بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 88200

تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۷

دلایل ثبات فعلی بازار ارز از نگاه یک اقتصاددان

یک کارشناس اقتصادی، دلایل آرامش فعلی بازار ارز را منوط به بخشنامه‌ها و برنامه ریزی های بانک مرکزی در جهت عرضه بیشتر ارز صادراتی دانست و اضافه کرد: طبق گفته بانک مرکزی دستورالعمل‌ها برای بازگشت ارز صادراتی و معافیت ارائه ارز از طریق سامانه نیمایی به صادر کنندگان تا کمتر از یک میلیون دلار سبب ...


یک کارشناس اقتصادی، دلایل آرامش فعلی بازار ارز را منوط به بخشنامه‌ها و برنامه ریزی های بانک مرکزی در جهت عرضه بیشتر ارز صادراتی دانست و اضافه کرد: طبق گفته بانک مرکزی دستورالعمل‌ها برای بازگشت ارز صادراتی و معافیت ارائه ارز از طریق سامانه نیمایی به صادر کنندگان تا کمتر از یک میلیون دلار سبب شده تا بازار ارز روی آرامش به خود ببیند.

به گزارش بنکر (Banker)،مهدی بشارتده سلوطی  رشد اقتصادی سال آینده را بسیار آرام، گام به گام و فِلَت ( flat ) توصیف و نرخ رشد اقتصادی کشور در سال آینده را زیر ۵ درصد پیش بینی کرد.
او گفته، سال آینده سال پُر نوسانی برای دلار خواهد بود و مصرف کنندگان و فعالان این حوزه باید خود را آماده این اتفاق کنند.
وی، بازار بورس را گزینه مناسب در سال آینده برای سرمایه گذاران، معرفی و خاطرنشان کرد: هر چند ریسک نوسانات بازارهای بورس کشور بالاست اما چنانچه تجار و سرمایه گذاران با دانش تکنیکال وارد آن شوند و به روش‌های نوسان گیری در بازار بورس مهارت داشته باشند این بازار می‌تواند گزینه مناسبی نسبت به سایر بازارها باشد.
استاد اقتصاد دانشگاه علم و فناوری مازندران، رونق بیشتر بازارهای بورس، ملک، طلا و دلار در سال آینده را محتمل دانست و با بیان اینکه یکی از راهکارهای جلوگیری از نوسانات نرخ ارز کاهش فشار تحریم‌ها است، افزود: کاهش فشار تحریم باعث می‌شود از درآمد تقریباً ۸۰ میلیاردی نفت، ۶۰ تا ۷۰ درصد آن به داخل کشور بازگردد.

افزایش قیمت نفت در سال آینده کمک کننده به کاهش نوسانات نرخ ارز در ایران
بشارتده، افزایش قیمت نفت در سال آینده را کمک کننده به کاهش نوسانات نرخ ارز در ایران قلمداد کرد و در بخش دیگری از گفت و گو با اذعان بر اینکه راه حل های مشکلات اقتصادی کشور، اقتصادی نیستند، تصریح کرد: اتفاقات مربوط به اقتصاد در ایران به نوعی با حوزه سیاسی کشور تنیده شده و به سیاست ربط پیدا می‌کند.
وی به بررسی شکل‌گیری دو جریان در رابطه با قیمت‌های بازار ارز پرداخت و گفت: سناریوی اول در رابطه با دلالانی است که با مطرح کردن موضوعات سیاسی مورد مباحثه بین مجلس، دولت و مجمع تشخیص مصلحت نظام، آستانه نوسان در بازار را آغاز کرده و با اقداماتی سفته ‎باز مآبانه در تلاشند تا ضررهایی که بواسطه کاهش نرخ ارز متحمل شده‌اند را جبران کنند.
این محقق، مؤلف و پژوهشگر حوزه اقتصاد، جریان دوم را قدری بدبینانه توصیف و خاطرنشان کرد: سناریوی دوم در مورد طرفداران طرح‌ها و لوایحی نظیر FATF و پالرمو است که در تلاشند تا با ایجاد نوسان در بازار ارز، نهادهای تصمیم گیر را تحت فشار قرار داده و آنان را مجبور کنند تا از بیم جهش قیمت ارز لایحه را مصوب کنند.

دلایل ثبات تقریبی فعلی بازار ارز
وی با اعتقاد به اینکه بازار ارز هنوز از عمق مورد نظر برخوردار نیست گفت: مرحله بعدی اقدامات بانک مرکزی باید در جهت عمق دادن به بازار ارز و تنوع بیشتر در ارائه ارز به عرضه کنندگان باشد.
استاد اقتصاد دانشگاه علم و فناوری مازندران در تشریح عمق بازار ارز اظهار کرد: دو کفه در بازار ارز به نام عرضه و تقاضا وجود داشته که مجموع آن به عمق بازار مصطلح بوده و رابطه‌ای معکوس با یکدیگر دارند.
این کارشناس اقتصادی از ابلاغ‌های اخیر بانک مرکزی به صرافی‌ها در جهت جلوگیری از سفته بازی خبر داد و اظهار کرد: به تازگی اطلاعیه‌ای در صرافی‌ها نصب شده مبنی بر اینکه تنها با ارائه کارت ملی جدید یا شناسنامه و یا پاسپورت، اجازه خرید و فروش و یا خدمات در حوزه ارز ممکن است، این قبیل اقدامات در کاهش نوسانات ارز قطعاً مؤثر خواهد بود.

پیش بینی وضعیت اقتصاد ایران در سال آتی
این محقق، مؤلف و پژوهشگر حوزه اقتصاد با اشاره به اینکه دولت مواضع مستحکمی در رابطه با پرداخت بدهی‌های خود ندارد و با مشکلات محیط زیستی و به ویژه بحران آب دست و پنجه نرم می‌کند، تصریح کرد: بنابر این دلایل پیش بینی می‌شود که دولت نتواند درآمد کافی کسب کرده و ناچار اتفاقات دیگری رقم بخورد.
بشارتده، وارد شدن یک پول جدید به اقتصاد ایران را اتفاق ممکن دانست و تاکید کرد: وارد کردن پول جدید یا با خلق پول میسر شده و یا با چاپ اسکناس ممکن است که به دلیل این ایجاد پول، التهاب و نوسانات منظور در بازار ارز دور از ذهن نبوده و ادامه خواهد داشت.
وی، سال آتی را سالی سخت برای سیاست گذاران اقتصادی کشور دانست و افزود: بیکاری در سال آینده به قوت خود باقی است و نرخ آن نیز کاهش پیدا نخواهد کرد.

راهکارهای خروج از مشکلات اقتصادی
بشارتده، دو راهکار برای خروج از وضعیت کنونی پیشنهاد کرد و گفت: اولین راه، افزایش نرخ بهره بانکی است تا بحران فروکش کرده و از التهاب حاضر کاسته شود که البته این کار خود باعث کاهش نرخ رشد اقتصادی شده و نرخ بیکاری را افزایش خواهد داد، اما اگر نرخ بهره پایین در نظر گرفته شود پول از بانک‌ها به سمت بازار ارز روانه خواهد شد.
این محقق، پژوهشگر و استاد اقتصاد دانشگاه به اتفاقات شهریور ماه سال جاری در مورد کاهش نرخ بهره بانکی اشاره کرد و افزود: خروج سرمایه از بانک‌ها و حرکت آن به سمت بازارهای موازی به ویژه خرید و فروش ارز باعث بالا رفتن غیرمنتظره آن شد و یکی از عواقب آن موج سوداگرانه ای بود که دولت به سختی قادر به مهار آن شد.
وی، راه حل دیگر را اعلام غیرقانونی کردن خرده فروشی ارز معرفی کرد و گفت: هرچند بانک مرکزی به دفعات وعده تک نرخی کردن ارز را داده اما نهایتاً ناچار است که ارز را به بازار سیاه بسپارد و در واقع این پارادوکسی است که باید منتظر نشست و امیدوار بود تا بانک مرکزی راه حلی مناسب برای آن پیدا کند.
وی یکی از علل باقی ماندن و امتداد نوسانات را مربوط به مشکل دولت در انتقال ارز به داخل کشور عنوان کرد و مسائلی دیگری چون استانداردهای بین المللی بانکی، مباحث مربوط به پولشویی و تحریم چرخه دلار در نظام بانکی کشور را ملتهب کننده نوسانات ارز برشمرد و خاطرنشان کرد: این نوسانات با توجه به پیش بینی افزایش جهانی قیمت نفت در سال آینده دور از انتظار نخواهد بود.

دلیل التهابات عرضه کالای اساسی
بشارتده با اشاره به التهابات اخیر کالاهای اساسی خاطرنشان کرد: با توجه به گزارش‌ها و آمارهای واصله از دولت می‌توان پی برد که نگرانی در خصوص تأمین کالاهای اساسی و ذخایر موجود آن وجود نداشته باشد.
استاد اقتصاد دانشگاه علم و فناوری مازندران به برخی آمارها اشاره و اظهار کرد: ۵۴ درصد افزایش واردات موبایل، ۵۰ تا ۷۷ درصد افزایش قطعات خودرو، ۲۶ درصد واردات دانه‌های روغنی، ۳۷ درصد افزایش واردات گوشت، ۲۰ درصد افزایش واردات ذرت و ۴۲ درصد افزایش واردات جو در نیمه اول سال جاری نسبت به مورد مشابه در سال گذشته نشانگر تأمین نیاز و ذخیره سازی مناسب کالاها است.
وی، عدم نظارت در شبکه توزیع را علل اصلی نوسانات بازار معرفی کرد و گفت: تأمین نیاز صورت گرفته و انبارها نیز مملو از ذخایر شده اند اما تا زمانی که نظارت در توزیع کالا وجود نداشته باشد مشکل نوسانات بازار کالاهای اساسی حل نخواهد شد.
این محقق، مؤلف و پژوهشگر حوزه اقتصاد به صحت گفتمان مردم مبتنی بر اینکه چرا با کاهش قیمت ارز قیمت کالاهای اساسی افزایش یافته است، تصریح کرد: بیان این مشکلات فقدان حلقه نظارت را آشکار کرده و چنانچه مشکل نظارت بر توزیع مدیریت حل شود می‌توان از این پیچ سخت نیز عبور کرد و وارد فاز بحران نشد.
به نوشته ایسنا،بشارتده، خواستار ورود و تلاش دولت، قوه قضائیه و دستگاه‌های متولی امر جهت نظارت بر توزیع کالاهای اساسی شد و گفت: نیاز است که حوزه نظارت بر توزیع تقویت شده و چرخه نیاز و ذخیره سازی هدفمند و هدایت شده پیش بروند تا مانع از ایجاد تنش، استرس و سفته بازی در حوزه کالای اساسی شوند.
این کارشناس اقتصادی با بیان تفاوت بین تاجر و دلال از این گزینه به عنوان دیگر دلیل نوسان قیمت‌ها، یاد و خاطرنشان کرد: تجار از جایگاهی ویژه، شرافت و اصالت برخوردارند اما دلالان به دنبال سود بیشتر بوده و اینکه کالایی نیاز جامعه بوده و اینکه مردم بدون وجود آن تحت فشار خواهند بود برای آنها اهمیتی ندارد و همین مسئله باعث وجود سفته بازی، چند نرخی شدن و آشفتگی بازار شده است.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=88200
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  «ملی شو»، گامی دیگر به سوی تحول دیجیتال بانک ملی ایران

  نرخ سود بالا با ورود بانک های خصوصی

  چرا ارز دوباره گران شد؟

  روایت نماینده مجلسی که ۳ ماه گوشت نخریده‌ از شرایط اقتصادی !

  مسکن در ۵ سال اخیر چقدر گران شد؟

  روند صعودی قیمت طلا ادامه خواهد داشت

  جلسه تخصصی بیمه پسته در صندوق بیمه کشاورزی برگزار شد

  عسگر اولادی:بانک مرکزی لجبازی می‌کند

  معاملات طلا در فضای مجازی غیرقانونی است

  استرالیا از اسکناس جدید ۲۰ دلاری رونمایی کرد

  پیش‌بینی قیمت دلار در سال ۹۸

  رونمایی از خدمت جدید بیمه ‌ایران با عنوان بیمه تأمین رویه های گمرکی

  درخواست ارزی وزیر اقتصاد از بانک مرکزی

  محرم شدن استاندارد در خانه ایرانیان اقتصاد را شکوفا می کند

  شرایط دریافت وام ۳۰ میلیونی ازدواج

  طلا به روند صعودی ادامه خواهد داد

  بانک‌ها، بیمه‌ها، سازمان بورس و … از واریز سود به خزانه معاف شدند

  آخرین مهلت معرفی ارز دیجیتال تلگرام مشخص شد

  سپرده‌ گذاران بانک ها شوکه شدند!

  ۶ دلیل افزایش نرخ ارز در بازار

  افزایش ۴۸۰ هزار تومانی حباب سکه

  حمایت بانک سامان از خیریه‌ آراسته

  پرواز سکه بر فراز بازار

  تورم مرکز آمار به دنبال تورم بانک مرکزی!

  در نمایشگاه املاک مسکن ۱۰ درصد زیر قیمت بازار فر وش می رود

  آخرین بهای دلا،سکه و طلا در بازار

  اعزام بسیج جامعه پزشکی تامین اجتماعی به مناطق محروم شرق کشور

  با همراه بانک سینا حسابدار شخصی خود باشید

  شرط دریافت وام ۳۰ میلیون تومانی ازدواج

  رفتار عجیب بازار سکه در اولین روز هفته

  مصوبه جدید برای فروش فوری هر روزه ایران خودرو و سایپا

  واگذاری‌ بنگاه‌های بانکی ۳ بانک

  مردم در بانک‌ها چقدر پول دارند؟

  طلا دست از افزایش قیمت برنمی‌دارد

  خرید اقساطی ​کالای ایرانی با کارت «همیاران سپهر»

  افزایش رقم وام ضروری بازنشستگان

  بانک مرکزی، ۳ سیگنال به بازار مخابره کرد

  بانک مرکزی استرالیا از اسکناس جدید ۲۰ دلاری رونمایی کرد

  قیمت مسکن در بهمن ماه چقدر گران شد؟

  نرخ دلار و سکه در بازار و صرافی ها

  پکن: خبری از افتتاح حساب شرکت‌های ونزوئلایی در چین نداریم

  ایکو پرس، تنها پایگاه رسمی اطلاع رسانی ایران خودرو

  مبلغ یارانه‌ها افزایش می‌یابد؟

  قیمت طلا باز هم افزایش یافت

  توافق جدید و مهم چین با آمریکا با خرید ۱.۲ تریلیون دلار کالا

  ایران چند دستگاه خودپرداز دارد؟

  بنیان بانکداری دیجیتال بر روی تجربه مشتری استوار است

  نرخ ۱۵ ارز بین بانکی گران شد

  پیشنهادهای بانک ملی برای روزهای پایانی سال

  رئیس کل بیمه مرکزی: به­ روز رسانی اطلاعات بیمه ای به رشد صنعت بیمه منتهی خواهد شد

  آمادگی کامل بانک کشاورزی برای پرداخت تسهیلات به شرکت های دانش بنیان

  آزمون جامع بیمه دی برگزار شد

  پیش بینی مثبت برای این هفته بورس و ۸ گروه بزرگ

  سرمایه اصلی بیمه ایران، نیروی انسانی زبده آن است

  افزایش سرمایه ۵ هزار میلیارد تومانی دولت در بانک مسکن

  قیمت ارز مسافرتی/ یورو ۱۴۷۴۸ تومان شد

  مشخصات کلی شرکت جدید درج شده و آماده عرضه ۱۰ درصدی در فرابورس

  سرمایه گذاری بانک ملی در صنعت آذربایجان شرقی

  به روز رسانی خدمات الکترونیک بانک تجارت

  مزایده تمام سهام بانک سپه در شرکت امید

  قرارداد آپشن ریسک ها را به فرصت تبدیل می کند/ اختیار معامله در دستان زعفرانکاران

  مشتریان مراقب رمز کارت های بانکی خود باشند

  واکنش بانک مرکزی به تصمیم گروه ویژه اقدام مالی درباره ایران

  فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح شد

  امید رئیس سازمان انرژی اتمی به تحقق وعده های اروپا در مورد برجام

  پرداخت ۳۶ هزار وام ازدواج طی ده ماهه اول سال جاری

  تشریح ویژگی های طرح یکم پیوند مهر ایران

  تقدیر از حراست پست بانک ایران

  نظر مخالف نماینده مجلس به پیوستن ایران در پالرمو و CFT

  آیا بحران در راه است؟

  سپرده ریالی مبتنی بر ارز و احتمال دستکاری سیاستگذار

  برندگان جشنواره کارت هدیه بانک اقتصادنوین معرفی شدند

  آیا در ارزش پول ملی دستکاری شد؟

  تمهیدات نظام بانکی برای دور زدن تحریم‌ها

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو