اوراق مسکن گران شد/ قیمت جدید اوراق تسهیلات مسکن در تهران و شهرستان‌ها

اوراق مسکن گران شد/ قیمت جدید اوراق تسهیلات مسکن در تهران و شهرستان‌ها

همزمان با اوج گرفتن قیمت مسکن، قیمت اوراق تسهیلات مسکن (تسه) نیز در معاملات این هفته فرابورس رشد چشمگیری پیدا کرد که قیمت تسهیلات مسکن را برای مجردها و زوجین در تهران و سایر شهرها افزایش داد.

آخرین وضعیت قیمت «تسه»

در حال حاضر امتیاز تسهیلات مسکن فروردین ۹۷ بیش از ۶۸ هزار تومان است، ولی مابقی تسه‌ها عمدتاً با حدود قیمت ۶۷ هزار و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. طی هفته‌های گذشته بازار تسه‌ها تقریباً ساکن بود و قیمت این اوراق نوسان چندانی نداشت و بین رقم ۶۴ تا ۶۵ هزارتومان خرید و فروش می‌شد.
 

قیمت جدید وام مسکن برای زوج‌های تهرانی

اگر قیمت اوراق ۶۷ هزار تومانی را مبنا قرار دهیم و با توجه به اینکه برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنید، رقمی حدود ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هزینه اوراق شما می‌شود. ضمن اینکه برای ۲۰ میلیون تومان وام جعاله هم باید ۴۰ برگ بهادار ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومانی بخرید، که در مجموع برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن، شما باید حدود ۱۶ میلیون و ۸۰ هزار تومان پرداخت کنید.
 

قیمت لحظه‌به‌لحظه اوراق تسهیلات مسکن

 

قیمت وام مسکن زوجین در شهرهای بالای ۲۰۰ هزارنفر

در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، زوج‌ها می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ برگه اوراق تسه خریداری کنید که هزینه آن ۱۰ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان می‌شود. بابت خرید اوراق وام جعاله هم ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان برای شما هزینه دارد که در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کنید.
 

قیمت وام مسکن زوجین ساکن در شهرهای کمتر از ۲۰۰ هزارنفر

اگر در شهری با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر زندگی می‌کنید برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن باید ۱۲۰ برگ بهادار بخرید که رقمی حدود ۸ میلیون و ۴۰ هزار تومان می‌شود و برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله باید ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان بپردازید. در مجموع برای دریافت وام ۸۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان پرداخت کنید.
 

قیمت وام مسکن مجردها

مجردهای تهرانی تا سقف ۶۰ میلیون تومان، مجردهای ساکن در مراکز استان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تا سقف ۵۰ میلیون تومان و غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان می‌توانند وام مسکن دریافت کنند و به ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند. با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق باید ۸ میلیون و ۴۰ هزار تومان، ساکنین در مراکز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و مجردهای ساکن در سایر مناطق ۵ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان پرداخت کنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله هم باید مبلغ ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان دیگر بپردازند.
 

اوراق تسهیلات مسکن (تسه) چیست و چقدر ارزش دارد؟

اوراق تسهیلات مسکن، که قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش هر برگ آن پانصدهزار تومان است، توسط بانک مسکن منتشر می‌شود. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است و با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده دارای قیمت متفاوتی است. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق تمام شود و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.
 

نظرات شما