بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 65374

تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۶

شکلات های پرطرفدار / کدام کشور‌ها بهترین شکلات را دارند؟

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: شکلات نیز همانند دیگر خوردنی‌ها طرفداران خاص خودش را دارد و البته از حق نگذریم که خودش هم انواع و اقسام مختلفی دارد بنوعی که خود را میزبان و آماده پذیرایی از هر نوع سلیقه و سنی کرده است. عصر بانک؛اولین چیزی که در ذهن شما با شنیدن این کلمه نقش ...


باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: شکلات نیز همانند دیگر خوردنی‌ها طرفداران خاص خودش را دارد و البته از حق نگذریم که خودش هم انواع و اقسام مختلفی دارد بنوعی که خود را میزبان و آماده پذیرایی از هر نوع سلیقه و سنی کرده است.

عصر بانک؛اولین چیزی که در ذهن شما با شنیدن این کلمه نقش می‌بندد چیست؟

شکلات‌های آبنباتی، شکلات‌های کاکائویی یا شکلات‌های شیری؟

شاید مهمترین چیزی که به ذهن شما خطور کند شیرینی دلنشین و یا حتی بعضا تلخی ناب آن‌ها باشد.شکلات نیز همانند دیگر خوردنی‌ها طرفداران خاص خودش را دارد و البته از حق نگذریم که خودش هم انواع و اقسام مختلفی دارد بنوعی که خود را میزبان و آماده پذیرایی از هر نوع سلیقه و سنی کرده است بطوریکه بتواند به راحتی کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و حتی میانسالان را راضی نگه دارد.

اما سوالی که شاید به ذهن برخی افراد خطور کند این است که ” کدام کشور‌ها امپراطوری شکلات را به نام خود زده اند؟ “، ما نیز سعی کرده ایم در این مطلب به معرفی این کشور‌ها بپردازیم، پس با باشگاه خبرنگاران جوان همراه باشید.

کدام کشور‌ها امپراطوری شکلات را به نام خود زده اند؟

تاریخچه شکلات در اروپا به قرن ۱۶ ام میلادی برمی گردد که جهانگردان اسپانیایی دانه‌های کاکائو را از مکزیک به ارمغان آوردند در مکزیک کاکائو به جای پول در داد و ستد‌ها رد و بدل می‌شد و کشورگشایان اسپانیایی که به طلا دست نیافته بودند این دانه پر ارزش را به ارمغان آوردند در آن زمان لئوپولد دوم پادشاه بلژ‌ها که گویا کاکائو را بسیار دوست می‌داشت کنگو را اشغال کرد و سیل کاکائو به سمت بلژیک روان و صنعت شکلات در این کشور پا گرفت.

صنعت شکلات به شدت در حال رشد است؛ به طوری که کسب و کار جهانی ۵۰ میلیارد دلاری در سال روی فروش و مصرف شکلات متمرکز شده است. این موضوع در بیشتر مناطق دنیا صدق می‌کند. اروپا ۴۵ درصد از درآمد شکلات در دنیا را دارد که معادل با ۲۰ میلیارد دلار است. شرکت‌های بین المللی و اصلی شکلات در اروپا و آمریکا گرد هم جمع شده اند و «بیگ چاکلت» (Big Chocolate) را تشیکل داده اند.

شرکت‌های آمریکایی مانند «مارس» (Mars) و «هرشی» (Hershey) ۱۳ میلیارد دلار در سال نماز فروش شکلات درآمد دارند، با این حال نکته جالب اینجاست که با وجود توسعه دسترسی به صنعت شکلات در سطح جهانی، مزرعه داران و کارگران کاکائو در ساحل عاج از مصارف این دانه‌ها اطلاع ندارند. قیمت بالای شکلات در ساحل عاج نشان می‌دهد بیشتر افراد در این منطقه به آن دسترسی ندارند و نمی‌دانند این ماده چه طعمی دارد.

فرآیند جدید در تولید شکلات در اوایل انقلاب صنعتی ظاهر شد. در سال ۱۷۱۵ شیمی دانی هلندی به نام کنراد ون هوتن (Coenraad van Houten) نمک قلیایی را به شکلات اضافه کرد که تلخی آن را کم کند. چند سال بعد در سال ۱۸۲۸، او توانست نیمی از چربی طبیعی (کره کاکائو) را از مایع شکلات بگیرد و در نتیجه تولید شکلات ارزان‌تر و کیفیت آن هم بهتر شد.

این نوآوری به عرصه مدرن شکلات وارد شد و «کاکائوی هلندی» نام گرفت. شکلاتی که طی این فرآیند تحت فشار دستگاه قرار گرفته بود می‌توانست به شکل جامد در آید. پس در سال ۱۸۴۷ جوزف فرای (Joseph Fry) موفق شد با افزودن کره کاکائو، شکلات را شکل پذیر کند؛ این گونه بود که افراد توانستند شکلات را در شکل‌های مختلف تولید کنند و بفروشند. گاهی نیز تا اواسط قرن هفدهم از شیر به عنوان ماده‌ای افزودنی به نوشیدنی‌های شکلاتی استفاده می‌شد، اما در سال ۱۸۷۵ دنیل پتر (Daniel Peter) با افزودن شیر خشک تولید کارخانه «هنری نستله» (Henri Nestle) توانست شکلات شیری اختراع کند. در سال ۱۸۷۹ نیز بافت و طعم شکلات روز به روز دستخوش تغییراتی شد.

صنعت تولید شکلات در برخی از کشور‌ها بسیار قوی است؛ برای مثال آمریکا بزرگ‌ترین و بهترین تولیدکننده شکلات در دنیاست. در بسیاری از شکلات‌های تولید آمریکا مقدار زیادی بادام و بادام زمینی مصرف می‌شود. از جمله برند‌های معروف شکلات در این کشور «میلکی وِی» (Milky Way)، «اسنیکرز» (Snickers)، «هرشی»، «توییکس» (Twix) و «دیگایبا» (Dagoba) هستند. صنعت شکلات در آمریکا ۱۳ میلیارد دلار در سال فروش دارد. یکی دیگر از ابرقدرت‌ها در تولید شکلات کشور بلژیک است. مردم بلژیک ترجیح می‌دهند شکلات را به صورت دست ساز تولید کنند و در تولید آن از بهترین مواد اولیه استفاده می‌کنند.

کاکائو به عنوان یک نوشیدنی برای اولین بار در مکزیک رواج یافت. در شکلات‌های مکزیکی از ادویه‌های مختلف مانند دارچین و گرد فلفل، استفاده می‌شود که طعم و عطر متفاوتی به این ماده غذایی بدهند؛ از جمله برند‌های مشهور شکلات مکزیکی می‌توان از «ایبارّا» (Ibarra)، «ریکولینو» (Ricolino) و «کارلوس وی» (Carlos V) نام برد.

کشور آلمان نیز کارخانجات تولید شکلات بزرگی دئارد که به کیفیت بالای محصولات خود معرف هستند. این کشور دومین مصرف کننده بزرگ شکلات در سراسر دنیاست. «آلپیا» (Alpia)، «میلیکا» (Milka)، «ریتر اسپورت» (Ritter Sport)، «زاغوتی» (Sarroti) و «کیندِ شوکولاد» (Kinder Schokolate) برند‌های مهم شکلات آلمان هستند. شکلات‌های تلخ فرانسه نیز از شهرت بالایی برخوردار است و نوع تلخ شکلات در میان مردم این کشور بسیار طرفدار دارد.

یکی دیگر از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان شکلات انگلستان است که به تولید شکلات‌های اورگانیک خود معروف است. این کشور اولین جایی است که شکلات اورگانیک تولید کرده است. مردم زیادی در سراسر دنیا طرفدار شکلات‌های تکه‌ای انگلستان هستند. مردم انگلستان شکلات‌های شیری کاراملی را به دیگر انواع آن ترجیح می‌دهند. شکلات سفید نیز بیشتر برای کودکان استفاده می‌شود. در سوئیس نیز مصرف شکلات بسیار زیاد است به طوری که مردم سوئیس به شکلات‌های فصلی خود افتخار می‌کنند؛ آن‌ها در فصل پاییز شاه بلوط شکلاتی و قارچ‌های شکلاتی و در فصل بهار گل‌های شکلاتی دارند.

کشور سوئیس در سال ۲۰۱۵ حدود ۳۳۶.۷۰ دلار به ازای هر فرد برای صنعت شکلات سازی هزینه کرد. ایرلند و انگلستان نیز جایگاه دوم و سوم را به خود اختصاص داده اند و در سال ۲۰۱۵، به ترتیب ۱۴۶.۹۰ دلار و ۱۴۵ دلار به ازای هر نفر برای صنعت شکلات سازی هزینه کرده اند.

در بلژیک بیش از ۱۷۰ هزار تن شکلات در سال در بیش از ۲۰۰۰ فروشگاه فروخته می‌شود و هر بلژیکی در سال بیش از ۱۱ کیلوگرم شکلات در سال مصرف می‌کند.

پرالاینز pralines معروفترین ترکیب شکلات در بلژیک است که محصولی لطیف از ترکیب به میزان کره کاکائو شیر و خامه حاصل از مغز خشکبار است.

شش میلیون گردشگری که در سال از بروکسل دیدن می‌کنند محال است این شهر را بدون خرید یک یا چند بسته شکلات پرالاینز ترک کنند و تور‌های گردشگری حتما یک روز از گشت‌های خود را به بازدید از کارخانه‌های و خانه‌های شکلات بروکسل اختصاص می‌دهند که به شهادت گردشگران بهترین بخش از گشت درون شهریشان است. آن‌ها می‌خواهند ببینند این پرالاینز چگونه تولید و بسته بندی می‌شود.

علاوه برآن موزه‌های شکلات هم بخشی از جاذبه‌های این شهر زیبای اروپاییست که در آن دوستداران شکلات می‌توانند اطلاعات و همچنین اشتهای خود به شکلات را تکمیل کنند.

البته سوئیس آلمان و ایرلند رقبای جدی مردم بلژیک در خوردن شکلات هستند جدول زیر بیانگر میزان مصرف شکلات در کشور‌های جهان است. سرانه مصرف شکلات در ایران بین یک تا یک و نیم کیلو در سال است.

کدام کشور‌ها امپراطوری شکلات را به نام خود زده اند؟

این نمودار نیز نشان دهنده مصرف در بین قاره‌های جهان است. نکته جالب مصرف کم شکلات در آمریکای جنوبی است که اکثر کاکائوی دنیا از آن جا می‌آید.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=65374
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  نوسانات اندک نرخ ارز نشانه چیست؟

  اصلاح آیین‌نامه‌های شورای عالی بیمه دانا در دستور کار است

  ریزش مرز روانی در بازار دلا‌ر

  زمان راه اندازی قراردادهای آتی سبد سهام اعلام شد + مزایا

  ضامن قانونی تغییر فرمت چک

  نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت

  تغییر اقلیم ۲۲۰ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسارت زد

  استفاده از رمز بانکی پویا عملیاتی شد

  عوامل موثر بر افزایش قیمت طلا تا پایان سال

  احتمال افزایش قیمت‌ مسکن بعید است

  مقاله برتر بیمه آسیا در همایش ملی بیمه و توسعه

  چشم انداز قیمت فلزات گرانبها

  بانک صادرات١٢٠ هزار فقره وام قرض‌الحسنه پرداخت کرد

  کدام رده سنی آپارتمان ها در تهران قیمت مناسبی دارند؟ + جدول

  بانک قرض‌ الحسنه مهر ۱۱ ساله شد

  قیمت خرید دلار بازهم کاهشی شد

  پیشنهاد اصلاح قانون محاسبات عمومی به دولت ارائه شد

  آخرین وضعیت سهام بانک مهر اقتصاد

  شرط افزایش یارانه نقدی

  ارزهای رمزنگار آخرین مراحل بررسی در کمیته رمز ارز طی می کنند

  سایت رسمى اتحادیه طلا راه اندازى شد

  آغاز به کار مرکز تخصصی بیمه‌های زندگی شرکت بیمه نوین

  استقبال از اقدامات تازه بانک مرکزی

  چرا قیمت ارز و سکه می ریزد؟

  الگو برداری بانک مرکزی امارات در صدور دسته چک از بانک مرکزی ایران

  نقش موزه بانک ملّی در استراتژی فرهنگی

  چشم انداز قیمت فلزات گرانبها در روزهای آینده

  تا سال ۱۴۰۰ ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده احداث می شود

  نایب قهرمانی تیم شنای بانوان بانک ملی

  تاثیر قهوه در درمان پارکینسون

  مالیات شرط دستیابی به دلار ۱۸۵۰ تومانی

  بزرگترین تخفیف ۱۰ ساله ایران به خریداران برای رقابت با عربستان

  با اپلیکیشن ۶۰ بانک ملّی، سر کلاهبرداران را بی کلاه بگذارید!

  رمز دوم یکبار مصرف به جای ایستا ارائه می شود

  پیش بینی کامرز بانک درباره روند قیمت طلا

  اعلام اسامی برندگان قرعه کشی پرداخت های الکترونیکی بانک کشاورزی

  ایجاد کانال‌های مالی ایران و حذف دلار از مبادلات مالی با چند کشور

  جزییات نشست رییس کل بانک مرکزی با اقتصاددانان

  قیمت طلا به ۱۲۴۵ دلار در هر اونس رسید

  کاهش قیمت رسمی یورو و پوند

  راه اندازی پورتال سهامداران بانک ایران زمین

  روند کاهش نرخ ارز باید ادامه یابد

  دستور بانک مرکزی برای اتصال به دولت الکترونیک

  نحوه تبدیل مسکن‌کارت به کارت سوخت

  ضربه ای سنگین‌ به دلالان سکه و ارز

  بانک مرکزی روش تهاتر بازگشت ارز صادراتی را تعیین کرد

  معامله بیت کوین هم حضوری شد

  حضور بانک توسعه صادرات در نمایشگاه ایران اکسپو

  مدیران اعتبارات و بین الملل بانک توسعه صادرات در نمایشگاه ایران اکسپو

  پیشنهاد مدیر مالی بانک‌ مسکن درباره چکهای‌تصمینی

  نکاتی از اعلام دوباره EPS/سه پیشنهاد به لایحه بودجه/ هشدار به حذف بانک پاسارگاد

  رشد عملکرد شرکت های به‌پرداخت،آسان پرداخت پرشین و شرکت اعتباری ایران کیش

  صورت‌های مالی بانک سامان به تصویب رسید

  تمامی صادرکنندگان نمونه استان اردبیل مشتری بانک توسعه صادرات هستند

  اعلام جزئیات عرضه مسکن در جریان بازدید رئیس‌جمهور از وزارت راه

  ساماندهی صندوق ندای سپهر ایرانیان آغاز شد

  سرمایه گذار حقیقی یک شرکت پتروشیمی دستگیر شد

  نتایج چهارمین دوره ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی

  شاهد اقدامات ارزشمند پست‌بانک‌ایران درمناطق دور افتاده هستیم

  رییس پلیس تهران بزرگ به بانکداری اجتماعی پیوست

  چشمهایی که به دنبال نرخ ارز می‌دوند

  نسخه چهار اقتصاددان برای اصلاح نظام بانکی

  رقابت قیمتی در بازار ارز

  از جیب هر ایرانی چقدر برداشت شد؟

  نسخه اندروید موبایل بانک رفاه به روز رسانی شد

  افزایش نرخ رسمی یورو و پوند/جدول

  ارتقای شغلی در بانک ها روابطی است یا ضوابطی ؟

  علت عرضه گوشت با ارائه کارت ملی اعلام شد !

  بانک ملی بیشترین تعداد کارت های بانکی صادر شده را دارد

  مهم‌ترین تغییرات در اصلاحیه قانون چک اعلام شد

  واردات اسکناس ارز بدون محدودیت آزاد شد

  شش راهکار توسعه بیمه‌های زندگی در ایران

  رئیس کل برای بانک‌ها خط قرمز تعیین کرد

  حضور فعالانه بانک در عرصه های مختلف اجتماعی

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو