بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 59648

تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۰

عرضه ارز ارزان ایجاد رانت می‌کند

بازار ارز و سکه طی روزهای گذشته دچار نوسانات شدیدی شد، به گونه‌ای که روز دوشنبه دلار به ۶۰۰۰تومان و سکه به یک‌میلیون و ۹۰۰‌هزارتومان رسید. به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،در پی این رویداد، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور دوشنبه‌شب اعلام کرد که بنا بر تصمیم جلسه فوق‌العاده ستاد اقتصادی دولت، دلار به قیمت ۴۲۰۰تومان ...


بازار ارز و سکه طی روزهای گذشته دچار نوسانات شدیدی شد، به گونه‌ای که روز دوشنبه دلار به ۶۰۰۰تومان و سکه به یک‌میلیون و ۹۰۰‌هزارتومان رسید.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،در پی این رویداد، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور دوشنبه‌شب اعلام کرد که بنا بر تصمیم جلسه فوق‌العاده ستاد اقتصادی دولت، دلار به قیمت ۴۲۰۰تومان برای همه فعالان اقتصادی ارائه می‌شود. نظرات مختلفی در مورد تحولات اخیر بازار ارز و سکه ابراز شده است. در همین راستا نظر تحلیلی رئیس هیات موسس و رئیس اسبق کانون صرافان را جویا شده‌ایم. اصغر سمیعی   می‌گوید: «همواره گفته‌ام نباید به بالارفتن نرخ در بازار بیش از حد حساس بود و باید به واقعی‌شدن و واقعی‌ماندن نرخ‌ها از جمله نرخ ارز به دیده مثبت نگاه کرد. عرضه ارز ارزان و محدود ایجاد رانت و فساد می‌کند.»

در روزهای اخیر شاهد گرانی افسارگسیخته دلار و سکه در بازار بودیم. ارزیابی تحلیلی شما از وضعیت بازار چیست؟
همواره گفته‌ام نباید به بالارفتن نرخ در بازار بیش از حد حساس بود و باید به واقعی‌شدن و واقعی‌ماندن نرخ‌ها از جمله نرخ ارز به دیده مثبت نگاه کرد. افزایش نرخ ارز با توجه به اختلاف نرخ تورم و بهره در کشور ما و کشور صاحب دلار طبیعی است. فقط باید مراقب باشیم که این اتفاق به‌صورت جهشی و همراه تلاطمات که خودش باعث هیجاناتی بیشتر و اضافه‌شدن تقاضای کاذب در بازار می‌شود، نباشد و همچنین تفاوت نرخی که توسط بانک مرکزی تزریق می‌شود و نرخ بازار هرچه بیشتر شود، نه‌تنها رانت و فساد بیشتر، بلکه خطر هجوم بیشتر سود جویان به بازار هم بیشتر می‌شود. دلیل اصلی افزایش نرخ ارز، همانا تفاوت نرخ تورم و نرخ بهره در ایران و کشورهای صاحب پول‌های قدرتمند مانند آمریکا و اروپا است. البته سخنان سیاسی در مقاطع کوتاه تاثیرگذار است، در صورتی که قیمت‌ها واقعی نباشد و به‌طور دستوری و مصنوعی و به ضرب تزریق بیش از تقاضا پایین نگه داشته شده باشد،‌ ولی اگر قیمت‌ها واقعی و صحیح باشد جوهای روانی کمتر در آن اثر می‌گذارد. یک دلیل مهم دیگر هم می‌توان در این مورد ذکر کرد و آن هم بی‌‌‌اعتمادی عمومی نسبت به پول ملی است. مهم نیست که ارزش اسمی پولی زیاد یا کم باشد، بلکه مهم این است که در چهارچوب ضابطه‌مندی قرار داشته باشد. مثلا بدون علت گرفتار نوسانات و تلاطمات توسط سودجویان قرار نگیرد و اگر قرار است ارزش آن کم یا زیاد شود با شیب مناسب و با پیروی از اصول علم اقتصاد انجام شود، نه جوسازی‌های سوداگرانه و نه فرمان‌های آمرانه.

پیامد گرانی ارز برای بازار چه بوده است؟
من نمی‌گویم گرانی ارز هیچ‌ پیامد منفی ندارد، ولی افزایش نرخ ارز را نباید همیشه به‌عنوان امری ضداقتصادی و نامبارک ارزیابی کرد و واقعی‌شدن نرخ ارز می‌تواند به‌نفع تولیدکنندگان، صادر‌کنندگان و کارآفرینان باشد، به شرط اینکه این امر با شیبی ملایم و با اراده و تصمیم و بدون تلاطم و ایجاد رانت انجام شود. ببینید، اگر شما مجبور باشید از پله‌هایی پایین بیایید، بهتر است با تصمیم، با تأنی و با احتیاط این کار را انجام دهید، نه اینکه با عجله و در زمانی که مورد تهدید واقع شده‌اید، و حالت بدتر این است که بدون اینکه شما تصمیم گرفته باشید،‌ کسی شما را اجبارا از بالای پله‌ها به پایین پرتاب کند.
به‌دنبال افزایش قیمت دلار و سکه در بازار، معاون اول رئیس‌جمهور دوشنبه‌شب اعلام کرد که بنا بر تصمیم جلسه فوق‌العاده ستاد اقتصادی دولت، دلار به قیمت ۴۲۰۰تومان برای همه فعالان اقتصادی ارائه می‌شود. نظر شما در مورد این تصمیم چیست و چه تاثیری بر بازار دارد؟
من از اعلام تک‌نرخی‌کردن ارز توسط آقای جهانگیری فورا به یاد تک‌نرخی‌کردن ارز توسط دکتر بهمنی افتادم. ایشان هم ارز را در ۱۲۲۶تومان تک‌نرخی اعلام کرد، ولی همزمان در داخل و خارج از کشور دلار با قیمت‌های آزاد و بسیار بالاتر مورد معامله قرار می‌گرفت. با اینکه در مرداد سال ۹۲ قیمت دلار ۳۲۰۰تومانی، توسط رئیس کل بانک مرکزی، صحیح و منطقی ارزیابی شده بود و با وجود نرخ تورم بسیار بالاتر از نرخ تورم در کشورهای حوزه دلار و تفاوت نرخ بهره در کشور ما با آن کشورها، باز هم متاسفانه تحت تاثیر رسانه‌ها و شخصیت‌های قدرتمند غیراقتصادی به سرکوب نرخ ارز پرداختند و به جای اینکه به‌طور منظم و هماهنگ با تفاضل نرخ تورم داخلی و خارجی به تعدیل نرخ ارز بپردازند، همه سعی خودشان را در پایین نگه داشتن قیمت ارز و طبعا فشرده‌کردن فنر به کار بستند و این همان کاری بود که دولت‌هایگذشته هم قبلا تجربه کرده بودند. در ابتدای روی کارآمدن دولت هاشمی‌رفسنجانی، بر آزادشدن نرخ ارز تاکید شد و به فسادی که حاصل از چندنرخی‌بودن ارز وجود داشت، توجه شد، ولی پس از چندی،‌ این دولت هم تحت فشار افکار عمومی و مطبوعات و غیره، مسیر خود را عوض کرد و با تثبیت نرخ در ۳۰۰ تومان به بگیر و ببند صرافان و فعالان عرضه تبادلات ارزی پرداخت. با آمدن دولت اصلاحات، بار دیگر بازار آزاد احیا شد و در زمان ایشان هم البته نرخ ارز برای مدت طولانی سرکوب شد، ولی تفاوتی که وجود داشت این بود که دلار به معنای واقعی تک‌نرخی شد و بانک‌ها فعال بودند و دلار را به نرخ واحد برای هر مقدار و بدون محدودیت عرضه می‌کردند و چون محدودیت وجود نداشت طبعا ایجاد رانت هم نمی‌کرد. این رویه در دولت احمدی‌نژاد هم ادامه داشت تا شهریور ۸۹ که با آمدن تحریم‌های ظالمانه، دولت نتوانست به عرضه ارز نامحدود ادامه دهد و حتی بانک‌ها هم نتوانستند سپرده‌های ارزی مردم را به‌صورت ارز به آنها بدهند و مردم مجبور بودند ارز خود را با قیمت دستوری ۱۲۲۶ تومان به بانک‌ها بفروشند، در حالی که در بازار دو تا سه برابر آن قیمت، مورد معامله بود و این باعث شد اعتماد مردم به نظام بانکی و پولی کشور کم شود و خود این بی‌‌‌اعتمادی کار را مشکل‌تر کرد و باعث کاهش بیشتر ارزش ریال شد. با آمدن آقای روحانی امیدها قوت گرفت، ولی همان‌طور که گفتم متاسفانه تیم اقتصادی آقای روحانی هم همان مسیر اشتباه را خواسته یا ناخواسته، دانسته یا ندانسته ادامه داد و الان همان جایی هستیم که نباید باشیم.

پیامد عرضه ارز ارزان چه خواهد بود؟
به نوشته آرمان،بارها گفته‌ام عرضه ارز ارزان و محدود ایجاد رانت و فساد می‌کند. حتی اگر واقعا ارز ارزان به دست مصرف‌کننده واقعی برسد باز هم به‌نوعی رانت محسوب می‌شود. مثلا مسافری که می‌خواهد به خارج برود و خوش بگذراند چرا باید از کیسه مردم به او ارز ارزان داد؟ ما سالانه بیش از ۲۰‌میلیارد دلار به مسافران ارز می‌دهیم. چرا ارزی که متعلق به همه مردم است به گروهی خاص ارزان‌تر از قیمت واقعی بدهیم؟ یا چرا باید به تجار و وارد‌کنندگان ارز ارزان داد که کالایی وارد کنند که اولا قدرت تولید‌کنندگان را به چالش بکشد و بیکاری را دامن بزند و از آن گذشته نوعی ظلم به کسانی باشد که مصرف‌کنندگان آن کالا نیستند؟ و این تازه در صورتی است که فرض کنیم واقعا همه کارها صحیح انجام شود و وارد‌کننده واقعا کالا وارد کند نه اینکه ارز ارزان را بگیرند و گران بفروشند. همان‌طور که قبلا هم گفته‌ام بهترین راه مبارزه با فساد فراهم‌نکردن زمینه و امکان برای فساد است.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=59648
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  بخشش وجه التزام وام بخش های اقتصادی بانک رفاه

  دادگاه آمریکایی دستور وثیقه به صورت ارز دیجیتال را صادر کرد

  بیمه ذرت دانه ای و علوفه ای در خوزستان

  فعالان صادراتی استان لرستان در سال ۹۶ مشتری بانک توسعه صادرات هستند

  وام ۹ درصدی در طرح تسهیلات ارزان‌ قیمت پاسارگاد

  بانک مرکزی سپرده‌های ارزی را ضمانت می‌کند

  سه وب‌سایت برای تبدیل بیت کوین به مونرو

  خانه‌هایی که بیشتر از بانک‌ها پول دارند

  حق بیمه شخص ثالث و بدنه با پرداختی بیمه تناسب دارد؟

  قدردانی رئیس سازمان بهزیستی کشور از بانک سینا

  مکانیسم مدیریت دارایی و بدهی بانک‌ها

  ذخایر طلای کشور به سکه تبدیل نشود

  ۱.۴ میلیون فقره چک پاس نشد

  علل کاهش قیمت طلا در هفته اخیر

  بهینه سازی مکان شعب و پیشخوان های شهرنت بانک شهر

  نرخ اقلام اساسی به روایت بانک مرکزی

  دولت در بازار ارز دخالت نکند

  روسیه در توسعه ارز دیجیتال برای دور زدن تحریم‌های آمریکا به ایران کمک می‌کند

  پیش بینی بازار مسکن تا پایان ۹۸

  خواهان روابط بیشتر با بیمه میهن هستیم

  بازار ارز چه زمانی به آرامش می‌رسد؟

  برخی بانک‌های خصوصی کانون‌های فساد هستند

  قهرمان مسابقات فوتسال جام سامان مشخص شد

  تورم و رکود طعم غالب بازار مسکن

  واگذاری ۲.۶ میلیون سکه پیش‌فروش

  برنامه بانک مرکزی برای مبارزه با رانت

  راهکار اصلی غلبه بر بحران ارزی چیست؟

  بازدید استاندار گیلان از احداث واحد پرورش قارچ با مشارکت بانک کشاورزی

  حکم سه متهم پرونده ثامن‌الحجج صادر شد

  فقط ۱۰ درصد تراکنش‌های بیت کوین به فعالیت‌های مجرمانه اختصاص دارد

  نرخ دلار صرافی‌ها و دلالان یکسان شد!

  جزیره مصنوعی راهکار هنگ کنگی ها برای مشکل مسکن

  قدردانی سازمان بهزیستی از بانک سینا

  اوراق گواهی سپرده و زمزمه افزایش نرخ سود بانکی

  واردات طلا تاثیری در کاهش قیمت ندارد

  بخشش وجه التزام تسهیلات بخش های اقتصادی بانک رفاه

  مبادله ۹٫۵ میلیون فقره چک در کشور

  پادزهر پیامدهای تورمی جهش ارز چیست؟

  پرداخت سود سهام شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران در بانک سپه

  بازار ارز دو هفته آینده به پایداری می رسد

  تحقق فرهنگ دیجیتالی در بانک ملّی ایران

  شفافیت و مبارزه با رانت، سیاست اصلی بانک مرکزی است

  کشورهای دیگر چگونه از بحران ارزی خارج شدند؟

  آغاز ثبت اطلاعات وراث سهام عدالتی ها

  بازار ارز آرام شد

  صرافی‌ها:عرضه ارزپتروشیمی‌ها قطره‌چکانی است

  احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

  نرخ دلار در کدام دولت مهار شد؟

  اختصاص ۳۳۴ میلیون دلار تسهیلات ارزی به بندر چابهار

  ۹ وعده رییس بانک مرکزی برای اقتصاد ایران

  ارز بدهید، ارز بگیرید

  افتتاح ۱۰ طرح در اصفهان با حمایت بانک صنعت و معدن

  پایان فصل گرم رهن و اجاره در ماه میانی تابستان!+جدول قیمت

  فعالان عمده صادراتی استان لرستان مشتری بانک توسعه صادرات هستند

  صدور سیستمی ضمانت نامه های گمرگی

  ارزهای دیجیتال ایرانی تا پایان تابستان وارد جریان اصلی می‌شوند؟

  بانک کشاورزی در خدمت افزایش رضایت مندی در جامعه

  اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص عدم پذیرش چک های غیر صیادی از ۲۸ مرداد ۹۷

  قیمت سکه ۱۳۰ هزار تومان کاهش یافت

  چرا با کاهش قیمت بیت کوین، دشواری استخراجش افزایش یافته است؟

  اطلاعیه بانک سرمایه درخصوص سهامدارن

  اطلاعیه بیمه پارسیان در خصوص افزایش اموال بیمه شده

  رونمایی از سامانه مدیریت منابع صندوق توسعه ملی

  چگونه بیت کوین بخرم؟

  نقش بانک قرض الحسنه مهر در معیشت نیازمندان

  واریز خسارت‌های مالی و بدنه حوادث رانندگی بیمه های صادره شرکت بیمه توسعه

  برگزاری جلسه پیش مجمع نظارتی بانک قوامین

  روسیه درحال کمک به ایران برای اجرای الگوی دور زدن تحریم‌ها در ونزوئلاست

  محاسبه سود بیمه‌های عمروسرمایه‌گذاری کوثر

  مانور دوباره بانکها با نرخ سود/ارز، رقیب این روزهای سپرده‌ها

  بیمه "ما" بیش از ۱۰ میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد

  خرید و فروش بیت کوین در سرتاسر آمریکا توسط اسکوئر امکان‌پذیر شد

  بیمه پارسیان کتاب آموزشی و بهسازی منابع انسانی را منتشر شد

  طرح پایش مشتریان بانک مسکن

  تبلیغات
  تبلیغات
  طراحی سایت سئو