بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 63428

تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۳

بازار ارز بدون دست نامرئی

به تصمیم بانک مرکزی، روز گذشته تغییرات جدیدی در ضوابط ورود و خروج ارز مسافری اعمال شد. بر این اساس، مجموع خروج ارز، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام همراه مسافر تا سقف پنج هزار یورو تعیین شد که این رقم نسبت به ۱۰‌هزار یوروی قابل خروج قبلی نصف شده است. به گزارش بانکداران ۲۴ ...


به تصمیم بانک مرکزی، روز گذشته تغییرات جدیدی در ضوابط ورود و خروج ارز مسافری اعمال شد. بر این اساس، مجموع خروج ارز، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام همراه مسافر تا سقف پنج هزار یورو تعیین شد که این رقم نسبت به ۱۰‌هزار یوروی قابل خروج قبلی نصف شده است.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، همچنین ستاد اقتصادی ساماندهی ارزی با حضور معاون‌اول رئیس‌جمهور، رؤسای سازمان برنامه‌و‌بودجه و بانک مرکزی و معاون و مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور برگزار شد. در این جلسه، اسحاق جهانگیری عملکرد سامانه نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) را امیدبخش توصیف کرد و ولی‌الله سیف نیز توضیح داد سامانه نیما ابزار لازم برای سیاست‌گذاری بهتر و مدیریت بازار ارز است و ما را برای مواجهه با شرایط اقتصادی متأثر از تصمیمات سیاسی در عرصه بین‌المللی تواناتر کرده است. اما میثم رادپور، کارشناس اقتصادی، معتقد است سامانه نیما در بهترین حالت می‌تواند به‌عنوان یک بستر الکترونیک تخفیف عمل کند و نه یک بازار؛ چراکه مهم‌ترین ویژگی بازار را که تعیین قیمت بر اساس عرضه و تقاضاست، ندارد.

شبیه‌سازی بازار  در نسخه‌ای که هیچ شباهتی به بازار ندارد
  اسحاق جهانگیری روز گذشته در جلسه ستاد اقتصادی ساماندهی امور ارزی به اهداف آمریکا برای واردکردن آسیب به ایران اشاره کرد و افزود: دولت با برنامه‌ریزی و تدوین راهکارهای مختلف، آمادگی لازم را برای مدیریت کشور در هر شرایطی دارد. او با یادآوری گزارش دست‌اندرکاران سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) درباره عملکرد این سامانه، استقبال وارد‌کنندگان، صادر‌کنندگان و بانک‌ها از سامانه نیما را امیدبخش توصیف کرد و از دستگاه‌های مرتبط خواست با هماهنگی یکدیگر در راستای روان‌سازی جریان تجارت خارجی و تأمین نیاز متقاضیان واقعی ارز حرکت کنند.
ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، نیز در این جلسه به رضایت فعالان اقتصادی و ثبت معاملات بیشتر ارزی در سامانه نیما اشاره کرد و‌ گفت: این سامانه با قابلیت انعطاف‌پذیری بالا، ابزار لازم برای سیاست‌گذاری بهتر و مدیریت بازار ارز را در اختیار کشور قرار داده و ما را برای مواجهه با شرایط جدید اقتصادی متأثر از تصمیمات سیاسی در عرصه بین‌المللی تواناتر کرده است.
اما کارشناسان اقتصادی درباره کارکرد سامانه نیما نظری متفاوت از مسئولان دارند. میثم رادپور، کارشناس اقتصادی،  دراین‌باره توضیح داد: هنوز جزئیات چگونگی کارکردن سامانه نیما به صورت شفاف منتشر نشده است. اما آنچه اکنون می‌توان از این سامانه فهمید، این است که اعضای این سامانه می‌توانند ارز خود را با قیمت چهار‌هزارو ۲۰۰ تومان معامله کنند. بنابراین این سامانه نمی‌تواند یک نسخه شبیه‌سازی‌شده از بازار باشد؛ چراکه قیمت در آن از قبل تعیین شده است. او ادامه داد: سامانه نیما را در بهترین حالت می‌توان یک سامانه تخفیف ارزی دانست. مهم‌ترین مشخصه‌ای که به ‌واسطه آن می‌توان بر اقتصادی نام بازار آزاد نهاد، سپردن تعیین قیمت به عرضه و تقاضاست. اینکه ما زمینه‌ای را فراهم کنیم که با تعیین قیمت، انگیزه ورود بازیگران اقتصادی را کاهش داده و به طرز غیرمنصفانه‌ای تنها به نفع یک طرف معامله است، نمی‌تواند امکان‌های بازار را در معنای اصلی خود فراهم کند.  رادپور تأکید کرد: در همه‌جای دنیا وظیفه اصلی بانک‌های مرکزی حفظ ارزش پول ملی است. در کشور ما نیز در روزهای نوسان ارزی، بانک مرکزی یا بهتر بگوییم دولت، بر اساس همین هدف اصلی حرکت کرده و سیاست ارزی جدید خود را بر پایه حفظ ارزش پول بنا نهاده است. اما با وجود شرایط فعلی، این خطر و نگرانی احساس می‌شود که گرچه این سیاست‌ها در کوتاه‌مدت راهگشاست، اما در درازمدت ممکن است کارایی هدف اولیه بانک مرکزی را مخدوش کند.
ارز مسافرتی نصف شد
با این اوصاف، سیاست ارزی جدید دولت با تمام قوت در حال پیشروی است و دولت سعی می‌کند با اجرای سیاست‌های کنترلی، بازار ارز را مدیریت کند. در همین راستا روز گذشته بانک مرکزی در تازه‌ترین تغییرات اعمال‌شده خود در ضوابط ورود و خروج ارز مسافری، مجموع خروج ارز، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام همراه مسافر را تا سقف پنج هزار یورو تعیین کرد؛ این رقم نسبت به ۱۰ ‌هزار یوروی قابل خروج قبلی، نصف شده است.  بانک مرکزی در جریان تغییراتی که در سیاست‌های ارزی خود در فروردین امسال اعمال کرده است، شرایط تازه‌ای برای ارز مسافری ایجاد کرد. از تغییراتی در میزان ارز اختصاص‌یافته به مسافران تا حجمی که آنها می‌توانند از کشور خارج کنند.
در سال گذشته بود که با اصلاح دستورالعمل اجرائی «ضوابط ناظر بر ارز، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام همراه مسافر»، مبلغ قابل حمل برای خروج از کشور تعریف شد، به‌طوری‌که در راستای اجرای قوانین و مقررات مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم اعلام شد سقف خروجی و ورودی ارز ۱۰‌ هزار یورو و یا معادل آن به سایر ارزهاست و بیش از این مبلغ ممنوع بوده و پول‌شویی محسوب می‌شود. اما در تازه‌ترین بازنگری که در روابط ورود و خروج ارز مسافری انجام شده، مبلغ قابل حمل تا ۵۰ درصد کاهش یافته است و بر این اساس خروج ارز، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام همراه مسافر مجموعا تا سقف پنج هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها از مرزهای هوایی و تا سقف مبلغ دو هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها از مرزهای زمینی، ریلی و دریایی مجاز است.
این در حالی است که خروج ارز، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام مازاد بر پنج هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها برای مرزهای هوایی و مبلغ دو هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها برای مرزهای زمینی، ریلی و دریایی توسط هر مسافر به خارج از کشور، منوط به اظهار آن در زمان ورود و مشروط به ارائه رسید چاپی حاوی کد رهگیری صادره از سوی باجه بانک ملی ایران و تا سقف مبلغ مندرج در رسید در مبادی خروجی به گمرک خواهد بود. همچنین براساس ضوابط جدید، ورود ارز به‌صورت اسکناس به کشور مجاز بوده و برای مبالغ تا پنج هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها الزامی به اظهار آن به گمرک وجود ندارد. در صورت ورود ارز به‌صورت اسکناس بیش از این مبلغ، بانک‌ها مجاز به پذیرش آن به‌صورت سپرده بوده و در صورت درخواست سپرده‌گذار، عین آن به همراه سود مربوطه به‌صورت ارزی به او پرداخت خواهد شد.
به نوشته شرق،در کنار تغییراتی که در ضوابط ورود و خروج ارز همراه مسافر اعمال شده است از چندی پیش و در جریان سیاست تک‌نرخی‌شدن ارز، یکی از سیاست‌های اجرائی‌شده به تغییر در حجم ارز اختصاص‌یافته به مسافران برمی‌گردد به‌طوری‌که ارز مسافرتی برای یک‌ بار سفر در سال تا حدود هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران در مرزهای خروجی هوایی پرداخت می‌شود. ارز مسافرتی پرداختی به مسافران هوایی به کشورهای هم‌مرز و مشترک‌المنافع به‌غیر از عراق نیز ۵۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزهاست.
تا پیش از سیاست دولت برای تک‌نرخی‌شدن ارز و اعلام نرخ چهارهزارو ۲۰۰ تومان برای دلار، هرچند تخصیص ارز مبادله‌ای به مسافر متوقف شده بود، ولی می‌توانستند با ارائه پاسپورت، کارت ملی و بلیت به صرافی بانک‌ها تا سقف پنج هزار دلار ارز دریافت کنند و نرخ آن تفاوت چندانی با بازار نداشت و حدود ۱۵ تا ۲۰ تومان روی هر دلار ارزان‌تر عرضه می‌شد.
همچنین براساس ضوابط جدید، ورود ارز به‌صورت اسکناس به کشور مجاز بوده و برای مبالغ تا پنج‌هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها الزامی به اظهار آن به گمرک وجود ندارد. در صورت ورود ارز به‌صورت اسکناس به کشور بیش از مبلغ فوق، بانک‌های کشور مجاز به پذیرش آن به‌صورت سپرده باشند و در صورت درخواست سپرده‌گذار، عین آن همراه سود مربوطه به‌صورت ارزی به او پرداخت خواهد شد.

ارائه گزارش کنترل ارز در جلسه غیرعلنی
 تأکید دولت بر کنترل و مدیریت بازار ارز تنها در درون خود قوه ‌مجریه باقی نمانده و مجلس نیز در این زمینه ورود و به یاری دولت آمده است. فاطمه ذوالقدر، نماینده مردم تهران، اعلام کرده است: اسحاق جهانگیری، مسعود کرباسیان و ولی‌الله سیف به ترتیب معاون‌اول رئیس‌جمهوری و وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی قرار است در این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت بازار ارز در کشور به نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارائه کنند. او اظهار کرد: همچنین در ادامه این جلسه رئیسان کمیسیون‌های تخصصی مجلس دیدگاه‌های خود را درباره وضعیت بازار ارز مطرح می‌کنند. در ادامه این جلسه از کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس، وزارت امور اقتصادی و دارایی و نیز بانک مرکزی دعوت شده است. 

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=63428
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  عامل اصلی کاهش قیمت سکه و طلا

  بانک رفاه قهرمان قهرمانان المپیاد ورزشی

  قیمت دلار باز هم کاهش می‎یابد

  در "بله" آنلاین بازی کنید

  کوتاه‌شدن دست دلالان از بازار ارز

  قدردانی استاندار تهران از بانک کشاورزی

  گام‌های موثر برای موفقیت

  تولیدکننده با بیمه احساس امنیت می‌کند

  بانک فرهنگیان تاسیس می‌شود؟

  ۱.۲ میلیون چک در مهرماه امسال برگشت خورد

  توقف دو نماد به دلیل اعلام تغییر در قرارداد فروش و عرضه سهام

  خرید مصنوعات طلا رونق گرفت

  سقف تراکنش های خود را با «بام» تعیین کنید

  انتشار اوراق اجاره توسط شرکت تامین سرمایه مسکن

  گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه در سال ۹۷

  عرضه پذیره نویسی حق تقدم سهام استفاده نشده بیمه آرمان

  امروز یک سهم دارای صف فروش دامنه نوسان و حجم مبنا ندارد

  مجمع عمومی پست‌ بانک‌ برگزار شد

  جزئیات تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی جعاله بدون سپرده تعمیرات واحدهای مسکونی بانک مسکن

  گسترش بیمه های زندگی سرمایه پایدار صنعت بیمه به شمار می رود

  صورت های مالی سال ۹۶ بیمه ایران به تصویب رسید

  چند سئوال از مدیریت فناوری بورس و ۵ پیشنهاد برای رعایت حقوق در عرضه اولیه

  ارائه کارت خرید کالای ایرانی در شعب موسسه ملل

  سهم ایران در آمارهای جهانی پولشویی ناچیز است

  حجم فروش اقساطی بیمه نامه غیرمنطقی است

  راه اندازی کارخانه نوآوری سامانی ها برای استارتاپ های مالی و بیمه ای

  پرداخت جریمه ۱٫۳۴ میلیارد دلاری بانک فرانسوی برای نقض تحریم‌ ایران و ۲ کشور

  بازارگرم ریزمتراژها در سرمای پاییز+جدول قیمت

  حساب های فاقد اطلاعات کامل در بانک ملی مسدود شد

  قوانین جاری کشور مربوط به شرایط تحریم نیست

  بانک ملی و استاندار آذربایجان غربی تفاهمنامه همکاری امضا کردند

  بیت‌کوین به زیر ۵۰۰۰ دلار سقوط کرد

  توسعه فاینانس اسلامی آمریکا در کانادا/سرعت بخشیدن به رشد کسب و کارها با فاینانس اسلامی در ونکوور

  مبلغ سود سهام عدالت چقدر است؟

  تشدید تمهیدات ضد پولشویی در بانک های اروپایی

  بانک مرکزی به صورت کلان وارد بازار ارز شود

  همکاری بانک کشاورزی با ٨ طرح تولیدی

  فروش ۱۰هزارمیلیارد ریالی بیمه کوثر

  معاون جدید وزیر نفت منصوب شد

  امنیت غذایی، محصول اقدامات بانک‌ها

  آیا طلا سقوط خواهد کرد؟

  نقدینگی در تورم نمایان می‌شود

  اختلاف۲۵۰تومانی دلاردر صرافی‌ها

  سرپرست سازمان تأمین اجتماعی معارفه شد

  اعلام اسامی برندگان قرعه کشی حساب‌های قرض الحسنه بانک سپه

  استقبال از به رسمیت شناختن بازار آزاد ارز

  کوبا به دنبال ایجاد SPV ایرانی-اروپایی

  توقف فروش یورو صحت ندارد/دلار ۱۲ هزار ۶۵۰ تومان

  بانک‌ها منتظر دستورالعمل‌ جدید بانک مرکزی برای مواجهه با تحریم‌ها

  سکه به کانال ۳ میلیون تومان نزدیک شد

  پرداخت وام بانک قرض الحسنه مهر برای پرورش دام سبک

  اقدام جدید بانک کشاورزی برای توسعه اشتغال

  گزارش وزارت صنعت از آمار تولید خودرو در ۷ ماه و مهر با کاهش ۴۰ درصدی

  درمهرماه سال چقدر وام مسکن پرداخت شد

  کاهش فاصله ارز در صرافی‌های بانکی و غیربانکی

  بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی ۱۰۰ درصد بیشتر شد

  چند نرخی بودن ارز آسیب‌زا است

  گزارش بانک مرکزی از قیمت مواد خوراکی

  سلیمانی: گسترش بیمه های زندگی سرمایه پایدار صنعت بیمه به شمار می رود

  پیگیری تحقیق و تفحص از بانک مرکزی

  برگزاری نشست مشترک تعامل نظام بانکی /ایجاد هماهنگی بیتن دولت و مجلس در ناترازی های موجود

  تعیین گمرک تخصصی ترخیص طلا و جواهر

  بورس ارز؛ راهکار همتی برای ساماندهی بازار

  قدرت وام مسکن کاهش یافت

  افت ارزش دلار قیمت طلا را افزایش داد

  افتتاح مدرسه «سپ» در مناظق زلزله‌زده تا پایان سال

  بازنگری در سقف و مدت بازپرداخت وام مسکن آغاز شد

  فروش سهام ۳۴ شرکت و پذیرش در بورس+عرضه مجدد بلوک مهم/نکاتی از تسعیر ارز

  ۲۴ارز در بازار بین بانکی گران شد

  نماهنگ«آوای ایران» تمبر نشان شد

  وعده جدید برای بازار ارز

  سوییچ پرداخت و اینترنت بانک موسسه ملل دارای تاییدیه بین‌المللی امنیتی است

  افتتاح ساختمان جدید شعبه کوی ملت اهواز

  بازسازی و نوسازی ۱۹ هزار مسکن در کرمانشاه

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو