ریزش ۲۷ درصدی قیمت اوراق مسکن؛

اوراق وام مسکن ارزان شد +جدول

ریزش قیمت در بازار اوراق وام مسکن، «علامت تجهیز» به متقاضیان ملکی مخابره کرد.

به گزارش اقتصادنیوز بهای «اوراق» در امروز، نسبت به نیمه اول سال ۲۷ درصد کاهش یافت. این وضعیت – قیمت مناسب – یک فرصت برای تقاضای مصرفی مصمم به خرید آپارتمان در سال جدید تلقی می‌شود. این گروه می‌تواند با تامین اوراق وام مسکن ، با هزینه کمتری در مقایسه با قبل صاحبخانه شوند. 

قیمت هر فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی مسکن از ابتدای سال گذشته تا قبل از انتشار گواهی سپرده با سود ۲۰ درصد در بانک‌ها(قبل از دست‌کم یک هفته اخیر) به‌طور متوسط ۷۵هزار تومان بود. به‌طوری‌که نوسانات قیمت اوراق مسکن تا قبل از یک هفته اخیر در کانال ۷۰ هزار تومان در گردش بود؛ اما در دوسه روز اخیر قیمت اوراق مسکن با ریزش ۲۷درصدی به کانال ۵۰ هزار تومان وارد و قیمت هر فقره اوراق به حدود ۵۸ هزار تومان رسید. قیمتی که از دیدگاه کارشناسان و فعالان بازار مسکن برای خریداران مصرفی ملک مناسب ارزیابی می‌شود و به‌عنوان امتیاز ویژه برای آنها محسوب می‌شود.قیمت اوراق اسفند سال گذشته ۵۸ هزار ۶۲۵ تومان برای روز گذشته اعلام شده است.این رقم برای اوراق منتشر شده در تیر سال قبل تا ۵۷ عزار تومان پایین آمده است.

در حال حاضر وام اوراق زوجین رقمی معادل ۱۴۰ میلیون تومان است که ۱۲۰ میلیون تومان از محل خرید ۲۴۰ فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی و ۲۰ میلیون تومان آن به صورت وام بدون سپرده به خریدار پرداخت می‌شود. به این ترتیب با قیمت کنونی اوراق، هزینه خرید اوراق ۱۲۰ میلیون تومانی حداکثر۱۴ میلیون تومان برآورد می‌شود.

با توجه به شرایط کنونی بازار، خریداران مسکن در سال جاری که به صورت قطعی قصد خرید ملک را دارند می‌توانند با توجه شرایط فعلی در بازار وام اوراق مسکن، هم‌اکنون اقدام به خرید اوراقی که دارای اعتبار دو ساله است، کنند. این اقدام دو امتیاز برای خریدار به ارمغان می‌آورد. نخست آنکه ریسک پروسه ۴۵ روزه دسترسی به وام اوراق را کاهش می‌دهد و خریدار با خیال آسوده می‌تواند پس از خرید مسکن به تشکیل پرونده اقدام کند. دومین امتیاز قیمت پایین وام اوراق مسکن در شرایط کنونی است که سبب می‌شود به‌دلیل هزینه کمتر خریدار برای خرید اوراق، مبلغ بیشتری از وام در اختیار وی قرار گیرد..

photo_2018-04-07_10-49-45