بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 71347

تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۱

مرگ بیت کوین; یک واژه گزاف و پوچ !

مرگ بیت کوین; یک واژه گزاف و پوچ ! بیت‌ کوین اولین دارایی و ارزی است که با همه‌ی دارایی‌ها ما قبل خود فرق دارد، کاملاً واقعی است و به نظر می‌رسد که برای همیشه ماندن آمده است. به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، این ارز دیجیتال، پول‌های سنتی و مدل‌های اقتصادی را به چالش ...

مرگ بیت کوین; یک واژه گزاف و پوچ !

بیت‌ کوین اولین دارایی و ارزی است که با همه‌ی دارایی‌ها ما قبل خود فرق دارد، کاملاً واقعی است و به نظر می‌رسد که برای همیشه ماندن آمده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، این ارز دیجیتال، پول‌های سنتی و مدل‌های اقتصادی را به چالش می‌کشد و حیرت‌آور است که طرفداران این مدل‌ها نابودی بیت‌ کوین را پیش‌بینی می‌کنند. مثال مقایسه‌ی بیت‌ کوین و پول سنتی مانند مثال تحول در حمل و نقل در قرن بیستم است که از اسب به اتومبیل انتقال پیدا کرد. پیش‌بینی مرگ بیت‌ کوین از آن جهت محکوم به شکست است که بیت‌ کوین برای حل مشکل تراکنش‌ها بوجود آمده است.

بیت‌ کوین یک ارز فرامرزی است که نیاز به بانک را حذف می‌کند؛ بنابراین درک این مفهوم بستگی به درک معاملات بدون بانکی دارد

یکی دیگر از دلایل شکست تئوری مرگ بیت‌ کوین بدلیل در نظر گرفتن فاکتور‌های تکنولوژی است. بیت‌ کوین با در نظر گرفتن همه‌ی این موارد یک تکنولوژی است و برای درک هدف این تکنولوژی نیازی نیست که شما برنامه‌نویس باشید. علاوه بر این‌ها شما برای درک فناوری بلاک‌ چین و برنامه‌های متن‌باز نیاز به مدرک دانشگاهی از دانشگاه MIT ندارید.

در عوض شما باید به جنبه‌های عملی این تکنولوژی چشم بدوزید. متاسفانه در گفتمان‌های تجاری سطح بالا که اکثرا اقتصاددان‌های بزرگی در آن شرکت می‌کنند، به این جنبه‌ها دقت نمی‌شود و با تصورات غلطی همراه است.

همچنین پای منافع بسیاری در میان است. بلند‌ترین صدای انتقادات از بیت‌ کوین از جانب بانک‌های مرکزی در سراسر دنیا شنیده می‌شود.

بیت‌ کوین منجر به کاهش نیاز به تبادلات بین‌ بانکی و حذف واسطه‌ها برای انجام تراکنش‌های‌ بین‌المللی می‌شود. بعد از بیت‌ کوین، ارز‌های دیجیتال زیادی برای رقابت با سلطان ارزهای دیجیتال آمده‌اند ولی تاکنون هیچکدام به موفقیت بیت‌ کوین نرسیده‌اند.

در آینده‌ی نزدیک، مقامات بانک تسویه‌ حساب بین‌المللی مانند دانشگاه دوک و خیلی از سلبریتی‌های طرفدار بیت‌ کوین از سهولت انجام تراکنش در شبکه‌ی بیت‌ کوین به گرمی استقبال خواهند کرد.

البته به تازگی بانک تسویه حساب بین‌المللی (BIS) گزارشی طولانی در مورد بیت‌ کوین منتشر کرده است که چیزی کمتر از ادعای اتهام علیه بیت‌ کوین نیست. این مقاله حجم عظیمی از توجه رسانه‌های جهانی را به خود جلب کرد؛ در این مقاله به دلایل سقوط بیت‌ کوین اشاره شده است. این گزارش هم مانند دیگر مقالات منتقدان اقتصادی بیت‌ کوین که با یک گوگل ساده می‌توان آن را بررسی نمود، تفاوت خاصّی ندارد.

منتقدان چه چیزی را در نظر نمی‌گیرند؟

برای مثال استاد اقتصاد دانشگاه پیل، آقای رابرت شیلر می‌گوید بیت‌ کوین در آینده شکست می‌خورد زیرا هیچ‌وقت نمی‌تواند به واحد پول تبدیل شود. او اذعان دارد: بیت کوین مانند دیگر شکست‌های بزرگِ تجاری تاریخ است که مانند یک خاکستر محو خواهد شد؛ این ارز‌های ابتدایی مسخره هستند زیرا هیچ وقت نمی‌توانند مانند پول فیات باشند.

در جواب به آقای شیلر: بیت‌ کوین قرار نیست شبیه پول سنتی باشد. بجای اینکه توسط مقامات بانکی کنترل شود و سیستم متمرکز داشته باشد و چاپ اسکناس آن توسط بانک‌ها باشد؛ این سیستم کاملاً غیر متمرکز و فرارمرزی است.

بیت‌ کوین نتیجه‌ی فرهنگِ دیجیتالی جهان است؛ که در حال حاضر بیشتر معاملات نقدی در جهان بر بستر اینترنتی در سراسر جهان انجام می‌شود. این عوامل قبل از وابسته بودن به سیستم بانکداری سنتنی موفق پیش نرفت.

اقتصاددان‌ها و بانک تسویه حساب بین‌المللی به حدی رسیدند که نمی‌توانند انجام معاملات را بدون بانک تصور کنند. برای همین با این تفکر هیچوقت نمی‌توانند به درکِ مناسبی از کاربردهای بیت‌ کوین و بلاک‌ چین برسند. هیچکس مثل اقتصاددان‌ها از این موضوع آگاه نیست که هر انقلاب صنعتی همراه با تکنولوژی جدید بوده است.

شیلر معتقد به نابودی سریع و ناگهانی بیت‌ کوین است این در حالی است که سیستم عملکرد بیت‌ کوین فراتر از شناخت اوست. در حال حاضر ۹۰ درصد از کد‌های اولیه‌ی بیت‌ کوین ارتقاء یافته است (با توجه به متن‌باز بودن بیت‌ کوین) و استفاده‌ی آن روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

یکی دیگر از موضوعاتی که توسط BIS مورد نقد قرار گرفت موضوع مقیاس‌پذیری بیت‌ کوین و مصرف بسیار زیاد برق بیت‌ کوین است؛ بیت‌ کوین برای تائید تراکنش‌های خود از سیستم استخراج مبتنی بر اثبات کار استفاده می‌کند و این موجب مصرف برق زیادی می‌شود.

اما به یاد داشته باشید که مصرف برق بیت‌ کوین از بیش از ۳٫۵ میلیون خودپرداز سراسر جهان کمتر است. هنوز دولت‌ها تمایل خود را به استفاده از برق تجدید‌پذیر مانند آنچه که در مانتاته و یا انرژی اضافه‌ای که در کشور ایرلند هست، برای استخراج بیت‌ کوین نشان ندادند.

مقیاس پذیری و امنیت

اساساً گزارش BIS یک گزارش کلی شامل بر همه‌ی ارز‌های دیجیتال است که در آن این موضوع اشاره نکرده است که الگوریتم بیت‌ کوین برای تراکنش‌ها الگوریتم اثبات کار (PoW) یا همان استخراج است در حالی که بعضی از ارز‌های دیجیتال از الگوریتم اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند که این ارز‌ها برق کمتری را مصرف می‌کنند.

مشکل دیگر مقیاس‌پذیری شبکه‌ی بیت‌ کوین است که انجام تراکنش‌ها را بسیار آهسته کرده است؛ اما این انتقادات دلیل بر حل نشدن این مشکلات نیست. روش‌های جایگزینی مانند پروتکل سگویت (SegWit) و شبکه‌ی لایتنینگ گزینه‌‌های مناسبی برای حل این مشکلات هستند که پیش‌بینی می‌شود بیت کوین در آینده بتواند میلیون‌ها تراکنش‌ در دقیقه را انجام دهد.

علت اغلب انتقادات: عدم وجود آگاهی کامل

بعضی از منتقدان بر این باورند که بیت‌ کوین منجر به از هم پاشیدن اینترنت می‌شود؛ بر اساس گزارش BIS مصرف بسیار زیاد پهنای باند اینترنت توسط شبکه‌ی بیت‌ کوین منجر به وقوع چنین حادثه‌ای می‌شود. البته با توجه به فناوری‌های جدید ذخیره‌ی اطلاعات در بلاک‌ چین بیت‌ کوین حجم داده‌های این شبکه را (که برای تغییر ناپذیری در این شبکه‌ ذخیره می‌شوند) کاهش می‌دهد که منجر به کاهش پهنای باند اینترنت می‌شود.

آیا بیت‌ کوین ذاتاً برای کلاهبرداری و تقلب کاربرد دارد؟

از پول نقد هم برای تقلب استفاده می‌شود زیرا افراد با روش‌های کلاهبرداری سعی بر به دست آوردن آن را دارند. لازم به ذکر است که شبکه‌ی بلاک‌ چین بیت کوین را به دلیل گسترش شدیدش نمی‌توان هک کرد. این درحالی است که شبکه‌های متمرکز بانکی بارها و بارها مورد هک قرار گرفته و خواهند گرفت. در هر صورت سرزنش بیت‌ کوین برای تقلب مانند سرزنش پول نقد به دلیل سرقت شدن از بانک است!

افراد منفی‌باف می‌گویند که بیت‌ کوین ارزش ذاتی ندارد در جواب این افراد باید بگوییم که پول نقد هم ارزش ذاتی ندارد؛ بیت‌ کوین ارزش دارد چون افراد به آن باور دارند.

پذیرش بیت‌ کوین در حال افزایش است؛ بسیاری از استارت‌آپ ها در حال توسعه‌ی راه‌های خدماتی مبادلاتی از طریق ارز‌های دیجیتال هستند که امروزه این امر با کیف پول اپل و پی‌‌پال انجام می‌شود؛ همچنین تعداد خرده فروشانی که بیت‌ کوین را قبول می‌کنند روز به روز افزایش می‌یابد.

انتقاد‌های شدید و پیش‌بینی‌های مرگبار برای بیت‌ کوین به علت وجود اطلاعات پایین جامعه‌ از دنیای ارز‌های دیجیتال است؛ اگر بیت‌ کوین و دیگر ارز‌های دیجیتال به چالش کشیده شود باید موضوعات بنیادی‌تری مانند بلاک‌ چین و غیرمتمرکز بودن هم به چالش کشیده شود که در مقابل چنین مواردی قرار گرفتن به مثابه مبارزه با ذات تکنولوژی است.

 

منبع: جماران

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=71347
برچسب ها :
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  جزییات رعایت الزامات امنیتی در ارائه خدمات بانکی اعلام شد

  طرح عقیق بانک‌ انصار همچنان درحال اجراست

  بانک جهانی کمک فوری ۲۵۰ میلیون دلاری به پاکستان را لغو کرد

  صدور ۴۰ هزار سپهر کارت برای دانش‌آموزان کارت اولی در طرح سپهر دانش

  نوسانات اندک نرخ ارز نشانه چیست؟

  اصلاح آیین‌نامه‌های شورای عالی بیمه دانا در دستور کار است

  ریزش مرز روانی در بازار دلا‌ر

  زمان راه اندازی قراردادهای آتی سبد سهام اعلام شد + مزایا

  ضامن قانونی تغییر فرمت چک

  نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت

  تغییر اقلیم ۲۲۰ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسارت زد

  استفاده از رمز بانکی پویا عملیاتی شد

  عوامل موثر بر افزایش قیمت طلا تا پایان سال

  احتمال افزایش قیمت‌ مسکن بعید است

  مقاله برتر بیمه آسیا در همایش ملی بیمه و توسعه

  چشم انداز قیمت فلزات گرانبها

  بانک صادرات١٢٠ هزار فقره وام قرض‌الحسنه پرداخت کرد

  کدام رده سنی آپارتمان ها در تهران قیمت مناسبی دارند؟ + جدول

  بانک قرض‌ الحسنه مهر ۱۱ ساله شد

  قیمت خرید دلار بازهم کاهشی شد

  پیشنهاد اصلاح قانون محاسبات عمومی به دولت ارائه شد

  آخرین وضعیت سهام بانک مهر اقتصاد

  شرط افزایش یارانه نقدی

  ارزهای رمزنگار آخرین مراحل بررسی در کمیته رمز ارز طی می کنند

  سایت رسمى اتحادیه طلا راه اندازى شد

  آغاز به کار مرکز تخصصی بیمه‌های زندگی شرکت بیمه نوین

  استقبال از اقدامات تازه بانک مرکزی

  چرا قیمت ارز و سکه می ریزد؟

  الگو برداری بانک مرکزی امارات در صدور دسته چک از بانک مرکزی ایران

  نقش موزه بانک ملّی در استراتژی فرهنگی

  چشم انداز قیمت فلزات گرانبها در روزهای آینده

  تا سال ۱۴۰۰ ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده احداث می شود

  نایب قهرمانی تیم شنای بانوان بانک ملی

  تاثیر قهوه در درمان پارکینسون

  مالیات شرط دستیابی به دلار ۱۸۵۰ تومانی

  بزرگترین تخفیف ۱۰ ساله ایران به خریداران برای رقابت با عربستان

  با اپلیکیشن ۶۰ بانک ملّی، سر کلاهبرداران را بی کلاه بگذارید!

  رمز دوم یکبار مصرف به جای ایستا ارائه می شود

  پیش بینی کامرز بانک درباره روند قیمت طلا

  اعلام اسامی برندگان قرعه کشی پرداخت های الکترونیکی بانک کشاورزی

  ایجاد کانال‌های مالی ایران و حذف دلار از مبادلات مالی با چند کشور

  جزییات نشست رییس کل بانک مرکزی با اقتصاددانان

  قیمت طلا به ۱۲۴۵ دلار در هر اونس رسید

  کاهش قیمت رسمی یورو و پوند

  راه اندازی پورتال سهامداران بانک ایران زمین

  روند کاهش نرخ ارز باید ادامه یابد

  دستور بانک مرکزی برای اتصال به دولت الکترونیک

  نحوه تبدیل مسکن‌کارت به کارت سوخت

  ضربه ای سنگین‌ به دلالان سکه و ارز

  بانک مرکزی روش تهاتر بازگشت ارز صادراتی را تعیین کرد

  معامله بیت کوین هم حضوری شد

  حضور بانک توسعه صادرات در نمایشگاه ایران اکسپو

  مدیران اعتبارات و بین الملل بانک توسعه صادرات در نمایشگاه ایران اکسپو

  پیشنهاد مدیر مالی بانک‌ مسکن درباره چکهای‌تصمینی

  نکاتی از اعلام دوباره EPS/سه پیشنهاد به لایحه بودجه/ هشدار به حذف بانک پاسارگاد

  رشد عملکرد شرکت های به‌پرداخت،آسان پرداخت پرشین و شرکت اعتباری ایران کیش

  صورت‌های مالی بانک سامان به تصویب رسید

  تمامی صادرکنندگان نمونه استان اردبیل مشتری بانک توسعه صادرات هستند

  اعلام جزئیات عرضه مسکن در جریان بازدید رئیس‌جمهور از وزارت راه

  ساماندهی صندوق ندای سپهر ایرانیان آغاز شد

  سرمایه گذار حقیقی یک شرکت پتروشیمی دستگیر شد

  نتایج چهارمین دوره ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی

  شاهد اقدامات ارزشمند پست‌بانک‌ایران درمناطق دور افتاده هستیم

  رییس پلیس تهران بزرگ به بانکداری اجتماعی پیوست

  چشمهایی که به دنبال نرخ ارز می‌دوند

  نسخه چهار اقتصاددان برای اصلاح نظام بانکی

  رقابت قیمتی در بازار ارز

  از جیب هر ایرانی چقدر برداشت شد؟

  نسخه اندروید موبایل بانک رفاه به روز رسانی شد

  افزایش نرخ رسمی یورو و پوند/جدول

  ارتقای شغلی در بانک ها روابطی است یا ضوابطی ؟

  علت عرضه گوشت با ارائه کارت ملی اعلام شد !

  بانک ملی بیشترین تعداد کارت های بانکی صادر شده را دارد

  مهم‌ترین تغییرات در اصلاحیه قانون چک اعلام شد

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو