است که باید با برنامه‌ریزی از‌این‌فرصت نهایت استفاده را داشت».

غلامعلی کامیاب،در مقام مشاور رئیس‌کل بانک مرکزی‌ دی‌ماه پارسال در گفت‌و‌گویی درباره ارزهای دیجیتال و رشد آن در سال‌های اخیر عنوان کرده بود: «ارزهای دیجیتال که یکی‌از معروف‌ترین و مقبول‌ترین آنها بیت کوین است، در یک‌سال اخیر رشد قابل‌توجهی داشته‌اند و حتی گردش مالی آن در یک‌روز گاهی به میلیاردها دلار نیز می‌رسد»

وی ابعاد ارزهای دیجیتال را «ناشناخته» توصیف کرد و گفت: «مشکل اینجاست که معلوم نیست پشت‌سر آن، چه نهاد یا سازمانی قرار دارد؛ این ابهام بزرگ مورد‌توجه سازمان‌های بزرگ بین‌المللی از‌جمله صندوق بین‌المللی پول(IMF) نیز قرار گرفته و به بانک‌های مرکزی کشورها توصیه کرده که مراقبت و پایش لازم را درباره ارزهای دیجیتال داشته باشند»

عضو پیشین هیئت عامل بانک مرکزی تأکید کرد:«با وجود توسعه ارزهای دیجیتال در دنیا، هنوز هیچ اجماع خاصی درباره آنها به‌وجود نیامده است؛ اغلب کشورها یا آن‌را رد کرده‌اند یا در‌حال بررسی آن هستند»

کامیاب با‌بیان‌ این نکته که در برخی کشورها مقرراتی برای معامله با ارزهای دیجیتال وضع شده است، گفت: «ارزهای دیجیتال دارای ابهامات و نوسان‌های بسیاری هستند؛یعنی در‌عین‌حال‌ که رشد بالایی را در سال‌های اخیر داشته اما افت ارزش آن نیز قابل‌توجه بوده است»

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز نظرها درباره ارز دیجیتال را متنوع خواند و گفت: «عده‌ای منکر استفاده از ارزهای دیجیتال هستند؛ در‌عین‌حال عده‌ای نیز بر توسعه آن تأکید دارند»

محمدباقر اثنی‌عشری افزود: «عده‌ای نیز تلاش می‌کنند نسبت به طراحی مدل بومی آن اقدام کنند»

وی ادامه داد: «تلاش آنانی‌که طراحی ارز دیجیتال بومی را دنبال می‌کنند، به‌بار نشسته است و احتمال دارد در نمایشگاه الکامپ که مردادماه امسال برگزار می‌شود، ارز دیجیتال بومی رونمایی شود»

 

منبع: سایه نیوز

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=67645
برچسب ها :
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  شرکت پرداخت الکترونیک سداد؛ اسپانسر ویژه جشنواره‌های استارت‌آپی ITE 2018

  حضور بیمه آسیا در نمایشگاه بین المللی بورس،بانک ،بیمه و خصوصی سازی

  حضور بیمه آسیا در نمایشگاه بین المللی بورس،بانک ،بیمه

  سفر وزیر خارجه آلمان به ریاض لغو شد/ درخواست اصلاح رابطه اروپا با عربستان

  بانک پارسیان پیشرو در حوزه دانش بنیان

  بانک پارسیان بانک پیشرو در حوزه دانش بنیان است

  ۱۳ شرکت موفق به اخذ مجوز پرداخت یاری شدند

  بررسی ۷ پرونده در دادسرای پولی و بانکی

  فرصت‌های جهانی بانکداری باز

  شکست اقتدار دلار با سیاست های تحریمی آمریکا

  گردهمایی روسای شعب بانک ایران زمین ۳ استان

  تلاش بانک مرکزی برای خروج از سوئیفت

  روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

  اقتصاددانان با رویکرد دولت مشکل دارند

  قطعی سامانه های بانک ایران زمین

  ارائه خدمات به نابینایان در ۱۱ شعبه بانک آینده

  از واحدهای برتر بانک رفاه تجلیل شد

  فرصت‌ها و چالش‌های استفاده از ارز رمزها در شرایط تحریم کشور

  اعطای وام با سپرده گذاری رونق گرفت

  تنبیه برای برداشت ۱۴۸ هزار میلیاردی

  حق بیمه تولیدی به ۱۸۳.۳ هزار میلیارد ریال رسید

  پیش بینی ریزش ۵۰ درصدی برای دلار

  راهکارهای توسعه سودآوری بانک ملی بررسی شد

  اطلاعیه بانک پارسیان درباره تحریم های آمریکا

  جایگاه جهانی دلار در خطر است!

  ضرورت ثبت‌نام فعالان بازار سرمایه در سامانه سِجام

  پخش زنده قرعه‌کشی بانک‌ انصار از اینستاگرام

  نرخ‌های حبابی دلار ماندگار نیست

  بانک صادرات با «سپهر دانش» بانکداری را به مدارس برد

  کاهش قیمت ارز طلا را ارزان کرد

  بنیان‌گذار استارت آپ «شارژمان» از مشکلات و چالش‌ها می‌گوید/ سالمی نژاد: رویدادهایی مانند «نمایشگاه تراکنش ایران» باید ادامه‌دار باشد

  نرخ ۳۹ ارز بین بانکی در ۲۵ مهرماه ۹۷+ جدول

  بررسی عملکرد شعب بانک ایران زمین

  التهاب ارزی ابتدای دهه ۷۰ چگونه مهار شد؟

  نگران رسید کاغذی تراکنش های بانک ملی نباشید

  سیر صعودی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی

  ۳ شرکت بورسی و غیر بورسی به مدار تولید بازگشتند

  قیمت طلا تحت نفوذ دلار آمریکا خواهد بود

  ​امضای قرارداد همکاری بانک صادرات و اسنوا

  پرداخت وام قرض الحسنه ۴۰ میلیونی

  زائران اربعین حسینی تحت پوشش بیمه ایران قرار دارند

  تکریم مشتریان اولویت اول بانک مهر اقتصاد است

  قول مدیرعامل جدید سایپا به حفظ سرمایه سهامداران / اهداف کلی

  حراج شمش یک کیلویی در بانک کارگشایی

  عملکرد شرکت های خصوصی بیمه ای قابل تحسین است

  تقدیر از مدیران ادارات کل و مدیریت درمان برگزیده تأمین اجتماعی

  بخشنامه‌ رئیس قوه قضاییه در مورد محکومین مهریه

  لزوم حفظ حداقل ۲۰۰ هزار ریال برای برندگان جوایز غیر قطعی تا پایان روز ۲۷ مهر

  فروش یونیت صندوق در شعبه تمام دیجیتال بانک ایران‌زمین

  بیمه ملت؛ حامی کیش اینوکس ۲۰۱۸

  ​تقدیر انجمن نابینایان کشور از مدیرعامل بانک صادرات

  بانک کارگشایی ۱۱ کیلو شمش طلا را به حراج گذاشت

  دولت چه کند که ارز ارزانتر شود؟

  وجود ۵ نوع نرخ ارز در اقتصاد ایران

  دیدار مدیرعامل بانک صنعت و معدن با استاندار خوزستان

  ۷ نکته درباره اهمیت برگزاری چهارمین نمایشگاه تراکنش ایران

  اهمیت بهداشت اعتباری در نظام بانکی

  خسارت سیل شرکت همگام خودرو آسیا، توسط بیمه سرمد پرداخت شد

  دلار در آبان‌ماه به کدام سو می‌رود؟

  از بانک تجارت تسهیلات آنی بگیرید

  آیا دلار باز هم ارزان خواهد شد ؟

  کاهش حجم سپرده‌های بلندمدت

  محصولات مورد نیاز بازار توسط شبکه فروش به بیمه سامان منتقل وطراحی می شود

  امکان تغییر اسامی نامتعارف ثبت شده تا سال ۷۰ ازگرگ‌ آقا تا کفتر

  هر اونس فلز زرد ۱۲۲۵ دلار شد

  چگونه کارت بانکی مفقود شده را بسوزانیم؟

  از هفدهمین مدرسه مهرنوین بهره‌برداری شد

  بانک مرکزی بازار چند نرخی ارز را جمع کند

  قانون‌گذاران بریتانیا برای تایید ارزهای دیجیتال عجله‌ای ندارند

  افتتاح مدرسه مهر نوین در مراوه تپه

  بازدید سفیر و رئیس خانه حراج تمبر و سکه نیوزیلند از موزه بانک سپه

  فروش یونیت صندوق در بانک ایران‌زمین

  صادرکنندگان بدون استثنا به نیما می‌آیند

  ​تقدیر انجمن نابینایان از بانک صادرات

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو