بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 80334

تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۰

همتی:مردم بزودی نتایج اقتدار وبرنامه ارزی دولت را می بینند

به گزارش ایران اکونومیست؛  عبدالناصر همتی چهارشنبه شب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری­ شبکه دو سیما با اشاره به اینکه دولت، اقتدار لازم را در کنترل بازار ارز دارد، افزود: دشمنان ایران خود را بسیج کرده اند تا نظام جمهوری اسلامی را با مشکل مواجه کنند؛ اما دولت و بانک مرکزی هم با برنامه ...

به گزارش ایران اکونومیست؛  عبدالناصر همتی چهارشنبه شب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری­ شبکه دو سیما با اشاره به اینکه دولت، اقتدار لازم را در کنترل بازار ارز دارد، افزود: دشمنان ایران خود را بسیج کرده اند تا نظام جمهوری اسلامی را با مشکل مواجه کنند؛ اما دولت و بانک مرکزی هم با برنامه ریزی و جدیت بر این مشکلات غلبه کرده و ثبات را به بازار ارز آوردند.
همتی با اشاره به وضع اقتصادی کشور تصریح کرد: با تمامی تبلیغات و جنگ روانی که دشمن علیه اقتصاد ایران به راه انداخته بود، دولت و بانک مرکزی توانست ثبات را به اقتصاد کشور باز گرداند.
رئیس کل بانک مرکزی درباره ایجاد بازار متشکل ارزی گفت: یکی از مشکلات ما این است که نرخ ارز اسکناس در کوچه و پس کوچه ها توسط سفته بازان شکل می گیرد، این موضوع قابل تحمل نیست و بانک مرکزی به اندازه ای قوی است که در مقابل آن ها اقدام کند و به یقین، سفته بازان و فرصت جویان ضرر خواهندکرد.
وی با اشاره به اینکه ارز و طلا برای سرمایه گذاری مناسب نیست، ادامه داد: ما نگران هستیم دارایی های مردم آسیب پذیر شوند و به همین علت بانک مرکزی هر وقت لازم بداند به این موضوع ورود می کند که در نتیجه، واسطه ها و دلال ها ضرر خواهند کرد.
همتی با اشاره به شکل گیری بازار متشکل ارزی، خاطرنشان کرد: در بخشنامه جدید به صادرکنندگان اختیار دادیم تا بخشی از ارز خود را از طریق سامانه سنا به صرافی ها عرضه کنند.
رئیس بانک مرکزی یادآور شد: ارز به صورت بورس و معاملات آنی است و بانک مرکزی به عنوان بازیگردان اصلی در این بازار خواهد بود و نرخ ارز را کنترل می کند و کشف قیمت هم در این بازار انجام می شود و این تعداد پلتفرمی برای سامانه نیما می شود.
وی ادامه داد: باید بازارهای ارز به هم نزدیک شود و به تعادل برسیم.
رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: فشارهای آمریکا بسیار سنگین است اما ایران نشان داد مقتدر است و جلوی آن ها ایستاده و پیش بینی های آنها غلط از آب در آمد و این نشانه تدبیر ماست و ما نمی توانیم اطلاعات خود را رو کنیم.
همتی تأکید کرد: مردم مطمئن باشند دولت و بانک مرکزی با قدرت، این مسیر را جلو خواهند برد و مردم سربلند بیرون خواهند آمد.
وی اضافه کرد: امتیاز خوبی را از سران قوا گرفتیم و به تأیید مقام معظم رهبری هم رسید و بر مبنای آن اجازه داریم سپرده ارزی بگیریم اما از آنجایی که این موضوع سابقه خوبی ندارد، بانک مرکزی آن را تضمین کرده است و هر کسی سپرده های ارزی داشته باشد تا چهار درصد سود ارزی به آن پرداخت خواهیم کرد. مبالغ قابل توجهی سپرده شده اما انتظار ما بیش از آن است.

** بانک مرکزی در زمان لازم گواهی سپرده ارزی نیز عرضه خواهد کرد
وی با بیان اینکه از عملکرد صادرکنندگان راضی نیست، افزود: از ابتدای سال ۹۷ تاکنون ۲۷ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشتیم اما از این رقم تاکنون کمتر از ۷ میلیارد دلار به سامانه نیما آمده است در صورتی که همه این رقم باید در این سامانه عرضه می شد.
همتی با اشاره به اینکه صادرکنندگان نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، ادامه داد: اما باید بدانند که ارز باید به کشور وارد شود و این موضوع موجب رونق اقتصادی می شود.
رئیس کل بانک مرکزی با ابراز رضایت از عملکرد ارزی پتروشیمی ها گفت: این شرکت ها تاکنون بیش از پنج و نیم میلیارد دلار در سامانه نیما عرضه کرده اند.
همتی اظهار کرد: صادرکنندگان خصوصی هم باید توجه کنند نرخ ارز بازار، پایدار نیست و نرخی نیست که کالاهای آن ها با آن تولید شده باشد و بسیاری از تولیدکنندگان از نرخ های پائین تولید از جمله آب، برق و گاز یارانه ای استفاده می کنند.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: کسانی که کمتر از یک میلیون یورو صادرات دارند را از عرضه ارز به سامانه نیما معاف کردیم؛ بنابر این ششهزار شخص حقیقی یا حقوقی معاف شدند؛ آن ها می توانند ارز خود را در سامانه سنا و صرافی ها عرصه کنند یا می توانند واردات کنند.

** صادرکنندگان کمک کنند در این جنگ اقتصادی در کنار هم باشیم
وی خاطرنشان کرد: تغییرات نرخ ارز به نفع صادرکنندگان شده و از این نفع باید استفاده کنند تا صادرات را بیشتر کنند و بانک مرکزی هم آنها را حمایت می کند.
همتی تصریح کرد: ۲۵۰ صادرکننده بزرگ بالای ۱۰ میلیون یورو داریم که باید با هم تفاهم کنیم. بر اساس مصوبه شورای عالی قوا که به تائید مقام معظم رهبری هم رسیده است همه صادرکنندگان باید ارز خود را به کشور وارد کنند و نحوه ورود آن توسط تیم پنج نفره شامل وزیر اقتصاد، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر صنعت،معدن و تجارت و وزیر نفت با مسؤولیت رئیس کل بانک مرکزی است.
وی گفت: بر اساس برآورد ما تا پایان سال باید پنج میلیارد یورو وارد بازار آزاد شود که تأثیر خود را در کنترل نرخ ارز خواهد گذاشت.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۳۱ میلیارد دلار برای واردات تأمین شده، گفت: در این مدت بیش از ۱۰ میلیارد دلار دارو و کالای اساسی وارد کردیم.

** تمهیداتی را پیش بینی می کنیم که ارز صادراتی به کشور باز گردد.
وی با بیان اینکه یکی از بیشترین ذخایر اسکناس را در طول چند سال گذشته داریم، گفت: پیش بینی های لازم برای برطرف کردن همه مشکلات را انجام داده ایم.
همتی ادامه داد: بانک مرکزی گروه هایی را به کشورهای واردکننده نفت از کشورمان اعزام کرده است تا نحوه تبادلات ارزی را تعیین کنیم.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه جابجایی پول در کشور از طریق دستگاه های پوز، نامحدود بود، یادآور شد: جلوی این موضوع را گرفتیم و اکنون تراکنش بیش از ۵۰ میلیون تومان در روز را نمی شود عملیاتی کرد؛ اما در آینده نزدیک به ازای هر کد ملّی فقط یک تراکنش ۵۰ میلیون تومان در روز انجام می شود و بیش از آن مجاز نیست.
وی با بیان اینکه جلوی همه منافذ لطمه زننده به ارزش ریال را می گیریم، تصریح کرد: اگر فردی براحتی چند میلیارد پول را جا به جا کند، مصداق پولشویی است و جلوی آن را خواهیم گرفت.
همتی با ابراز تأسف از افزایش تورم افزود: شوک ارزی اثر خود را بر روی قیمت ها گذاشت؛ مهرماه از صعود تورم کاسته شد و امیدواریم ماه های پیش رو کمتر شود.

** سیاست قطعی و اصلی بانک مرکزی و دولت، کنترل شتاب تورم و کاهش آن است
همتی با بیان اینکه ارزش پول ملی در ماه اخیر ۲۰ درصد تقویت شد، افزود: انتظار ما بیش از این هاست.
وی تصریح کرد: میزان نقدینگی کنونی نسبت به میانگین ۵ سال گذشته فرقی نکرده و ۲۰ درصد بوده است و نقدینگی از ابتدای امسال تا پایان شهریور، ۹ و یک دهم درصد رشد کرده و اگر با همین روند ادامه یابد نسبت به پارسال ۲۰ درصد رشد خواهد کرد.
رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه هیچ کاری را بدون سیاست در بازار پول انجام نمی دهیم، افزود: کنترل تورم را از طریق ایجاد کانال نرخ سود مدیریت می کنیم.
وی افزود: بر اساس اختیاری که از سران قوا اخذ شده و به تأئید مقام معظم رهبری هم رسیده، بانک مرکزی می تواند عملیات بازار باز را انجام دهد.
همتی اظهار کرد: همه بانک ها مجوز بانک مرکزی را دارند و مردم از بابت سپرده های خود خیالشان راحت باشد و تحت تأثیر تبلیغات دشمنان قرار نگیرند.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک های خوب، تشویق می شوند و با بانک های بد برخورد خواهد شد، تصریح کرد: در ۷ ماه امسال بانک ها ۳۵۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداختند که از این رقم حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به بانک صنعت و معدن پرداخت شده است. حدود ۶۰ درصد این رقم سرمایه در گردش بوده است.
همتی افزود: ناترازی برخی بانک ها قابل دوام نیست و منجر به اضافه برداشت می شود و حل این مشکل در اولویت است.
وی ادامه داد: اضافه برداشت بانک ها در حد ۵۰ هزار میلیارد تومان است و کم و زیاد می شود و نرخ سود هم باید اصلاح شود.
زیس بانک مرکزی تصریح کرد: بانک مرکزی بر اساس هدف تورمی، نرخ سود متناسب را تعیین می کند و در یک کانال، اختیار آن را به بانک ها می دهد.

** بانک ها ملزم خواهند شد تا افزایش سرمایه دهند.
همتی اظهار کرد: منابع ارزی لازم با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان برای لاستیک کامیون و سواری تامین خواهد شد.
رئیس کل بانک مرکزی درباره افزایش وام مسکن با بیان اینکه در این باره مطالعه اولیه داشتیم اما هنوز به جمع بندی نرسیدیم، افزود: بخش ساختمان مهم است و صنایع مرتبط با آن رونق می گیرند اما باید آثار تورمی را هم در نظر بگیریم.
همتی با اشاره به وام ازدواج گفت: بر اساس آخرین آمارها، اکنون حدود ۱۵۰ هزار نفر در صف وام ازدواج هستند؛ در حالی که این رقم در گذشته حدود یک میلیون نفر بوده اما مشکلات این حوزه نیز حل خواهد شد.
وی با بیان اینکه از بانکها خواستیم اولویت تسهیلات را به سرمایه در گردش بنگاه هایی تولیدی بدهند، اضافه کرد: در برخی موارد نرخ ارز بهانه ای برای افزایش قیمت تولیدکنندگان شده که باید این مشکل حل شود.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=80334
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  نقش بانک پارسیان در نوسازی تاکسی ها

  بسته شدن پرونده مسکن مهر در سال آینده

  رایتل همچنان ارائه دهنده به صرفه‌ترین تعرفه‌های تلفن همراه در کشور

  نظام بانکی، پژوهشگران برتر خود را شناخت

  چین برای ایجاد سیستم پرداخت های غیردلاری پیش قدم می‌شود؟

  برگزاری چهارمین جشنواره پژوهشی کارکنان بانک توسعه تعاون

  بانک‌ها مکلف به استعلام آنلاین احراز هویت افراد هستند

  حمایت بانک صادرات از اشتغال‌ روستاها

  تولید نرم افزار ضد فیشینگ بانکی/تشخیص درگاه‌های پرداخت جعلی

  حمایت بانک قرض الحسنه مهر از کالای ایرانی

  سکه به پایین‌ترین قیمت رسید

  هند پول نفت را به حساب ۵ بانک ایرانی واریز می‌کند

  جهت متعادل سازی مسکن، نیاز به عرضه سالانه ۵۰۰ هزار واحد داریم

  بانوان بانک رفاه قهرمان المپیاد ورزشی شبکه بانکی شدند

  IMF وام ۳.۹ میلیارد دلاری به اوکراین می‌دهد

  فشار حبابی در بازار سکه

  افزایش ظرفیت پالایشگاه‌ها تصویب شد/ جذاب‌ترین طرح‌ دو سه دهه اخیر

  پیام مدیرعامل به مناسبت ۴۰ سالگی بانک تجارت

  پیام مدیرعامل به مناسبت ۴۰ سالگی بانک تجارت

  فروش آرد با سامانه جدید بانک سپه ساماندهی شد

  تلاش دلالان برای دردست گرفتن بازار ارز

  هزینه وام مسکن چقدر است؟ + جعاله

  طلا در سال ۲۰۱۹ گران می شود

  دولت می تواند نظام بانکی را اصلاح کند/تسلط سیاست های پولی بر بودجه ای به دلیل پدید آمدن نابرابری ها

  بانک رفاه جایزه ملی یادگیری الکترونیکی یونسکو گرفت

  کیفیت زندگی را می توان مدیریت کرد

  طلا به بالاترین قیمت در۵ماه اخیر رسید

  نحوه تقسیم کارمزد انتقال وجه شتابی

  نرخ ۱۴ ارز بین بانکی کاهش یافت + جدول

  ۱۹ روش پولشویی در نظام بانکی و موسسات

  کاهش شدید واردات قانونی طلا به کشور

  شرط سازمان خصوصی‌سازی برای فروش سهام دو باشگاه فوتبال

  فلسفه وجودی بانک تسهیل گری در تامین مالی طرح های صنعتی و معدنی کشور است

  پولمان را کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

  پیش بینی بانک فرانسوی درباره قیمت طلا

  کلید ٨٠ واحد مسکونی ساخته شده بانک صادرات تحویل زلزله‌زدگان شد

  رمز ارزها؛ابزار جولان مجرمان سایبری شده است/خرید و فروش کریپتوکارنسی ها غیر قانونی است

  فروش ۳۹ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت

  ارائه بیمه نامه جامع مجتمع های مسکونی توسط بیمه پارسیان

  درخواست دیوان محاسبات برای رفع ابهام از قرارداد شرکت فرانسوی

  آزمون کتبی اکچوئری رسمی بیمه ۳۰ دی ماه برگزار می‌شود

  زیرساخت‌های آموزش الکترونیک در بانک صادرات ایران مورد تقدیر قرار گرفت

  رییس کل بیمه مرکزی: پیوند صنعت بیمه و دانشگاه ریشه دار است

  آیین تنفیذ حکم مدیرعامل جدید بیمه ملت برگزار شد

  تفسیر یک رسانه از بدهی ۸۴.۷ هزار میلیارد تومانی بانک‌های خصوصی

  پژوهشگر بانک دی برگزیده شناخته شد

  تورم می تواند مجموعه دارایی های بانک ها را رشد دهد/وجود پاردوکس نقدینگی در بانکها و اقتصاد کشور

  تقدیر از بانک صادرات به دلیل زیرساخت‌های آموزشی بانک

  عمل به تعهدی دیگر

  گام مهم "آپ" برای افزایش سرمایه ۵۰ درصدی برداشته شد

  تجلیل از پژوهشگر برتر بانک کارآفرین

  پایان عملیات ارزیابی املاک بانک تجارت

  کلان داده؛چالش فعلی نهادهای دولتی و خصوصی است/رویکرد همایش ششم؛ کسب و کار داده محور در خدمت جامعه

  پیش‌بینی کارشناسان از مسکن

  کمک بانک تجارت برای آزادی زندانیان غیرعمد

  بانک ایران زمین به دنبال تحقق شعار بانکداری دیجیتال

  پیوند صنعت بیمه و دانشگاه ریشه دار است

  از زیرساخت‌های آموزش الکترونیک در بانک صادرات تقدیر شد

  علامت‌های دوگانه در بازار ارز

  جدیدترین موضع آمریکا در قبال سوریه: بشار اسد ساقط نمی شود

  کارمند بانک ملی پژوهشگر برتر شد

  تحقق ۱۴۸ درصدی برنامه سپرده های مردمی بانک کشاورزی در همدان

  هیچ سایتی مجوز معامله رمزارزها را ندارد

  روی آوردن به ارزهای رمزنگار برای پرداخت شهریه دانشجویان ایرانی در انگلیس/تراکنش بیت کوینی راه حل دور زدن تحریم ها

  مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعلام شد

  برطرف شدن مشکل حقوقی ۱۳۰۰ واحد مسکن مهر پردیس

  بیلان ارزی کشور در ۶دهه اخیر

  سرمایه گذاری بانک پارسیان در معادن

  افزایش وام مسکن بعید است

  ایران زمین به دنبال تحقق شعار بانکداری‌ دیجیتال

  روند صعودی قیمت طلا سریعتر خواهد شد

  بانک کشاورزی زمینه ساز توسعه کشاورزی

  بهره برداری از مدرسه شهدای بانک ملّی در رامسر

  مهار بازار سرکش ارز با دخالت دولت

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو