بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 88242

تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۴

سودهای موهوم نقدینگی را افزایش دادند

سال ۹۷ را می‌توان سالی بسیار پر فراز و نشیب برای اقتصاد ایران دانست. تاثیر التهابات ارزی که سردمدار رخدادهای بسیار موثر اقتصادی در ماه‌های آغازین سالجاری بود، به بازارهای طلا و سکه، مسکن و حتی مایحتاج عمومی و روزمره مردم نیز سرایت کرد. به گزارش بنکر (Banker)، بانک مرکزی در یک آزمون‌وخطای آشکار، سیاست‌هایی ...


سال ۹۷ را می‌توان سالی بسیار پر فراز و نشیب برای اقتصاد ایران دانست. تاثیر التهابات ارزی که سردمدار رخدادهای بسیار موثر اقتصادی در ماه‌های آغازین سالجاری بود، به بازارهای طلا و سکه، مسکن و حتی مایحتاج عمومی و روزمره مردم نیز سرایت کرد.

به گزارش بنکر (Banker)، بانک مرکزی در یک آزمون‌وخطای آشکار، سیاست‌هایی را در بخش ارزی و پولی اجرایی کرد که نه‌تنها پاسخ مناسبی به فضای منفی اقتصادی نبود، بلکه سبب شد با جهش نرخ ارز به مرز ۱۹هزار تومان، دمل چرکین اقتصاد ایران سرباز کند. با تغییر رئیس‌کل این بانک و دگرگونی روش‌های کنترل نظام پولی و ارزی و نیز تنگ‌کردن حلقه نظام بانکی با هدف جلوگیری از سوءاستفاده سوداگران از روزنه‌های بانکداری در ایران، فضای مسموم اقتصادی تا حدی آرام و نرخ ارز نیز کنترل شد. به‌تبع آن، نوعی آرامش در تمامی بازارهای ایران حکمفرما شد که به‌رغم برخی نوسان‌های مقطعی، همچنان ادامه دارد. «آرمان» در گفت‌وگویی با حسین عبده‌تبریزی، تئوریسین اقتصادی به بررسی عملکرد بانک مرکزی و راهکارهای اجراشده و پیش‌روی این بانک در برابر بحران‌های اخیر ارزی و مالی پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

پس از بحران‌های پیش‌آمده در بازار ارز، برخی کارشناسان اظهار کردند که این امر، ناشی از سیاست‌های دولت در سال‌های قبل مبنی بر پایین‌نگاه‌داشتن نرخ ارز به‌صورت غیرواقعی بوده است؛ شما چه تحلیلی از این نظرات دارید و اصولا دولت‌ها با چه هدفی ممکن است این سیاست را اجرا کنند؟
دولت‌ها در گذشته هم تلاش کرده‌اند با هدف کنترل تورم، قیمت ارز را تثبیت کنند؛ اما ابزاری که استفاده کرده‌اند متفاوت بوده است. برای مثال، هنگامی که ارز زیادی داشته‌اند از ابزار واردات استفاده کرده‌اند که این اتفاق در دولت‌های نهم و دهم افتاد. در آن زمان، دلار در نرخ حدود ۱۰۰۰تومان نگاه داشته شد و واردات کشور گسترش پیدا کرد زیرا تولید صرف نمی‌کرد؛ در نتیجه این سیاست، تورم تا حدی کنترل شد اما به قیمت اینکه تولید تخریب شود. در دولت آقای روحانی این امر به شکل دیگری صورت گرفت بدین ترتیب که نرخ سود بانکی بالا نگاه داشته شد و در پی آن، در واقع مردم تلاش کردند پول خود را در نظام بانکی حرکت ندهند. در نتیجه، گردش پول بسیار کند شد و به سمت ارز نرفت. اما واقعیت این است که در هر دو روش، یک روز می‌رسد که قیمت ارز، متناسب با تحولاتی که در مورد حجم نقدینگی و سایر متغیرهای اقتصادی می‌افتد، حرکت می‌کند. حالا در مورد دوم، ماشه را احتمالا تصمیم ترامپ در خروج از برجام کشید. در موارد دیگر هم به همین‌گونه اتفاقاتی افتاده است اما به‌هر حال دولت‌ها این سیاست را با این هدف دنبال می‌کنند که بتوانند نظام قیمت‌ها را کنترل کنند. اما روشن است که نظام قیمت‌ها از این طریق کنترل نمی‌شود.
 
‌به‌نظر شما موثرترین علت کاهش نرخ ارز در ماه‌های اخیر چه بوده است؟
وقتی دلار حرکت و به محدوده ۱۸ و ۱۹هزار تومان وارد شد، عملا اورشوت کرده بود و قیمت واقعی دلار، آن میزان نبود و بسیار فراتر از جایی رفت که برایش تقاضایی وجود داشته باشد. در آن زمان به هیچ وجه تقاضایی برای دلار با آن قیمت‌ها وجود نداشت. از این نظر چون قیمت دلار در بازاری تعیین می‌شود که چسبندگی ندارد، به سرعت هم خودش را تعدیل کرد و به ارقام ۱۰هزار تومان و آن محدوده قیمتی رسید. البته اقدامات بسیار خوبی که بانک مرکزی در ماه‌های اخیر برای کنترل معاملات سفته‌بازانه ارز کرد را نباید از نظر دور داشت. بانک مرکزی تلاش کرد با کنترل سقف pos)) پوز، جلوگیری از چک‌های بی‌نام حامل و با ابزارهای دیگر، جلوی معاملات چندمرحله‌ای و سفته‌بازانه ارز را بگیرد و معاملات را بیشتر به سمت معاملات واقعی معطوف کند. این تصمیمات هم همگی درست بود؛ هر چند که دیرهنگام بود. یعنی ما می‌توانستیم پنج سال قبل هم این اقدامات را انجام دهیم. اما اعتبارش را باید به بانک مرکزی بدهیم که در این دوره موفق شد این سیاست را دنبال کند و اکنون نیز سعی می‌کند با کنترل نظام بانکی و حساب‌های قرمز بانک‌ها و به‌طور کلی شروع یک برنامه اصلاحی نظام بانکی، جلوی افزایش نقدینگی را بگیرد و نقدینگی را تحت کنترل خود درآورد.
 
‌آیا بانک مرکزی خواهد توانست نرخ کنونی ارز را تا پایان سال در همین کانال حفظ کند؟ و اصولا با سیاست کنترلی در بازار ارز، طلا و سکه موافق هستید؟
بدیهی ا‌ست که در شرایط فعلی با توجه به محدودیت‌ها و تحریم‌های حاکم بر سیاست‌های کشور، راهی غیر از مسیر کنترلی وجود ندارد و این در شرایطی ا‌ست که معمولا دولت‌ها و بانک مرکزی بیشترین دخالت‌ها را در بازار می‌کنند. در نتیجه وضعیت کنونی و مدیریت فعلی بانک مرکزی از این قاعده مستثنی نیست. نباید توقع این باشد که در چنین شرایط تحریمی، به سمت سیستم‌های کاملا بازارمحور حرکت کنیم. اکنون بانک مرکزی سیاست نهایی خودش را بر امکانات بازار استوار کرده و تلاشش این است که تفاوت قیمت‌های مختلف را در بازار کاهش دهد و ارز آزاد و نیمایی را به هم نزدیک کند تا بتواند کنترلش را تقویت و از فساد گسترده‌ای که در سیستم‌های چندنرخی ارز ایجاد می‌شود، تا حدی جلوگیری کند و این فساد را کاهش دهد. اینکه بانک مرکزی بتواند نرخ‌های فعلی را حفظ کند، طبعا به سطح فروش نفت و فشارهای بین‌المللی در این حوزه ارتباط دارد و به‌نظر می‌رسد که خیلی هم شاید دور از دسترس بانک مرکزی نباشد که بتواند تا پایان امسال، نرخ‌ها را در محدوده‌ای که هم‌اکنون بازار دارد تجربه می‌کند، نگاه دارد. طبعا در بلندمدت، متغیرهای برون‌زای بسیاری هستند که بر اقتصاد ایران فشار می‌آورند و قبل از اینکه ما آن مراحل را بگذرانیم طبعا نمی‌توانیم در مورد ثابت‌ماندن قیمت‌ها اظهارنظر کنیم.
 
‌آیا بازار مشتقه ارزی می‌تواند به ساماندهی بازار ارز در ایران کمک کند؟
به‌نظر من بازار مشتقه ارزی خیلی نمی‌تواند در این شرایط کمک کند و من فکر می‌کنم که شاید به ابزار سفته‌بازی تبدیل شود. در عین حال که من از تشکیل بازار برای ارز حتی به شکل فروش ارز در بورسی که شکل می‌گیرد حمایت می‌کنم و همیشه هم به‌دنبال ابزارهای مشتقه در حوزه‌های مختلف بوده‌ام؛ اما فکر می‌کنم در شرایط فعلی کمک عمده‌ای نمی‌کند و احتمالا ممکن است که وجه سفته‌بازانه آن قوی‌تر باشد. برای اینکه از اتفاقی که در حوزه سکه افتاد و در نتیجه آن، معاملات آتی سکه را قطع کردند جلوگیری کنیم،باید تا اطمینان کامل حاصل نکنیم که بانک مرکزی در بازار مشتقه ارزی بسیار فعال می‌شود و اوراق عمده‌ای را می‌فروشد، نباید سراغ بازار مشتقه ارزی برویم. به‌هر حال در ۴۰سال گذشته قیمت ارز بالا رفته و بر این اساس، این احتمال که عده‌ قابل ملاحظه‌ای موضع فروش بگیرند بسیار بعید به‌نظر می‌رسد. بنابراین من فکر می‌کنم که بازار مشتقه ارز، به این زودی تشکیل نمی‌شود و در این شرایط دشوار بعید است که بازار مشتقه ارزی شکل بگیرد. کما اینکه در یک شرایط تحریمی از این نوع، بازار نفت هم سخت می‌تواند پا بگیرد و موفقیت آن طبعا در گرو این است که بین‌المللی شود و بین‌المللی‌شدن آن نیز در شرایط فعلی دشوار است. بنابراین من فکر می‌کنم که بانک مرکزی و سازمان بورس در این شرایط آماده تشکیل بازار مشتقه ارزی نیستند.
 
‌با توجه به نرخ تسعیر ارز در بودجه ۹۸، برای سال آینده چه شرایطی را در بخش ارزی پیش‌بینی می‌کنید؟
من بر خلاف خیلی‌ها اعتقاد دارم که با توجه به محدودیت‌هایی که در کشور وجود دارد، امسال تنظیم بودجه نسبت به سال‌های گذشته شکل بهتری داشته است. هم نرخی که برای ارز در نظر گرفته‌اند و هم قیمتی که برای فروش نفت برآورد کرده‌اند که حدود ۷۰ دلار است و هم قیمت ۵۷۰۰ تومانی که برای تسعیر ارز محاسبه شده ارقام قابل قبولی هستند. چرا که نرخ تسعیری که اعلام شده، قیمت متوسطی است زیرا دولت مجبور است تا ۱۷میلیارد دلار را به شکل کالای اساسی روی رقم‌های ۴۲۰۰ تومان یا اطراف آن بفروشد. در نتیجه من فکر می‌کنم برآوردهای عاقلانه‌ای صورت گرفته و به گمان من نرخ تسعیر ارز در بودجه حتما به‌دست می‌آید. البته ممکن است دولت به‌هر دلیلی به‌خاطر محدودیت‌های خیلی بیشتر، مجبور شود تغییراتی در نرخ ارز برای کالاهای اساسی ایجاد کند که در آن صورت نرخ ریالی ارز کمی به سمت بالا میل خواهد کرد. اما به‌طور کلی می‌توان گفت نرخ ارزی که اکنون در بودجه ۹۸ آمده، قابل دستیابی‌ است.
 
‌ارزیابی شما از سیاست‌های جدید بانک مرکزی در کاهش نرخ سود سپرده و تبدیل آن از روزشمار به ماه‌شمار چیست؟
من با اقداماتی که بانک مرکزی برای کاهش هزینه پول در سیستم بانکی انجام می‌دهد و نرخ سود سپرده‌ها را از طریق تبدیل روزشمار به ماه‌شمار کاهش داده و روی سیستم بانکی فشار می‌آورد که سود موهوم توزیع نکند( مانند سال‌های ۹۱ تا ۹۶ ) بسیار موافقم. البته می‌فهمم که در شرایطی که تورم بالاست، سپرده‌گذار زیان می‌کند، اما در عین حال این حرکتی‌ است برای اینکه سپرده‌گذار وجوه خود را به حرکت درآورد و سعی کند در اقتصاد مشارکت داشته باشد تا اینکه کشور بتواند کمی از شرایط رکود خارج شود. به‌هر حال کاهش هزینه‌های پول برای سیستم بانکی به وجوه مختلفی دنبال شده و تلاش می‌شود که حساب‌های جاری که سودی برابر صفر پرداخت می‌کنند در سیستم بانکی احیا شوند. اینها حرکت‌های بسیار مثبتی‌ است که من فکر می‌کنم نظام بانکی از مدت‌ها پیش و از پنج سال قبل باید آن را شروع می‌کرد و نمی‌گذاشت که سیستم بانکی این همه سود موهوم توزیع کند؛ سودهایی که از سال ۹۲ پرداخت شد، در واقع مانده نقدینگی را از ۴۷۵ هزار میلیارد به سمت ۱۷۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش داد. من بسیار موافق این سیاست هستم.
 
‌به باور شما مهم‌ترین عوامل افزایش نقدینگی به ۱۷۶۴ هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان در آذر امسال چیست؟
مهم‌ترین عامل افزایش نقدینگی طی پنج سال گذشته همین سودهای بسیار بالا و گاه تا ۳۰درصدی است که نظام بانکی به سپرده‌گذاران پرداخت کرده است. بانک‌های بد باعث شدند بانک‌های خوب هم همان مسیر را دنبال کنند و سودهایی بپردازند که از امکاناتشان خارج بود. این سودها چون سود جدیدی بر آن افزوده می‌شده است، دوباره سپرده‌گذاری شده و بنابر این مجددا به رقمی برای افزایش نقدینگی تبدیل شده است. اگر ما به حدود ۴۷۵هزار میلیارد تومان نقدینگی که اکنون به این میزان رسیده است، نگاه کنیم و این را با یک سود مثلا ۲۵درصد مرکب کنیم و فرض کنیم که بخش قابل ملاحظه‌ای این سود را دریافت می‌کرده‌اند به ارقام فعلی نزدیک می‌شویم. بنابراین بی‌شک عامل اصلی در افزایش نقدینگی سودهای موهومی بوده که نظام بانکی هرگز دریافت نکرده و پرداخت هم کرده است.
 
‌با توجه به افزایش ۲۲درصدی نقدینگی در آذر امسال نسبت به آذر سال گذشته، آیا این روند افزایشی با همین سرعت ادامه خواهد یافت؟
نقدینگی در ایران به‌طور متوسط با نرخ ۲۷درصد رشد کرده و رشد اخیر آن هم شبیه به رشد‌های قبلی با همان نرخ حدود ۲۷درصد بوده است. در گذشته، عامل اصلی آن افزایش دارایی‌های خارجی بانک مرکزی بوده است. در مقطعی نیز ۵۰هزار میلیارد تومانی که برای مسکن مهر برداشت شده عامل اصلی بوده است. در مراحل بعدی نیز عوامل دیگری وجود داشته‌اند که این افزایش را ایجاب کرده‌اند. اکنون با کنترل‌هایی که روی سیستم بانکی شده است و به ندرت سودی بالاتر از درصد معین پرداخت می‌کنند و با توجه به اینکه اکنون از ابزارهای قضائی به نحو بهتری در این حوزه استفاده می‌شود و همچنین پشتوانه‌ها یا حساب‌های پشتوانه سپرده‌ها برای پرداخت‌های روزشمار هم حذف شده و اصولا پرداخت روزشمار هم حذف شده و سودهای روزانه دیگر پرداخت نمی‌شود و مانده ماهانه ملاک پرداخت سود قرار گرفته است می‌توان گفت که همه این موارد کمک می‌کند که مقداری نقدینگی آرام بگیرد. من فکر می‌کنم که اگر این کنترل‌ها صورت بگیرد و عوامل دیگری در جهت افزایش نقدینگی حرکت نکند، در طول ۱۲ماه آینده می‌توانیم منتظر باشیم که نرخ رشد نقدینگی کاهش یابد. هرچند که عوامل افزایش نرخ تورم، عوامل دیگری است از جمله این نقدینگی انباشته هنوز خود را به‌طور کامل روی قیمت‌ها نشان نداده و برای سال ۱۳۹۸ هم نرخ تورم پایینی پیش‌بینی نمی‌شود اما شاید «افزایش نقدینگی از محل افزایش سود»‌ کمی تعدیل شود و تناسب میزان نقدینگی کمتر از این طریق تهدید شود.
 
‌گفته می‌شود که بخش بزرگی از نقدینگی در دست بخش کوچکی از جامعه قرار دارد و در نتیجه آن، توزیع ثروت در ایران عادلانه نیست؛ تحلیل شما از این نظریه چیست؟
توزیع ثروت در ایران عادلانه نیست و این لزوما به این معنی نیست که عده‌ای که ثروت عمده‌ای دارند آن را به شکل پس‌انداز و سپرده نگه می‌دارند. به نظر من بخش قابل ملاحظه‌ای از کسانی که یکی تلقی می‌شوند نهادهای عمومی هستند که پولشان مربوط به مجموعه‌ای از افراد است. مثلا صندوق‌های بازنشستگی ممکن است سپرده‌های قابل ملاحظه‌ای داشته باشند. شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز همین گونه‌اند و طبعا نمی‌توان آنها را به عنوان شخص تعریف کرد. بنابراین من در عین حال که قبول دارم توزیع ثروت در ایران عادلانه نیست و به طور نامناسبی هم از سال ۸۶ ضریب جینی به نفع طبقات برخوردار حرکت کرده است اما لزوما آن را بدان معنا نمی‌دانم که بخش قابل ملاحظه‌ای از سپرده‌های بانکی هم در اختیار این افراد است. زیرا این افراد یا مجموعه‌ها، نقدینگی را نگه نمی‌دارند و بلافاصله آن را سرمایه‌گذاری و به یک شیوه دیگر تبدیل می‌کنند و اصولا کسانی که ثروت قابل ملاحظه‌ای دارند سپرده‌گذاران بزرگی نیستند.
 
‌روند تورم در سال آینده را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟
متاسفانه من فکر می‌کنم روند تورم در سال آینده هم افزایشی ا‌ست؛ عوامل بسیار متعددی بر این حوزه تاثیر دارند. بخشی از نقدینگی انباشته هنوز روی قیمت‌ها تاثیر خود را نشان نداده است. همچنین حرکت جفت تورم-نرخ ارز می‌تواند به یک لجام‌گسیختگی در حوزه تورم بینجامد. در این شرایط بسیار دشوار، بانک مرکزی تلاش‌های درخوری کرده است تا بتواند افزایش نقدینگی و نرخ ارز را مهار کند و از رشد نرخ تورم بکاهد؛ ولی شرایط حاکم، به‌گونه‌ای است که متاسفانه ما در سال آینده هم نرخ تورم بالایی خواهیم داشت.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=88242
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  «ملی شو»، گامی دیگر به سوی تحول دیجیتال بانک ملی ایران

  نرخ سود بالا با ورود بانک های خصوصی

  چرا ارز دوباره گران شد؟

  روایت نماینده مجلسی که ۳ ماه گوشت نخریده‌ از شرایط اقتصادی !

  مسکن در ۵ سال اخیر چقدر گران شد؟

  روند صعودی قیمت طلا ادامه خواهد داشت

  جلسه تخصصی بیمه پسته در صندوق بیمه کشاورزی برگزار شد

  عسگر اولادی:بانک مرکزی لجبازی می‌کند

  معاملات طلا در فضای مجازی غیرقانونی است

  استرالیا از اسکناس جدید ۲۰ دلاری رونمایی کرد

  پیش‌بینی قیمت دلار در سال ۹۸

  رونمایی از خدمت جدید بیمه ‌ایران با عنوان بیمه تأمین رویه های گمرکی

  درخواست ارزی وزیر اقتصاد از بانک مرکزی

  محرم شدن استاندارد در خانه ایرانیان اقتصاد را شکوفا می کند

  شرایط دریافت وام ۳۰ میلیونی ازدواج

  طلا به روند صعودی ادامه خواهد داد

  بانک‌ها، بیمه‌ها، سازمان بورس و … از واریز سود به خزانه معاف شدند

  آخرین مهلت معرفی ارز دیجیتال تلگرام مشخص شد

  سپرده‌ گذاران بانک ها شوکه شدند!

  ۶ دلیل افزایش نرخ ارز در بازار

  افزایش ۴۸۰ هزار تومانی حباب سکه

  حمایت بانک سامان از خیریه‌ آراسته

  پرواز سکه بر فراز بازار

  تورم مرکز آمار به دنبال تورم بانک مرکزی!

  در نمایشگاه املاک مسکن ۱۰ درصد زیر قیمت بازار فر وش می رود

  آخرین بهای دلا،سکه و طلا در بازار

  اعزام بسیج جامعه پزشکی تامین اجتماعی به مناطق محروم شرق کشور

  با همراه بانک سینا حسابدار شخصی خود باشید

  شرط دریافت وام ۳۰ میلیون تومانی ازدواج

  رفتار عجیب بازار سکه در اولین روز هفته

  مصوبه جدید برای فروش فوری هر روزه ایران خودرو و سایپا

  واگذاری‌ بنگاه‌های بانکی ۳ بانک

  مردم در بانک‌ها چقدر پول دارند؟

  طلا دست از افزایش قیمت برنمی‌دارد

  خرید اقساطی ​کالای ایرانی با کارت «همیاران سپهر»

  افزایش رقم وام ضروری بازنشستگان

  بانک مرکزی، ۳ سیگنال به بازار مخابره کرد

  بانک مرکزی استرالیا از اسکناس جدید ۲۰ دلاری رونمایی کرد

  قیمت مسکن در بهمن ماه چقدر گران شد؟

  نرخ دلار و سکه در بازار و صرافی ها

  پکن: خبری از افتتاح حساب شرکت‌های ونزوئلایی در چین نداریم

  ایکو پرس، تنها پایگاه رسمی اطلاع رسانی ایران خودرو

  مبلغ یارانه‌ها افزایش می‌یابد؟

  قیمت طلا باز هم افزایش یافت

  توافق جدید و مهم چین با آمریکا با خرید ۱.۲ تریلیون دلار کالا

  ایران چند دستگاه خودپرداز دارد؟

  بنیان بانکداری دیجیتال بر روی تجربه مشتری استوار است

  نرخ ۱۵ ارز بین بانکی گران شد

  پیشنهادهای بانک ملی برای روزهای پایانی سال

  رئیس کل بیمه مرکزی: به­ روز رسانی اطلاعات بیمه ای به رشد صنعت بیمه منتهی خواهد شد

  آمادگی کامل بانک کشاورزی برای پرداخت تسهیلات به شرکت های دانش بنیان

  آزمون جامع بیمه دی برگزار شد

  پیش بینی مثبت برای این هفته بورس و ۸ گروه بزرگ

  سرمایه اصلی بیمه ایران، نیروی انسانی زبده آن است

  افزایش سرمایه ۵ هزار میلیارد تومانی دولت در بانک مسکن

  قیمت ارز مسافرتی/ یورو ۱۴۷۴۸ تومان شد

  مشخصات کلی شرکت جدید درج شده و آماده عرضه ۱۰ درصدی در فرابورس

  سرمایه گذاری بانک ملی در صنعت آذربایجان شرقی

  به روز رسانی خدمات الکترونیک بانک تجارت

  مزایده تمام سهام بانک سپه در شرکت امید

  قرارداد آپشن ریسک ها را به فرصت تبدیل می کند/ اختیار معامله در دستان زعفرانکاران

  مشتریان مراقب رمز کارت های بانکی خود باشند

  واکنش بانک مرکزی به تصمیم گروه ویژه اقدام مالی درباره ایران

  فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح شد

  امید رئیس سازمان انرژی اتمی به تحقق وعده های اروپا در مورد برجام

  پرداخت ۳۶ هزار وام ازدواج طی ده ماهه اول سال جاری

  تشریح ویژگی های طرح یکم پیوند مهر ایران

  تقدیر از حراست پست بانک ایران

  نظر مخالف نماینده مجلس به پیوستن ایران در پالرمو و CFT

  آیا بحران در راه است؟

  سپرده ریالی مبتنی بر ارز و احتمال دستکاری سیاستگذار

  برندگان جشنواره کارت هدیه بانک اقتصادنوین معرفی شدند

  آیا در ارزش پول ملی دستکاری شد؟

  تمهیدات نظام بانکی برای دور زدن تحریم‌ها

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو