بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 59648

تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۰

عرضه ارز ارزان ایجاد رانت می‌کند

بازار ارز و سکه طی روزهای گذشته دچار نوسانات شدیدی شد، به گونه‌ای که روز دوشنبه دلار به ۶۰۰۰تومان و سکه به یک‌میلیون و ۹۰۰‌هزارتومان رسید. به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،در پی این رویداد، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور دوشنبه‌شب اعلام کرد که بنا بر تصمیم جلسه فوق‌العاده ستاد اقتصادی دولت، دلار به قیمت ۴۲۰۰تومان ...


بازار ارز و سکه طی روزهای گذشته دچار نوسانات شدیدی شد، به گونه‌ای که روز دوشنبه دلار به ۶۰۰۰تومان و سکه به یک‌میلیون و ۹۰۰‌هزارتومان رسید.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،در پی این رویداد، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور دوشنبه‌شب اعلام کرد که بنا بر تصمیم جلسه فوق‌العاده ستاد اقتصادی دولت، دلار به قیمت ۴۲۰۰تومان برای همه فعالان اقتصادی ارائه می‌شود. نظرات مختلفی در مورد تحولات اخیر بازار ارز و سکه ابراز شده است. در همین راستا نظر تحلیلی رئیس هیات موسس و رئیس اسبق کانون صرافان را جویا شده‌ایم. اصغر سمیعی   می‌گوید: «همواره گفته‌ام نباید به بالارفتن نرخ در بازار بیش از حد حساس بود و باید به واقعی‌شدن و واقعی‌ماندن نرخ‌ها از جمله نرخ ارز به دیده مثبت نگاه کرد. عرضه ارز ارزان و محدود ایجاد رانت و فساد می‌کند.»

در روزهای اخیر شاهد گرانی افسارگسیخته دلار و سکه در بازار بودیم. ارزیابی تحلیلی شما از وضعیت بازار چیست؟
همواره گفته‌ام نباید به بالارفتن نرخ در بازار بیش از حد حساس بود و باید به واقعی‌شدن و واقعی‌ماندن نرخ‌ها از جمله نرخ ارز به دیده مثبت نگاه کرد. افزایش نرخ ارز با توجه به اختلاف نرخ تورم و بهره در کشور ما و کشور صاحب دلار طبیعی است. فقط باید مراقب باشیم که این اتفاق به‌صورت جهشی و همراه تلاطمات که خودش باعث هیجاناتی بیشتر و اضافه‌شدن تقاضای کاذب در بازار می‌شود، نباشد و همچنین تفاوت نرخی که توسط بانک مرکزی تزریق می‌شود و نرخ بازار هرچه بیشتر شود، نه‌تنها رانت و فساد بیشتر، بلکه خطر هجوم بیشتر سود جویان به بازار هم بیشتر می‌شود. دلیل اصلی افزایش نرخ ارز، همانا تفاوت نرخ تورم و نرخ بهره در ایران و کشورهای صاحب پول‌های قدرتمند مانند آمریکا و اروپا است. البته سخنان سیاسی در مقاطع کوتاه تاثیرگذار است، در صورتی که قیمت‌ها واقعی نباشد و به‌طور دستوری و مصنوعی و به ضرب تزریق بیش از تقاضا پایین نگه داشته شده باشد،‌ ولی اگر قیمت‌ها واقعی و صحیح باشد جوهای روانی کمتر در آن اثر می‌گذارد. یک دلیل مهم دیگر هم می‌توان در این مورد ذکر کرد و آن هم بی‌‌‌اعتمادی عمومی نسبت به پول ملی است. مهم نیست که ارزش اسمی پولی زیاد یا کم باشد، بلکه مهم این است که در چهارچوب ضابطه‌مندی قرار داشته باشد. مثلا بدون علت گرفتار نوسانات و تلاطمات توسط سودجویان قرار نگیرد و اگر قرار است ارزش آن کم یا زیاد شود با شیب مناسب و با پیروی از اصول علم اقتصاد انجام شود، نه جوسازی‌های سوداگرانه و نه فرمان‌های آمرانه.

پیامد گرانی ارز برای بازار چه بوده است؟
من نمی‌گویم گرانی ارز هیچ‌ پیامد منفی ندارد، ولی افزایش نرخ ارز را نباید همیشه به‌عنوان امری ضداقتصادی و نامبارک ارزیابی کرد و واقعی‌شدن نرخ ارز می‌تواند به‌نفع تولیدکنندگان، صادر‌کنندگان و کارآفرینان باشد، به شرط اینکه این امر با شیبی ملایم و با اراده و تصمیم و بدون تلاطم و ایجاد رانت انجام شود. ببینید، اگر شما مجبور باشید از پله‌هایی پایین بیایید، بهتر است با تصمیم، با تأنی و با احتیاط این کار را انجام دهید، نه اینکه با عجله و در زمانی که مورد تهدید واقع شده‌اید، و حالت بدتر این است که بدون اینکه شما تصمیم گرفته باشید،‌ کسی شما را اجبارا از بالای پله‌ها به پایین پرتاب کند.
به‌دنبال افزایش قیمت دلار و سکه در بازار، معاون اول رئیس‌جمهور دوشنبه‌شب اعلام کرد که بنا بر تصمیم جلسه فوق‌العاده ستاد اقتصادی دولت، دلار به قیمت ۴۲۰۰تومان برای همه فعالان اقتصادی ارائه می‌شود. نظر شما در مورد این تصمیم چیست و چه تاثیری بر بازار دارد؟
من از اعلام تک‌نرخی‌کردن ارز توسط آقای جهانگیری فورا به یاد تک‌نرخی‌کردن ارز توسط دکتر بهمنی افتادم. ایشان هم ارز را در ۱۲۲۶تومان تک‌نرخی اعلام کرد، ولی همزمان در داخل و خارج از کشور دلار با قیمت‌های آزاد و بسیار بالاتر مورد معامله قرار می‌گرفت. با اینکه در مرداد سال ۹۲ قیمت دلار ۳۲۰۰تومانی، توسط رئیس کل بانک مرکزی، صحیح و منطقی ارزیابی شده بود و با وجود نرخ تورم بسیار بالاتر از نرخ تورم در کشورهای حوزه دلار و تفاوت نرخ بهره در کشور ما با آن کشورها، باز هم متاسفانه تحت تاثیر رسانه‌ها و شخصیت‌های قدرتمند غیراقتصادی به سرکوب نرخ ارز پرداختند و به جای اینکه به‌طور منظم و هماهنگ با تفاضل نرخ تورم داخلی و خارجی به تعدیل نرخ ارز بپردازند، همه سعی خودشان را در پایین نگه داشتن قیمت ارز و طبعا فشرده‌کردن فنر به کار بستند و این همان کاری بود که دولت‌هایگذشته هم قبلا تجربه کرده بودند. در ابتدای روی کارآمدن دولت هاشمی‌رفسنجانی، بر آزادشدن نرخ ارز تاکید شد و به فسادی که حاصل از چندنرخی‌بودن ارز وجود داشت، توجه شد، ولی پس از چندی،‌ این دولت هم تحت فشار افکار عمومی و مطبوعات و غیره، مسیر خود را عوض کرد و با تثبیت نرخ در ۳۰۰ تومان به بگیر و ببند صرافان و فعالان عرضه تبادلات ارزی پرداخت. با آمدن دولت اصلاحات، بار دیگر بازار آزاد احیا شد و در زمان ایشان هم البته نرخ ارز برای مدت طولانی سرکوب شد، ولی تفاوتی که وجود داشت این بود که دلار به معنای واقعی تک‌نرخی شد و بانک‌ها فعال بودند و دلار را به نرخ واحد برای هر مقدار و بدون محدودیت عرضه می‌کردند و چون محدودیت وجود نداشت طبعا ایجاد رانت هم نمی‌کرد. این رویه در دولت احمدی‌نژاد هم ادامه داشت تا شهریور ۸۹ که با آمدن تحریم‌های ظالمانه، دولت نتوانست به عرضه ارز نامحدود ادامه دهد و حتی بانک‌ها هم نتوانستند سپرده‌های ارزی مردم را به‌صورت ارز به آنها بدهند و مردم مجبور بودند ارز خود را با قیمت دستوری ۱۲۲۶ تومان به بانک‌ها بفروشند، در حالی که در بازار دو تا سه برابر آن قیمت، مورد معامله بود و این باعث شد اعتماد مردم به نظام بانکی و پولی کشور کم شود و خود این بی‌‌‌اعتمادی کار را مشکل‌تر کرد و باعث کاهش بیشتر ارزش ریال شد. با آمدن آقای روحانی امیدها قوت گرفت، ولی همان‌طور که گفتم متاسفانه تیم اقتصادی آقای روحانی هم همان مسیر اشتباه را خواسته یا ناخواسته، دانسته یا ندانسته ادامه داد و الان همان جایی هستیم که نباید باشیم.

پیامد عرضه ارز ارزان چه خواهد بود؟
به نوشته آرمان،بارها گفته‌ام عرضه ارز ارزان و محدود ایجاد رانت و فساد می‌کند. حتی اگر واقعا ارز ارزان به دست مصرف‌کننده واقعی برسد باز هم به‌نوعی رانت محسوب می‌شود. مثلا مسافری که می‌خواهد به خارج برود و خوش بگذراند چرا باید از کیسه مردم به او ارز ارزان داد؟ ما سالانه بیش از ۲۰‌میلیارد دلار به مسافران ارز می‌دهیم. چرا ارزی که متعلق به همه مردم است به گروهی خاص ارزان‌تر از قیمت واقعی بدهیم؟ یا چرا باید به تجار و وارد‌کنندگان ارز ارزان داد که کالایی وارد کنند که اولا قدرت تولید‌کنندگان را به چالش بکشد و بیکاری را دامن بزند و از آن گذشته نوعی ظلم به کسانی باشد که مصرف‌کنندگان آن کالا نیستند؟ و این تازه در صورتی است که فرض کنیم واقعا همه کارها صحیح انجام شود و وارد‌کننده واقعا کالا وارد کند نه اینکه ارز ارزان را بگیرند و گران بفروشند. همان‌طور که قبلا هم گفته‌ام بهترین راه مبارزه با فساد فراهم‌نکردن زمینه و امکان برای فساد است.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=59648
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  بانک سپه از تلگرام خارج شد

  اثر ملایمت آمریکا بر تحریم شرکت روسی تولیدکننده آلومینیوم

  بانک‌ها از فعالیت‌های غیربانکی خارج شوند

  اپلیکیشن خدمات بیمه‌ای بیمه ملت را از پلی‌استور دانلود کنید

  درخشش بانک ملی در مسابقات کاراته

  "نیما" را بشناسید

  بیمه تعاون با صدور بیمه نامه از کالای ایرانی حمایت می کند

  آمازون ربات خانگی می سازد

  تقدیر از عملکرد بانک ملی در حمایت از تولید

  ترکیه ذخایر طلای خود را از آمریکا باز گرداند

  بانک رفاه به کارگران نمونه وام ارزان قیمت می‌دهد

  اعلام برندگان طرح «هر آرزویی در آینده برآورده میشه»

  افزایش قیمت دلار در بازارهای جهانی

  شرایط سخت وام بانکی مردم را نزول خوار کرده!

  دلایل پذیرش و عدم انجام معامله سنگ آهن در بورس کالا

  محدود شدن نقش دلار در مبادلات اقتصادی

  دستگاه "آنی بانک" بانک ملی در تبریز افتتاح شد

  رییس کل بانک مرکزی: سیاست های ارزی از سر اجبار بوده است

  کوین‌بیس دسترسی ویکی‌لیکس به حساب ارزهای رمزنگاری‌شده‌اش را مسدود کرد

  تعداد شعب بانکی کاهش یافت

  بازدید مدیرعامل بانک ملی از شعبه تبریز و افتتاح "آنی بانک"

  ریسکی بزرگ برای بازار طلا در روزهای آتی

  بدنسازی زنان در عربستان/تصاویر

  راه اندازی ربات جامع اطلاع‌رسانی بانک انصار

  دلار دربازار آزاد چند؟

  درخشش بانک ملی در مسابقات جهانی کاراته

  حمایت بورس و بانک از کالای ایرانی با تامین مالی شرکت ها

  از بازار فروکش کرده دلار چه خبر؟

  دلایل نارآرامی های اخیر بازار ارز

  دستور روحانی برای محاسبه قیمت سکه با دلار ۴۲۰۰ تومانی+لزوم ساماندهی وضعیت

  ۴۴صرافی غیرمجاز پلمب شد

  مدیریت اموال به گل نشسته بانک‌ها

  ارتقاء شفافیت و کارآمدی درآمد دولت‌ها با دیجیتالی شدن

  دیدار مدیرعامل بانک ملت با جانبازان قطع نخاعی

  نگرانی بانک مرکزی پاکستان از افزایش ارزش دلار در برابر روپیه

  مهندس نوروزی مدیرعامل فن آوا کارت شد

  جدید ترین پیش‌بینی از آینده حراج سکه

  خرید ارز گردشگران خارجی در بانک ملی+جزییات

  کوتاهی بانک‌مرکزی درباره فروش اموال بانک‌ها

  مسافران برای تامین ارز صبر کنند

  رشد ۳۷۰ درصدی فروش اموال مازاد بانک‌ها

  چه مقدار از اموال بانک ها واگذار شد؟

  قیمت طلا در ماه های آینده افزایش می یابد؟

  کوچ خرید و فروش ارز به دنیای مجازی

  عامل اصلی تغییر دلار ۴۲۰۰ تومانی و تکلیف ارز زمینی

  ریال جای دلار را می‌گیرد؟

  آغاز به کار سامانه «نیما» تا پایان اردیبهشت

  خارجی‌ها به دنبال استارت‌آپ‌های ایرانی

  آیین معارفه شسکام برگزارشد

  پرداخت ۸ هزار میلیارد ریال وام در گیلان توسط بانک سپه

  مهمترین رویداد اقتصادی در هفته آینده

  برندگان قرعه‌ کشی «وین کارت» سامان مشخص شدند

  واکنش اپراتور اول به ادعای ایرانسل: ۴ سال پیش گرفته بودیم

  دسترسی ویکی لیکس به حساب ارز رمزگذاری شده اش مسدود شد

  سامانه نیما با حضور معاون اول رییس جمهور رونمایی شد

  قائم مقام بانک سرمایه معرفی شد

  آزادی تعدادی از زندانیان جرایم غیرعمد

  قطعیت معامله بلوک ۱۹.۵ درصدی سهم مقبول این روزهای بورس احراز شد

  اتاق این هتل لاکچری مخصوص گیمرها است / عکس

  چین «ارز رمزنگار یوآن» تولید می کند/ممنوعیت سایر ارزهای رمزنگار

  انجام ۹۲۱۰ فقره گشایش اعتبار با دلار ۴۲۰۰ تومانی

  سامانه ارزی "نیما" امروز رونمایی می شود

  حضور بانک‌ شهر با مدرن‌ ترین تجهیزات در نمایشگاه کتاب

  اسامی برندگان سری سوم قرعه‌کشی "وین کارت" اعلام شد

  زمان پرداخت وام اشتغال روستایی اعلام شد

  تایید صلاحیت مدیر بیمه‌‌های اتکایی کوثر

  چگونگی دریافت بن‌کارت‌های نمایشگاه کتاب

  عکس |محلی که جنازه مومیایی شده در حرم حضرت عبدالعظیم کشف شد/ جایی در نزدیکی مقبره تخریب شده رضاشاه

  راه های سود حلال بازار سرمایه زیاد است و نیازی به ابزار شبهه ناک نیست

  ارز رمزنگار جایگزین هیچ پول کاغذی نمی‌شود

  ۲۰ بانک بورسی چقدر سود سپرده دادند؟

  سامانه نیما اطمینان فعالیت های ارزی را بیشتر کرد

  برندگان خوش شانس دومین دوره طرح" دانایی جایزه دارد" معرفی شدند

  جزییات و نحوه پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز ابلاغ شد

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو