بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 88188

تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۶

مشکلات یک صنعت بورسی و راهکار جلوگیری از افزایش بحران

توسط مرکز پژوهش های مجلس بررسی شد: مشکلات یک صنعت بورسی و راهکار جلوگیری از افزایش بحران مرکز پژوهش های مجلس، مشکلات ساختاری صنعت بورسی سیمان و راهکار جلوگیری از بحرانی‌تر شدن وضعیت را مورد آسیب شناسی و بررسی قرار داد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی با عنوان ...

مشکلات یک صنعت بورسی و راهکار جلوگیری از افزایش بحران
توسط مرکز پژوهش های مجلس بررسی شد:

مشکلات یک صنعت بورسی و راهکار جلوگیری از افزایش بحران

مرکز پژوهش های مجلس، مشکلات ساختاری صنعت بورسی سیمان و راهکار جلوگیری از بحرانی‌تر شدن وضعیت را مورد آسیب شناسی و بررسی قرار داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی با عنوان آسیب‌شناسی مشکلات ساختاری صنعت سیمان اعلام کرد: این صنعت از جمله صنایع اساسی به‌شمار می‌آید و در ‌حال حاضر بالغ بر ۷۰ کارخانه‌ سیمان با مجموع ظرفیت تولید تقریباً ۸۸ میلیون تن سیمان فعال هستند. بزرگ‌ ترین‌ کارخانه‌های سیمان به ‌ترتیب سیمان آبیک، تهران و سپاهان هستند.

بعد از چین، کشورهای هند و آمریکا بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان سیمان دنیا هستند، ایران نیز در جایگاه یازدهم قرار دارد.مجموع مصرف بازار داخل و صادرات سیمان و کلینکر در سال ۹۶ تنها حدود ۶۱ میلیون تن بود. فاصله بین ظرفیت‌ تولید ایجاد شده و حجم بازار در دسترس، موجب ایجاد ظرفیت مازاد قابل‌توجه در صنعت سیمان شده که از دلایل اصلی بحران مالی این صنعت در سال‌های اخیر است.

از ‌طرفی، توسعه صنعت سیمان طبق برنامه راهبردی وزارت صمت و بدون توجه به واقعیت‌های اقتصادی کنونی صورت گرفته است. پیش‌بینی‌ها حاکی از تحقق ظرفیت تولید ۹۳ میلیون تن سیمان در چشم‌انداز ۱۴۰۰ است که موجب تعمیق بحران کنونی خواهد شد. لذا بازنگری برنامه راهبردی صنعت سیمان توسط وزارت صنعت امری ضروری است.

سیمان کالایی برای عرضه به بازارهای محلی به‌شمار می‌آید لذا، جایابی مناسب یک کارخانه‌ سیمان مسئله‌ای کلیدی است. ظرفیت تولید سیمان باید متناسب با توزیع جمعیتی ایجاد می‌شد. تراکم زیاد کارخانه‌های سیمان در مناطق مرکزی و غربی و محقق‌نشدن رشد اقتصادی پیش‌بینی ‌شده موجب عدم توازن عرضه و تقاضا و در نتیجه رقابت منفی شدید مابین تولیدکنندگان سیمان شده است.

راهکار جلوگیری از بحرانی‌تر شدن وضعیت صنعت سیمان

هزینه قابل توجه حمل‌ سیمان در فواصل طولانی در مقایسه با قیمت‌های کنونی سیمان در جلوی درب کارخانه، مزیت فروش سیمان در استان‌های مجاور را محدود می‌کند. همچنین احداث برخی کارخانه‎های سیمان در فواصل زیاد از نواحی پرجمعیت اقدامی غیراقتصادی بود که به‌ وقوع پیوست. با بهره‌برداری از طرح‌های سیمانی جدید در سال‌های پیش‌ رو، تعادل بازار، بیش از پیش به‌هم خواهد ریخت. به ‌نظر می‌رسد راهکار جلوگیری از بحرانی‌تر شدن وضعیت صنعت سیمان، ممانعت از آغاز طرح‌های سیمانی جدید و نیز توقف طرح‌های با پیشرفت فیزیکی کم است.

ظرفیت ایجادشده در صنعت سیمان می‌تواند پاسخگوی نیاز داخل در دو دهه پیش‌رو (حتی در صورت تحقق نرخ رشد اقتصادی بالای پنچ درصد) باشد. لذا احداث کارخانه‌های جدید سیمان از محل تسهیلات بانکی و استفاده از یارانه انرژی به‌هیچ عنوان دارای توجیه اقتصادی نیست. نظر به اینکه سودآوری شرکت‌های سیمان در حال حاضر تنها منوط به بهره‌مندی از یارانه انرژی است، وزارت صنعت می‌تواند رأساً با همکاری تشکل‌های غیردولتی صنعت سیمان نسبت به اصلاح چشم‌انداز توسعه و کاهش سطح تولید با هدف توازن عرضه و تقاضا و جلوگیری از رقابت منفی شرکت‌های سیمانی اقدام کند.

نتایج بررسی‌های این مطالعه نشان می‌دهد صادرات سیمان به بازارهای منطقه همواره تحت‌الشعاع واقعیت‌های اقتصادی داخل است برای مثال، صادرات حدود ۲۰ میلیون تن سیمان و کلینکر به کشورهای همسایه در ابتدای این دهه همواره تحت‌الشعاع قیمت پایین سیمان در داخل بوده تا جایی که دولت عراق ناچار به ممنوعیت واردات سیمان از ایران با هدف جلوگیری از ارزان‌فروشی شرکت‌های سیمانی این کشور شد.

در حال حاضر، صادرات ۲ تا ۲٫۵ میلیون تن سیمان به افغانستان نیز توسط تجار افغانستانی صورت می‌گیرد و تولیدکنندگان ایرانی عملاً بهره‌ای از قیمت بالای سیمان (تقریباً ۷۰ دلار به‌ازای هر تن) در بازار این کشور ندارند. قیمت‌های فروش محقق شده برای شرکت‌های سیمان در سال جاری در بازه ۱۰۰ تا ۱۱۵ هزارتومان (معادل ۱۲ تا ۱۵ دلار ) به ازای هر تن سیمان است. در واقع، تجار افغانستانی با علم به مشکلات مالی شرکت‌های ایرانی، سیمان را با قیمت‌های بسیار نازل جلوی درب کارخانه خریداری می‌کنند.

لزوم فعال کردن رینگ صادراتی بورس کالا

برخی شرکت‌های سیمان که بازگشت سرمایه‌ آنها در گذشته محقق شده اقدام به ارزان‌فروشی دوچندان می‌کنند به ‌نحوی که تجار افغانستانی می‌توانند هر تن سیمان را با قیمت ۸۰ هزار تومان خربداری کنند.یارانه انرژی برای تولید هر تن سیمان در ایران تقریباً ۲۲ دلار است. وزارت صنعت تاکنون هیچ اقدامی در راستای اجرای برنامه‌ راهبردی صنعت سیمان به ‌خصوص در بخش صادرات نکرده لذا، فعال کردن رینگ صادراتی بورس کالا و انحصار صادرات سیمان توسط تولیدکننده ضروری است.

حضور واسطه‌ها در چرخه عرضه و تقاضای سیمان از دیگر چالش‌های این صنعت است. وجود ظرفیت مازاد قابل توجه و مشکلات مالی تولیدکنندگان سیمان، شرایط را برای فعالیت واسطه‌ها مهیا کرده تا سیمان را به ‌صورت فله‌ای و با قیمت‌های بسیار نازل خریداری کنند به‌ نحوی که قیمت فروش برخی شرکت‌های سیمانی تا ۵۰ درصد زیر قیمت‌های توافقی است.

همچنین افزایش دو تا سه برابری قیمت کیسه پلی‌پروپیلن (PP) در ماه‌های اخیر و نقدینگی پایین شرکت‌های سیمانی، سهم فروش فله‌ از سبد محصولات تولیدکنندگان سیمان را افزایش داده است. گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که برخی واسطه‌ها با افزودن ماسه بادی به سیمان فله‌ای و بسته‌بندی مجدد آن در کیسه‌ اقدام می‌کنند و از این طریق سودهای کلانی را به قیمت جان مردم کسب می‌کنند.

نظر به نبود ساز و کار نظارتی بر فعالیت واسطه‌ها در صنعت سیمان و خطرات ناشی از سوءاستفاده‌های احتمالی، اصلاح نظام توزیع امری ضروری است. تحقق این مهم نیازمند رعایت تمهیداتی در کوتاه‌ و بلندمدت است. به ‌نظر می‌رسد ورود سیمان به بورس کالا راه‌حل برون‌رفت از بحران کنونی باشد. بدین‌ ترتیب، تنها توزیع‌کنندگان دارای پروانه کسب معتبر امکان خرید سیمان از بورس کالا را خواهند داشت. دستورالعمل‌های اجرایی باید با همکاری مشترک وزارت صنعت و تشکل‌های غیردولتی صنعت سیمان تهیه شود.

مسائل مرتبط با مدیریت پسماندهای جامد در صنعت

اگرچه میزان تولید پسماندها و ضایعات جامد در صنعت سیمان بسیار محدود است، این صنعت می‌تواند محلی برای دفع پسماندهای شهری و صنعتی باشد. امکان سوزاندن بسیاری از پسماندهای جامد نظیر تایرهای مستعمل، چوب، کاغذ و مقوا و لجن فاضلاب به ‌عنوان سوخت جایگزین در کوره‌های پخت کلینکر وجود دارد.

همچنین امکان استفاده از برخی پسماندهای جامد نظیر سرباره فولادسازی به عنوان افزودنی سیمان وجود دارد. قیمت بسیار پایین گاز طبیعی که به‌ صورت یارانه‌ای در اختیار صنعت سیمان قرار می‌گیرد، توجیه اقتصادی طرح‌های توسعه‌ای در زمینه ارتقای سطح بهره‌وری انرژی در صنعت سیمان را تحت‌الشعاع قرار داده است.

نتایج بررسی‌های این مطالعه نشان می‌دهد در حال حاضر، توجیه اقتصادی استفاده از پسماندهای جامد در صنعت سیمان باید با لحاظ کردن هزینه‌های ناشی از مدیریت نامطلوب پسماندهای جامد در سایر بخش‌های اقتصاد برآورد شود. لذا، این مقوله باید در سطح کلان و با هدف ایجاد شبکه مدیریت یکپارچه پسماند در اکوسیستم اقتصادی بررسی شود. بدین‌ منظور، وزارت صنعت باید طی همکاری با سازمان حفاظت‌ محیط زیست، سازمان ملی استاندارد و شهرداری‌های شهرهای بزرگ نسبت به انجام مطالعات اقتصادی و فنی مربوط به مصرف پسماندهای جامد در صنعت سیمان اقدام کند.

انتهای پیام

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=88188
برچسب ها :
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  مبلغ یارانه‌ها افزایش می‌یابد؟

  قیمت طلا باز هم افزایش یافت

  توافق جدید و مهم چین با آمریکا با خرید ۱.۲ تریلیون دلار کالا

  ایران چند دستگاه خودپرداز دارد؟

  بنیان بانکداری دیجیتال بر روی تجربه مشتری استوار است

  نرخ ۱۵ ارز بین بانکی گران شد

  پیشنهادهای بانک ملی برای روزهای پایانی سال

  رئیس کل بیمه مرکزی: به­ روز رسانی اطلاعات بیمه ای به رشد صنعت بیمه منتهی خواهد شد

  آمادگی کامل بانک کشاورزی برای پرداخت تسهیلات به شرکت های دانش بنیان

  آزمون جامع بیمه دی برگزار شد

  پیش بینی مثبت برای این هفته بورس و ۸ گروه بزرگ

  سرمایه اصلی بیمه ایران، نیروی انسانی زبده آن است

  افزایش سرمایه ۵ هزار میلیارد تومانی دولت در بانک مسکن

  قیمت ارز مسافرتی/ یورو ۱۴۷۴۸ تومان شد

  مشخصات کلی شرکت جدید درج شده و آماده عرضه ۱۰ درصدی در فرابورس

  سرمایه گذاری بانک ملی در صنعت آذربایجان شرقی

  به روز رسانی خدمات الکترونیک بانک تجارت

  مزایده تمام سهام بانک سپه در شرکت امید

  قرارداد آپشن ریسک ها را به فرصت تبدیل می کند/ اختیار معامله در دستان زعفرانکاران

  مشتریان مراقب رمز کارت های بانکی خود باشند

  واکنش بانک مرکزی به تصمیم گروه ویژه اقدام مالی درباره ایران

  فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح شد

  امید رئیس سازمان انرژی اتمی به تحقق وعده های اروپا در مورد برجام

  پرداخت ۳۶ هزار وام ازدواج طی ده ماهه اول سال جاری

  تشریح ویژگی های طرح یکم پیوند مهر ایران

  تقدیر از حراست پست بانک ایران

  نظر مخالف نماینده مجلس به پیوستن ایران در پالرمو و CFT

  آیا بحران در راه است؟

  سپرده ریالی مبتنی بر ارز و احتمال دستکاری سیاستگذار

  برندگان جشنواره کارت هدیه بانک اقتصادنوین معرفی شدند

  آیا در ارزش پول ملی دستکاری شد؟

  تمهیدات نظام بانکی برای دور زدن تحریم‌ها

  تورم فعلی کشور از کجا آمده است؟

  قیمت طلا به بالاترین رقم ۱۰ ماه اخیر رسید

  سود در بازار طلا خواهد بود

  ساز و کار مجلس برای پرداخت بدهی دولت به ایدرو و ایمیدرو

  افتتاح چند طرح با وام بانک توسعه تعاون در ایلام

  بازدید عضو هیئت‌مدیره بانک و هیئت همراه از استان همدان

  تسهیلات بانک توسعه صادرات گرگان برای فرآوری و صادرات ید

  صادرات نفت ایران به ۱.۳ میلیون بشکه رسید/ رشد صادرات به رغم تحریم

  امکان رصد جریان وجوه با فناوری‌های نوین مالی

  تقدیر از حراست پست بانک ایران در نشست پی جوئی موثر و کارآمد جرائم سایبری

  آمادگی بانک کشاورزی برای پرداخت وام به شرکت های دانش بنیان

  کاهش اندک قیمت دلار و افزایش محدود سکه

  دوره آموزش بازاریابی بیمه های زندگی بیمه سرمد در شعب استان تهران

  تقدیر رییس ستاد اجرایی فرمان امام از بانک پارسیان

  قیمت سکه به ۴ میلیون و ۶۴۲ هزار تومان رسید (+ جدول)

  قیمت نفت با امید به متوازن شدن بازار ۲ درصد جهش کرد

  بیمه رازی موفق به دریافت لوح تقدیر اهتمام به زندگی

  «مهدی مهدوی»، مدیرعامل بیمه سرمد شد

  شکست قفل دلار

  کیف پول سخت افزاری ارزهای دیجیتال روی سامسونگ کلگسی اس ۱۰

  افزایش معاملات در بازار دلار

  بازدید رییس کل بیمه مرکزی از بیمه معلم

  قیمت جهانی طلا به مرز ۱۳۴۰ دلار رسید

  تورم بهمن به ۲۳.۵ درصد افزایش یافت

  واکنش وزارت خارجه به علاقه ترامپ برای مذاکره با ایران

  آخرین وضعیت ذخایر طلا و ارز کشور

  اموال تملیکی و چالش های بانک ها

  انتقاد دوباره همتی به مصوبات دولت

  نرخ رسمی ۱۶ ارز کاهش یافت

  ذخایر ارز و طلا جبران شد

  افزایش روند عرضه ارز در بازار نیما

  دارایی مسموم چیست؟

  قیمت دلار،سکه و طلا در بازار آزاد پنجشنبه

  تغییر ترکیب پایه پولی بواسطه بانک مسکن

  رئیس کل بانک مرکزی: افزایش قیمت ارز به دلیل مصوبه واردات کالا توسط مرزنشینان

  درحاشیه توجیه افزایش نرخ ارز

  علت گرانی خودرو و راهکار کاهش قیمت

  دلایل بروز نوسان ارز فاش شد

  ترمز طلا کشیده شد

  نرخ یورو بین بانکی ۴۷۶۶ تومان شد + جدول

  وام مسکن افزایش نمی یابد

  بازار نوسانی سکه در سال نو

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو