بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 71114

تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳

عامل اصلی فاجعه ارزی درکشور

یک اقتصاددان عامل اصلی فاجعه ارز را نگرش‌های سیاسی به اقتصاد دانست و گفت:محال است بتوان با اعطای رانت دلار ارزان و سپس با چوب و چماق روی سر دریافت‌کنندگان بی‌شمار ارز، موفق به کنترل قیمت شد. به گزارش بنکر (Banker)،حسین درودیان با بیان اینکه تقریباً هیچ استدلال اقتصادی موجهی برای دفاع از قیمت‌گذاری ارز ...


یک اقتصاددان عامل اصلی فاجعه ارز را نگرش‌های سیاسی به اقتصاد دانست و گفت:محال است بتوان با اعطای رانت دلار ارزان و سپس با چوب و چماق روی سر دریافت‌کنندگان بی‌شمار ارز، موفق به کنترل قیمت شد.

به گزارش بنکر (Banker)،حسین درودیان با بیان اینکه تقریباً هیچ استدلال اقتصادی موجهی برای دفاع از قیمت‌گذاری ارز آن هم در نرخ ۴۲۰۰ وجود ندارد، گفت: تمامی شواهد و قرائن حکایت از آن دارد که این تدبیر، بدترین رویه قابل تعقیب برای بازار ارز بوده و یک سیاست مملو از خسران است؛ به این معنا که تنها توجیه اقتصادی این اقدام، کنترل قیمت‌هایی است که به نرخ ارز میخکوب شده‌اند و نمونه آن نیز، کالاهای وارداتی، کالاهای قابل صادرات و تولیدات وابسته به واردات مواد اولیه است.
وی افزود: واقعیت این است که به سبب عوامل اقتصادی و ساختاری، این قیمت ارز در بازار آزاد است که مبنای قیمت‌گذاری کالا و خدمات قرار می‌گیرد، نه قیمت دستوری ارز؛ البته برای این موضوع هم چند دلیل وجود دارد. در واقع، تلاش برای ممانعت از قیمت‌گذاری کالاها بر اساس نرخ بازار آزاد و الزام به قیمت‌گذاری بر اساس دلار ۴۲۰۰، محتاج چنان سطحی از اقدامات تعزیراتی و بگیر و ببند است که با توجه به تعداد واردکنندگان و واحدهای صنفی و تولیدی، ناکامی آن قابل پیش‌بینی و مسبوق به سابقه است؛ به نحوی که محال است بتوان با اعطای رانت دلار ارزان و سپس با چوب و چماق روی سر دریافت‌کنندگان بی‌شمار ارز، موفق به کنترل قیمتها شد. افشای اسامی گیرندگان ارز با توجیهاتی نظیر شفافیت، بیش از آنکه علاجی برای این مشکل باشد، تخریب‌کنندۀ کسب و کارهاست.
این اقتصاددان ادامه داد: معمولاً بخشی از متقاضیان ارز موفق به دریافت دلار با نرخ ترجیحی نشده و ناچارا وارد بازار آزاد می‌شوند؛ این در حالی است که به سبب قانون وحدت بها، بازار یک کالای همگن تنها یک قیمت می‌تواند داشته باشد که این نرخ، بالاترین نرخ بازار است. از سوی دیگر، گران‌فروشی برای دریافت‌کنندگان ارز ارزان ممکن، اما ارزان‌فروشی برای خریداران ارز آزاد غیرممکن است و بازار هم نمی‌تواند دو قیمت متفاوت داشته باشد؛ در نتیجه مکانیزم‌های خودکار بازار حکم به تعدیل قیمتها تا سطح بالاترین قیمت خواهد کرد و قیمتها بر اساس دلار گران تنظیم خواهد شد.
وی اظهار داشت: به دلیل وجود بازار آزاد ارز و غیرقابل حذف بودن آن، دریافت‌کنندگان دلار ارزان با گزینه‌هایی معطوف به انتقال دلار ارزان به بازار آزاد و بهره‌بردن از شکاف قیمتی مواجهند؛ ضمن اینکه انتقال ارز مسافرتی، مرجوع‌کردن کالای وارداتی که با دلار ارزان وارد شده و با هدف فروش ارز در بازار آزاد، اعطای رشوه برای دسترسی به دلار ارزان و مواردی از این دست موجب می‌شود قیمت دلار در بازار آزاد نقش هزینه فرصت برای دریافت‌کنندگان ارز ارزان را ایفا کرده، این هزینه فرصت بر قیمت کالاها در بازار اضافه شود.
به نوشته مهر ،درودیان گفت: مهمتر از این توضیحات نظری، شواهد بیّن تجربی است. در عمل بارها و از جمله این بار ثابت شده که با دلار ارزان نمی‌توان قیمتهای بازار را کنترل کرد؛ به نحوی که طبق یک قاعده سرانگشتی وقتی شکاف قیمت دستوری با نرخ آزاد در هر بازاری از ۵ الی ۱۰ درصد بیشتر شود، مدیریت شکاف بین نرخ دستوری و بازاری غیرممکن و اوضاع از کنترل خارج خواهد شد ؛ ضمن اینکه دیگر همه فهمیده‌اند این تلاش محکوم به شکست است.
وی اظهار کرد: دولت با ارزان‌فروشی ارز درآمد قابل توجهی را از دست می‌دهد؛ درآمدی که می‌تواند در شرایط ایده‌آل برای تحریک فعالیتهای عمرانی و رونق‌آفرین اقتصاد و پرداختهای جبرانی به گروههای آسیب‌دیده به کار رود؛ ضمن اینکه بودجه دولت هر چه بیشتر در فشار قرار گرفته و از آن ناحیه اقتصادکلان را در تنگنا قرار می‌دهد.
درودیان خاطرنشان کرد: قیمت‌گذاری ارز در نرخ پایین بر تقاضای ارز دامن زده و از آن سو، انگیزه عرضه ارز را تضعیف می‌کند، در نتیجه نیروهای خودکاری که می‌تواند در برابر افزایش افسارگسیخته نرخ مقاومت کند، از بین خواهند رفت و رشد شدید تقاضای دریافت ارز بابت واردات کالا و مسافرت، در کنار تنزل شدید عرضه ارز توسط صادرکنندگان بزرگ، یکی از علل مهم رشد حیرت‌انگیز نرخ پس از قیمت‌گذاری ارز ۴۲۰۰ بود.
وی با بیان اینکه سیاست جاری عاملی بزرگ در تشدید شکاف عرضه و تقاضای ارز است، افزود: آثار توزیعی این سیاست به سود طبقات و گروههای ذی‌نفوذ و صاحب قدرت اقتصادی، و به زیان مردم عادی و دولت به نمایندگی از مردم است؛ ضمن اینکه رانت عظیم از بابت اختلاف دلار ارزان و بازار نصیب واردکنندگان رانت‌گیر، مدیران میانی ذی‌نفوذ دولتی، و انواع فعالان اقتصادی تاجرمسلک، دلال، مرتبط، و رشوه‌ده می‌شود و سر مردم عادی بی‌کلاه و جیب دولت خالی است.
یک اقتصاددان خاطرنشان کرد: دفاع از نرخ ارز ارزان مستلزم تزریق ارز قابل توجه برای پاسخگویی به تقاضای روزافزون است. ارقامی که در باب میزان عرضه ارز برای کنترل نرخ آن در بازار طی یکسال و نیم اخیر گفته می‌شود حیرت‌آور است. کشوری در آستانه تقابل تمام عیار با قدرت اول اقتصادی-سیاسی جهان، ذخایر ارزی ذی‌قیمت خود را برای دفاع از یک نرخ نادرست خالی می‌کند.
وی افزود: با این همه کژکارکردی، پس چرا همچنان مقامات رده بالای سیاسی دولت بر سیاست دلار ارزان اصرار دارند؛ این در حالی است که اتفاقا دولت از حیث گفتمانی به جریان بازارگرا نزدیک است، یعنی جریانی که بیشترین زاویه را با این قبیل نرخ‌گذاری‌ها دارد. اگر این سیاست در عمل مخرب و از حیث گفتمان نظری نزدیک به دولت مردود است، پس چرا دنبال می‌شود؛ ضمن اینکه محبوب‌ترین فرضیه‌ در این رابطه این است که دلار ارزان در راستای منافع گروههای ذی‌نفوذ زیادی است؛ مسئله رانت و فساد در میان است.
درودیان گفت: در این میان تفسیر صحیح‌تر از سیاست دلار ارزان، نیازمند ارجاع به عقلانیت سیاسی است؛ این عقلانیت سیاسی حاکم بر دولتمردان است که دفاع از چنین سیاستی را وجاهت می‌بخشد.
وی با بیان ایکه فهم موضوع نیازمند کنار هم گذاشتن دو واقعیت است، تاکید کرد: عامه مردم ایران احتمالاً به شکلی منحصر به فرد در مقایسه با سایر کشورها، حساسیت زیادی به نرخ ارز داشته و آن را مبنای تفسیرها و قضاوت‌های خود درباره اوضاع کشور قرار می‌دهند. مردم از اینکه کشور در چه حال و اوضاعی است و پشت پرده چه می‌گذرد اطلاعی ندارند و اینجا است که برای یافتن یک درک نسبی، به «شاخص‌های مرجع» متوسل می‌شوند. یعنی از روی حرکات یک شاخص، نسبت به اوضاع کشور قضاوت می‌کنند و این، شاخص نرخ ارز است.
درودیان گفت: علت آن است که در اقتصاد ایران بارها تجربه شده که افزایش نرخ ارز دلالت دارد بر رو به وخامت‌گذاردن وضعیت اقتصادی. دلیل آن هم روشن است: عوامل اصلی موثر بر رونق اقتصادی در کشور همواره درآمد نفتی و مراودات سهل خارجی بوده، که اختلال در آن (ناشی از کاهش قیمت نفت یا تحریم) دقیقا با افزایش نرخ ارز همزمان است؛ لذا مردم طبق تجارب قبلی افزایش نرخ ارز را علامت اتفاقات بد تفسیر می‌کنند.
وی تصریح کرد: استقرار دولت تدبیر و امید دقیقاً بر بستر شوک ارزی بود. دولت برای این مقبولیت رأی‌دهندگان را بدست آورد که خود را کلید حل و فصل این مشکلات معرفی کرد. بروز دوباره همان مسائل، فلسفۀ وجودی دولت و تمایز آن با دولت قبل را نزد عامه مردم مورد سؤال قرار داده، و وی را در برابر منتقدان و گروههای مخالف خلع سلاح می‌کند؛ همین امر، برای دولتمردان فعلی، تکرار تلاطم‌های ارزی مشابه دوره ۹۲-۹۰ مساوی با بر باد رفتن حیثیت سیاسی است.
درودیان گفت: این دو واقعیت یک نتیجه قابل پیش‌بینی می‌دهد؛ اول اینکه عقلانیت سیاسی، حکم به تلاش دولت برای ممانعت از افزایش نرخ ارز به هر قیمت ممکن می‌کند؛ ضمن اینکه باید در مقابل افزایش نرخ ارز در بازار ایستاد، مبادا افزایش نرخ ارز مردم را به این باور برساند که پنج سال استقرار دولت تدبیر و امید دستاوردی جز بازگشت به ایستگاه اول نداشته است. از سوی دیگر، برای جلوگیری از پاگیری نرخ ارز در بازار آزاد، دولت ناچار است اعلام کند به «همه» نیازهای ارزی پاسخ خواهد داد که در این صورت، عدم پاسخگویی به همه نیازهای ارزی، ناچاراً به منزلۀ شکل‌گیری بازار غیررسمی، کشف نرخ، و ایفای همان کارکرد علامت‌دهی و شاخص مرجع است.
وی اظهار داشت: پس باید به همه متقاضیان ارز، واردات ضروری باشد یا لوکس، سفر تفریحی توریستی پاسخ مثبت داد و ذخایر ارزی کشور را برای دفاع از این نرخ به حراج گذاشت؛ ضمن اینکه باید رانت عظیمی به دریافت‌کنندگان دلار ارزان داد، باید صادرکنندگان را به فروش ارز در نرخ ارزان اجبار  کرده و کار صرافی و مبادله ارز را تخلف اعلام کرد؛ در این صورت، عقلانیت سیاسی دولت مستقر، حکم به انجام اقداماتی می‌کند که از حیث عقلانیت اقتصادی و منافع ملی، سراپا غیرعقلایی است.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=71114
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  « طرح حامی پذیرندگان رفاه »ارائه شد

  بازار ارز لنگر اقتصاد ایران

  یورو ۱۴ هزار و ۴۵۷ تومان شد

  بیمه دانا بیش از ۲۵۳ میلیارد ریال خسارت به شرکت دارو‌سازی سها پرداخت کرد

  هم اندیشی مدیران ققنوس، با بانک ملت

  نشست مدیرعامل بیمه "ما" با منتخبین شورای هماهنگی نمایندگان استان تهران

  تخفیف های بهاران بیمه پاسارگاد

  متن کامل میزگرد «جایگاه و نقش پرداخت یاران در اکوسیستم پرداخت خرد»/ بخش نخست

  درسال ۹۷ مردم چقدر در بانک‌ها سپرده‌‌گذاری کردند؟

  صلاحیت حرفه ای معاون فنی بیمه دی تأیید شد

  بیمه دانا ۲۵۳ میلیارد ریال خسارت به شرکت دارو‌سازی سها پرداخت کرد

  «ملی شو»، گامی دیگر به سوی تحول دیجیتال بانک ملی ایران

  نرخ سود بالا با ورود بانک های خصوصی

  چرا ارز دوباره گران شد؟

  روایت نماینده مجلسی که ۳ ماه گوشت نخریده‌ از شرایط اقتصادی !

  مسکن در ۵ سال اخیر چقدر گران شد؟

  روند صعودی قیمت طلا ادامه خواهد داشت

  جلسه تخصصی بیمه پسته در صندوق بیمه کشاورزی برگزار شد

  عسگر اولادی:بانک مرکزی لجبازی می‌کند

  معاملات طلا در فضای مجازی غیرقانونی است

  استرالیا از اسکناس جدید ۲۰ دلاری رونمایی کرد

  پیش‌بینی قیمت دلار در سال ۹۸

  رونمایی از خدمت جدید بیمه ‌ایران با عنوان بیمه تأمین رویه های گمرکی

  درخواست ارزی وزیر اقتصاد از بانک مرکزی

  محرم شدن استاندارد در خانه ایرانیان اقتصاد را شکوفا می کند

  شرایط دریافت وام ۳۰ میلیونی ازدواج

  طلا به روند صعودی ادامه خواهد داد

  بانک‌ها، بیمه‌ها، سازمان بورس و … از واریز سود به خزانه معاف شدند

  آخرین مهلت معرفی ارز دیجیتال تلگرام مشخص شد

  سپرده‌ گذاران بانک ها شوکه شدند!

  ۶ دلیل افزایش نرخ ارز در بازار

  افزایش ۴۸۰ هزار تومانی حباب سکه

  حمایت بانک سامان از خیریه‌ آراسته

  پرواز سکه بر فراز بازار

  تورم مرکز آمار به دنبال تورم بانک مرکزی!

  در نمایشگاه املاک مسکن ۱۰ درصد زیر قیمت بازار فر وش می رود

  آخرین بهای دلا،سکه و طلا در بازار

  اعزام بسیج جامعه پزشکی تامین اجتماعی به مناطق محروم شرق کشور

  با همراه بانک سینا حسابدار شخصی خود باشید

  شرط دریافت وام ۳۰ میلیون تومانی ازدواج

  رفتار عجیب بازار سکه در اولین روز هفته

  مصوبه جدید برای فروش فوری هر روزه ایران خودرو و سایپا

  واگذاری‌ بنگاه‌های بانکی ۳ بانک

  مردم در بانک‌ها چقدر پول دارند؟

  طلا دست از افزایش قیمت برنمی‌دارد

  خرید اقساطی ​کالای ایرانی با کارت «همیاران سپهر»

  افزایش رقم وام ضروری بازنشستگان

  بانک مرکزی، ۳ سیگنال به بازار مخابره کرد

  بانک مرکزی استرالیا از اسکناس جدید ۲۰ دلاری رونمایی کرد

  قیمت مسکن در بهمن ماه چقدر گران شد؟

  نرخ دلار و سکه در بازار و صرافی ها

  پکن: خبری از افتتاح حساب شرکت‌های ونزوئلایی در چین نداریم

  ایکو پرس، تنها پایگاه رسمی اطلاع رسانی ایران خودرو

  مبلغ یارانه‌ها افزایش می‌یابد؟

  قیمت طلا باز هم افزایش یافت

  توافق جدید و مهم چین با آمریکا با خرید ۱.۲ تریلیون دلار کالا

  ایران چند دستگاه خودپرداز دارد؟

  بنیان بانکداری دیجیتال بر روی تجربه مشتری استوار است

  نرخ ۱۵ ارز بین بانکی گران شد

  پیشنهادهای بانک ملی برای روزهای پایانی سال

  رئیس کل بیمه مرکزی: به­ روز رسانی اطلاعات بیمه ای به رشد صنعت بیمه منتهی خواهد شد

  آمادگی کامل بانک کشاورزی برای پرداخت تسهیلات به شرکت های دانش بنیان

  آزمون جامع بیمه دی برگزار شد

  پیش بینی مثبت برای این هفته بورس و ۸ گروه بزرگ

  سرمایه اصلی بیمه ایران، نیروی انسانی زبده آن است

  افزایش سرمایه ۵ هزار میلیارد تومانی دولت در بانک مسکن

  قیمت ارز مسافرتی/ یورو ۱۴۷۴۸ تومان شد

  مشخصات کلی شرکت جدید درج شده و آماده عرضه ۱۰ درصدی در فرابورس

  سرمایه گذاری بانک ملی در صنعت آذربایجان شرقی

  به روز رسانی خدمات الکترونیک بانک تجارت

  مزایده تمام سهام بانک سپه در شرکت امید

  قرارداد آپشن ریسک ها را به فرصت تبدیل می کند/ اختیار معامله در دستان زعفرانکاران

  مشتریان مراقب رمز کارت های بانکی خود باشند

  واکنش بانک مرکزی به تصمیم گروه ویژه اقدام مالی درباره ایران

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو