بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 67721

تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۵

نرخ تورم در خردادماه وارد فاز جدید شد

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد، نرخ تورم در خردادماه وارد فاز جدید شده و نسبت به ماه‌های گذشته تغییر مسیر داشته است. به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، بررسی‌ها نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه در خردادماه با ثبت رقم ۳/ ۴ درصدی به بیشترین مقدار طی نیم دهه گذشته رسیده است، همچنین نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه ...


آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد، نرخ تورم در خردادماه وارد فاز جدید شده و نسبت به ماه‌های گذشته تغییر مسیر داشته است.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، بررسی‌ها نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه در خردادماه با ثبت رقم ۳/ ۴ درصدی به بیشترین مقدار طی نیم دهه گذشته رسیده است، همچنین نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه نیز با ثبت رقم ۷/ ۱۳ درصد نسبت به ماه قبل افزایش ۴ واحد درصدی را ثبت کرده است. بررسی‌ها از گروه‌های تورمی نشان می‌دهد که افزایش نرخ تورم گروه خوراکی‌ها و حمل‌و‌نقل از عوامل موثر در بالا رفتن نرخ تورم در ماه‌های اخیر بوده است. یکی دیگر از نکات قابل‌توجه در آمار بانک مرکزی این است که نرخ تورم بانک مرکزی و مرکز آمار در این گزارش‌ها تفاوت قابل‌ملاحظه‌ای داشته است.

 
رکوردزنی تورم ماهانه در نیمه دهه
بانک مرکزی آمار شاخص بهای مصرف‌کننده در ماه خرداد را منتشر کرد. براساس این گزارش شاخص بهای مصرف‌کننده در سومین ماه سال به رقم ۶/ ۱۲۲ رسیده است. این رقم در اردیبهشت معادل ۵/ ۱۱۷ واحد بوده است. این آمار نشان می‌دهد نرخ تورم ماهانه در خردادماه معادل ۳/ ۴ درصد بوده است که رقم قابل‌توجهی است. نرخ تورم ماهانه در اردیبهشت ۶/ ۱ درصد گزارش شده بود. نرخ تورم ماهانه تغییرات شاخص بهای مصرف‌کننده در یک ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل است و معیاری از تغییر سطح عمومی قیمت‌ها طی یک ماه است. آمارها نشان می‌دهد نرخ تورم ماهانه در ۵ سال و ۴ ماه گذشته هیچ وقت در این سطح قرار نداشته است. آخرین بار در بهمن ۱۳۹۱ بود که نرخ تورم در سطح ۵ درصد قرار داشت و پس از آن روند نزولی نرخ تورم آغاز شد. اما این آمار نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه در خردادماه سال‌جاری مشابه انتهای سال ۱۳۹۱ شده است و به نوعی افزایش سطح قیمت‌ها مشابه آن سال‌ها شده است.
 
افزایش ۴ واحد درصدی
افزایش شاخص بهای قیمت مصرف‌کننده در خردادماه نسبت به ماه‌های قبل روی نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه نیز تاثیر گذاشت. براساس آمارهای بانک مرکزی نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در خردادماه به سطح ۷/ ۱۳ درصد رسیده است که این رقم در اردیبهشت‌ماه ۷/ ۹ درصد بود، بنابراین طی یک ماه ۴ واحد درصد به نرخ تورم ماهانه افزوده شده است. جهش ۴ واحد درصدی نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در یک ماه طی ۵‌سال و نیم گذشته بی‌سابقه بوده است. این جهش نشان می‌دهد که نرخ تورم، وارد فاز جدیدی شده است. علاوه‌بر این جهش، نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه پس از ۵ ماه فعالیت در سطح تک‌رقمی بار دیگر، از سطح تک‌رقمی فاصله گرفت. آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که به‌رغم افزایش نرخ تورم ماهانه و نقطه‌به‌نقطه، نرخ تورم متوسط هنوز در سطح تک‌رقمی باقی مانده است. براساس این آمارها نرخ تورم میانگین در خردادماه ۴/ ۹ درصد ثبت شده که این رقم در اردیبهشت‌ماه ۱/ ۹ درصد ثبت شده بود. این در حالی است که اگر روند تورمی کنونی در ماه‌های آتی نیز تداوم یابد، نرخ تورم متوسط در میانه تابستان از سطح تک‌رقمی خارج خواهد شد.
 
تفاوت با مرکز آمار ایران
گزارش جدید بانک مرکزی نشان می‌دهد در خردادماه فاصله قابل‌توجهی میان آمارهای مرکز آمار ایران و بانک مرکزی وجود دارد. در حالی که نرخ تورم ماهانه شهری براساس آمارهای بانک مرکزی ۳/ ۴ درصد گزارش شده است، این آمارها در گزارش مرکز آمار ایران ۷/ ۱ درصد گزارش شده است. همچنین نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه به روایت بانک مرکزی ۷/ ۱۳ درصد گزارش شده است، حال آنکه در آمار مرکز آمار ایران این رقم ۲/ ۱۰ درصد بوده است. البته شکاف نرخ تورم در آمار نرخ تورم متوسط کمتر بوده به نحوی که آمار بانک مرکزی رقم ۴/ ۹ درصد و مرکز آمار رقم ۲/ ۸ درصد را گزارش می‌کند. این دو آمار در خردادماه به طور مشخص باعث گمراهی سیاستمداران و مخاطبان اقتصادی خواهد شد. به طور مشخص در حالی که گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد نرخ تورم در خردادماه افزایش محدودی داشته و در امتداد روند ماه‌های قبل است، اما گزارش بانک مرکزی این مورد را تایید نمی‌کند و نشان می‌دهد که نرخ تورم وارد فاز جدیدی شده است و باید سیاست‌های متناسب ضدتورمی برای کنترل آن به کار گرفته شود. حال این دو روایت، سیاست‌گذار را برای بهره‌گیری از ابزار و اتخاذ سیاست تورمی بر سر یک دوراهی قرار می‌دهد، هر چند به‌نظر می‌رسد در شرایط کنونی، سیاست‌گذار در تلاش برای کنترل نرخ تورم است و تغییر انتظارات تورمی را جامعه به خوبی درک کرده است. رئیس‌جمهوری در تازه‌ترین اظهارنظر با تاکید بر اینکه هیچ کمبود ملموس فیزیکی در زمینه کالاها یا ارز و ریال نداریم، پس چه نگرانی وجود دارد، تاکید کرد: «این همان چیزی است که اقتصاددانان آن را انتظارات تورمی توصیف می‌کنند و بنده به زبان ساده‌تر آن را سیاه‌نمایی آینده و ترساندن و نگران کردن مردم حتی بیش از واقعیت نسبت به آینده می‌نامم.» فارغ از صحبت‌های رئیس‌جمهوری و هر تعبیری که از شرایط کنونی وجود دارد، این شرایط باعث روشن شدن نرخ تورم شده است و باید سیاست مناسب برای کنترل استفاده شود.
 
متهم اصلی؛ خوراکی‌ها
اما گزارش شاخص بهای مصرف‌کننده را می‌توان کالبد شکافی کرد تا بتوان عنوان کرد، علت افزایش نرخ تورم در خردادماه چه بوده است. گزارش شاخص بهای مصرف‌کننده از ۱۲ گروه اصلی تشکیل شده است. مهم‌ترین گروه‌های کالایی در این گزارش، «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها»، «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها» و «حمل‌و‌نقل» است. البته وزن دو گروه اول بیش از نیمی از تورم کل است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در خردادماه نرخ تورم ماهانه گروه خوراکی‌ها معادل ۸/ ۸ درصد ثبت شده است. این موضوع نشان می‌دهد عامل اصلی افزایش نرخ تورم در خردادماه افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در کالاهای خوراکی است. در خردادماه، برخی از عوامل مانند افزایش نرخ ارز، رشد بهای حمل‌و‌نقل به‌دلیل برخی اعتراضات کامیون‌دارها و کمبود محصولات کشاورزی باعث بالا رفتن بهای مواد خوراکی شده است. این موضوعی است که به‌طور مشهود از سوی مصرف‌کنندگان نیز قابل‌مشاهده و ارزیابی است.
افزایش نرخ تورم خوراکی‌ها یک اثر منفی نیز در انتظارات تورمی خواهد گذاشت، به‌دلیل اینکه بسیاری از افراد با دهک‌های متنوع درآمدی از افزایش نرخ تورم خوراکی‌ها آسیب می‌پذیرند، تورم این گروه اثر قابل‌توجهی در تغییر انتظارات تورمی برجا خواهد گذاشت، بنابراین یکی از راهکارهای بازگشت آرامش، سیاست‌های مناسب برای تنظیم قیمت در مواد خوراکی است. این تنظیم قیمت به شکل دستوری امکان‌پذیر نیست و باید شرایط برای کاهش قیمت فراهم شود. نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها نیز ۸/ ۱۶ درصد ثبت شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه خوراکی‌ها در اردیبهشت‌ماه در سطح بسیار پایین‌تری قرار دارد. براساس آمارهای بانک مرکزی نرخ تورم ماهانه، خوراکی‌ها در اردیبهشت سال‌جاری ۵/ ۲ درصد بوده است و نشان می‌دهد طی یک ماه به مقدار قابل‌توجهی به سطح نرخ تورم خوراکی‌ها افزوده شده است. نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه خوراکی‌ها در اردیبهشت‌ماه ۴/ ۸ درصد بوده است که نشان می‌دهد طی یک ماه نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه این گروه کالایی دو برابر شده است.
متهم ردیف دوم را می‌توان حمل‌و‌نقل عنوان کرد. نرخ تورم ماهانه گروه حمل‌و‌نقل در خردادماه معادل ۷/ ۶ درصد ثبت شده و نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه این گروه ۶/ ۱۷ درصد ثبت شده است. این در حالی است که نرخ تورم ماهانه گروه حمل‌و‌نقل در اردیبهشت‌ماه به میزان ۵/ ۲ درصد بوده است، همچنین نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه این گروه در ماه دوم سال به میزان ۷/ ۱۰ درصد گزارش شده است. از مقایسه این آمار می‌توان دریافت که نرخ تورم ماهانه و نقطه‌به‌نقطه در بخش حمل‌و‌نقل به‌شدت افزایش یافته است و این افزایش روی نرخ کلی تورم نیز اثر فزاینده داشته است.
اما به رغم شواهد عمومی از افزایش نرخ تورم در گروه مسکن و ساختمان، نرخ تورم ماهانه این گروه ۴/ ۱ درصد بوده است که اثر کنترل‌کننده در نرخ تورم داشته است. نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه این گروه نیز ۱/ ۱۰ درصد ثبت شده است. تورم گروه مسکن و سایر سوخت‌ها بیشترین وزن را در میان گروه‌ها داشته است، بنابراین تغییرات این گروه اثر قابل‌توجهی در نرخ تورم مصرف‌کننده دارد. این در حالی است که برخی از کارشناسان معتقدند نرخ تورم در بخش مسکن طی ماه‌های گذشته افزایش یافته است. نرخ تورم ماهانه گروه مسکن در اردیبهشت‌ماه رقم ۶/ ۰ درصد بوده و نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه این گروه نیز تنها ۹ درصد ثبت شده است.
 
06-01
 

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=67721
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  بهینه سازی مکان شعب و پیشخوان های شهرنت بانک شهر

  نرخ اقلام اساسی به روایت بانک مرکزی

  دولت در بازار ارز دخالت نکند

  روسیه در توسعه ارز دیجیتال برای دور زدن تحریم‌های آمریکا به ایران کمک می‌کند

  پیش بینی بازار مسکن تا پایان ۹۸

  خواهان روابط بیشتر با بیمه میهن هستیم

  بازار ارز چه زمانی به آرامش می‌رسد؟

  برخی بانک‌های خصوصی کانون‌های فساد هستند

  قهرمان مسابقات فوتسال جام سامان مشخص شد

  تورم و رکود طعم غالب بازار مسکن

  واگذاری ۲.۶ میلیون سکه پیش‌فروش

  برنامه بانک مرکزی برای مبارزه با رانت

  راهکار اصلی غلبه بر بحران ارزی چیست؟

  بازدید استاندار گیلان از احداث واحد پرورش قارچ با مشارکت بانک کشاورزی

  حکم سه متهم پرونده ثامن‌الحجج صادر شد

  فقط ۱۰ درصد تراکنش‌های بیت کوین به فعالیت‌های مجرمانه اختصاص دارد

  نرخ دلار صرافی‌ها و دلالان یکسان شد!

  جزیره مصنوعی راهکار هنگ کنگی ها برای مشکل مسکن

  قدردانی سازمان بهزیستی از بانک سینا

  اوراق گواهی سپرده و زمزمه افزایش نرخ سود بانکی

  واردات طلا تاثیری در کاهش قیمت ندارد

  بخشش وجه التزام تسهیلات بخش های اقتصادی بانک رفاه

  مبادله ۹٫۵ میلیون فقره چک در کشور

  پادزهر پیامدهای تورمی جهش ارز چیست؟

  پرداخت سود سهام شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران در بانک سپه

  بازار ارز دو هفته آینده به پایداری می رسد

  تحقق فرهنگ دیجیتالی در بانک ملّی ایران

  شفافیت و مبارزه با رانت، سیاست اصلی بانک مرکزی است

  کشورهای دیگر چگونه از بحران ارزی خارج شدند؟

  آغاز ثبت اطلاعات وراث سهام عدالتی ها

  بازار ارز آرام شد

  صرافی‌ها:عرضه ارزپتروشیمی‌ها قطره‌چکانی است

  احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

  نرخ دلار در کدام دولت مهار شد؟

  اختصاص ۳۳۴ میلیون دلار تسهیلات ارزی به بندر چابهار

  ۹ وعده رییس بانک مرکزی برای اقتصاد ایران

  ارز بدهید، ارز بگیرید

  افتتاح ۱۰ طرح در اصفهان با حمایت بانک صنعت و معدن

  پایان فصل گرم رهن و اجاره در ماه میانی تابستان!+جدول قیمت

  فعالان عمده صادراتی استان لرستان مشتری بانک توسعه صادرات هستند

  صدور سیستمی ضمانت نامه های گمرگی

  ارزهای دیجیتال ایرانی تا پایان تابستان وارد جریان اصلی می‌شوند؟

  بانک کشاورزی در خدمت افزایش رضایت مندی در جامعه

  اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص عدم پذیرش چک های غیر صیادی از ۲۸ مرداد ۹۷

  قیمت سکه ۱۳۰ هزار تومان کاهش یافت

  چرا با کاهش قیمت بیت کوین، دشواری استخراجش افزایش یافته است؟

  اطلاعیه بانک سرمایه درخصوص سهامدارن

  اطلاعیه بیمه پارسیان در خصوص افزایش اموال بیمه شده

  رونمایی از سامانه مدیریت منابع صندوق توسعه ملی

  چگونه بیت کوین بخرم؟

  نقش بانک قرض الحسنه مهر در معیشت نیازمندان

  واریز خسارت‌های مالی و بدنه حوادث رانندگی بیمه های صادره شرکت بیمه توسعه

  برگزاری جلسه پیش مجمع نظارتی بانک قوامین

  روسیه درحال کمک به ایران برای اجرای الگوی دور زدن تحریم‌ها در ونزوئلاست

  محاسبه سود بیمه‌های عمروسرمایه‌گذاری کوثر

  مانور دوباره بانکها با نرخ سود/ارز، رقیب این روزهای سپرده‌ها

  بیمه "ما" بیش از ۱۰ میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد

  خرید و فروش بیت کوین در سرتاسر آمریکا توسط اسکوئر امکان‌پذیر شد

  بیمه پارسیان کتاب آموزشی و بهسازی منابع انسانی را منتشر شد

  طرح پایش مشتریان بانک مسکن

  حضور کاردار سفارت سوریه در موزه بانک ملی

  ریپل وارد بازار چین خواهد شد

  روپیه هند سقوط کرد

  افتتاح ۳ خانه روستایی در تپه کبود با حمایت بانک قرض الحسنه رسالت

  بانک قرض الحسنه رسالت امید را در سرپل ذهاب زنده کرد

  ارز دیجیتال ونزوئلا جایگزین بولیوار می‌شود

  ایران به قطب تولید فولاد جهان تبدیل خواهد شد

  افزایش نرخ ۲۰ ارز رسمی

  سامانه نیما باید نیازهای ارزی بیشتری را پاسخ دهد

  مهمترین رسالت ما زنده نگهداشتن و انتقال ارزش‌های ایثارگران به نسل‌های آتی است

  صدای بلند دلالان ارزی در بازار تهران

  کاهش ۱۳۶ هزار تومانی قیمت سکه (+جدول)

  دلار اعتبار خود را از دست داد

  نرخ ارز با دستور کاهش نمی‌یابد

  تبلیغات
  تبلیغات
  طراحی سایت سئو