بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 67374

تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۳

متفاوت‌ترین بهار دهه۹۰ در بازار ارز و سکه

بازار ارز و سکه در هفت بهار دهه ۹۰ روزهای نسبتا آرامی را سپری کرده بود، ولی سه ماه ابتدایی سال ۹۷ روندی متفاوت از سال‌های گذشته را رقم زد. به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، بررسی‌ها نشان می‌دهد، سکه تمام بهار آزادی در بهار هشتم دهه ۹۰، نزدیک به ۶۰ درصد افزایش قیمت را تجربه ...


بازار ارز و سکه در هفت بهار دهه ۹۰ روزهای نسبتا آرامی را سپری کرده بود، ولی سه ماه ابتدایی سال ۹۷ روندی متفاوت از سال‌های گذشته را رقم زد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، بررسی‌ها نشان می‌دهد، سکه تمام بهار آزادی در بهار هشتم دهه ۹۰، نزدیک به ۶۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است. دلار نیز روز پنج‌شنبه با عبور از کانال‌های مقاومتی به آستانه مرز ۷ هزار و ۵۰۰ تومان رسید تا میزان رشد فصلی آن به بالای ۵۰ درصد برسد.

رشد هفتگی، ماهانه و فصلی سکه
روز پنج‌شنبه، در آخرین روز خردادماه، سکه ۵۰ هزار تومان افزایش دیگر را تجربه کرد تا از یکسو هفته تمام افزایشی خود را تکمیل کند و از سوی دیگر روی سقف تاریخی ۲ میلیون و ۵۸۰ هزار تومانی قرار بگیرد. با رشد روز آخر، بازدهی هفتگی به ۷/ ۷، ماهانه به ۲۹ و فصلی به ۵۹ درصد رسید. رشد فصلی ۵۹ درصدی در حالی برای فلز گرانبهای داخلی در بهار ۹۷ رقم خورده است که سکه تنها در بهار ۹۰ رشد دو رقمی را تجربه کرده بود و پس از آن تا سال ۹۶ یا روندی منفی در ابتدای سال داشت یا به رشدهای بسیار محدود اکتفا کرده بود. با توجه به تغییر روند سکه در ابتدای سال ۹۷، می‌توان از متفاوت‌ترین بهار این فلز گرانبها سخن گفت.
به گفته فعالان، به دلایل مختلفی انتظارات افزایشی در میان معامله‌گران سکه فعال شده است و شکست پیاپی سطوح مقاومتی نیز بازیگران این بازار را به رشد بیشتر قیمت امیدوار می‌کند. از سوی دیگر، رشد رکوردی قیمت‌ها، زمینه‌ساز ورود نقدینگی زیادی به بازار شده است.

انتظارات افزایشی و سکه آتی
برخی تحلیلگران عوامل مختلفی را در وجود انتظارات افزایشی در میان معامله‌گران نقدی سکه برجسته کرده‌اند که از میان آنها می‌توان به روند سکه آتی اشاره کرد. روز پنج‌شنبه در معاملات آتی سکه دی‌ماه، بهای این فلز گرانبها از مرز ۳ میلیونی گذشت و حتی در مقطعی به سطح ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید. شکل‌گیری پیاپی صف‌های خرید در این بازار، انتظارات معامله‌گران نقدی بازار را نیز تا حدی تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. البته بسیاری از بازیگران بازار بر این باورند که دو بازار نقدی و آتی به‌صورت دو سویه بر هم اثر می‌گذارند و این‌گونه نیست که افزایشی شدن بازار آتی، نقدی‌ها را صعودی کند؛ بلکه بعضا افزایش قیمت نقدی، معامله‌گران آتی را هیجانی می‌کند. این عده تاکید دارند در بازار سکه عوامل اثرگذارتری در افزایش قیمت نقش داشته‌اند.
از نظر آنها رشد بهای دلار مهم‌ترین عاملی است که معامله‌گران سکه را درموقعیت خرید قرار می‌دهد. این در حالی است که دیگر عامل اثرگذار بر قیمت سکه یعنی اونس جهانی در بهار سال‌جاری روند افزایشی خاصی را از خود بروز نداده است و حتی بعدازظهر پنج‌شنبه گذشته به محدوده هزار و ۲۶۰ دلار وارد شد. در این شرایط، برخی سکه‌بازان باور دارند، هر عاملی که احتمال رشد بهای دلار در بازار داخلی را بالاتر می‌برد، سکه‌بازان را به واکنش سریع‌تر وامی‌دارد. به‌عنوان مثال عده‌ای از بازیگران سکه معتقدند، اگر سقف تولید اوپک در شرایط تحریمی افزایش پیدا کند، به معنای جایگزینی نفت سایر کشورها به جای نفت ایران خواهد بود و کاهش درآمدهای ارزی را به‌دنبال خواهد داشت.
در واقع، از نظر این عده، هر آنچه احتمال اثرگذاری تحریم‌های آمریکا بر درآمدهای ارزی ایران را افزایش دهد و مراودات بانکی را دچار مشکل کند، بر قیمت سکه اثرگذار خواهد شد.
با این حال به‌نظر می‌رسد، به‌دلیل ممنوعیت معاملات دلار، سکه‌بازان به‌صورت سریع‌تری به اتفاقات پیرامونی واکنش نشان می‌دهند. در این میان، به‌دلیل نبود حضور بازارساز، سفته‌بازان مخرب نیز با تحرکات خود به دامنه نوسانات می‌افزایند.

عبور درهم از مرز روانی، پرش دلار
به گفته فعالان، در آخرین روز خردادماه اتفاق مهمی در بازار ارز رخ داد. روز پنج‌شنبه نرخ حواله درهم توانست از مرز مقاومتی مهم ۲ هزار تومانی به راحتی عبور کند و خود را به محدوده ۲ هزار و ۲۰ تومان برساند. با این قیمت درهم، ارزش دلار در بازار داخلی می‌توانست بالای مرز ۷ هزار و ۴۰۰ تومان قرار بگیرد. به گفته فعالان، در بازار آزاد غیررسمی روز پنج‌شنبه دلار در ساعات انتهایی روز در محدوده ۷ هزار و ۴۸۰ تومان معامله می‌شد. با این سطح از قیمت دلار می‌توان گفت که این ارز در بازار غیررسمی خردادماه ۲۰ درصد رشد داشته است و در مقیاس فصلی میزان رشد آن بالای۵۰ درصد بود.
به نوشته دنیای اقتصاد، از اواخر فروردین‌ماه، فعالیت در بازار آزاد ارز ممنوع و اعلام شد که به تمام نیازهای ارزی واقعی در قالب ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی پاسخ داده خواهد شد. با این حال به‌تدریج فعالیت در بازار آزاد ارز به‌صورت زیرزمینی پیگیری شد و قیمت‌ها در این بازار از نرخ رسمی فاصله خود را افزایش داد. این فاصله در شرایط کنونی به حدی رسیده است که رانت قابل‌توجهی را می‌تواند نصیب سودجویان کند. در این شرایط نیز بعضا اخبار و شایعاتی منتشر می‌شود که حکایت از سودجویی از فاصله قیمت بازار آزاد ارز با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی دارد. واردکنندگان ولع زیادی برای دریافت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی دارند و آمارها و گفته‌ها بیانگر افزایش شدید درخواست برای واردات کالا و استفاده از سهمیه ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان است. همزمان شنیده‌های زیادی وجود دارد که صادرکنندگان غیرنفتی تمایلی به فروش ارز خود به واردکنندگان با قیمت ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی ندارند. بعضا حتی عنوان شده است به‌دنبال راه‌های میان‌بر برای فروش ارز با قیمت‌های بالاتر و نزدیک به نرخ بازار هستند. در این میان، عده‌ای باور دارند، بازگشت بازارساز به بازار و عرضه ارز می‌تواند زمینه‌ساز مدیریت بیشتر قیمت‌ها شود. عده دیگری باور داشتند، ایجاد بازاری برای خرید و فروش داوطلبانه ارز در فضایی شفاف می‌تواند مانع از تحرک سفته‌بازان مخرب شود. برخی از آنها باور دارند پذیرش نرخ توافقی ارز از سوی دولت می‌تواند زمینه‌ساز کاهش رانت در فضای ارزی شود.

اثر بهار متفاوت بر انتظارات
روند متفاوت دلار در بهار ۹۷، انتظارات افزایشی را در میان برخی معامله‌گران ارزی افزایشی داده است و تحت‌تاثیر همین موضوع تحلیلگران باور دارند، باید اقدام جدیدی در بازار ارز برای مدیریت قیمت‌ها صورت بگیرد. از نظر آنها، شکست بیشتر سطوح مقاومتی می‌تواند موج جدیدی از تقاضا را وارد بازار کند که پاسخ‌دهی به آن دشوار خواهد بود. این در حالی است که در شرایط فعلی همچنان می‌توان با مداخلات کوتاه مدت فضای ارزی را مدیریت کند.
دلار در شرایطی در بازار غیررسمی بهار ۹۷ رشد بالای ۵۰ درصد را به ثبت رسانده است که در بهار سال‌های گذشته روند نسبتا آرامی داشت. این ارز از بهار ۹۲ تا ۹۶ هرگز رشد دو رقمی نداشته و در برخی مقاطع حتی روند منفی هم داشته است. در واقع از نظر معامله‌گران، در اولین فصل سال تقاضای زیادی به‌طور سنتی در بازار حاضر نمی‌شود و بیشترین میزان تقاضا مربوط به ماه‌های آذر و دی است.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=67374
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  افتتاح ۱۰ طرح در اصفهان با حمایت بانک صنعت و معدن

  پایان فصل گرم رهن و اجاره در ماه میانی تابستان!+جدول قیمت

  فعالان عمده صادراتی استان لرستان مشتری بانک توسعه صادرات هستند

  صدور سیستمی ضمانت نامه های گمرگی

  ارزهای دیجیتال ایرانی تا پایان تابستان وارد جریان اصلی می‌شوند؟

  بانک کشاورزی در خدمت افزایش رضایت مندی در جامعه

  اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص عدم پذیرش چک های غیر صیادی از ۲۸ مرداد ۹۷

  قیمت سکه ۱۳۰ هزار تومان کاهش یافت

  چرا با کاهش قیمت بیت کوین، دشواری استخراجش افزایش یافته است؟

  اطلاعیه بانک سرمایه درخصوص سهامدارن

  اطلاعیه بیمه پارسیان در خصوص افزایش اموال بیمه شده

  رونمایی از سامانه مدیریت منابع صندوق توسعه ملی

  چگونه بیت کوین بخرم؟

  نقش بانک قرض الحسنه مهر در معیشت نیازمندان

  واریز خسارت‌های مالی و بدنه حوادث رانندگی بیمه های صادره شرکت بیمه توسعه

  برگزاری جلسه پیش مجمع نظارتی بانک قوامین

  روسیه درحال کمک به ایران برای اجرای الگوی دور زدن تحریم‌ها در ونزوئلاست

  محاسبه سود بیمه‌های عمروسرمایه‌گذاری کوثر

  مانور دوباره بانکها با نرخ سود/ارز، رقیب این روزهای سپرده‌ها

  بیمه "ما" بیش از ۱۰ میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد

  خرید و فروش بیت کوین در سرتاسر آمریکا توسط اسکوئر امکان‌پذیر شد

  بیمه پارسیان کتاب آموزشی و بهسازی منابع انسانی را منتشر شد

  طرح پایش مشتریان بانک مسکن

  حضور کاردار سفارت سوریه در موزه بانک ملی

  ریپل وارد بازار چین خواهد شد

  روپیه هند سقوط کرد

  افتتاح ۳ خانه روستایی در تپه کبود با حمایت بانک قرض الحسنه رسالت

  بانک قرض الحسنه رسالت امید را در سرپل ذهاب زنده کرد

  ارز دیجیتال ونزوئلا جایگزین بولیوار می‌شود

  ایران به قطب تولید فولاد جهان تبدیل خواهد شد

  افزایش نرخ ۲۰ ارز رسمی

  سامانه نیما باید نیازهای ارزی بیشتری را پاسخ دهد

  مهمترین رسالت ما زنده نگهداشتن و انتقال ارزش‌های ایثارگران به نسل‌های آتی است

  صدای بلند دلالان ارزی در بازار تهران

  کاهش ۱۳۶ هزار تومانی قیمت سکه (+جدول)

  دلار اعتبار خود را از دست داد

  نرخ ارز با دستور کاهش نمی‌یابد

  مدیر کل بنیاد مسکن تبریز :خواهان روابط بیشتر با بیمه میهن هستیم

  راه دراز بیت کوین برای جایگزین شدن با پول سنتی

  بحران جدید ارز به نفع طلا خواهد بود

  آخرین مهلت افتتاح حساب چهارمین دوره جشنواره حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک آینده

  دردسر دلار برای طلا

  مراسم اهدای جوایز دومین دوره سراسری مسابقات ورزشی کارکنان بیمه سامان برگزار شد

  کارکنان بانک ها پولشان را به دلار سپرده گذاری می کنند

  ارز بالای ۸ هزار تومان صرفه اقتصادی ندارد

  مشکلات تبدیل دسته چک قدیمی به چک صیادی

  یک هفته دیگر، وضع دلار خوب می شود

  مراسم قرعه‌کشی دومین جشنواره بیمه عمر و تشکیل سرمایه سامان "یک عمر مطمئن "

  پس از سقوط شدید بازار ارزهای دیجیتال، چه سناریو‌هایی پیش رو است؟

  ارسال مدارک تخلفات ۳۱ ابر بدهکار بانکی به قوه قضاییه

  آمارهای جالب از صنعت چاپ پول چین

  ثبات نسبی در بازار سکه و طلا

  بازنگری در شیوه تسهیلات دهی مسکن

  سکه ۱۳۶هزار تومان ارزان شد

  تدوین فعالیت های بانک بانک مهراقتصاد بر مبنای استراتژی

  پرونده ادغام بانک‌ها و موسسات در بانک سپه نهایی شده است

  نرخ دلار چگونه تعیین می‌شود؟

  صرافی یک بانک‌ پلمب شد!

  یارانه مردادماه، امشب در حساب ها

  پیشنهاد سرمایه‌گذار شرکت تسلا به ایلان ماسک برای استفاده از ارز دیجیتال

  طلا امروز ارزان تر شد

  نرخ ۲۰ ارز رسمی افزایش یافت

  افزایش نرخ ۲۰ ارز رسمی/ دلار ثابت ماند

  عرضه‌کننده اصلی ارز، دولت است

  نرخ مبادله ای پوندو یورو بالا رفت

  جزییات بخشنامه جدید ارزی اعلام شد

  برگ برنده بسته جدید ارزی

  مناقصه عمومی شرکت بیمه دی

  اجباری به نام افزایش نرخ سود بانکی

  سقوط پوند در برابر دلار

  علیرغم رکود استخراج ارزهای دیجیتال، سودآوری انویدیا در سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد یافت

  ۶ میلیارد ریال به بیمه گذاران کشاورزی گچساران پرداخت شد

  محاسبه سود بیمه‌های عمر و سرمایه‌ گذاری کوثر

  با همکاری بیمه پارسیان کتاب آموزشی و بهسازی منابع انسانی منتشر شد

  تبلیغات
  تبلیغات
  طراحی سایت سئو