بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 67691

تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۴

فعالیت زیر زمینی صرافان در خیابان فردوسی

۴۶ روز پس از اجرای سیاست تک نرخی کردن دلار توسط دولت، بازار آزاد ارز پایتخت یعنی حدفاصل میدان فردوسی تا چهارراه استانبول تغییر زیادی کرده است.از روز ۲۲ اردیبهشت ماه امسال که تصمیم جدید دولت برای اعلام نرخ واحد ۴۲۰۰ تومانی برای دلار اجرایی شد، بازار غیررسمی ارز نیز دستخوش تغییرات شکلی شده و ...


۴۶ روز پس از اجرای سیاست تک نرخی کردن دلار توسط دولت، بازار آزاد ارز پایتخت یعنی حدفاصل میدان فردوسی تا چهارراه استانبول تغییر زیادی کرده است.از روز ۲۲ اردیبهشت ماه امسال که تصمیم جدید دولت برای اعلام نرخ واحد ۴۲۰۰ تومانی برای دلار اجرایی شد، بازار غیررسمی ارز نیز دستخوش تغییرات شکلی شده و درواقع معاملات غیررسمی زیرزمینی شده است.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،از یک سو صرافانی که بخش عمده معاملات ارزی را در دست داشتند، دیگر نقشی دراین بازار ندارند و تنها به باز بودن مغازه‌های خود اکتفا کرده‌اند و از سوی دیگر دلالانی که تا پیش از قاچاق اعلام شدن دلار با نرخ بالاتر از ۴۲۰۰ تومان، بخشی از خیابان فردوسی را دراختیار داشتند و با صدای بلند تغییر لحظه‌ای نرخ انواع ارز را فریاد می‌زدند، اکنون خبری از تجمع آنها نیست و در سراسر خیابان پراکنده‌اند.
اما این به معنای توقف فعالیت آنها نیست و تنها از نظر شکلی این تغییر ایجاد شده است. آنها همچون گذشته و البته با مراقبت بیشتر مشتریان خود را پیدا می‌کنند و با نرخ‌هایی که هر روز تغییر می‌کند ارز می‌خرند و می‌فروشند.
وقتی در این راسته قدم می‌زنی، پشت شیشه صرافی‌هایی که هنوز باز مانده‌اند، یک جمله می‌بینی «طبق دستور بانک مرکزی تا اطلاع ثانونی خرید و فروش ارز نداریم». درحالی که درصرافی‌های خیابان فردوسی خبری نیست، درکنار خیابان دلالان همچنان به خرید و فروش ارز مشغولند.
دلالان با فاصله بیشتری نسبت به قبل زیر لب به عابران دلار و یورو پیشنهاد می‌دهند. ولی مراقب هستند تا مأمورانی که در این راسته حضور دارند متوجه فعالیت آنها نشوند.
دلال جوانی که در سایه دیوار ایستاده است، می‌گوید: امروز(دوشنبه) نسبت به روز یکشنبه قیمت‌ها اندکی پایین آمده است. دلار ۸۵۰۰ و یورو ۹۲۰۰ تومان فروخته می‌شود، اما همه خریدارند تا فروشنده.
مرد دیگری که در نزدیکی چهارراه استانبول ایستاده است، می‌گوید: این روزها ارز در بازار کم شده ولی محدودیتی در فروش نداریم و حتی تقاضای بالاتر از ۱۰ هزار دلار را هم تأمین می‌کنیم.
طی روزهای اخیر خبری درباره ورود دلار تقلبی در شبکه‌های مجازی دست به دست شد که تاحدودی برخی از خریداران را نگران کرده است. یکی از خریداران از نحوه تشخیص دلار تقلبی و اصل سؤال می‌کند و می‌گوید: برای سفر خارج قصد خرید دو هزار دلار دارم ولی نگرانم که دلار تقلبی باشد. در همین زمینه یکی از دلالان مسن خیابان فردوسی که به گفته خودش سابقه ۳۰ ساله دراین حرفه دارد درخصوص دلارهای تقلبی می‌گوید: تاکنون به ارز تقلبی در بازار فردوسی برنخورده‌ام. من ارز خریداران را در مغازه تحویل می‌دهم و اصل بودن آن را تضمین می‌کنم.

پرداخت پول فقط از طریق شماره حساب
قبل از اتهامات بازار ارز، پرداخت پول به دلالان از طریق دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها انجام می‌شد و به محض دریافت رسید ارز خریداری شده تحویل داده می‌شد، اما اکنون دلالان تنها به انتقال پول از طریق شماره حساب آنهم در شعبه بانک اطمینان دارند و تسویه خودپردازی را قبول
نمی‌کنند.
درحالی که در روزهای اخیر گزارش‌هایی درباره ارسال ارز با پیک موتوری و تحویل در منزل خریدار در رسانه‌ها منتشر شده است، ولی تمام دلالان در پاسخ به این تقاضا اعلام می‌کنند که ما از بازار خارج نمی‌شویم. به گفته یکی از دلال‌ها هیچ ضمانت امنیتی برای اینکه پیک موتوری به سلامت به مقصد برسد و اتفاقی برای او نیفتد وجود ندارد. علاوه‌بر این موضوع پرداخت و تسویه پول هم مطرح است که ما ترجیح می‌دهیم این کار در شعبه بانک انجام شود.

صراف‌ها: صبر می‌کنیم
همانگونه که در ابتدا اشاره شد درکنار فعالیت دلالان، بیکاری صراف‌ها مهم‌ترین موضوعی است که عابران را متوجه خود می‌کند. درحالی که زمانی صف‌های طولانی برای خرید ارز تعادلی در مقابل صرافی‌های خیابان فردوسی تشکیل می‌شد، در اواخر اردیبهشت ماه صراف‌ها دیگر کاری برای انجام دادن ندارند. تعدادی از آنها مغازه خود را بازنمی کنند و برخی نیز مغازه خود را باز نگه داشته‌اند و با وجود نصب تابلوی «خرید و فروش ارز نداریم لطفاً سؤال نکنید» به سؤالات موردی مردم پاسخ می‌دهند.
مسئول یکی از صرافی‌ها می‌گوید: در سه ماه اخیر هیچ درآمدی نداشته‌ایم. این صرافی ۱۵ کارمند دارد که طبق قرارداد در این مدت حقوق آنها را پرداخت کرده‌ام. به گفته وی صرافی‌ها ۲ میلیارد تومان اندوخته مالی نزد بانک مرکزی سپرده‌گذاری کرده‌اند و دراین شرایط منتظریم تا مسئولان تصمیم‌گیری کنند. صراف دیگری که جلوی مغازه خود ایستاده است هم می‌گوید: فعلاً چاره‌ای جز صبر کردن نداریم.

تشکیل بازار ثانویه ارز تا هفته آینده
۴۶ روز پس از اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز و پس از گمانه زنی‌های فراوان، سرانجام رئیس‌کل بانک مرکزی از ایجاد بازار ثانویه ارز طی هفته آینده خبر داد.
ولی‌الله سیف در حاشیه جلسه مشترک کمیسیون صنایع و کمیسیون حمایت از تولید مجلس شورای اسلامی، گفت: جزئیات این بازار ثانویه تدوین شده و از محل ۲۰ درصد صادرات غیرنفتی که عمدتاً از طریق بخش خصوصی انجام می‌شود برای واردات برخی کالاهای غیراساسی و به‌صورت نرخ توافقی خواهد بود. وی گفت: ایجاد این بازار از شکل‌گیری برخی نرخ‌های نامشخص که امروز در کوچه پس‌کوچه‌ها ازطریق دلالان انجام می‌شود، جلوگیری می‌کند. رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین افزود: سامانه‌ای در حال ایجاد است تا در آن همه کالاهایی که برای واردات از ارز ۴۲۰۰تومانی استفاده کرده‌اند، مشخص شود. وی گفت: با اجرایی شدن این سامانه واردکنندگان این کالاها نمی‌توانند آنها را با قیمت‌های بالاتر بفروشند. سیف افزود: با مشخص شدن این کالاها این امکان وجود دارد که با هماهنگی دستگاه‌های نظارتی از جمله تعزیرات و بازرسی از گرانفروشی‌ها جلوگیری شود.

نوبخت: آن‌قدر ارز نداریم که مردم همه ریال‌شان را به دلار و سکه تبدیل کنند
سخنگوی دولت گفت: اکنون به‌هردلیلی از جمله وجود نقدینگی، خیلی‌ها تلاش می‌کنند ریال‌های خود را به دلار تبدیل کنند، قطعاً ما این مقدار دلار نداریم که افراد بتوانند ریال‌هایشان را به ارز و سکه تبدیل کنند. محمدباقر نوبخت در حاشیه حضور در جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره تمهیدات دولت درخصوص بازار ارز ابراز کرد: از نظر تراز منابع و مصارف مشکلی نداریم، منابع از دو محل فروش نفت و صادرات غیرنفتی تأمین می‌شود.
وی گفت: منابع از فروش نفت حدود ۵۳ – ۵۲ میلیارد دلار و همچنین منابع از صادرات غیرنفتی که بخش عمده آن پتروشیمی و فولاد و بخش دیگر آن از خرده ‌صادرات است، حدود ۴۵ میلیارد دلار است.سخنگوی دولت گفت: اکنون منابع ارزی از مصارف بیشتر است، اما مشکلی که وجود دارد و در ۵ تا ۶ هفته گذشته شدت گرفت، یک اشتیاق و گرایش برای تبدیل موجودی ریال به ارز بود. وی اضافه کرد: امسال بیش از ۷ میلیون قطعه سکه فروختیم، آیا سال گذشته نیز همین‌گونه بود؟ تا حدی می‌توانیم سکه تأمین کنیم، اما اگر قرار باشد که همه ریال‌هایشان را به سکه تبدیل کنند، نمی‌شود. سخنگوی دولت گفت: برای آنکه بتوانیم به نیاز‌های اساسی و ضروری کشور پاسخ بدهیم، منابع داریم اما اگر همه بخواهند این‌همه بار روی طلا، سکه و ارز بگذارند نمی‌شود، هیچ کشوری قادر به چنین کاری نیست.

کاهش قیمت دلار و سکه با تصمیم تازه دولت
به نوشته ایران،با تصمیم تازه دولت برای به رسمیت شناختن بازار ثانویه ارز، از صبح دیروز نرخ غیررسمی ارز با تمایل فروشندگان خرد به فروش ارز، با کاهش ۵۰۰ تا ۱۰۰۰تومانی نرخ دلار رو به رو بوده است. همچنین در جریان معاملات دیروز بازار آزاد تهران، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۲۰۰ هزار تومان ارزان شد که ناشی از تبعات مثبت تصمیم تازه دولت در مورد بازار ارز است. بعد از تصمیم ارزی دولت مبنی بر انجام معاملات ارزی میان واردکنندگان و صادرکنندگان با نرخ توافقی، بازار آزاد سکه تهران به این موضوع واکنش نشان داد و در شروع معاملات قیمت سکه طرح جدید ۲۰۰هزار تومان کاهش یافت.بر این اساس قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۲ میلیون و ۷۸۱هزار تومان، طرح قدیم ۲ میلیون و ۷۵۵ هزار تومان، نیم سکه یک میلیون و ۴۷۳ هزار تومان، ربع سکه ۷۸۷ هزار تومان و سکه یک گرمی ۴۲۴ هزار تومان است.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=67691
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  مبلغ یارانه‌ها افزایش می‌یابد؟

  قیمت طلا باز هم افزایش یافت

  توافق جدید و مهم چین با آمریکا با خرید ۱.۲ تریلیون دلار کالا

  ایران چند دستگاه خودپرداز دارد؟

  بنیان بانکداری دیجیتال بر روی تجربه مشتری استوار است

  نرخ ۱۵ ارز بین بانکی گران شد

  پیشنهادهای بانک ملی برای روزهای پایانی سال

  رئیس کل بیمه مرکزی: به­ روز رسانی اطلاعات بیمه ای به رشد صنعت بیمه منتهی خواهد شد

  آمادگی کامل بانک کشاورزی برای پرداخت تسهیلات به شرکت های دانش بنیان

  آزمون جامع بیمه دی برگزار شد

  پیش بینی مثبت برای این هفته بورس و ۸ گروه بزرگ

  سرمایه اصلی بیمه ایران، نیروی انسانی زبده آن است

  افزایش سرمایه ۵ هزار میلیارد تومانی دولت در بانک مسکن

  قیمت ارز مسافرتی/ یورو ۱۴۷۴۸ تومان شد

  مشخصات کلی شرکت جدید درج شده و آماده عرضه ۱۰ درصدی در فرابورس

  سرمایه گذاری بانک ملی در صنعت آذربایجان شرقی

  به روز رسانی خدمات الکترونیک بانک تجارت

  مزایده تمام سهام بانک سپه در شرکت امید

  قرارداد آپشن ریسک ها را به فرصت تبدیل می کند/ اختیار معامله در دستان زعفرانکاران

  مشتریان مراقب رمز کارت های بانکی خود باشند

  واکنش بانک مرکزی به تصمیم گروه ویژه اقدام مالی درباره ایران

  فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح شد

  امید رئیس سازمان انرژی اتمی به تحقق وعده های اروپا در مورد برجام

  پرداخت ۳۶ هزار وام ازدواج طی ده ماهه اول سال جاری

  تشریح ویژگی های طرح یکم پیوند مهر ایران

  تقدیر از حراست پست بانک ایران

  نظر مخالف نماینده مجلس به پیوستن ایران در پالرمو و CFT

  آیا بحران در راه است؟

  سپرده ریالی مبتنی بر ارز و احتمال دستکاری سیاستگذار

  برندگان جشنواره کارت هدیه بانک اقتصادنوین معرفی شدند

  آیا در ارزش پول ملی دستکاری شد؟

  تمهیدات نظام بانکی برای دور زدن تحریم‌ها

  تورم فعلی کشور از کجا آمده است؟

  قیمت طلا به بالاترین رقم ۱۰ ماه اخیر رسید

  سود در بازار طلا خواهد بود

  ساز و کار مجلس برای پرداخت بدهی دولت به ایدرو و ایمیدرو

  افتتاح چند طرح با وام بانک توسعه تعاون در ایلام

  بازدید عضو هیئت‌مدیره بانک و هیئت همراه از استان همدان

  تسهیلات بانک توسعه صادرات گرگان برای فرآوری و صادرات ید

  صادرات نفت ایران به ۱.۳ میلیون بشکه رسید/ رشد صادرات به رغم تحریم

  امکان رصد جریان وجوه با فناوری‌های نوین مالی

  تقدیر از حراست پست بانک ایران در نشست پی جوئی موثر و کارآمد جرائم سایبری

  آمادگی بانک کشاورزی برای پرداخت وام به شرکت های دانش بنیان

  کاهش اندک قیمت دلار و افزایش محدود سکه

  دوره آموزش بازاریابی بیمه های زندگی بیمه سرمد در شعب استان تهران

  تقدیر رییس ستاد اجرایی فرمان امام از بانک پارسیان

  قیمت سکه به ۴ میلیون و ۶۴۲ هزار تومان رسید (+ جدول)

  قیمت نفت با امید به متوازن شدن بازار ۲ درصد جهش کرد

  بیمه رازی موفق به دریافت لوح تقدیر اهتمام به زندگی

  «مهدی مهدوی»، مدیرعامل بیمه سرمد شد

  شکست قفل دلار

  کیف پول سخت افزاری ارزهای دیجیتال روی سامسونگ کلگسی اس ۱۰

  افزایش معاملات در بازار دلار

  بازدید رییس کل بیمه مرکزی از بیمه معلم

  قیمت جهانی طلا به مرز ۱۳۴۰ دلار رسید

  تورم بهمن به ۲۳.۵ درصد افزایش یافت

  واکنش وزارت خارجه به علاقه ترامپ برای مذاکره با ایران

  آخرین وضعیت ذخایر طلا و ارز کشور

  اموال تملیکی و چالش های بانک ها

  انتقاد دوباره همتی به مصوبات دولت

  نرخ رسمی ۱۶ ارز کاهش یافت

  ذخایر ارز و طلا جبران شد

  افزایش روند عرضه ارز در بازار نیما

  دارایی مسموم چیست؟

  قیمت دلار،سکه و طلا در بازار آزاد پنجشنبه

  تغییر ترکیب پایه پولی بواسطه بانک مسکن

  رئیس کل بانک مرکزی: افزایش قیمت ارز به دلیل مصوبه واردات کالا توسط مرزنشینان

  درحاشیه توجیه افزایش نرخ ارز

  علت گرانی خودرو و راهکار کاهش قیمت

  دلایل بروز نوسان ارز فاش شد

  ترمز طلا کشیده شد

  نرخ یورو بین بانکی ۴۷۶۶ تومان شد + جدول

  وام مسکن افزایش نمی یابد

  بازار نوسانی سکه در سال نو

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو