وام ۵ میلیون تومانی با ضمانت یارانه سرپرست خانوار

وام ۵ میلیون تومانی با ضمانت یارانه سرپرست خانوار

سرپرستان خانوار می‌توانند حساب یارانه نقدی خود را به‌عنوان ضمانت وام ۵ میلیون تومانی معرفی کنند.

۵ میلیون وام با ضمانت یارانه

متقاضیان کارت‌های اعتباری با ضمانت قرار دادن حساب‌های یارانه‌ای، می‌توانند از وام استفاده کنند؛ به این معنا که سرپرستان خانوار با پشتوانه قرار دادن حساب‌های یارانه‌ای خود، حداکثر تا سقف ۵ میلیون تومان با عقد مرابحه و امکان بازپرداخت حداکثر ۵ ساله و سود ۱۸ درصد، وام دریافت کنند که بازپرداخت تسهیلات، به‌صورت خودکار از محل یارانه‌های نقدی از سوی دولت باشد.

ضامن؛ سرپرست خانوار یارانه بگیر

پیش از این بانک‌ها از مشتریان وثیقه‌هایی را طلب می‌کردند که بعضاً امکان تأمین آن را نداشته و نمی‌توانستند از این کارت‌های اعتباری یا تسهیلات استفاده کنند؛ بر همین اساس بانک مرکزی در سال ۹۶ درصدد است که روش‌هایی را برای تأمین وثیقه آسان از سوی مردم در دستور کار قرار دهد. با توجه به این‌که اکثریت سرپرستان خانوار، یک حساب یارانه‌ای دارند، این تدبیر اتخاذ شد که به پشتوانه یارانه و حساب یارانه‌ای، امکان صدور کارت اعتباری فراهم باشد و وثیقه موردنیاز بانک، به‌صورت خودکار تأمین شود.

کارت‌های اعتباری جایگزین تسهیلات فعلی

بانک مرکزی در میان‌مدت و بلندمدت در پی این است که کارت‌های اعتباری را جایگزین روش‌های اعطای تسهیلات خانوار کرده و به ساده‌سازی دریافت وام کمک کند و متقاضیان، نیاز به رفت‌وآمد مکرر به بانک یا تهیه فاکتور و هزینه‌کرد آن نداشته باشند.
بانک مرکزی از سال گذشته، سازوکار اعطای کارت اعتباری به مردم را فراهم کرد تا بانک‌ها بتوانند کارت‌های اعتباری را بر مبنای عقد مرابحه صادر کرده و در اختیار مردم قرار دهند؛ در این میان، رویکرد اصلی بانک مرکزی این بود که کارت‌های اعتباری، به‌تدریج جایگزین تسهیلات خرد بانکی شده و یا تمامی تسهیلات، از طریق کارت اعتباری اعطا شود.

سقف کارت اعتباری ۵۰ میلیون تومان

سقف تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی برای کارت‌های طلایی، نقره‌ای و برنز در نظر گرفته‌شده و نرخ سود هم همان ۱۸ درصد مبتنی بر نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار بود؛ درواقع هدف اصلی این بود که رضایتمندی شهروندان افزایش یابد؛ چراکه سرعت استفاده از تسهیلات بانکی افزایش می‌یافت.
مبالغ این وام‌ها، صرفاً برای خرید کالا و خدمات بوده و تراکنش‌های مالی برداشت وجه و انتقال وجوه، امکان‌پذیر نیست؛ بر همین اساس، بخشنامه مربوطه در ۲۷ اردیبهشت‌ماه امسال به شبکه بانکی ابلاغ‌شده و قابلیت اجرایی دارد.