بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 66623

تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۴

توسعه بانکداری الکترونیک از اولویت‌های بانک قرض الحسنه مهر

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر: توسعه بانکداری الکترونیک از اولویت‌های بانک قرض الحسنه مهر مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران با اشاره به رشد ۸۳ درصدی منابع این بانک و افزایش میزان تسهیلات پرداخت شده در سال گذشته، از اقدامات بانک مرکزی در زمینه کاهش نرخ سود بانکی دفاع کرد و گفت: توسعه بانکداری الکترونیک ...

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر:

توسعه بانکداری الکترونیک از اولویت‌های بانک قرض الحسنه مهر

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران با اشاره به رشد ۸۳ درصدی منابع این بانک و افزایش میزان تسهیلات پرداخت شده در سال گذشته، از اقدامات بانک مرکزی در زمینه کاهش نرخ سود بانکی دفاع کرد و گفت: توسعه بانکداری الکترونیک از اولویت‌های مجموعه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در سال جاری است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، مرتضی اکبری مدیر عامل بانک به سؤالات مطرح شده پاسخ داد.

 

*عملکرد بانک در سال گذشته چگونه بوده و میزان منابع و پرداخت تسهیلات چه میزان رشد داشته است؟

خوشبختانه مفروضاتی که در ابتدای سال گذشته در نظر گرفته بودیم تقریباً به طور کامل محقق شد و شاهد رشد ۸۳ درصدی منابع از محل رشد منابع مردمی بودیم به عبارت دیگر منبعی جز جذب سپرده برای تأمین منابع نداریم، با این حساب مانده منابع بانک از حدود شش هزار میلیارد تومان به رقمی بالغ بر ۱۱ هزار میلیارد تومان رسید. در بخش تسهیلات نیز به حدود ۷۵۲ هزار نفر تسهیلات اعطا شده که در مجموع رقمی بالغ بر ۸۲ هزار میلیارد ریال شده است این در حالی است که میزان تسهیلات پرداخت شده در سال ۹۵، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بود بنابراین میزان تسهیلات پرداخت شده تقریباً دو برابر شده که بخشی از آن از محل وصول تسهیلات پیشین پرداخت شده است و با توجه به میزان تسهیلات پرداخت شده می‌توان گفت که امسال یکی از سال‌های موفق بانک بوده است.

 

*به پرداخت بخشی از تسهیلات از محل وصول تسهیلات پیشین اشاره کردید، در زمینه وصول مطالبات وضعیت بانک به چه صورت است با توجه به اینکه چندین سال است که نظام بانکی ما با مشکل وصول مطالبات معوق در گیر است.

به رغم این که گردش منابع در سیستم بانکی محدود شده و اقتصاد کشور با رکود درگیر است، در ابتدای سال ۹۶ معوقات ما ۱٫۲ درصد بود اما در پایان سال به زیر یک درصد یعنی حدود ۰٫۹ درصد رسید به عبارت دیگر می‌توان گفت ۹۹ درصد تسهیلات در زمان خودش به سیستم باز می‌گردد و در نتیجه توان پرداخت تسهیلات در بانک مهر ایران بالا است.

 

*چه اقدامات و برنامه‌های جدیدی در سال گذشته در بانک مهر ایران انجام شده و چه میزان این برنامه‌ها مؤثر بود؟

کار بزرگی که در سال گذشته آغاز کردیم بحث بانکداری الکترونیک بود، تعداد کسانی که از موبایل بانک ما استفاده می‌کردند محدود بود اما با اقداماتی که همکاران ما انجام دادند این رقم از ۸ به ۳۰ درصد افزایش یافت و تلاش می‌کنیم این عدد در سال ۹۷ به ۶۰ درصد برسد، با توجه به اینکه عمده مشتریان ما از شهرستان‌ها و روستاهای کوچک هستند که بسیاری از آنها امکانات فضای مجازی و بانکداری الکترونیک را ندارند نمی‌توان انتظار داشت که بانک به طور کل به سمت بانکداری الکترونیک برود بنابراین سهم ۶۰ درصدی برای ما قابل قبول است.

 

*در زمینه تسهیلات ازدواج، بانک قرض الحسنه مهر ایران چه سهمی در کوتاه نمودن صف وام قرض الحسنه ازدواج داشت؟

در حوزه ازدواج یک بحث تکلیفی داریم که به عهده ما گذاشته شد، در این بخش هر آن چه بانک مرکزی معرفی کرد چه در قالب طرح ضربتی (سهمیه بانک از طرح ضربتی نیز ۱۵ هزار و ۳۰۰ نفر بود) چه عادی به طور کامل پرداخت شد. در این حوزه برخی وام ۲۰ میلیونی و برخی ۱۰ میلیون تومانی دریافت کردند. در واقع بنا به آمار در سال ۹۶ حدود ۳۲ هزار نفر از بانک قرض الحسنه مهر ایران تسهیلات ازدواج دریافت کردند که رقمی بالغ بر ۳۴۰ میلیارد تومان بود.

 

*در حوزه اجرای طرح‌ها و برنامه‌های جدید عملکرد بانک به چه صورت بوده است؟

با همت و تلاش همکارانم در بانک قرض الحسنه مهر ایران تنوع طرح‌هایمان بیشتر شد و ۴ طرح جدید معرفی کردیم که مورد استقبال قابل توجهی قرار گرفت. در این زمینه با توجه به این که تسهیلات ما خرد است و برای بانوان جذاب‌تر است تا آقایان تا حدودی سمت و سو را به طرف خانواده‌ها و به ویژه خانم‌های خانه دار بردیم و طرح ویژه پرداخت تسهیلات به زنان خانه دار را اجرا کردیم.

 

*جزییات این طرح و روش دریافت تسهیلات چگونه است؟

در این طرح متقاضیان با سپرده گذاری ۴ ماهه هر ماه به مبلغ ۲۰۰ هزار تومان می‌توانند مبلغ سه میلیون تومان وام دریافت کنند، این عدد تکرارپذیر است یعنی این که به همین ترتیب ادامه پیدا می‌کند و مبلغ تسهیلات بعدی به ۶ و ۱۲ میلیون تومان و در نهایت به ۲۰ میلیون می‌رسد.

طرح دیگری که توسط بانک اجرا شد به حوزه مسئولیت‌های اجتماعی در حوزه بانوان برمی‌گردد به این صورت که رقمی بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان اختصاص دادیم که با هماهنگی معاونت زنان ریاست جمهوری از طریق استان داری‌ها به ۳۳ هزار خانم سرپرست خانه‌وار پرداخت شد.

طرح اندوخته خانواده از دیگر طرح‌هایی است که در سال گذشته در بانک اجرا شد، همه می‌دانیم که عمده خانواده‌ها صندوق‌های قرض الحسنه خانوادگی دارند که مشکلات خاص خودش را دارد اول این که منابع محدود است و دیگر اینکه مشکل ضمانت وجود دارد، در این راستا در بانک طرحی را اجرا کردیم که بر اساس آن هر خانواده‌ای که تمایل داشته باشد می‌تواند این صندوق را به بانک قرض الحسنه بیاورد (با همان عددی که در خانواده‌ها جمع می‌شده و با همان نحوه توزیع) بانک نیز معادل مبلغ صندوق را اختصاص می‌دهد و در نتیجه مبلغ وام دو برابر می‌شود، این طرح هم با استقبال خوبی مواجه شده به طوری که تا کنون بیش از ۱۵۰ صندوق در بانک تشکیل شده است.

 

*با توجه به آماری که در زمینه منابع، تسهیلات و وصول مطالبات اعلام کردید و همچنین با توجه به طرح‌های اجرا شده می‌توان گفت که عملکرد بانک مهر ایران در سال ۹۶ موفقیت آمیز بوده، دلیل این موفقیت از نظر شما چیست؟

اول اینکه مبالغ وام مبالغ خرد است، از سوی دیگر طیفی که مشتری بانک است طیف سالم کشور هستند به عبارت دیگر کسی که با بانک ما کار می‌کند معتقد است که به دلیل قرض الحسنه بودن بانک باید وام خود را در وقت مقرر پس دهد و این قسمت اعتقادی در بانک مهر این بسیار بیشتر از سایر بانک‌های تجاری است که بعضاً افراد وامی را به این نیت می‌گیرند که آن را پس ندهند.

دلیل دیگر موفقیت بانک مهر تلاش همکاران است. همکاران ما رصد و پیگیری وصول مطالبات را وظیفه ذاتی خود احساس می‌کنند و این امر در آن‌ها نهادینه شده است، همه همکاران ما می‌دانند که بانک قرض الحسنه اگر معوقاتش مانند سایر بانک‌ها باشد خیلی زود از بین می‌رود زیرا ما بانکی هستیم که برای خود تعهد ایجاد می‌کنیم و باید مطالبات را وصول کنیم تا بتوانیم به تعهداتمان عمل کنیم. دلیل اینکه امروز همه بانک‌های کشور قفل کرده‌اند و هیچ کاری نمی‌توانند انجام دهند همین معوقات است، این بانک علاوه بر این حوزه در دیگر حوزه‌ها نیز به نسبت موفق بوده است و روال عادی خود را ادامه می‌دهد و بانک بی حاشیه‌ای است اگر کسی برای آن حاشیه‌ای درست نکند.

 

*با توجه به برنامه بیکاری و وعده دولت برای اشتغال برنامه‌ای در این راستا داشته‌اید؟

یکی از برنامه‌های جدی دولت بحث اشتغال خرد است. در اشتغال‌های کلان بخش زیادی از منابع کشور هزینه شده و به دلیل رکود حاکم و تحریم‌ها و تبعات آن تحریم‌ها، بسیاری از شرکت‌های بزرگ نتوانستند مانند گذشته فعالیت کنند یا نمی‌توانند با شرکت‌های بزرگ دنیا رقابت کنند بنابراین در بحث اشتغال خرد دولت باید تلاش بیشتری کند ضمن اینکه اشتغال خرد منابع خرد هم می‌خواهد. از سوی دیگر با توجه به اینکه شغل خرد بازده بزرگی ندارد بهترین گزینه برای این شغل‌ها وام‌های کم بهره و بهترین آن وام‌های قرض الحسنه است، در حال حاضر سقف این وام ۲۰ میلیون تومان است که می‌تواند کمک کننده باشد.

 

*آیا آماری از اشتغال ایجاد شده با استفاده از منابع بانک دارید؟

ما در این زمینه نظارت فنی نداریم زیرا مبالغ آن کوچک است اما بر اساس خوداظهاری صورت گرفته بین ۵۵ تا ۶۰ درصد برای کارآفرینی‌های جزیی استفاده می‌شود که آمار خوبی است، این در حالی است که اگر افراد بخواهند این وام را از یک بانک تجاری دریافت کنند باید حدود ۲۰ درصد سود بدهند بنابراین بانک‌های قرض الحسنه می‌توانند در ایجاد شغل‌های خرد مؤثر باشند.

 

*برنامه‌ای برای افزایش سطح تسهیلات دارید؟

افزایش تسهیلات در اختیار ما نیست و شورای پول و اعتبار در این زمینه تصمیم می‌گیرد اما با توجه به این که حجم منابع قرض الحسنه کشور محدود است و رشد چندانی نیز ندارد دولت باید این منابع محدود را بین تعداد بیشتری توزیع کند و اگر مبلغ را بالا ببرد تعداد کمتر می‌شود. البته اوایل سال گذشته میزان تسهیلات ۱۵ میلیون تومان بود که به ۲۰ میلیون تومان ارتقا پیدا کرد. البته در حوزه وجوه اداره شده کسانی که می‌خواهند با ما مشارکت کنند سقف تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد یعنی عددی که آنها می‌آورند و مبلغی که ما می‌گذاریم در مجموع ۱۵۰ میلیون می‌شود.

 

*در زمینه نرخ سود بانکی در سال گذشته شاهد کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی بودیم اما در اواخر سال بانک مرکزی با هدف مدیریت نقدینگی گواهی سپرده ۲۰ درصدی را از طریق بانک‌ها عرضه کرد، این اقدام چه تاثیری در بازار پول داشت؟

نرخ سود سپرده باید تابعی از نرخ تورم باشد وقتی نرخ تورم پایین می‌آید قاعدتاً نرخ سود سپرده هم باید کاهش پیدا کند بنابراین وقتی اعلام می‌شود که نرخ تورم حدود ۱۰ درصد است نباید نرخ سپرده از این نرخ خیلی بیشتر باشد از طرفی دیگر با توجه به رکود کشور تولید حداکثر پنج درصد بازده دارد در این شرایط کسی راضی نیست پولش را در تولید بگذارد زیرا هم پر ریسک است و هم بازده کمتری دارد بنابراین منطقی است کسی تمایلی به تولید نداشته باشد. از سوی دیگر اگر به دنبال حرکت تولید و اشتغال هستیم با توجه به این که اقتصاد ما بانک محور است و منابع مالی شرکت‌ها و تولیدکنندگان از بانک تأمین می‌شود هرچه منابع بانک‌ها گران تمام شود منابع گران نیز به تولید تزریق می‌شود و در نتیجه تولید هیچ وقت چرخش نمی‌چرخد در نتیجه بهتر است نرخ تورم و سود بانکی با هم تناسب داشته باشند.

در زمینه کاهش نرخ سود بانک مرکزی کار خودش را انجام داد، مشکل این جا است که وقتی نرخ سود را پایین می‌آوریم فرصت‌های جایگزین برایش ایجاد کنیم که اگر این فرصت وجود نداشته باشد نقدینگی به حوزه طلا و ارز وارد می‌شود. در این راستا دولت و مجلس باید کمک کنند تا فرصت‌هایی ایجاد شود که بازده مناسبی داشته باشند. به عبارت دیگر کاهش نرخ سود بانکی شرط لازم و ایجاد سرمایه گذاری شرط کافی است که ما در این دوران نداشتیم به همین دلیل پول‌هایی که از بانک خارج شدند به سمت بازار ارز رفت و در نهایت دولت برای کنترل بازار مجدداً نرخ سود را بالا برد تا این پول را از گردونه معاملات سفته بازی خارج کند. باید به این موضوع توجه کرد که کسانی که وارد بخش تولید می‌شوند ریسک پذیرترین افراد هستند و ما با این کار داریم آنها را ریسک گریز می‌کنیم و باعث می‌شویم تولیدکنندگان نیز جذب بانک‌ها شوند.

 

منبع: اقتصاد آنلاین

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=66623
برچسب ها :
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  سامانه نیما برخی فرآیندها را افزایش داده‌است

  انعقاد تفاهم‌نامه‌های مشترک بانک توسعه تعاون با اتحادیه‌های سراسری

  تمدید چندباره فروش سهام "آکنتور" + شرایط خرید سهام "وصنعت" توسط "وتوصا"

  قدردانی رییس سازمان زندان ها از مدیرعامل بانک ملت

  بحث نابودی بیت کوین بسیار احمقانه است

  بازسازی استخر آسایگاه جانبازان ثارالله

  پیش بینی بورس و ۵ گروه اصلی و مهم بعد از هفته بی نظیر و رویایی

  ۶۰ میلیاردتومان سرمایه گذاری جدید بیمه آسیا

  دریافت ارز دیجیتال با دیدن تبلیغات

  تاکید وزارت امور خارجه و بیمه ایران بر ارتقای همکاری‌

  اوپک و غیر اوپک به بیانیه همکاری قبلی پایبند می‌مانند

  صیادان کشور تحت پوشش بیمه تکمیل درمانی بیمه سرمد قرار گرفتند

  رمزارز یا حساب بانک مرکزی

  مجمع بیمه پاسارگاد در سال ۹۷ برگزار شد

  درخواست آمریکا از ژاپن برای توقف واردات نفت از ایران

  یک عبارت آشنا به جای کلید عمومی ارز دیجیتال

  پرداخت ۶۹ هزار میلیارد تومان وام به بخش‌های اقتصادی

  حضور تیم های ورزشی بیمه "ما" در مسابقات جام رمضان

  همسر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به کلاهبرداری متهم شد

  امیدواری طرفداران بیت‌کوین و دوستان برای به رسمیت شناخته شدن

  معاونان فنی، منابع اصلی حوزه فنی شرکت های بیمه هستند

  اعطای تسهیلات حمایتی به ٧٨٩ زندانی نیازمند

  حباب خودرو خالی شد/کاهش ۲۰ میلیون تومانی ۲۰۰۸

  نظر جالب استیو وزنیاک درباره بیت کوین

  بصورت فردی یا مشترک حساب ارزی بانک شهر افتتاح کنید و سود ارزی بگیرید

  انتشار صورت‌های مالی ۹۶ بانک اقتصادنوین

  نرخ دلار ۴۲۴۹ تومان شد

  کره‌ شمالی یک سایت آزمایش موشکی را تخریب می‌کند

  راه‌اندازی نخستین خودپرداز بیت کوین در فرودگاه اسخیپول آمستردام

  بانک آینده ۲ هزار فقره وام ازدواج پرداخت کرد

  مدت دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری جزو سابقه پرداخت حق بیمه محسوب می شود

  روابط عادی چین با ایران برقرار خواهد بود

  بازداشت تولیدکنندگان نرم افزارهای استخراج مخفیانه در ژاپن

  تقدیر استاندار بوشهر از بانک مهر اقتصاد

  ترکیه اقدامات تجاری تلافی‌جویانه علیه آمریکا را آغاز کرد

  حمایت بانک سامان از تولید کنندگان‌تجهیزات فناوری

  اندی او اس؛ شبیه ساز اندرویدی که حاوی بیت کوین ماینر است

  سکه طرح جدید گران و بقیه سکه‌ها ارزان شدند

  قیمت نقره افزایش خواهد یافت

  پیشنهاد تاسیس بانک مشترک ایرانی – سوری

  احتکار خودرو غیرقابل تصور است

  سکه ۶۰ هزار تومان گران شد

  دلار آمریکا مهمترین مانع رشد قیمت طلا

  صورت‌های مالی بانک اقتصادنوین برای سال ۹۶ منتشر شد

  شناخت بانک مرکزی از ارزهای دیجیتالی در چه حد است؟

  قیمت‌گذاری مسکن شدنی نیست

  از "دلار" غیررسمی چه خبر؟

  مسکن دستوری ارزان نمی‌شود

  سکه طرح جدید گران شد/ افزایش قیمت دلار

  بیمه پاسارگاد به ازای هر سهم ۳۲۹/۶۲ ریال سود داد

  تعیین تکلیف سپرده‌های ۳ میلیارد ریالی ثامن‌الحجج

  انتظار افزایش نرخ سود بانکی

  حباب ۴۰۰هزار تومانی سکه پابرجا است

  تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی به ۳ گروه کالایی+رد شایعه دلار ۳ نرخی

  حمایت بانک سامان از تولیدکنندگان تجهیزات فناوری

  ۹ متهم پرونده موسسات مالی در بازداشت هستند

  سرقت ۳۰ میلیون دلار از صرافی بیتهامپ (Bithumb) کره جنوبی

  پشت پرده های دلار ۷ هزار تومانی

  بانک آینده ۲هزار فقره وام ازدواج پرداخت

  علت جهش قیمت ملک بررسی شد

  نوربخش: میزخدمت در تمامی واحدهای بیمه ای و اداری بخش درمان مستقر می شود

  علت گرانی مسکن

  ارقام جدید در بازار ارز

  رد شکل گیری حباب در بازار سهام و شرط رشد ۲ برابری قیمت‌ها

  اعطای ۱۳ هزار فقره وام قرض الحسنه اشتغالزایی و مشاغل خانگی

  احتمال معافیت صادرکنندگان خصوصی از ورود ارز به نیما

  تقدیر رئیس کمیته امداد از بانک سپه

  انتقاد از دلارتک نرخی و کاهش سود سپرده ها/۲ اولویت بهبود اقتصاد

  افتتاح ۳ طرح فولادی با حمایت بانک صنعت و معدن

  پذیرفتن ارز دیجیتال به معنای دور زدن تحریم هاست

  سکه طرح جدید به ۲ میلیون و ۳۹۳ هزار تومان رسید

  ارز رمزنگار یک فاجعه زیست محیطی است که می تواند اینترنت را از بین ببرد

  جذابیت بالای معاملات آتی زعفران برای صادرکنندگان

  سکه ۳۴ هزارتومان گران شد

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو