بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 73723

تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۹

فرمول معیوب جذب نقدینگی

*سهیل قربانی بهنام/کارشناس امور مالی در اصول کلاسیک اقتصادی، جمع‌آوری نقدینگی از سطح بازار سیاست انقباضی محسوب می‌شود و یکی از روش‌های کاهش تورم است که البته تبعات خاص خود از جمله رکود ناشی از کاهش معاملات را به دنبال خواهد داشت. از اهرم‌های این سیاست نیز افزایش مالیات یا کاهش سوبسید و… است. حجم ...


*سهیل قربانی بهنام/کارشناس امور مالی
در اصول کلاسیک اقتصادی، جمع‌آوری نقدینگی از سطح بازار سیاست انقباضی محسوب می‌شود و یکی از روش‌های کاهش تورم است که البته تبعات خاص خود از جمله رکود ناشی از کاهش معاملات را به دنبال خواهد داشت. از اهرم‌های این سیاست نیز افزایش مالیات یا کاهش سوبسید و… است. حجم نقدینگی هدف این سیاست، مبحثی است که جمع‌آوری آن، اثرات مختلفی روی موازنه مالی کلان گذاشته و عدم توجه به این موضوع، نتیجه حاصله را تغییر خواهد داد. به‌طور خلاصه باید گفت هرکدام از این اهرم‌ها، باعث عکس‌العمل متفاوتی در رفتارهای بازار هدف شده که همگی منجر به نتیجه مورد انتظار از سیاست انقباضی نخواهد شد.
اولین و همه‌گیرترین اهرم مالیات است. افزایش مالیات‌ها در انواع خود، باعث کسرشدن قسمتی از پول در گردش و ذخیره شدن در خزانه دولت- به‌عنوان جایی خارج از چرخه- به شرط صرف شدن در امور خدمات دولتی و نه تزریق مجدد از طریق بازرگانی دولتی می‌شود. این امر موجب اثر کاهشی مستقیم در حجم نقدینگی در گردش خواهد شد و میزان موجود را کاهش خواهد داد. منظور از خدمات دولتی، اموری است که هیچ‌گونه انتفاعی را در بر نداشته و بخش خصوصی رغبتی به انجام آنها ندارد. بنابراین دولت به‌عنوان متولی امور کشور موظف به انجامشان می‌شود. مانند تامین رفاه اجتماعی یا تامین آب و برق و سدسازی و…
 مورد بعدی که طیف وسیعی از معاملات را در بر می‌گیرد سوبسید است. کالاها یا خدماتی وجود دارد که به علت عدم تناسب بهای تمام شده با قیمت فروش، مبادله برای طرفین معامله را مقرون به صرفه نمی‌کند، ولی به هر دلیلی امکان کاهش بهای تمام شده یا افزایش نرخ فروش مهیا نیست. در این صورت دولت به‌عنوان تعدیل‌کننده اقتصادی وارد مبادله شده و قسمتی از بهای فروش را در قالب سوبسید یا یارانه به فروشنده پرداخت می‌کند. این موضوع به‌عنوان افزاینده حجم نقدینگی در گردش محسوب می‌شود. نمونه واضح‌تر، پرداخت نقدی یارانه‌ها به افراد است. حال روند معکوس این قضیه نتیجه عکس نیز خواهد داد. به این معنی که کاهش در میزان سوبسیدها، اثر کاهشی غیرمستقیم در حجم نقدینگی در گردش دارد.
کنترل نرخ‌های سود بانکی که به‌صورت دستوری و در انحصار بانک مرکزی و بر خلاف موازین یک بازار آزاد است، ابزاری است که بانکداری بدون ربا در اختیار اقتصاد قرار می‌دهد. از این طریق با افزایش یا کاهش در نرخ سود سپرده‌ها، سیاست‌های متفاوتی را دنبال می‌کند. در تمامی بازارهای سرمایه‌گذاری، میزان سود مورد انتظار با ریسک رابطه مستقیم دارند. یعنی هرچه آن بازار نرخ بازدهی بالاتری داشته باشد، احتمال ضرر نیز بیشتر خواهد بود. بانک از معدود مکان‌های سرمایه‌گذاری است که تقریبا ریسک سرمایه‌گذاری ندارد. افزایش در نرخ سود سپرده و بالاتر از نرخ تورم، باعث گسیل نقدینگی جهت کسب منفعت بیشتر در ازای ریسک پایین به سمت بانک‌ها خواهد بود و این موضوع، تبدیل به اهرم سیاست جمع‌آوری پول شده است.
انتشار اوراق مشارکت و ضرب و فروش یا حتی پیش‌فروش سکه‌های طلا تبدیل به دو ابزار سریع و کارآمد جهت جمع‌آوری پول از چرخه مالی یک اقتصاد شده است. یکی با ریسک پایین و دیگری دارای ارزش ذاتی جهت حفظ سرمایه و اکثرا سودده. انتشار اوراق مشارکت به‌عنوان یکی از آخرین راهکارهای سیاست انقباضی، موجب افزایش درآمد دولت شده که با هزینه کم تامین مالی، روشی کم دردسر برای کاهش میزان نقدینگی شده و ضرب و فروش سکه طلا نیز به رویه جدیدی تبدیل شده که با توجه به روند صعودی سنوات اخیر طلا هر سرمایه‌گذاری را نیز تطمیع می‌کند.شاید به جرات بتوان گفت یکی از دو بازار آزاد که بازده آن از هرگونه دستوری مصون مانده است، بازار سهام است، ولی مانند تمامی ابزارهای اقتصادی، دولت از آن نیز به‌عنوان اهرم استفاده کرده و با حضور سرمایه‌های به اصطلاح حقوقی، صعود یا نزول بازدهی کوتاه مدت آن را تغییر می‌دهد. همین امر موجب رونق یا رکود بازار بورس شده و در زمان رونق و بازدهی مناسب، باعث جذب سرمایه و در نهایت جمع‌آوری نقدینگی می‌شود.
دومین بازار آزاد که به دور از بازدهی دستوری است، بازار املاک و مستغلات است. بازار مسکن همواره میزبان سرمایه‌هایی با صاحبان دارای ریسک‌پذیری پایین بوده و از این جهت همیشه رقیب نرخ سود سپرده بانکی محسوب می‌شود. به گونه‌ای که در بسیاری از موارد نرخ سود بانکی بر اساس رقابت با میزان معاملات بازار اجاره مسکن تنظیم می‌شود. همچنین با توجه به میزان املاک تحت تملک بانک‌ها، رکود یا رونق بازار مسکن در تقابل با سود بانکی بوده و موجب جذب نقدینگی سرمایه‌داران این بخش می‌شود.با وجود نمونه‌های ذکر شده به‌عنوان اهرم‌های سیاست‌های پولی دولت چه در ارتباط مستقیم یا غیرمستقیم، چه در سطح خرد یا سطح کلان یا به‌عنوان بازار میزبان معاملات یا میهمان آن بازار، می‌توان بررسی کرد که نتیجه حاصله از هر سیاست‌گذاری خاص چه خواهد بود. اثر ناشی از افزایش مالیات یا کاهش سوبسید بدون شک نیل به هدف بوده و از کارآمدترین روش‌های سیاست‌های انقباضی است. اینها از اصول مورد قبول اکثر نظریه‌های اقتصادی هستند. اما نیاز به بررسی آماری در بازار هدفی مانند بانک‌ها مشهود است که چه میزان از سرمایه یا کدام نوع از آن را به سمت خود جذب می‌کند. انواع سرمایه موجود در یک اقتصاد، بسته به صاحبان خود، دارای وزن هستند. به‌طور مثال حجم نقدینگی بازار بورس با میزان سپرده‌های میان‌مدت بانکی قابل قیاس نیست. در این بازار تحلیل بنیادی و تکنیکال یا حتی اطلاعات درون سازمانی شرکت‌های سرمایه‌پذیر، ملاک تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران بوده و تاثیر کوتاه مدت و ایجاد هیجان و مثبت نشان دادن آمارها، تنها سرمایه‌های خرد و سردرگم را به مدت کوتاه جذب خواهد کرد. هزینه‌ سود ورود به بازارهایی مانند بورس سهام یا مسکن تا چه حد توجیه‌پذیر است؟ آیا ایجاد تلاطم در مبادلات کالاهای باارزش مانند سکه طلا یا ارز، ارزش جمع‌آوری آن حجم نقدینگی مخاطره‌پذیر را دارد؟ در آمارهای منتشر شده ذکر شده است که ارزش کل طلای ایران معادل ۸ روز تولید ناخالص داخلی است. ولی تمرکز روی زیرساخت‌هایی مانند تولید که نقش شاه‌کلید رشد هر اقتصادی را دارد، نسبت به حجم نقدینگی معادل طلای موجود در بازار -و نه ذخیره شده- که نقش مُسکّن موقت را ایفا می‌کند، ارجح است. در سال ۹۳ اتاق بازرگانی میزان ارز به اصطلاح خانگی در ایران را ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار اعلام کرد. این در حالی است که در پایان زمستان سال ۹۶ طبق اعلام غیررسمی یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس این رقم بعد از گذشت قریب به سه و نیم سال به ۲۰ میلیارد دلار کاهش یافته است. فارغ از روش‌های ارزیابی و تخمینی بودن ارقام به دلیل عدم ثبت قسمتی از معاملات به‌صورت شفاف، این ارقام بیانگر خروج ارز از چرخه داخلی بوده است. در نهایت اگر امروزه بازار هدف برای جمع‌آوری حجم نقدینگی بازار ارز باشد، همچنان هزینه‌ صرف شده در این مسیر توجیه اقتصادی نخواهد داشت. گفتنی است تمرکز بر تولید که علاوه بر رشد اقتصادی موجب جذب سرمایه داخلی در بازارهای سرمایه‌گذاری و سرمایه‌های خارجی به‌صورت مستقیم خواهد شد. در این‌صورت است که به جای خروج ارز از چرخه اقتصاد با حضور سرمایه‌های خارجی تعادل عرضه و تقاضای نقدینگی ارز برقرار خواهد شد و فرمان هدایت این بازار کوچک اما موثر از سفته‌بازی به دور خواهد ماند.همواره اقتصاد به مثابه جاده‌ای بوده که با ایجاد بستر مناسب در آن، حرکت در مسیر را هموار می‌نماید و هدایت به سمت مسیر پرافت و خیز، بالقوه پذیرفتنی نیست.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=73723
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  هزینه وام مسکن چقدر است؟ + جعاله

  طلا در سال ۲۰۱۹ گران می شود

  دولت می تواند نظام بانکی را اصلاح کند/تسلط سیاست های پولی بر بودجه ای به دلیل پدید آمدن نابرابری ها

  بانک رفاه جایزه ملی یادگیری الکترونیکی یونسکو گرفت

  کیفیت زندگی را می توان مدیریت کرد

  طلا به بالاترین قیمت در۵ماه اخیر رسید

  نحوه تقسیم کارمزد انتقال وجه شتابی

  نرخ ۱۴ ارز بین بانکی کاهش یافت + جدول

  ۱۹ روش پولشویی در نظام بانکی و موسسات

  کاهش شدید واردات قانونی طلا به کشور

  شرط سازمان خصوصی‌سازی برای فروش سهام دو باشگاه فوتبال

  فلسفه وجودی بانک تسهیل گری در تامین مالی طرح های صنعتی و معدنی کشور است

  پولمان را کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

  پیش بینی بانک فرانسوی درباره قیمت طلا

  کلید ٨٠ واحد مسکونی ساخته شده بانک صادرات تحویل زلزله‌زدگان شد

  رمز ارزها؛ابزار جولان مجرمان سایبری شده است/خرید و فروش کریپتوکارنسی ها غیر قانونی است

  فروش ۳۹ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت

  ارائه بیمه نامه جامع مجتمع های مسکونی توسط بیمه پارسیان

  درخواست دیوان محاسبات برای رفع ابهام از قرارداد شرکت فرانسوی

  آزمون کتبی اکچوئری رسمی بیمه ۳۰ دی ماه برگزار می‌شود

  زیرساخت‌های آموزش الکترونیک در بانک صادرات ایران مورد تقدیر قرار گرفت

  رییس کل بیمه مرکزی: پیوند صنعت بیمه و دانشگاه ریشه دار است

  آیین تنفیذ حکم مدیرعامل جدید بیمه ملت برگزار شد

  تفسیر یک رسانه از بدهی ۸۴.۷ هزار میلیارد تومانی بانک‌های خصوصی

  پژوهشگر بانک دی برگزیده شناخته شد

  تورم می تواند مجموعه دارایی های بانک ها را رشد دهد/وجود پاردوکس نقدینگی در بانکها و اقتصاد کشور

  تقدیر از بانک صادرات به دلیل زیرساخت‌های آموزشی بانک

  عمل به تعهدی دیگر

  گام مهم "آپ" برای افزایش سرمایه ۵۰ درصدی برداشته شد

  تجلیل از پژوهشگر برتر بانک کارآفرین

  پایان عملیات ارزیابی املاک بانک تجارت

  کلان داده؛چالش فعلی نهادهای دولتی و خصوصی است/رویکرد همایش ششم؛ کسب و کار داده محور در خدمت جامعه

  پیش‌بینی کارشناسان از مسکن

  کمک بانک تجارت برای آزادی زندانیان غیرعمد

  بانک ایران زمین به دنبال تحقق شعار بانکداری دیجیتال

  پیوند صنعت بیمه و دانشگاه ریشه دار است

  از زیرساخت‌های آموزش الکترونیک در بانک صادرات تقدیر شد

  علامت‌های دوگانه در بازار ارز

  جدیدترین موضع آمریکا در قبال سوریه: بشار اسد ساقط نمی شود

  کارمند بانک ملی پژوهشگر برتر شد

  تحقق ۱۴۸ درصدی برنامه سپرده های مردمی بانک کشاورزی در همدان

  هیچ سایتی مجوز معامله رمزارزها را ندارد

  روی آوردن به ارزهای رمزنگار برای پرداخت شهریه دانشجویان ایرانی در انگلیس/تراکنش بیت کوینی راه حل دور زدن تحریم ها

  مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعلام شد

  برطرف شدن مشکل حقوقی ۱۳۰۰ واحد مسکن مهر پردیس

  بیلان ارزی کشور در ۶دهه اخیر

  سرمایه گذاری بانک پارسیان در معادن

  افزایش وام مسکن بعید است

  ایران زمین به دنبال تحقق شعار بانکداری‌ دیجیتال

  روند صعودی قیمت طلا سریعتر خواهد شد

  بانک کشاورزی زمینه ساز توسعه کشاورزی

  بهره برداری از مدرسه شهدای بانک ملّی در رامسر

  مهار بازار سرکش ارز با دخالت دولت

  ۱۰ کشور نخست مولتی میلیاردرها در تازه‌ترین گزارش ثروت جهانی

  گام اول تحقق بانکداری دیجیتال

  فروش ۳۹ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت در ۷ ماه

  چشم انداز هفتگی قیمت فلزات گرانبها

  برای آگاهی از وضعیت کارت سوخت خود به سایت پست مراجعه کنید

  آخرین وضعیت FATF در مجلس بررسی شد

  دلار عقب نشست

  بانک صادرات در مسیر تحول

  مجازات عدم اعلام مشخصات بهره‌برداران از کارتخوان‌ها مشخص شد

  عملیات ارزیابی املاک بانک تجارت در حال انجام است

  آینده دلار و نقش آن در دیپلماسی مالی

  تاثیر آرامش ارزی در بازار مسکن

  دلار ۴۲۰۰ تومانی حذف و یارانه بیشتر شود

  شرط تاثیر اقدامات بانک مرکزی بر بازار ارز

  اولین اقدام سازمان خصوصی‌سازی برای واگذاری استقلال و پرسپولیس

  معاون جدید امور بین الملل بانک دی، منصوب شد

  رویداد فین تک فارم بانک کشاورزی، فرصتی برای توسعه خدمات نوآورانه و حمایت از کارآفرینی است

  ارایه سرویس درگاه پرداخت اینترنتی بانک مسکن

  توسعه فعالیت‌های بیمه‌ای در گرو بازار سرمایه کارآمد است

  پیش بینی صعود گروه خودرو/ ترس فعلی بازار و دلیل عدم نگرانی از کاهش دلار

  اگر به امنیت نمی‌پرداختیم، تاکنون آسیب دیده بودیم

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو