بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 71347

تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۱

مرگ بیت کوین; یک واژه گزاف و پوچ !

مرگ بیت کوین; یک واژه گزاف و پوچ ! بیت‌ کوین اولین دارایی و ارزی است که با همه‌ی دارایی‌ها ما قبل خود فرق دارد، کاملاً واقعی است و به نظر می‌رسد که برای همیشه ماندن آمده است. به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، این ارز دیجیتال، پول‌های سنتی و مدل‌های اقتصادی را به چالش ...

مرگ بیت کوین; یک واژه گزاف و پوچ !

بیت‌ کوین اولین دارایی و ارزی است که با همه‌ی دارایی‌ها ما قبل خود فرق دارد، کاملاً واقعی است و به نظر می‌رسد که برای همیشه ماندن آمده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، این ارز دیجیتال، پول‌های سنتی و مدل‌های اقتصادی را به چالش می‌کشد و حیرت‌آور است که طرفداران این مدل‌ها نابودی بیت‌ کوین را پیش‌بینی می‌کنند. مثال مقایسه‌ی بیت‌ کوین و پول سنتی مانند مثال تحول در حمل و نقل در قرن بیستم است که از اسب به اتومبیل انتقال پیدا کرد. پیش‌بینی مرگ بیت‌ کوین از آن جهت محکوم به شکست است که بیت‌ کوین برای حل مشکل تراکنش‌ها بوجود آمده است.

بیت‌ کوین یک ارز فرامرزی است که نیاز به بانک را حذف می‌کند؛ بنابراین درک این مفهوم بستگی به درک معاملات بدون بانکی دارد

یکی دیگر از دلایل شکست تئوری مرگ بیت‌ کوین بدلیل در نظر گرفتن فاکتور‌های تکنولوژی است. بیت‌ کوین با در نظر گرفتن همه‌ی این موارد یک تکنولوژی است و برای درک هدف این تکنولوژی نیازی نیست که شما برنامه‌نویس باشید. علاوه بر این‌ها شما برای درک فناوری بلاک‌ چین و برنامه‌های متن‌باز نیاز به مدرک دانشگاهی از دانشگاه MIT ندارید.

در عوض شما باید به جنبه‌های عملی این تکنولوژی چشم بدوزید. متاسفانه در گفتمان‌های تجاری سطح بالا که اکثرا اقتصاددان‌های بزرگی در آن شرکت می‌کنند، به این جنبه‌ها دقت نمی‌شود و با تصورات غلطی همراه است.

همچنین پای منافع بسیاری در میان است. بلند‌ترین صدای انتقادات از بیت‌ کوین از جانب بانک‌های مرکزی در سراسر دنیا شنیده می‌شود.

بیت‌ کوین منجر به کاهش نیاز به تبادلات بین‌ بانکی و حذف واسطه‌ها برای انجام تراکنش‌های‌ بین‌المللی می‌شود. بعد از بیت‌ کوین، ارز‌های دیجیتال زیادی برای رقابت با سلطان ارزهای دیجیتال آمده‌اند ولی تاکنون هیچکدام به موفقیت بیت‌ کوین نرسیده‌اند.

در آینده‌ی نزدیک، مقامات بانک تسویه‌ حساب بین‌المللی مانند دانشگاه دوک و خیلی از سلبریتی‌های طرفدار بیت‌ کوین از سهولت انجام تراکنش در شبکه‌ی بیت‌ کوین به گرمی استقبال خواهند کرد.

البته به تازگی بانک تسویه حساب بین‌المللی (BIS) گزارشی طولانی در مورد بیت‌ کوین منتشر کرده است که چیزی کمتر از ادعای اتهام علیه بیت‌ کوین نیست. این مقاله حجم عظیمی از توجه رسانه‌های جهانی را به خود جلب کرد؛ در این مقاله به دلایل سقوط بیت‌ کوین اشاره شده است. این گزارش هم مانند دیگر مقالات منتقدان اقتصادی بیت‌ کوین که با یک گوگل ساده می‌توان آن را بررسی نمود، تفاوت خاصّی ندارد.

منتقدان چه چیزی را در نظر نمی‌گیرند؟

برای مثال استاد اقتصاد دانشگاه پیل، آقای رابرت شیلر می‌گوید بیت‌ کوین در آینده شکست می‌خورد زیرا هیچ‌وقت نمی‌تواند به واحد پول تبدیل شود. او اذعان دارد: بیت کوین مانند دیگر شکست‌های بزرگِ تجاری تاریخ است که مانند یک خاکستر محو خواهد شد؛ این ارز‌های ابتدایی مسخره هستند زیرا هیچ وقت نمی‌توانند مانند پول فیات باشند.

در جواب به آقای شیلر: بیت‌ کوین قرار نیست شبیه پول سنتی باشد. بجای اینکه توسط مقامات بانکی کنترل شود و سیستم متمرکز داشته باشد و چاپ اسکناس آن توسط بانک‌ها باشد؛ این سیستم کاملاً غیر متمرکز و فرارمرزی است.

بیت‌ کوین نتیجه‌ی فرهنگِ دیجیتالی جهان است؛ که در حال حاضر بیشتر معاملات نقدی در جهان بر بستر اینترنتی در سراسر جهان انجام می‌شود. این عوامل قبل از وابسته بودن به سیستم بانکداری سنتنی موفق پیش نرفت.

اقتصاددان‌ها و بانک تسویه حساب بین‌المللی به حدی رسیدند که نمی‌توانند انجام معاملات را بدون بانک تصور کنند. برای همین با این تفکر هیچوقت نمی‌توانند به درکِ مناسبی از کاربردهای بیت‌ کوین و بلاک‌ چین برسند. هیچکس مثل اقتصاددان‌ها از این موضوع آگاه نیست که هر انقلاب صنعتی همراه با تکنولوژی جدید بوده است.

شیلر معتقد به نابودی سریع و ناگهانی بیت‌ کوین است این در حالی است که سیستم عملکرد بیت‌ کوین فراتر از شناخت اوست. در حال حاضر ۹۰ درصد از کد‌های اولیه‌ی بیت‌ کوین ارتقاء یافته است (با توجه به متن‌باز بودن بیت‌ کوین) و استفاده‌ی آن روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

یکی دیگر از موضوعاتی که توسط BIS مورد نقد قرار گرفت موضوع مقیاس‌پذیری بیت‌ کوین و مصرف بسیار زیاد برق بیت‌ کوین است؛ بیت‌ کوین برای تائید تراکنش‌های خود از سیستم استخراج مبتنی بر اثبات کار استفاده می‌کند و این موجب مصرف برق زیادی می‌شود.

اما به یاد داشته باشید که مصرف برق بیت‌ کوین از بیش از ۳٫۵ میلیون خودپرداز سراسر جهان کمتر است. هنوز دولت‌ها تمایل خود را به استفاده از برق تجدید‌پذیر مانند آنچه که در مانتاته و یا انرژی اضافه‌ای که در کشور ایرلند هست، برای استخراج بیت‌ کوین نشان ندادند.

مقیاس پذیری و امنیت

اساساً گزارش BIS یک گزارش کلی شامل بر همه‌ی ارز‌های دیجیتال است که در آن این موضوع اشاره نکرده است که الگوریتم بیت‌ کوین برای تراکنش‌ها الگوریتم اثبات کار (PoW) یا همان استخراج است در حالی که بعضی از ارز‌های دیجیتال از الگوریتم اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند که این ارز‌ها برق کمتری را مصرف می‌کنند.

مشکل دیگر مقیاس‌پذیری شبکه‌ی بیت‌ کوین است که انجام تراکنش‌ها را بسیار آهسته کرده است؛ اما این انتقادات دلیل بر حل نشدن این مشکلات نیست. روش‌های جایگزینی مانند پروتکل سگویت (SegWit) و شبکه‌ی لایتنینگ گزینه‌‌های مناسبی برای حل این مشکلات هستند که پیش‌بینی می‌شود بیت کوین در آینده بتواند میلیون‌ها تراکنش‌ در دقیقه را انجام دهد.

علت اغلب انتقادات: عدم وجود آگاهی کامل

بعضی از منتقدان بر این باورند که بیت‌ کوین منجر به از هم پاشیدن اینترنت می‌شود؛ بر اساس گزارش BIS مصرف بسیار زیاد پهنای باند اینترنت توسط شبکه‌ی بیت‌ کوین منجر به وقوع چنین حادثه‌ای می‌شود. البته با توجه به فناوری‌های جدید ذخیره‌ی اطلاعات در بلاک‌ چین بیت‌ کوین حجم داده‌های این شبکه را (که برای تغییر ناپذیری در این شبکه‌ ذخیره می‌شوند) کاهش می‌دهد که منجر به کاهش پهنای باند اینترنت می‌شود.

آیا بیت‌ کوین ذاتاً برای کلاهبرداری و تقلب کاربرد دارد؟

از پول نقد هم برای تقلب استفاده می‌شود زیرا افراد با روش‌های کلاهبرداری سعی بر به دست آوردن آن را دارند. لازم به ذکر است که شبکه‌ی بلاک‌ چین بیت کوین را به دلیل گسترش شدیدش نمی‌توان هک کرد. این درحالی است که شبکه‌های متمرکز بانکی بارها و بارها مورد هک قرار گرفته و خواهند گرفت. در هر صورت سرزنش بیت‌ کوین برای تقلب مانند سرزنش پول نقد به دلیل سرقت شدن از بانک است!

افراد منفی‌باف می‌گویند که بیت‌ کوین ارزش ذاتی ندارد در جواب این افراد باید بگوییم که پول نقد هم ارزش ذاتی ندارد؛ بیت‌ کوین ارزش دارد چون افراد به آن باور دارند.

پذیرش بیت‌ کوین در حال افزایش است؛ بسیاری از استارت‌آپ ها در حال توسعه‌ی راه‌های خدماتی مبادلاتی از طریق ارز‌های دیجیتال هستند که امروزه این امر با کیف پول اپل و پی‌‌پال انجام می‌شود؛ همچنین تعداد خرده فروشانی که بیت‌ کوین را قبول می‌کنند روز به روز افزایش می‌یابد.

انتقاد‌های شدید و پیش‌بینی‌های مرگبار برای بیت‌ کوین به علت وجود اطلاعات پایین جامعه‌ از دنیای ارز‌های دیجیتال است؛ اگر بیت‌ کوین و دیگر ارز‌های دیجیتال به چالش کشیده شود باید موضوعات بنیادی‌تری مانند بلاک‌ چین و غیرمتمرکز بودن هم به چالش کشیده شود که در مقابل چنین مواردی قرار گرفتن به مثابه مبارزه با ذات تکنولوژی است.

 

منبع: جماران

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=71347
برچسب ها :
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  توزیع ۴ هزار بن کارت شهر در نمایشگاه کتاب اردبیل

  مسئولیت ساخت مسکن اجتماعی با کدام نهاد است؟

  به موجودی حساب قرض الحسنه پس انداز بانک ملی دست نزنید!

  جدیدترین گزارش از نرخ رشد اقتصادی

  پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت هفته دفاع مقدس

  بانک مرکزی سوئد اسکناس هایش را در بریتانیا چاپ می‌کند

  دستور قضایی به بانک مرکزی درباره حساب بانکی مالک سایت ثامن

  انواع کارت بانکی و کارکردهای آن

  تمامی حسابهای مدیران سکه ثامن مسدود شود

  نقش اساسی بانک سپه در اقتصاد کشور

  هشدار صندوق بین المللی پول به هزینه سنگین جنگ تعرفه‌ای

  ارائه خدمات پرداخت شبکه بانکی همزمان با تغییر ساعت رسمی

  دو هزار میلیارد تومان تسهیلات به بازنشستگان پرداخت می شود

  بایدها و نبایدها در بازاریابی‌های خیابانی بیمه عمر

  جزئیات خدمات پرداخت شبکه بانکی با تغییر ساعت رسمی

  چالش ارزی بانک مرکزی برای صادرکنندگان به عراق و افغانستان

  تسهیلات ۲۰ میلیونی با کارمزد ۳ درصد به دانشجویان اعطا می‌شود

  تلاش شورای عالی فضای مجازی برای ارائه متمرکز خدمات بانکی بر روی پیام رسان «بله»

  تسهیلات جدید مسکن، ازدواج و خرید جهیزیه ویژه کارکنان ارتش

  پیام تسلیت مدیرعامل بانک رفاه به مناسبت ایام سوگواری ماه محرم

  راه اندازی یک پروژه ملّی با تسهیلات بانک ملی ایران

  تغییر ساعت کار شعبه‌ قشم بانک پاسارگاد

  بانک مرکزی برزیل نرخ بهره را ۶.۵ درصد تعیین کرد

  ایرانی ها چقدر اسکناس و سکه دارند؟

  حجم سه رانت‌پاشی در نیمه اول

  سومین زن تاریخ وارد فدرال رزرو شد

  محصول بیمه‌‎ای جدید، با پردازش داده‌ها

  افتتاح خط تولید لوله های فولادی اسپیرال با حضور مدیران بانک ملی ایران

  مشخصات تمبرها و سکه های یادبود ۹۰ سالگی بانک

  پذیرندگان دستگاه های پوز جزو خانواده بانک مسکن هستند

  طرح همیاران مهر، تبلور عینی گذر از تجمل گرایی به خیر اندیشی

  افتتاح هشتاد و هشتمین شعبه مدیریت استان فارس

  ثبات در بازار ارز

  اطلاعیه در خصوص پایان ساعت کاری شعبه زنجان بانک سرمایه در روز جاری مورخ ۲۷ شهریور ماه

  در ایام تاسوعا و عاشورای خدمات تأمین اجتماعی به صورت اینترنتی در دسترس است

  معارفه مدیر جدید امور شعب بانک کارآفرین

  حفظ اعتبار شرکت‌های بیمه با افزایش سطح توانگری

  بازدید مدیران بانک صنعت و معدن از شرکت زمزم

  آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه سیمان سفید زاگرس با حمایت بانک صنعت و معدن

  دیجی کالا آماده ورود به بورس/ اعلام ارزش با سرمایه‌گذاری جدید

  با اسکناس‌های جدید یورو آشنا شوید

  بازدید عضو هیأت مدیره از طرح‌های اشتغال‌ زائی

  ثبت بیش از ۶۰۰ هزار حمله بدافزاری در سطح شبکه کشور

  بیمه آسیا شفاف سازی کرد

  بانک مرکزی آرژانتین برای نجات پزو ۱۵.۶ میلیارد دلار هزینه کرد

  باید به سمتی برویم که هر بیمه شده یک حساب کاربری خاص داشته باشد

  سیر تا پیاز عرضه ارز پتروشیمی‌ها در "نیما"

  بانک ملی ایران به بیش از ۱۲۳ هزار نفر تسهیلات ازدواج پرداخت کرد

  حضور مدیرعامل بیمه ایران در شرکت ملی نفتکش

  رتبه اول بانک تجارت زنجان در صدور حواله های ارزی

  افتتاح فضای کار اشتراکی مرکز توسعه فن‌آوری‌های نوین مالی بانک‌انصار

  اعطای تسهیلات اشتغالی به مددجویان کمیته امداد امام‌خمینی(ره) توسط پست‌بانک‌ایران

  حمایت مالی ویژه بانک مسکن از طرح مسکن مهر

  بانک ملی به حدود ۱۰۰ هزار نفر وام ازدواج پرداخت کرد

  انتقال وجه کارت به کارت از طریق اپلیکیشن تاپ

  حضور مدیرعامل بیمه ایران و هیات همراه در شرکت ملی نفتکش جمهوری اسلامی

  ​بهره‌برداری از سد تنگ ارم دشتستان بوشهر با حمایت بانک صادرات

  برپایی مراسم زیارت عاشورا در بانک کشاورزی

  دندان تیز مجرمان مجازی بر گلوی شهروندان / جرایم مجازی جدی است

  تقویت بخش خصوصی از برنامه های جدی بیمه مرکزی است

  انتقال وجه کارت به کارت با تاپ در بانک رفاه راه اندازی شد

  تصویب صورت های مالی سال ۹۶ بانک صنعت و معدن

  بانک‌های بزرگ در حال فرار از ایران هستند

  کاهش نرخ ارز با حل مشکلات بانکی

  آغاز پرداخت حق تقدم سهام بیمه سرمد در بانک صادرات

  ملاحظات افزایش سقف وام مسکن

  جلسه فراکسیون مستقلان مجلس با رئیس کل بانک مرکزی

  مرکز نوآوری بانک رفاه در دانشگاه شریف مستقر شد

  بخش اعظمی از ظرفیت های صنعت بیمه باید فعال شود

  تودیع و معارفه در بانک ایران زمین

  قیمت سهام بیمه سامان از ۴۰۰ تومان گذشت

  پشت پرده انتصاب «سیف»

  پیام تسلیت مدیرعامل بانک رفاه برای محرم

  قطعی موقت سامانه های بانک ملت

  تبلیغات
  تبلیغات
  طراحی سایت سئو