بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 73723

تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۹

فرمول معیوب جذب نقدینگی

*سهیل قربانی بهنام/کارشناس امور مالی در اصول کلاسیک اقتصادی، جمع‌آوری نقدینگی از سطح بازار سیاست انقباضی محسوب می‌شود و یکی از روش‌های کاهش تورم است که البته تبعات خاص خود از جمله رکود ناشی از کاهش معاملات را به دنبال خواهد داشت. از اهرم‌های این سیاست نیز افزایش مالیات یا کاهش سوبسید و… است. حجم ...


*سهیل قربانی بهنام/کارشناس امور مالی
در اصول کلاسیک اقتصادی، جمع‌آوری نقدینگی از سطح بازار سیاست انقباضی محسوب می‌شود و یکی از روش‌های کاهش تورم است که البته تبعات خاص خود از جمله رکود ناشی از کاهش معاملات را به دنبال خواهد داشت. از اهرم‌های این سیاست نیز افزایش مالیات یا کاهش سوبسید و… است. حجم نقدینگی هدف این سیاست، مبحثی است که جمع‌آوری آن، اثرات مختلفی روی موازنه مالی کلان گذاشته و عدم توجه به این موضوع، نتیجه حاصله را تغییر خواهد داد. به‌طور خلاصه باید گفت هرکدام از این اهرم‌ها، باعث عکس‌العمل متفاوتی در رفتارهای بازار هدف شده که همگی منجر به نتیجه مورد انتظار از سیاست انقباضی نخواهد شد.
اولین و همه‌گیرترین اهرم مالیات است. افزایش مالیات‌ها در انواع خود، باعث کسرشدن قسمتی از پول در گردش و ذخیره شدن در خزانه دولت- به‌عنوان جایی خارج از چرخه- به شرط صرف شدن در امور خدمات دولتی و نه تزریق مجدد از طریق بازرگانی دولتی می‌شود. این امر موجب اثر کاهشی مستقیم در حجم نقدینگی در گردش خواهد شد و میزان موجود را کاهش خواهد داد. منظور از خدمات دولتی، اموری است که هیچ‌گونه انتفاعی را در بر نداشته و بخش خصوصی رغبتی به انجام آنها ندارد. بنابراین دولت به‌عنوان متولی امور کشور موظف به انجامشان می‌شود. مانند تامین رفاه اجتماعی یا تامین آب و برق و سدسازی و…
 مورد بعدی که طیف وسیعی از معاملات را در بر می‌گیرد سوبسید است. کالاها یا خدماتی وجود دارد که به علت عدم تناسب بهای تمام شده با قیمت فروش، مبادله برای طرفین معامله را مقرون به صرفه نمی‌کند، ولی به هر دلیلی امکان کاهش بهای تمام شده یا افزایش نرخ فروش مهیا نیست. در این صورت دولت به‌عنوان تعدیل‌کننده اقتصادی وارد مبادله شده و قسمتی از بهای فروش را در قالب سوبسید یا یارانه به فروشنده پرداخت می‌کند. این موضوع به‌عنوان افزاینده حجم نقدینگی در گردش محسوب می‌شود. نمونه واضح‌تر، پرداخت نقدی یارانه‌ها به افراد است. حال روند معکوس این قضیه نتیجه عکس نیز خواهد داد. به این معنی که کاهش در میزان سوبسیدها، اثر کاهشی غیرمستقیم در حجم نقدینگی در گردش دارد.
کنترل نرخ‌های سود بانکی که به‌صورت دستوری و در انحصار بانک مرکزی و بر خلاف موازین یک بازار آزاد است، ابزاری است که بانکداری بدون ربا در اختیار اقتصاد قرار می‌دهد. از این طریق با افزایش یا کاهش در نرخ سود سپرده‌ها، سیاست‌های متفاوتی را دنبال می‌کند. در تمامی بازارهای سرمایه‌گذاری، میزان سود مورد انتظار با ریسک رابطه مستقیم دارند. یعنی هرچه آن بازار نرخ بازدهی بالاتری داشته باشد، احتمال ضرر نیز بیشتر خواهد بود. بانک از معدود مکان‌های سرمایه‌گذاری است که تقریبا ریسک سرمایه‌گذاری ندارد. افزایش در نرخ سود سپرده و بالاتر از نرخ تورم، باعث گسیل نقدینگی جهت کسب منفعت بیشتر در ازای ریسک پایین به سمت بانک‌ها خواهد بود و این موضوع، تبدیل به اهرم سیاست جمع‌آوری پول شده است.
انتشار اوراق مشارکت و ضرب و فروش یا حتی پیش‌فروش سکه‌های طلا تبدیل به دو ابزار سریع و کارآمد جهت جمع‌آوری پول از چرخه مالی یک اقتصاد شده است. یکی با ریسک پایین و دیگری دارای ارزش ذاتی جهت حفظ سرمایه و اکثرا سودده. انتشار اوراق مشارکت به‌عنوان یکی از آخرین راهکارهای سیاست انقباضی، موجب افزایش درآمد دولت شده که با هزینه کم تامین مالی، روشی کم دردسر برای کاهش میزان نقدینگی شده و ضرب و فروش سکه طلا نیز به رویه جدیدی تبدیل شده که با توجه به روند صعودی سنوات اخیر طلا هر سرمایه‌گذاری را نیز تطمیع می‌کند.شاید به جرات بتوان گفت یکی از دو بازار آزاد که بازده آن از هرگونه دستوری مصون مانده است، بازار سهام است، ولی مانند تمامی ابزارهای اقتصادی، دولت از آن نیز به‌عنوان اهرم استفاده کرده و با حضور سرمایه‌های به اصطلاح حقوقی، صعود یا نزول بازدهی کوتاه مدت آن را تغییر می‌دهد. همین امر موجب رونق یا رکود بازار بورس شده و در زمان رونق و بازدهی مناسب، باعث جذب سرمایه و در نهایت جمع‌آوری نقدینگی می‌شود.
دومین بازار آزاد که به دور از بازدهی دستوری است، بازار املاک و مستغلات است. بازار مسکن همواره میزبان سرمایه‌هایی با صاحبان دارای ریسک‌پذیری پایین بوده و از این جهت همیشه رقیب نرخ سود سپرده بانکی محسوب می‌شود. به گونه‌ای که در بسیاری از موارد نرخ سود بانکی بر اساس رقابت با میزان معاملات بازار اجاره مسکن تنظیم می‌شود. همچنین با توجه به میزان املاک تحت تملک بانک‌ها، رکود یا رونق بازار مسکن در تقابل با سود بانکی بوده و موجب جذب نقدینگی سرمایه‌داران این بخش می‌شود.با وجود نمونه‌های ذکر شده به‌عنوان اهرم‌های سیاست‌های پولی دولت چه در ارتباط مستقیم یا غیرمستقیم، چه در سطح خرد یا سطح کلان یا به‌عنوان بازار میزبان معاملات یا میهمان آن بازار، می‌توان بررسی کرد که نتیجه حاصله از هر سیاست‌گذاری خاص چه خواهد بود. اثر ناشی از افزایش مالیات یا کاهش سوبسید بدون شک نیل به هدف بوده و از کارآمدترین روش‌های سیاست‌های انقباضی است. اینها از اصول مورد قبول اکثر نظریه‌های اقتصادی هستند. اما نیاز به بررسی آماری در بازار هدفی مانند بانک‌ها مشهود است که چه میزان از سرمایه یا کدام نوع از آن را به سمت خود جذب می‌کند. انواع سرمایه موجود در یک اقتصاد، بسته به صاحبان خود، دارای وزن هستند. به‌طور مثال حجم نقدینگی بازار بورس با میزان سپرده‌های میان‌مدت بانکی قابل قیاس نیست. در این بازار تحلیل بنیادی و تکنیکال یا حتی اطلاعات درون سازمانی شرکت‌های سرمایه‌پذیر، ملاک تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران بوده و تاثیر کوتاه مدت و ایجاد هیجان و مثبت نشان دادن آمارها، تنها سرمایه‌های خرد و سردرگم را به مدت کوتاه جذب خواهد کرد. هزینه‌ سود ورود به بازارهایی مانند بورس سهام یا مسکن تا چه حد توجیه‌پذیر است؟ آیا ایجاد تلاطم در مبادلات کالاهای باارزش مانند سکه طلا یا ارز، ارزش جمع‌آوری آن حجم نقدینگی مخاطره‌پذیر را دارد؟ در آمارهای منتشر شده ذکر شده است که ارزش کل طلای ایران معادل ۸ روز تولید ناخالص داخلی است. ولی تمرکز روی زیرساخت‌هایی مانند تولید که نقش شاه‌کلید رشد هر اقتصادی را دارد، نسبت به حجم نقدینگی معادل طلای موجود در بازار -و نه ذخیره شده- که نقش مُسکّن موقت را ایفا می‌کند، ارجح است. در سال ۹۳ اتاق بازرگانی میزان ارز به اصطلاح خانگی در ایران را ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار اعلام کرد. این در حالی است که در پایان زمستان سال ۹۶ طبق اعلام غیررسمی یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس این رقم بعد از گذشت قریب به سه و نیم سال به ۲۰ میلیارد دلار کاهش یافته است. فارغ از روش‌های ارزیابی و تخمینی بودن ارقام به دلیل عدم ثبت قسمتی از معاملات به‌صورت شفاف، این ارقام بیانگر خروج ارز از چرخه داخلی بوده است. در نهایت اگر امروزه بازار هدف برای جمع‌آوری حجم نقدینگی بازار ارز باشد، همچنان هزینه‌ صرف شده در این مسیر توجیه اقتصادی نخواهد داشت. گفتنی است تمرکز بر تولید که علاوه بر رشد اقتصادی موجب جذب سرمایه داخلی در بازارهای سرمایه‌گذاری و سرمایه‌های خارجی به‌صورت مستقیم خواهد شد. در این‌صورت است که به جای خروج ارز از چرخه اقتصاد با حضور سرمایه‌های خارجی تعادل عرضه و تقاضای نقدینگی ارز برقرار خواهد شد و فرمان هدایت این بازار کوچک اما موثر از سفته‌بازی به دور خواهد ماند.همواره اقتصاد به مثابه جاده‌ای بوده که با ایجاد بستر مناسب در آن، حرکت در مسیر را هموار می‌نماید و هدایت به سمت مسیر پرافت و خیز، بالقوه پذیرفتنی نیست.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=73723
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  بانک ملی به حدود ۱۰۰ هزار نفر وام ازدواج پرداخت کرد

  انتقال وجه کارت به کارت از طریق اپلیکیشن تاپ

  حضور مدیرعامل بیمه ایران و هیات همراه در شرکت ملی نفتکش جمهوری اسلامی

  ​بهره‌برداری از سد تنگ ارم دشتستان بوشهر با حمایت بانک صادرات

  برپایی مراسم زیارت عاشورا در بانک کشاورزی

  دندان تیز مجرمان مجازی بر گلوی شهروندان / جرایم مجازی جدی است

  تقویت بخش خصوصی از برنامه های جدی بیمه مرکزی است

  انتقال وجه کارت به کارت با تاپ در بانک رفاه راه اندازی شد

  تصویب صورت های مالی سال ۹۶ بانک صنعت و معدن

  بانک‌های بزرگ در حال فرار از ایران هستند

  کاهش نرخ ارز با حل مشکلات بانکی

  آغاز پرداخت حق تقدم سهام بیمه سرمد در بانک صادرات

  ملاحظات افزایش سقف وام مسکن

  جلسه فراکسیون مستقلان مجلس با رئیس کل بانک مرکزی

  مرکز نوآوری بانک رفاه در دانشگاه شریف مستقر شد

  بخش اعظمی از ظرفیت های صنعت بیمه باید فعال شود

  تودیع و معارفه در بانک ایران زمین

  قیمت سهام بیمه سامان از ۴۰۰ تومان گذشت

  پشت پرده انتصاب «سیف»

  پیام تسلیت مدیرعامل بانک رفاه برای محرم

  قطعی موقت سامانه های بانک ملت

  آموزش خدمات بانکداری‌الکترونیک در شبکه سیمای بانک‌پاسارگاد

  آگهی دعوت به شرکت در مناقصه بانک کارآفرین

  شهریه دانشجویان دانشگاه آزاد با وام بانک قرض الحسنه رسالت

  ارائه متمرکز خدمات بانکی بر روی پیام رسان «بله»

  تاسیس بانک مشترک میان ایران و ترکیه

  هشدار به بانک مرکزی

  پرداخت ۷۱میلیارد ریال از سوی بیمه‌‌کوثر به خسارت‌‌دیدگان

  راه اندازی یک پروژه ملّی با تسهیلات بانک ملی

  بانک ایران زمین به مجمع می رود

  عملکرد بانک پارسیان در حوزه قرض الحسنه

  تامین اجتماعی در تنگناهای اقتصادی همسو با دولت پشتیبان نیروهای مولد کشور است

  سککوک؛ ابزار افزایش حضور کسب و کارهای ایرانی در عرصه بین‌المللی

  سیاست تشویقی بانک مرکزی برای بازپرداخت مطالبات معوق

  مسابقه عکاسی «محرمِ ایران زمین»

  گرانی با رکود در انتظار بازار مسکن

  FATF اثر مثبتی بر روابط بانکی نداشت

  قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز

  انتشار مستند پروتکل وب‌سرویس تبادل تسویه پرداخت‌یاری

  دومین همایش شهروندی بیمه تعاون

  افتتاح فضای‌کار اشتراکی مرکز توسعه فنآوری‌ های نوین‌انصار

  ​فراخوان ثبت نام در رویداد استارتاپ تریگر شهرتک

  برگزاری مراسم زیارت عاشورا توسط کارکنان موسسه کاسپین

  برگزاری دوره آموزشی برای کارکنان بانک صادرات شعب استان فارس

  بانک‌ها مسئول جبران خسارت دارندگان کارت به دلیل نبود OTP شدند

  طرح بیمه های خُرد روی میز شورای عالی بیمه

  قیمت سکه به ۴ میلیون و ۵۵۱ هزار تومان افزایش یافت

  وجوه حاصل از فروش حق تقدم های استفاده نشده بیمه سرمد پرداخت می شود

  کاهش ارتفاع رشد اقتصاد

  بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره کارت‌های اعتباری را افزایش داد

  متن و حاشیه معاملات مسکن شهریور

  خالص وجوه حاصل از فروش حق تقدم های استفاده نشده بیمه سرمد پرداخت می شود

  برگزاری دوره آموزشی برای کارکنان بانک صادرات شعب فارس

  تصمیم‌گیری در قبال نرخ سود بسیار بغرنج است

  حرکت جالب موسسه نور در هرمزگان

  بانک‌های خصوصی عامل افزایش نقدینگی

  پویش "یک قطره کمتر" بانک ایران زمین

  «ملی پلاس» بانک ملی، به زودی رونمایی می شود

  «بام» شماره کارت شما را حفظ است!

  زیرساخت استفاده از ارز دیجیتال فراهم نیست

  ۳عضو هیات عامل بانک مرکزی باید از سمت خود کنار بروند

  لزوم حفظ موجودی حساب تا روز قرعه کشی

  اگر بدهکاران کلان بانکی را می‌شناسید، گزارش دهید

  قیمت خانه‌های کوچک میلیاردی شد

  «ملی پلاس» بانک ملی، انقلاب شعب در نظام بانکی

  استقرار سیستم تحویلداری تحت وب در ۲۰۰۰ شعبه بانک ملی

  آخرین مهلت شرکت در قرعه کشی بانک سینا

  تدابیر تامین ارز زائران اربعین/ ارایه ارز در سامانه نیما

  ریاست فدرال رزرو سانفرانسیسکو به یک خانم رسید

  یک قطره کمتر بانک ایران زمین

  بانک ملی ۳۴۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد

  سپرده گذاری ارزی دو سر سود است

  میزان واگذاری سرمایه گذاری های بورسی بانک رفاه

  رمزارز و لزوم نگاه چند بعدی به اقتصاد

  تبلیغات
  تبلیغات
  طراحی سایت سئو