بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 80363

تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۵

قول رئیس کل بانک مرکزی به تحقق وعده ها و برنامه ها

قول رئیس کل بانک مرکزی به تحقق وعده ها و برنامه ها رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی با قدرت و هدفمند، مسیر خود را ادامه می‌دهد و مردم در آینده، شاهد خواهند بود که برنامه‌های عملی به نتیجه خواهد رسید. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، به نقل از ایلنا، عبدالناصر همتی با ...

قول رئیس کل بانک مرکزی به تحقق وعده ها و برنامه ها

قول رئیس کل بانک مرکزی به تحقق وعده ها و برنامه ها

رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی با قدرت و هدفمند، مسیر خود را ادامه می‌دهد و مردم در آینده، شاهد خواهند بود که برنامه‌های عملی به نتیجه خواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، به نقل از ایلنا، عبدالناصر همتی با اشاره به اینکه دولت اقتدار لازم را در کنترل بازار ارز دارد، گفت: دولت و بانک مرکزی با برنامه ریزی و جدیت نشان داده اند که بر مشکلات غلبه می‌کنند و ثبات را به بازار ارز می آورند.

وی با بیان اینکه نوسانات اقتصادی بر روی اقتصاد تاثیر می‌گذارد، ادامه داد:  هدف این بود که ثبات را به اقتصاد برگردانیم که توانستیم با تدبیر مسئولان و بانک مرکزی این کار را انجام دهیم.
این مقام مسئول درباره ایجاد بازار متشکل ارزی گفت: یکی از مشکلات این است که نرخ ارز اسکناس در کوچه و پس کوچه‌ها توسط سفته بازان شکل می‌گیرد، بانک مرکزی به اندازه‌ای قوی هست که در مقابل آن‌ها اقدام کند و قطعاًَ سفته بازان و فرصت جویان ضرر می کنند.
همتی با بیان اینکه ارز و طلا، ابزار خوبی برای سرمایه گذاری نیست و ریسک آن بالاست،افزود : نگرانیم دارایی‌های مردم آسیب ببیند و بنابراین بانک مرکزی هر وقت لازم بداند به این موضوع ورود می‌کند و این ورود به ضرر واسطه‌ها و دلال‌ها خواهدبود.
وی با اشاره به ضرورت شکل گیری بازار متشکل ارزی، گفت: در بخش نامه جدید به صادرکنندگان اختیار دادیم تا بخشی از ارز خود را از طریق سامانه سنا به صرافی‌ها عرضه کنند.
این رئیس کل توضیح داد: این بازار تقریباًَ به صورت بورس و معاملات آنی است و بانک مرکزی به عنوان بازیگردان اصلی در این بازار است و نرخ ارز را کنترل می‌کند همچنین کشف قیمت هم در این بازار انجام می‌شود و این تعداد پلتفرمی برای سامانه نیما می‌شود.
وی اضافه کرد: باید بازارهای ارز به هم نزدیک شوند و به تعادل برسند.
همتی گفت: فشارهای آمریکا بسیار سنگین است اما نظام نشان داد مقتدر است و جلوی آن‌ها ایستاده و پیش بینی‌های آن‌ها غلط از آب در آمد و این نشانه تدبیر دولت است . مردم مطمئن باشند دولت و بانک مرکزی با قدرت، این مسیر را جلو خواهند برد و مردم سربلندخواهند شد.
این مقام مسئول تشریح کرد: امتیاز خوبی را از سران قوا گرفتیم و به تائید رهبری هم رسید و بر مبنای آن اجازه داریم سپرده ارزی بگیریم اما از آنجایی که این موضوع سابقه خوبی ندارد، بانک مرکزی آن را تضمین کرده و هر کسی سپرده‌های ارزی داشته باشد تا ۴ درصد سود ارزی به آن پرداخت خواهیم کرد. مبالغ قابل توجهی سپرده شده اما بیشتر از آن انتظار داریم.
همتی افزود: بانک مرکزی در زمان لازم گواهی سپرده ارزی نیز عرضه خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه از عملکرد صادرکنندگان راضی نیست، گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۲۷ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشتیم اما از این رقم تاکنون کمتر از ۷ میلیارد دلار به سامانه نیما آمده است، در صورتی که همه این ارقام باید در این سامانه عرضه می‌شد.
این رئیس کل با اشاره به اینکه صادرکنندگان نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، افزود:آن ها باید بدانند که ارز باید به کشور وارد شود و این موضوع موجب رونق اقتصادی می‌شود.
همتی با ابراز رضایت از عملکرد ارزی پتروشیمی‌ها گفت: آن‌ها تا کنون بیش از ۵ و نیم میلیارد دلار در سامانه نیما عرضه کرده اند.
وی افزود : صادرکنندگان خصوصی هم باید توجه کنند نرخ ارز بازار، پایدار نیست و نرخی نیست که کالاهای آن‌ها با آن تولید شده باشد و بسیاری از تولیدکنندگان از نرخ‌های پائین تولید از جمله آب، برق و گاز یارانه‌ای استفاده می‌کنند.
این مقام مسئول گفت: کسانی که کمتر از یک میلیون یورو صادرات دارند را از پرداخت ارز به سامانه نیما معاف کردیم بنابراین ۶ هزار شخص حقیقی یا حقوقی معاف شدند، آن‌ها می‌توانند ارز خود را در سامانه سنا و صرافی‌ها عرضه یا واردات کنند.
 
همتی افزود: ۲۵۰ صادرکننده بزرگ بالای ۱۰ میلیون یورو داریم که باید با هم به تفاهم برسند. بر اساس مصوبه شورای عالی قوا که به تائید رهبری هم رسیده همه صادرکنندگان باید ارز خود را به کشور وارد کنند و نحوه ورود آن توسط تیم ۵ نفره شامل وزیر اقتصاد، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر نفت با مسئولیت رئیس کل بانک مرکزی است.بر اساس این برآورد تا پایان سال باید ۵ میلیارد یورو وارد بازار آزاد شود که تاثیر خود را در کنترل نرخ ارز می گذارد.صادرکنندگان باید کمک کنند در این جنگ اقتصادی در کنار هم باشیم.
وی گفت: تغییرات نرخ ارز به نفع صادرکنندگان شده و از این نفع باید استفاده کنند تا صادرات را بیشتر کنند و بانک مرکزی هم کمک آن هاست.
این مقام مسئول با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۳۱ میلیارد دلار را برای واردات تامین کردیم،توضیح داد: بیش از ۱۰ میلیارد دلار دارو و کالای اساسی وارد کردیم. اجازه خروج سرمایه از کشور را نمی‌دههیم و تمهیداتی را پیش بینی می‌کنیم که ارز صادراتی به کشور برگردد.
 
همتی بااشاره به اینکه یکی از بیشترین ذخایر اسکناس را در طول چند سال گذشته داریم، گفت: پیش بینی همه مشکلات را کرده‌ایم. بانک مرکزی گروه‌هایی را به کشورهای واردکننده نفت از ایران اعزام کرده تا نحوه تبادلات ارزی را تعیین کنیم.
به گفته وی: جابجایی پول در ایران از طریق دستگاه‌های پوز، نامحدود بود، جلوی این موضوع را گرفتیم و اکنون تراکنش بیش از ۵۰ میلیون تومان در روز را نمی‌شود انجام داد و به زودی این گونه خواهد شد که به ازای هر کد ملّی فقط یک تراکنش ۵۰ میلیون تومانی در روز انجام شود و بیش از آن مجاز نیست.
 
این رئیس کل با بیان این که جلوی همه منافذ لطمه زننده به ارزش ریال را می‌گیریم، توضیح داد: این که یک نفر به راحتی می‌تواند چند میلیارد پول را جا به جا کند مصداق پولشویی است و جلوی آن را می‌گیریم. 
همتی با ابراز تاسف از افزایش تورم افزود: شوک ارزی اثر خود را بر روی قیمت‌ها گذاشت، مهرماه از صعود تورم کاسته شد و امیدواریم ماه‌های آینده کمتر شود.سیاست قطعی و اصلی بانک مرکزی و دولت، کنترل شتاب تورم و کاهش آن است.ارزش پول ملی در ماه اخیر ۲۰ درصد تقویت شد، ولی انتظار بیش از این هاست.
وی با بیان اینکه هیچ کاری را بدون سیاست در بازار پول انجام نمی‌دهیم، ادامه داد: کنترل تورم را از طریق ایجاد کانال نرخ سود انجام می دهیم.و بر اساس اختیاری که از سران قوا گرفته شده و به تأئید رهبری هم رسیده ،بانک مرکزی می‌تواند عملیات بازار باز را انجام دهد.همه بانک‌ها مجوز بانک مرکزی را دارند و مردم از بابت سپرده‌های خود خیالشان راحت باشد و تحت تاثیر تبلیغات غلط قرار نگیرند.
این رئیس کل،گفت: در ۷ ماه امسال بانک‌ها ۳۵۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداختند که از این رقم حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به بانک صنعت و معدن پرداخت شده است. حدود ۶۰ درصد این رقم سرمایه در گردش بوده است.
همتی افزود: ناترازی برخی از بانک‌ها قابل دوام نیست و منجر به اضافه برداشت می‌شود و حل این مشکل در اولویت است.اضافه برداشت بانک‌ها در حد ۵۰ هزار میلیارد تومان است و کم و زیاد می‌شود و نرخ سود هم باید اصلاح شود.
وی ادامه داد: بانک مرکزی بر اساس هدف تورمی، نرخ سود متناسب را تعیین می‌کند و در یک کانال، اختیار آن را به بانک‌ها می‌دهد.آن ها ملزم خواهند شد تا افزایش سرمایه دهند.
این مقام مسئول گفت: منابع ارزی لازم با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان برای لاستیک کامیون و سواری تامین خواهد شد.
همتی درباره افزایش وام مسکن با بیان اینکه در این باره مطالعه اولیه داشتیم اما هنوز به جمع بندی نرسیدیم، افزود: بخش ساختمان مهم است و صنایع مرتبط با آن رونق می‌گیرند اما باید آثار تورمی را هم در نظر بگیریم.
وی درباره وام ازدواج هم اعلام کرد: بر اساس آخرین آمار‌، اکنون حدود ۱۵۰ هزار نفر در صف وام ازدواج هستند در حالی که این رقم در گذشته حدود یک میلیون نفر بوده که مشکلات این حوزه نیز حل می شود.
همتی با بیان اینکه از بانک‌ها خواستیم اولویت تسهیلات را به سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی بدهند، اضافه کرد: در برخی موارد نرخ ارز بهانه‌ای برای افزایش قیمت تولیدکنندگان شده است که باید این مشکل حل شود.
 
انتهای پیام
 
 

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=80363
برچسب ها :
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  افزایش ۳۱ درصدی درخواست ساخت‌وساز در تهران

  کاهش نرخ ارز سناریو مقابله با تحریم‌ها بود

  سرمایه گذاری بانک ملی در هتل ساران

  نظام بانکی در حال پوست اندازی و الکترونیکی شدن است/رسالت پژوهشکده پولی و بانکی در تامین نیازهای تحقیقاتی بانک‌ها

  احتمال تصویب لوایح پالرمو و CFT زیاد است

  شتاب رشد نقدینگی کاهش یافت

  افزایش قیمت دلار، طلا را ارزان کرد

  مجلس از تصویب قوانین مشوق متقلبان بپرهیزد

  اهدای جوایز قرعه کشی حساب های پس انداز بانک ملی

  راهکارهای کلیدی تقویت ارزش پول ملی

  پیش بینی آی سی بی سی از روند قیمت طلا

  نظام بانکی در حال پوست اندازی است

  رویداد سرنوشت‌ساز طلا در سال ۲۰۱۹

  صورت‌های مالی اعتباری ملل شفاف شد

  قدردانی سازمان پدافند غیر عامل از بانک رفاه

  مهمترین دلیل کاهش قیمت سکه و طلا

  اپراتور بزرگ بورس اوراق بهادار، بیت کوین و اتریوم را در سال ۲۰۱۹ ارائه می دهد

  وزیر صنعت : فرمول قیمت گذاری خودرو نهایی شد/ موافقت جهانگیری و بسته حمایتی

  نمایندگی بیمه سرمد، نماینده برتر استان گیلان شد

  افتتاح باجه بانک تجارت در مجموعه رفاهی کشتیرانی

  معرفی سرپرست شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی

  جذب سرمایه گذار برای استارتاپ‌های کشاورزی اروپا/تعیین ۲۵ بخش دارای بیشترین ارزش افزوده

  خروج موقت شرکت بزرگ بورسی برای افزایش سرمایه از سود انباشته

  واحدهای مسکونی شهرستان نوکنده در گلستان تحت پوشش بیمه سرمد قرار گرفت

  برگزاری دومین جشنواره فرشته ها در بانک رفاه

  بیمه دانا به عنوان شرکت کارآفرین صنعت بیمه انتخاب شد

  ۱۰ اقدام امنیتی ضروری برای مشتریان اینترنت بانک

  پیش بینی امروز بورس در میان افزایش روند فرسایشی و رویکرد بدبینانه

  دیدار مدیر بیمه سرمد در استان فارس با مدیر سامان نگار و بیمه ایران

  جزییات مصوبه جدید نحوه تسویه وام‌های بانکی

  دیدار کاتب با رئیس هیات مدیره شرکت خودروسازی سایپا

  تلاش بانک‌های خصوصی در رعایت نرخ سود مصوب

  افزایش ۲۶ درصدی ارزش معاملات مسکن در سال ۹۷

  شفاف سازی مالی بانک صادرات

  شرکت اینتل(INTEL) بر روی یک سیستم ماینینگ بیت کوین کار می کند

  "آینده‌درخشانی برای بانک کشاورزی پیش بینی می کنم"

  بلوکه حساب بانکی مردم؟! امکان ندارد

  گزارش بانک مرکزی از درآمدهای نفتی طی ۷ ماهه سال جاری

  حجم نقدینگی از ۱۶۹۳ هزار میلیارد تومان گذشت

  برگزاری جشنواره فرشته ها در بانک رفاه

  ارزش تراکنش‌ها ۴۰۳ هزارمیلیارد افت کرد

  در طرح آسایش بانک حکمت ایرانیان تا دو برابر سپرده خود تسهیلات ۹ درصدی بگیرید

  رونمایی از محصول جدید بیمه عمر و سرمایه گذاری دی

  افزایش ۱۲٫۴ درصدی درخواست ساخت مسکن در بهار ۹۷

  نقش کلیدی پژوهش در پیشبرد اهداف بانک کشاورزی

  نقدینگی از مرز یک‌هزار و ۶۹۳ هزار میلیارد تومان گذشت

  وزیر اقتصاد از عرضه ۶۰ میلیون یورو در نیما خبر داد/بازار آزاد در حال حرکت به سمت نرخ تعادلی است

  جوایز وین‌کارت سنگین‌تر شد

  قدردانی سازمان پدافند از بانک رفاه

  تحویل ٨٠ باب منزل مسکونی ساخته شده توسط خیرین بانک صادرات ایران در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

  شرایط فروش یک شاسی بلند دیگر مشخص شد

  پیش بینی آینده درخشان برای بانک کشاورزی

  قیمت طلا و سکه غیر قابل پیش‌بینی شد

  بانک رفاه حامی سمینار جراحان قلب و ریه شد

  واحدهای مسکونی در استان گلستان تحت پوشش بیمه سرمد قرار گرفتند

  پیش بینی"ای بی ان" درباره قیمت نقره

  راهکار وزارت راه و شهرسازی برای مهار قیمت مسکن

  اعلام نرخ مواد خوراکی توسط بانک مرکزی

  خوش بینی به روند قیمت فلزات گرانبها

  ناظر بازار سهام فرانسه (AMF)، چهار وب سایت رمزنگاری فرانسوی را در لیست سیاه قرار داد.

  جزئیات پرداخت ارز دانشجویی اعلام شد

  ابلاغ موارد تکمیلی دستورالعمل خرید و فروش ارز به صرافی‌های مجاز

  صراف‌ها مشتری ندارند!

  تزریق ۴۰ میلیارد دلاری قطر به بانک‌ها برای خنثی شدن تحریم عربی

  ارائه خدمات بانکی به نابینایان

  مصوبه مثبت مجلس برای شرکت های خدمات پرداخت بورسی و بانک ها

  خوش بینی ولس فارگو نسبت به روند قیمت فلزات گرانبها

  پل عبور از ناترازی بانکی

  تحویل ۸۰ خانه ساخته شده توسط خیرین بانک صادرات

  مبادلات بانکی ایران و چین در پیچ و خم

  ابلاغ موارد تکمیلی دستورالعمل خریدو فروش ارز

  شکست مقاومت بازار سکه

  رونمایی از نسل جدید خودپرداز فراهوشمند بانک ملی (BTM)

  حضور شرکت چاپ و نشر بانک ملی در نمایشگاه بین المللی چاپ

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو