بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 63428

تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۳

بازار ارز بدون دست نامرئی

به تصمیم بانک مرکزی، روز گذشته تغییرات جدیدی در ضوابط ورود و خروج ارز مسافری اعمال شد. بر این اساس، مجموع خروج ارز، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام همراه مسافر تا سقف پنج هزار یورو تعیین شد که این رقم نسبت به ۱۰‌هزار یوروی قابل خروج قبلی نصف شده است. به گزارش بانکداران ۲۴ ...


به تصمیم بانک مرکزی، روز گذشته تغییرات جدیدی در ضوابط ورود و خروج ارز مسافری اعمال شد. بر این اساس، مجموع خروج ارز، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام همراه مسافر تا سقف پنج هزار یورو تعیین شد که این رقم نسبت به ۱۰‌هزار یوروی قابل خروج قبلی نصف شده است.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، همچنین ستاد اقتصادی ساماندهی ارزی با حضور معاون‌اول رئیس‌جمهور، رؤسای سازمان برنامه‌و‌بودجه و بانک مرکزی و معاون و مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور برگزار شد. در این جلسه، اسحاق جهانگیری عملکرد سامانه نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) را امیدبخش توصیف کرد و ولی‌الله سیف نیز توضیح داد سامانه نیما ابزار لازم برای سیاست‌گذاری بهتر و مدیریت بازار ارز است و ما را برای مواجهه با شرایط اقتصادی متأثر از تصمیمات سیاسی در عرصه بین‌المللی تواناتر کرده است. اما میثم رادپور، کارشناس اقتصادی، معتقد است سامانه نیما در بهترین حالت می‌تواند به‌عنوان یک بستر الکترونیک تخفیف عمل کند و نه یک بازار؛ چراکه مهم‌ترین ویژگی بازار را که تعیین قیمت بر اساس عرضه و تقاضاست، ندارد.

شبیه‌سازی بازار  در نسخه‌ای که هیچ شباهتی به بازار ندارد
  اسحاق جهانگیری روز گذشته در جلسه ستاد اقتصادی ساماندهی امور ارزی به اهداف آمریکا برای واردکردن آسیب به ایران اشاره کرد و افزود: دولت با برنامه‌ریزی و تدوین راهکارهای مختلف، آمادگی لازم را برای مدیریت کشور در هر شرایطی دارد. او با یادآوری گزارش دست‌اندرکاران سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) درباره عملکرد این سامانه، استقبال وارد‌کنندگان، صادر‌کنندگان و بانک‌ها از سامانه نیما را امیدبخش توصیف کرد و از دستگاه‌های مرتبط خواست با هماهنگی یکدیگر در راستای روان‌سازی جریان تجارت خارجی و تأمین نیاز متقاضیان واقعی ارز حرکت کنند.
ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، نیز در این جلسه به رضایت فعالان اقتصادی و ثبت معاملات بیشتر ارزی در سامانه نیما اشاره کرد و‌ گفت: این سامانه با قابلیت انعطاف‌پذیری بالا، ابزار لازم برای سیاست‌گذاری بهتر و مدیریت بازار ارز را در اختیار کشور قرار داده و ما را برای مواجهه با شرایط جدید اقتصادی متأثر از تصمیمات سیاسی در عرصه بین‌المللی تواناتر کرده است.
اما کارشناسان اقتصادی درباره کارکرد سامانه نیما نظری متفاوت از مسئولان دارند. میثم رادپور، کارشناس اقتصادی،  دراین‌باره توضیح داد: هنوز جزئیات چگونگی کارکردن سامانه نیما به صورت شفاف منتشر نشده است. اما آنچه اکنون می‌توان از این سامانه فهمید، این است که اعضای این سامانه می‌توانند ارز خود را با قیمت چهار‌هزارو ۲۰۰ تومان معامله کنند. بنابراین این سامانه نمی‌تواند یک نسخه شبیه‌سازی‌شده از بازار باشد؛ چراکه قیمت در آن از قبل تعیین شده است. او ادامه داد: سامانه نیما را در بهترین حالت می‌توان یک سامانه تخفیف ارزی دانست. مهم‌ترین مشخصه‌ای که به ‌واسطه آن می‌توان بر اقتصادی نام بازار آزاد نهاد، سپردن تعیین قیمت به عرضه و تقاضاست. اینکه ما زمینه‌ای را فراهم کنیم که با تعیین قیمت، انگیزه ورود بازیگران اقتصادی را کاهش داده و به طرز غیرمنصفانه‌ای تنها به نفع یک طرف معامله است، نمی‌تواند امکان‌های بازار را در معنای اصلی خود فراهم کند.  رادپور تأکید کرد: در همه‌جای دنیا وظیفه اصلی بانک‌های مرکزی حفظ ارزش پول ملی است. در کشور ما نیز در روزهای نوسان ارزی، بانک مرکزی یا بهتر بگوییم دولت، بر اساس همین هدف اصلی حرکت کرده و سیاست ارزی جدید خود را بر پایه حفظ ارزش پول بنا نهاده است. اما با وجود شرایط فعلی، این خطر و نگرانی احساس می‌شود که گرچه این سیاست‌ها در کوتاه‌مدت راهگشاست، اما در درازمدت ممکن است کارایی هدف اولیه بانک مرکزی را مخدوش کند.
ارز مسافرتی نصف شد
با این اوصاف، سیاست ارزی جدید دولت با تمام قوت در حال پیشروی است و دولت سعی می‌کند با اجرای سیاست‌های کنترلی، بازار ارز را مدیریت کند. در همین راستا روز گذشته بانک مرکزی در تازه‌ترین تغییرات اعمال‌شده خود در ضوابط ورود و خروج ارز مسافری، مجموع خروج ارز، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام همراه مسافر را تا سقف پنج هزار یورو تعیین کرد؛ این رقم نسبت به ۱۰ ‌هزار یوروی قابل خروج قبلی، نصف شده است.  بانک مرکزی در جریان تغییراتی که در سیاست‌های ارزی خود در فروردین امسال اعمال کرده است، شرایط تازه‌ای برای ارز مسافری ایجاد کرد. از تغییراتی در میزان ارز اختصاص‌یافته به مسافران تا حجمی که آنها می‌توانند از کشور خارج کنند.
در سال گذشته بود که با اصلاح دستورالعمل اجرائی «ضوابط ناظر بر ارز، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام همراه مسافر»، مبلغ قابل حمل برای خروج از کشور تعریف شد، به‌طوری‌که در راستای اجرای قوانین و مقررات مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم اعلام شد سقف خروجی و ورودی ارز ۱۰‌ هزار یورو و یا معادل آن به سایر ارزهاست و بیش از این مبلغ ممنوع بوده و پول‌شویی محسوب می‌شود. اما در تازه‌ترین بازنگری که در روابط ورود و خروج ارز مسافری انجام شده، مبلغ قابل حمل تا ۵۰ درصد کاهش یافته است و بر این اساس خروج ارز، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام همراه مسافر مجموعا تا سقف پنج هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها از مرزهای هوایی و تا سقف مبلغ دو هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها از مرزهای زمینی، ریلی و دریایی مجاز است.
این در حالی است که خروج ارز، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام مازاد بر پنج هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها برای مرزهای هوایی و مبلغ دو هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها برای مرزهای زمینی، ریلی و دریایی توسط هر مسافر به خارج از کشور، منوط به اظهار آن در زمان ورود و مشروط به ارائه رسید چاپی حاوی کد رهگیری صادره از سوی باجه بانک ملی ایران و تا سقف مبلغ مندرج در رسید در مبادی خروجی به گمرک خواهد بود. همچنین براساس ضوابط جدید، ورود ارز به‌صورت اسکناس به کشور مجاز بوده و برای مبالغ تا پنج هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها الزامی به اظهار آن به گمرک وجود ندارد. در صورت ورود ارز به‌صورت اسکناس بیش از این مبلغ، بانک‌ها مجاز به پذیرش آن به‌صورت سپرده بوده و در صورت درخواست سپرده‌گذار، عین آن به همراه سود مربوطه به‌صورت ارزی به او پرداخت خواهد شد.
به نوشته شرق،در کنار تغییراتی که در ضوابط ورود و خروج ارز همراه مسافر اعمال شده است از چندی پیش و در جریان سیاست تک‌نرخی‌شدن ارز، یکی از سیاست‌های اجرائی‌شده به تغییر در حجم ارز اختصاص‌یافته به مسافران برمی‌گردد به‌طوری‌که ارز مسافرتی برای یک‌ بار سفر در سال تا حدود هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران در مرزهای خروجی هوایی پرداخت می‌شود. ارز مسافرتی پرداختی به مسافران هوایی به کشورهای هم‌مرز و مشترک‌المنافع به‌غیر از عراق نیز ۵۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزهاست.
تا پیش از سیاست دولت برای تک‌نرخی‌شدن ارز و اعلام نرخ چهارهزارو ۲۰۰ تومان برای دلار، هرچند تخصیص ارز مبادله‌ای به مسافر متوقف شده بود، ولی می‌توانستند با ارائه پاسپورت، کارت ملی و بلیت به صرافی بانک‌ها تا سقف پنج هزار دلار ارز دریافت کنند و نرخ آن تفاوت چندانی با بازار نداشت و حدود ۱۵ تا ۲۰ تومان روی هر دلار ارزان‌تر عرضه می‌شد.
همچنین براساس ضوابط جدید، ورود ارز به‌صورت اسکناس به کشور مجاز بوده و برای مبالغ تا پنج‌هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها الزامی به اظهار آن به گمرک وجود ندارد. در صورت ورود ارز به‌صورت اسکناس به کشور بیش از مبلغ فوق، بانک‌های کشور مجاز به پذیرش آن به‌صورت سپرده باشند و در صورت درخواست سپرده‌گذار، عین آن همراه سود مربوطه به‌صورت ارزی به او پرداخت خواهد شد.

ارائه گزارش کنترل ارز در جلسه غیرعلنی
 تأکید دولت بر کنترل و مدیریت بازار ارز تنها در درون خود قوه ‌مجریه باقی نمانده و مجلس نیز در این زمینه ورود و به یاری دولت آمده است. فاطمه ذوالقدر، نماینده مردم تهران، اعلام کرده است: اسحاق جهانگیری، مسعود کرباسیان و ولی‌الله سیف به ترتیب معاون‌اول رئیس‌جمهوری و وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی قرار است در این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت بازار ارز در کشور به نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارائه کنند. او اظهار کرد: همچنین در ادامه این جلسه رئیسان کمیسیون‌های تخصصی مجلس دیدگاه‌های خود را درباره وضعیت بازار ارز مطرح می‌کنند. در ادامه این جلسه از کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس، وزارت امور اقتصادی و دارایی و نیز بانک مرکزی دعوت شده است. 

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=63428
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  شباهت عجیب طرح یوز هواپیمای تیم ملی به شرکت رقیب وطنی(عکس)

  تقدیر از عملکرد بانک ملی ایران

  خرید و فروش غیر قانونی ارز رونق گرفت

  بخشودگی جرائم بیمه ای، اقدامی ارزشمند از سوی تامین اجتماعی برای رونق فضای کسب و کار است

  توضیح بانک مرکزی از بسته شدن حساب بانکی ایرانیان در گرجستان

  قیمت سکه از ۲ میلیون تومان عبور کرد

  ارز دیجیتالی MUFG راه‌اندازی می شود

  توسعه بانکداری الکترونیک توسط بانک شهر

  امروز در بازار طلا چه گذشت؟

  شکایت "سیف" از نمایندگان مجلس

  آمار زنان بیمه شده تأمین اجتماعی از ۱۲ درصد درسال ۸۵ به ۱۹ درصد در سال ۹۵ رسیده است

  سه عامل زیان ۱۰۰۰ میلیارد تومانی سایپا و نظر کارشناسان

  استقبال مسئولین از تعدیل قیمت دلار

  توسعه بانکداری الکترونیک از سوی بانک شهر در ۳ سال گذشته

  نوسان ۱۱تا ۷۰ درصدی قیمت مسکن

  نرخ بانکی دلارگران شد/جدول

  انتقال وجه با اپلیکیشن پات در بانک رفاه راه اندازی شد

  همکاری بانک شهر با ۶۰ بانک کارگزار خارجی

  آمار شاپرک از دامنه مبلغی تراکنش‌ها

  قیمت طلای جهانی ارزان شد

  نقش موثر سامانه نیما در کنترل بازار ارز

  مشارکت بانک پارسیان در پارس فولاد سبزوار

  فرصتی مناسب برای کنار گذاشتن دلار

  تایید بلوکه شدن حساب ایرانیان در گرجستان

  اشتغال هزار نفر با راه اندازی ۶ طرح در ایلام

  استفاده از فناوری شناسایی چهره در کلاس درس

  صرافی ها مرکز انحصاری خدمات نیستند/ تعیین تکلیف نیازهای ضروری ارزی

  پیش‌بینی افزایش قیمت در بازار جهانی طلا

  نرخ دلار رسمی به ۴۴۵۰ تومان می‌رسد

  بیمه حافظ سه بیمه نامه جدید راهی بازار می کند

  تفاوت فرهنگ عروس‌های ایرانی‌ با عروس خاندان سلطنتی

  نرخ رسمی ارزهای عمده ثابت ماند (+جدول)

  حال و آینده زیرمجموعه ساختمانی میدکو و پیش بینی قراردادها

  همکاری‌ ایران و یونان در زمینه حمل‌ونقل جاده‌ای

  ماشین تایپ جیبی هم از راه رسید

  بیمه "ما" تندیس سلامت در صنعت توریسم سلامت را دریافت کرد

  کناره گیری ۴ شرکت بورسی از تابلو معاملات

  نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی ثابت نخواهد ماند

  شعب برگزیده بیمه دانا در سال ۹۶ معرفی شدند

  دانشجویان به بانک ملت ایده بدهند، جایزه بگیرند

  بنادرهوایی مخصوص تاکسی‌های پرنده اوبر را ببینید

  ایران چک ها، بدون درج مهر شعبه هم معتبرند

  انتصابات جدید در بانک توسعه تعاون

  قیمت امروز انواع ارز، سکه و طلا با تکرار روند نزولی/ رکورد جدید معاملات بورس

  سقف ارز همراه مسافر/اینفوگرافیک

  بازدید سفیر لبنان از موزه بانک ملی

  افت ۲۰۰ دلاری قیمت جهانی طلا

  اقدامات بانک ملی در حوزه خدمات آموزش

  انتقاد نسبت به تخصیص ارز از طریق سامانه نیما

  شرایط وام‌دهی را در بانک ملی شما مشخص کنید!

  خدمات ارزی از طریق بانک ها هم انجام می شود/ صرافی ها مرکز انحصاری نیستند

  منتظر گرانی طلا باشید

  سم قارچ ها با پخته شدن از بین نمی رود

  اعلام برندگان مسابقه"نامه‌ای به معلم خوبم"

  صرافی ها مرکز انحصاری خدمات نیستند

  پرداخت سپرده‌های تا سقف یک میلیارد تومان موسسات مالی

  قول سیف به ایجاد تعادل در نرخ ارز/ خروج آمریکا از برجام کم هزینه ترین روش

  در مذاکرات با اروپایی‌ها حضور داریم

  ریزش ۲۰هزار تومانی سکه/دلارتکان نخورد

  واکنش بانک مرکزی به تحریم «سیف»

  این کشورهادر حال کنار گذاشتن دلار هستند

  همکاری ۶۰ بانک کارگزار خارجی با بانک شهر

  بانک مرکزی نروژ به دنبال انتشار پول دیجیتال است

  لزوم اخذ الحاقیه «افزایش سرمایه خودرو» در بیمه بدنه

  مهمترین مانع افزایش قیمت طلا

  بانک مرکزی: ارز شرکت‌های هواپیمایی تامین می‌شود

  بیمه «سوئیس ری» ایران را ترک می‌کند

  بانک‌ها از تراکنش‌های اینترنتی کارمزد می‌گیرند

  روش جدید دلالان برای فروش ارز در بازار

  در طرح عقیق بانک انصار مبلغ، سود و اقساط وام را خودتان انتخاب کنید

  وضعیت بانک‌های متخلف مشخص شد

  برنامه افزایش سرمایه ۵۰ درصدی بورس کالا تغییر کرد

  تعطیلی صرافی‌ها از اشتباهات دولت بود

  دلار ۴۲۰۰ تا پایان سال گران می شود

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو