بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 80795

تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۰

حال این روزهای بازار طلا چگونه است؟

مردم جز مواقع اجبار و به‌خاطر مراسم ازدواج، دیگر نمی‌توانند طلا بخرند. بازار بزرگ تهران مثل همه روزهای هفته شلوغ است. بازار طلا و جواهر نیز از این قاعده مستثنا نیست. امروز همه منتظرند تا سخنرانی رئیس‌جمهور تمام شود. می‌گویند بعد از هر سخنرانی معمولاً قیمت‌ها جابه‌جا می‌شود. به گزارش بنکر (Banker)،زن‌ها و مردها پشت ...


مردم جز مواقع اجبار و به‌خاطر مراسم ازدواج، دیگر نمی‌توانند طلا بخرند. بازار بزرگ تهران مثل همه روزهای هفته شلوغ است. بازار طلا و جواهر نیز از این قاعده مستثنا نیست. امروز همه منتظرند تا سخنرانی رئیس‌جمهور تمام شود. می‌گویند بعد از هر سخنرانی معمولاً قیمت‌ها جابه‌جا می‌شود.

به گزارش بنکر (Banker)،زن‌ها و مردها پشت ویترین مغازه‌ها را نگاه می‌کنند. از این طلافروشی به آن طلافروشی می‌روند. گاهی به داخل سرک می‌کشند؛‌ «این حلقه و پشت حلقه چند؟»؛ «نگینش برلیان است، برای شما در می‌آید ۵میلیون و ۵۰۰هزار تومان.» «نه این را نمی‌خواهیم. آن ۲تا حلقه ست چی؟» ؛«این یک جفت هم می‌شود ۷میلیون و ۴۰۰هزار تومان.» به مغازه بعدی می‌روند؛ «آقا حلقه زیر ۲میلیون تومان چیزی دارید؟».

بدل به جای طلا
از خانمی که با دختر و دامادش آمده، می‌پرسم برای خرید حلقه آمده‌اید؟ می‌گوید: بله می‌خواستیم حلقه و یک سرویس طلا بخریم. اما با این قیمت‌ها قید خرید سرویس طلا را زده‌ایم. می‌خواهیم یک سرویس نقره بخریم. می‌پرسم این‌قدر واجب است که حتماً سرویس باشد؟ ناگهان برق از سرش می‌پرد؛ انگار که حرف بدی زده باشم. می‌گوید: رسم است. مگر می‌شود عروسی بدون سرویس برای عروس؟
سرش خلوت است و با گوشی موبایل سرگرم. داخل مغازه‌اش می‌روم و درباره قیمت‌ها سؤال می‌پرسم. با بی‌حوصلگی جواب می‌دهد. انگار که می‌داند من هم مثل همه آنها که آمده‌اند و رفته‌اند خریدار نیستم. می‌پرسم اوضاع خرید و فروش امروز چطور است. با بی‌میلی جواب می‌دهد؛ مثل دیروز، مثل پریروز، مثل همه روزهای قبل؛بدون فروش. شاید هر ۴-۳ روز یک‌بار یک تکه طلا فروش داشته باشم؛ آن هم فقط عروس و دامادها از سر اجبار می‌خرند. از او می‌پرسم چرا به این کار ادامه می‌دهد، می‌گوید: شغل آبا و اجدادی من است. ‌من ۳۸سال دارم و ۲۲سال است از نوجوانی وردست پدرم در این مغازه کار کرده‌ام. هیچ کار دیگری بلد نیستم. فقط امید دارم اوضاع بهتر شود. بعد می‌گوید: این سرویس طلا را ببینید. از این نازک‌تر و سبک‌تر که نداریم! همین ۲۲میلیون تومان است.

عروس و دامادهای مجبور
به یک مغازه دیگر می‌روم و خودم را معرفی می‌کنم. مرد جاافتاده‌ای کنار مرد جوانی ایستاده و با هم تعداد زیادی النگو را در ویترین داخل مغازه می‌چینند. سرش را یک لحظه بالا می‌آورد و می‌گوید ۶-۵‌ ماه است که کار و بار ما کساد است. خودش را حمید صراف معرفی می‌کند و ادامه می‌دهد: کسی طلا نمی‌خرد. اغلب می‌آیند طلاهای قبلی‌شان را با مدل‌های جدیدتری عوض می‌کنند. برای خرید، فقط عروس و دامادها می‌آیند. آنها هم اگر مجبور نبودند، در این گرانی طلا، خرید نمی‌کردند. سرویسی که ۸-۷ میلیون تومان بود، حالا شده ۳۰میلیون تومان. کی چنین پولی داره؟ در همین لحظه خانمی وارد می‌شود. النگویش را نشان می‌دهد. می‌گوید: این را برایم قیمت‌گذاری می‌کنی؟ آقای صراف می‌گوید: پول نداریم. از صبح هیچ فروشی نداشته‌ایم و نمی‌توانیم بخریم. خانم می‌رود. صراف ادامه می‌دهد: اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند چاره‌ای جز تعطیل‌کردن این کار و کاسبی نداریم. ۴نفر دیگر را باید از همین کار نان دهم. خرجم واقعاً نمی‌رسد.
در مغازه‌ای دیگر، آنها نیز برای حرف‌زدن تمایلی ندارند. انگار همه فروشنده‌ها در این بازار ناخوش احوالند و حوصله حرف‌زدن و حتی بیان مشکلاتشان را هم ندارند. مرد فروشنده می‌گوید: مشتری می‌آید، اینجا نایست! اما در آخر راضی می‌شود چند کلامی حرف بزند. با ناراحتی می‌گوید: تا قبل از عید روزی نیم‌کیلو فروش داشتیم، الان به زحمت فروشمان به ۵۰گرم می‌رسد. هرکس هم خریدی دارد، از سر ناچاری است وگرنه نمی‌خرند.

بازار غیرقابل پیش‌بینی است
آن دست خیابان، سرای سینا، هیچ تابلو و نشانی ندارد. اگر از قبل ندانی، هرگز نمی‌توانی بفهمی اینجا داخل یک‌سری آپارتمان مدرن روبه‌روی سبزه میدان، تعداد زیادی از طلافروشان، دفتر دارند. سراغ دفتر آقای کشتی‌آرای را می‌گیرم. می‌گویند طبقه اول واحد۴۰٫ عجیب است اما فقط در یک طبقه این ساختمان، ۴۰واحد وجود دارد. هر دو متر، یک دوربین مداربسته کار گذاشته‌اند و درهای اغلب واحدها ضدسرقت است. از دور تابلوی جواهرفروشی کشتی‌آرای را می‌بینم. زنگ در را می‌زنم و وارد می‌شوم. اینجا دفتر فروش رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر است؛ محمد کشتی‌آرای. مرد موسپید جاافتاده‌ای که برخلاف بازاری‌های دیگر، با گرمی از من استقبال می‌کند و پاسخگوی سؤالاتم می‌شود.
رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر می‌گوید: حدود ۲هفته پیش یک کاهش قیمت شدید داشتیم اما دوباره قیمت‌ها باتوجه به بالا رفتن قیمت جهانی طلا در چند روز اخیر افزایش پیدا کرده است. اما به‌نظرم فعلا چند روزی قیمت‌ها ثبات خواهد داشت.وقتی از او می‌خواهم آینده بازار طلا را پیش‌بینی کند، می‌گوید: در شرایط امروز فقط می‌توان بازار چند روز آینده را پیش‌بینی کرد. هر حرف سیاسی، هر عمل اقتصادی در سطح کلان کشور، باعث ایجاد واکنش در بازار می‌شود. حتی برای یک هفته آینده نیز نمی‌توانم پیش‌بینی کنم. مسائل و بگومگوهای سیاسی تأثیر مستقیمی بر بازار طلا دارد.

کاهش خرید و فروش
او با بیان اینکه امروز خرید و فروش به نسبت ماه‌های شهریور و مهر و اوایل آبان خیلی کم شده است، می‌گوید: خیلی از مردم سپرده‌هایی در بانک‌ها داشتند. بیشترشان در این مدتی که گذشت، سپرده خود را تبدیل به سکه و ارز کردند که قیمت‌ها به حداکثر رسید و حتی قیمت دلار تا ۲۰هزار تومان هم بالا رفت. بنابراین طبیعی است که یک جایی تبدیل سپرده‌ها به طلا پایان یابد و این هرم کوتاه شود. برای همین خرید و فروش کم شده است و قیمت‌ها متعادل‌تر.
اما کشتی آرای درباره وضعیت بازار در درازمدت می‌گوید: از سال۹۳ به‌دلیل افزایش قیمت طلا و رکود اقتصادی، میزان مصرف طلا به‌شدت در کشور کم شد. امسال نیز نسبت به سال قبل خرید و فروش باز هم به‌شدت کاهش یافته است. رئیس  کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ادامه می‌دهد: طبق آمار، ۵هزار واحد تولید و توزیع طلا از سال۹۳ تا ۹۶ تعطیل شد. از ابتدای سال۹۷ تا امروز هم ۲۵درصد از ۳۲هزار واحد توزیعی و تولیدی طلا در کشور تعطیل شده است.
کشتی‌آرای با اشاره به اینکه این روزها مصرف زیورآلات بدلی و وارداتی به‌شدت افزایش پیدا کرده، بیان می‌کند: این اتفاق هم از نظر اقتصادی به ضرر کشور است و هم باعث تعطیلی واحدهای کارآفرین شده است. به مردم توصیه می‌کنم  که به فکر حفظ ارزش پول خود باشند. زیورآلات بدل هیچ ارزشی نخواهد داشت اما طلا هیچ وقت ارزش خود را از دست نمی‌دهد.
به نوشته همشهری،در همین حین، یک فاکتور فروش را نشانم می‌دهد. تاریخ بالایش مربوط به سال۸۳ است و یک میلیون و ۵۰۰هزار تومان هم مبلغ فاکتور است. خود طلا را نشانم می‌دهد یک گردنبند با ست گوشواره‌اش است. می‌گوید: این را در سال۸۳ از خودم خریده‌اند. حالا فاکتور دوم و جدید را ببین. امروز ۲۴میلیون تومان همان طلا را به‌خودم فروخته‌اند. امروز جوان‌ها در لحظه زندگی می‌کنند. آنها باید برای آینده‌شان نقشه راه داشته باشند و سرمایه خود را درست پس‌انداز کنند.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=80795
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  افزایش ۱۲٫۴ درصدی درخواست ساخت مسکن در بهار ۹۷

  نقش کلیدی پژوهش در پیشبرد اهداف بانک کشاورزی

  نقدینگی از مرز یک‌هزار و ۶۹۳ هزار میلیارد تومان گذشت

  وزیر اقتصاد از عرضه ۶۰ میلیون یورو در نیما خبر داد/بازار آزاد در حال حرکت به سمت نرخ تعادلی است

  جوایز وین‌کارت سنگین‌تر شد

  قدردانی سازمان پدافند از بانک رفاه

  تحویل ٨٠ باب منزل مسکونی ساخته شده توسط خیرین بانک صادرات ایران در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

  شرایط فروش یک شاسی بلند دیگر مشخص شد

  پیش بینی آینده درخشان برای بانک کشاورزی

  قیمت طلا و سکه غیر قابل پیش‌بینی شد

  بانک رفاه حامی سمینار جراحان قلب و ریه شد

  واحدهای مسکونی در استان گلستان تحت پوشش بیمه سرمد قرار گرفتند

  پیش بینی"ای بی ان" درباره قیمت نقره

  راهکار وزارت راه و شهرسازی برای مهار قیمت مسکن

  اعلام نرخ مواد خوراکی توسط بانک مرکزی

  خوش بینی به روند قیمت فلزات گرانبها

  ناظر بازار سهام فرانسه (AMF)، چهار وب سایت رمزنگاری فرانسوی را در لیست سیاه قرار داد.

  جزئیات پرداخت ارز دانشجویی اعلام شد

  ابلاغ موارد تکمیلی دستورالعمل خرید و فروش ارز به صرافی‌های مجاز

  صراف‌ها مشتری ندارند!

  تزریق ۴۰ میلیارد دلاری قطر به بانک‌ها برای خنثی شدن تحریم عربی

  ارائه خدمات بانکی به نابینایان

  مصوبه مثبت مجلس برای شرکت های خدمات پرداخت بورسی و بانک ها

  خوش بینی ولس فارگو نسبت به روند قیمت فلزات گرانبها

  پل عبور از ناترازی بانکی

  تحویل ۸۰ خانه ساخته شده توسط خیرین بانک صادرات

  مبادلات بانکی ایران و چین در پیچ و خم

  ابلاغ موارد تکمیلی دستورالعمل خریدو فروش ارز

  شکست مقاومت بازار سکه

  رونمایی از نسل جدید خودپرداز فراهوشمند بانک ملی (BTM)

  حضور شرکت چاپ و نشر بانک ملی در نمایشگاه بین المللی چاپ

  دولت از خریداران سکه، طلا و ارز مالیات بگیرد

  تفاوت موسسه‌ مالی با بانک در چیست؟

  تفاوت ۳۶ درصدی سود یک پتروشیمی در گزارش حسابرسی شده

  حلقه مفقوده اعتماد در ادغام بانک‌ها

  چشم انداز روشن بانکداری الکترونیک بانک ملی ایران

  مروری بر عملکرد بیمه شخص ثالث و مازاد بیمه معلم

  شبکه فروش می تواند با کمک استارت آپ ها بازارهای جدیدی را خلق کند

  ابزار جدید بورس با ۷ صنعت بزرگ / چند و چون، مزایا و نکات مهم

  "با تدبیر و انسجام از مشکلات عبور می کنیم"

  دسترسی ۱۵ بانک مرکزی به فن‌آوری دیجیتال

  تیم کشتی بیمه رازی به عنوان قهرمانی جهان دست یافت

  ارمغان حمایت بانک صادرات برای کشور

  گزارش عالی پرجمعیت ترین شرکت بورس با جهش ۷۰۹ درصدی سود

  بانک ملی ۶۰ هزار فقره تسهیلات مضاربه پرداخت کرد

  FATF تصویب می‌شود

  پرداخت ۶۰ هزار تسهیلات مضاربه در بانک ملی

  کیف پول الکترونیک، محصول نوین بانک ملی

  ساخت دیوار مرزی آمریکا و مکزیک با سرمایه بلاکچین

  عملکرد شرکتهای بیمه در سال ۹۶ اعلام شد

  بازدید رئیس کل بیمه مرکزی از شرکت بیمه دی

  بانک شهر پشتوانه طرح های توسعه ای در کلانشهرها

  واکنش به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی

  توضیح ۸ شرکت بورسی و فرابورسی در روز ریزش ۸۶۰ واحدی شاخص

  تصمیم گیرندگان دلار ۴۲۰۰ تومانی

  خریداران مسکن ۶ ماه صبر کنند

  دلار واقعی،‌ زیرساخت افزایش تولید

  استفاده از ظرفیت زیرساخت‌های فناورانه برای اعمال سیاست‌های نظارتی

  بحرین به دنبال تبدیل شدن به هاب بانکداری خاورمیانه/جزئیات راه‌اندازی ارزرمز مشترک امارات و عربستان

  اعلام زمان واریز یارانه آذرماه

  سرمایه گذاری در بازار طلا افزایش می یابد

  تامین سرمایه بنگاه های اقتصادی با تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران

  اختلال موقت در ارائه خدمات بانک سینا

  آیابساط بازار چندنرخی جمع می شود؟

  پرداخت ۹ میلیارد و ۹۴۶ میلیون ریال به زیان‌‌دیده خراسانی

  تماس‌ با عنوان قرعه کشی و درخواست اطلاعات بانکی کلاهبرداری است

  عوامل موثر بر تغییر روند بازار سهام و پیش بینی عملکرد شرکت ها در میاندوره سوم

  یک‌میلیارد دلار ارز دیجیتال به سرقت رفت

  نرخ جدید سود سپرده‌ بانک‌های خصوصی ۲۰ درصد شد

  یک‌میلیارد دلار ارز دیجیتال به سرقت رفته است

  پولشویی از طریق چک های تضمینی و کارت های بانکی متوقف شد

  ۶۵ درصد بیمه شدگان تأمین اجتماعی کمتر از ۱۰ سال سابقه بیمه پردازی دارند

  بی طرفی شرط موفقیت اجرای مبادلات بین‌المللی بر پایه بلاک‌چین

  تیزر بانک ملی در جشنواره LAMPA روسیه اول شد

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو