بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 63690

تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲

واکاوی تاثیر پلت‌فرم‌های ارتباطی دیجیتال در بهره‌وری

امروزه در سایه به‌کارگیری پلت‌فرم‌های ارتباطی دیجیتال و افزایش تنوع دیدگاه‌ها و نظرات در سازمان، رهبران می‌توانند زمینه همکاری‌های قوی‌تری را فراهم کنند. عصر بانک؛هنگامی که از تحول دیجیتال موفق در سازمان سخن به میان می‌آید، مسلما هیچ‌کس به موضوع تنوع دیدگاه‌ها به‌عنوان یک مولفه ضروری و تاثیرگذار نمی‌اندیشد. با این وجود، برای رقابت در ...


امروزه در سایه به‌کارگیری پلت‌فرم‌های ارتباطی دیجیتال و افزایش تنوع دیدگاه‌ها و نظرات در سازمان، رهبران می‌توانند زمینه همکاری‌های قوی‌تری را فراهم کنند.

عصر بانک؛هنگامی که از تحول دیجیتال موفق در سازمان سخن به میان می‌آید، مسلما هیچ‌کس به موضوع تنوع دیدگاه‌ها به‌عنوان یک مولفه ضروری و تاثیرگذار نمی‌اندیشد.

با این وجود، برای رقابت در محیط دیجیتال امروز وجود دیدگاه‌های متنوع نه‌تنها منجر به ارائه ایده‌های جدید می‌شود، بلکه به شناسایی خطاهای تصمیم‌گیری که ممکن است مدت‌ها از نظر مدیران ارشد پنهان باقی مانده باشد، کمک شایانی ‌می‌کند. تنوع رویکردهای فکری نیروی انسانی یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در مشارکت و همکاری سازمانی است که با میزان بلوغ دیجیتال آن سازمان ارتباط مستقیمی دارد. نتایج پژوهش‌های مختلف نشان می‌دهد که غریب به سی درصد کارکنان سازمان‌هایی که در مراحل نخست توسعه دیجیتال قرار دارند حس مثبتی نسبت به مشارکت قوی دارند. این در حالی است که در بیش از هفتاد درصد کارکنان سازمان‎هایی که در اتخاذ رویکردهای دیجیتال به بلوغ کامل رسیده‌اند، تمایل به مشارکت سازمانی قابل مشاهده است، با این حال نوعی از مشارکت که صرفا برای تحقق سطحی برخی اهداف مرتبط با آن شکل گرفته باشد، ارزش چندانی برای سازمان خلق نخواهد کرد.

تفکر گروهی در قیاس با هوش جمعی: ایروینگ جانیس، روان‌شناس، به تاثیرات منفی انواع خاص گرایش به همکاری و مشارکت در افراد می‌پردازد و به این موضوع اشاره می‌کند که اعضای گروه‌های شبکه‌های ارتباطی تحت‌شرایط خاص، نظیر زمانی که سطح دانش و دیدگاه‌های همگن و یکسانی نسبت به یک موضوع دارند، معمولا تصمیمات جمعی نامناسبی اتخاذ می‌کنند. در مقابل، جیمز سوروکیکی، متخصص مهندسی معکوس، در کتاب خود تحت عنوان «خرد جمعی» به اصول تفکر گروهی اشاره می‌کند؛ او معتقد است که اعضای یک گروه‌ می‌توانند در سایه اتحاد با یکدیگر در قیاس با یک فرد مستقل تصمیمات قدرتمندانه‌ و مناسبی اتخاذ کنند. پروفوسور توماس مالون از دانشکده مدیریت MIT این پدیده را با عنوان «هوش جمعی» معرفی می‌کند. هوش جمعی یک هوش مشترک است که از همکاری و رقابت گروهی از افراد پدیدار می‌شود و به تصمیم‌گیری‌های مشترک ختم می‌شود. هوش‌جمعی با انتقال دانش و قدرت از فرد به جمع کمک می‌کند. به‌نظر می‌رسد که به‌کارگیری پلت‌فرم‌های ارتباطی دیجیتال به‌طور طبیعی منجر به تسهیل انتقال دانش میان افراد و آشنایی با دیدگاه‌های نو می‌شود چراکه این نوع از فناوری به افراد اجازه می‌دهد صرف‌نظر از زمان و مکان و خارج از محل کار خود همواره با یکدیگر در حال تعامل باقی بمانند. با این حال، استفاده از این پلت‌فرم‌ها تنها زمانی به تبادل ایده‌های متنوع ختم خواهد شد که سازمان کارکنان خود را از میان گروه‌های متنوعی از استعدادهای انسانی نیز انتخاب کرده باشد. افزون بر این، حتی اگر سازمانی نیروی انسانی با ویژگی مذکور در اختیار داشته باشد، بهره‌برداری از دیدگاه‌های متنوع آنان در سازمان به کیفیت و نحوه به‌کارگیری پلت‌فرم‌های ارتباطی بستگی خواهد داشت.

پلت‌فرم‌های ارتباطی؛ بسترساز تقویت گرایش‌های ذاتی مشارکت‌جویانه: مغز انسان به‌شدت اجتماعی است و افراد معمولا گرایش ذاتی منحصربه‌فردی نسبت به برقراری ارتباط به طرق خاص دارند. پلت‌فرم‌های ارتباطی دیجیتال، اغلب از طریق تسهیل برقراری ارتباطات الگوهای تعامل ذاتی انسان‌ها را تقویت می‌کنند اما با این وجود افراد همواره به پذیرش تفکرات و رویکردهای همراستا با نظرات خود گرایش دارند. در واقع، با شکل‌گیری چنین ارتباطات همگنی اغلب توهمی غیرواقعی از نظرات و دیدگاه‌های متنوع در اعضای گروه ایجاد می‌شود، درحالی که اعضای تیم ایده‌ها و نظرات مختلفی را گردآوری می‌کنند اما این نظرات لزوما متفاوت نیستند و از الگوی خاصی پیروی می‌کنند. نتیجه چنین وضعیتی در گروه چیست؟ اعتماد هرچه بیشتر به یک تصمیم نادرست. کمپین تبلیغاتی شرکت «نیوآ» با شعار «سفید، پاکی محض»، بلافاصله با واکنش جهانی طرفداران ضدنژادپرستی روبه‌رو شد. مدیران ارشد بازاریابی این شرکت مسلما سعی در ترویج عامدانه یک شعار نژادپرستانه نداشتند. آنها فقط شخصی را در تیم تصمیم‎گیری کم داشتند که بتواند با اظهارنظرها و مطرح کردن چشم‎اندازهای متفاوت احتمال شکل‎گیری تفاسیر نامناسب را برای اعضای گروه‎ روشن‎تر کند.

اغلب پس از آنکه یک سازمان از پلت‎فرم‎های ارتباطی برای تقویت تنوع دیدگاه‎ها در زمینه مدیریت ترکیب نیروی انسانی و نوع ارتباطات میان کارکنان استفاده می‎کند، مزایای مشارکت در تصمیم‎گیری گروهی قابل‌لمس خواهد بود. پژوهشی که توسط یونگ کیم از دانشگاه علم و صنعت هنگ‎کنگ انجام شده است نشان می‎دهد استفاده از پلت‎فرم‎های ارتباطی دیجیتال به تنهایی، باعث ایجاد سیلوهای سازمانی (گروه‌بندی‌ درون سازمانی) می‎شوند. هنگامی که این پلت‎فرم‎ها با هدف ایجاد گروه‎های وابستگی مورد استفاده قرار می‎گیرد (ایجاد تعامل میان افراد از طریق شناسایی منافع مشترک خارج از روابط سنتی موجود در محیط کار با عضویت رسمی یا غیررسمی نظیر دوچرخه‌سواری یا آشپزی گروهی)، افراد با احتمال بیشتری به انواع ارتباطات میان‌فردی در سازمان و محیط کار روی می‎آورند. این پلت‎فرم‎های ارتباطی گروه‎های سازمانی را قادر به توسعه انواع مختلف همکاری و البته ایستادگی در برابر شکل‎گیری گروه‌بندی‌ درون سازمانی می‌کند.

پلت‎فرم‎های دیجیتال و تعارض مثبت: خبرخوب این است که پلت‎فرم‎های ارتباطی دیجیتال می‎توانند به تقویت تنوع دیدگاه‎ها در سازمان‎ها کمک کنند. این سیستم‎ها با فراهم کردن امکان دسترسی آزاد به اطلاعات به نفع کارکنانی عمل می‌کنند که ممکن است به شبکه‎های سنتی اجتماعی برای کسب دانش دسترسی نداشته باشند. در یکی از شرکت‎های خدماتی مورد مطالعه متوجه این موضوع شدیم که گرایش به استفاده از ابزارهای ارتباطی مشارکت‌جویانه تاثیر مثبتی بر گروه‎هایی از افراد دارد که در گذشته در دسترسی به منابع سازمانی دچار مشکل شده‎اند، به‌ویژه زنان، کارکنان رده پایین و افرادی که سابقه حضور کوتاهی در سازمان داشته‎اند. افزون بر این، پلت‎فرم‎های ارتباطی می‎توانند به کارکنان خاص این امکان را دهند تا بر بسیاری از موانع سنتی موجود در سازمان که موجب نادیده گرفته‌شدن استعدادهای آنان شده است، فائق آیند و به بخشی از منابع دانشی ارزشمند برای سازمان تبدیل شوند. در فرآیند ترسیم نقش استراتژیک برای انواع مختلف تعارض مثبت در سازمان، به پتانسیل پلت‎فرم‎های ارتباطی دیجیتال توجه داشته باشید. رهبران می‎توانند با ایجاد فرصت‎های تعامل و همکاری به روش‎هایی جدید، زمینه شکل‌گیری مشارکت بهتر و تاثیرگذارتری را در میان نیروی انسانی خود فراهم کنند.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=63690
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  شغل جدید میشل و باراک اوباما : ساخت فیلم برای نتفلیکس

  اپلیکیشن سرکل اینوست برای تازه‌واردان به حوزه ارزهای رمزنگاری‌شده

  خودکفایی ۱۷۵ هزار خانوار کمیته امداد با حمایت بانک ملی

  نگرانی کاربران آمازون از فروش ابزار شناسایی صورت

  برگزاری آیین تجلیل از ایثارگران بانک کشاورزی

  طلا سطح حمایتی ۱۲۸۰دلاری راحفظ می‌کند

  معرفی حریفان استقلال و پرسپولیس در مرحله یک چهارم نهایی آسیا

  نرخ بانکی دلارگران و پوند ارزان شد

  بازگشت دوباره صرافی‌ها به مدار ارزی

  سه اصل مهم در توسعه پرداخت‌های آنلاین

  چگونه ۱۲۰ سال عمر کنیم؟

  ۸ ماده خوراکی گران شد

  بررسی تبعات حذف دلار در مبادلات تجاری

  بهره برداری از کارخانه تولید کیسه خون خاورمیانه با حمایت بانک ملت

  بخشنامه تامین و خرید ارز از سامانه نیما ابلاغ شد

  قیمت طلا برای رشد نیازمند چیست؟

  بانک‌ها چند میلیارد تسهیلات پرداخت کردند؟

  ۲ مدرسه جدید بانک آینده افتتاح شد

  تقاضا برای خرید سکه افزایش یافت

  بورس کالا دو چالش بزرگ بازار زعفران را بر طرف می کند

  گزارش جدید بانک مرکزی از نرخ مواد خوراکی

  چگونه طلا و سکه تقلبی را تشخیص دهیم؟

  بخشنامه پنج‌بندی تامین و خرید ارز از سامانه نیما ابلاغ شد

  اعلام زمان برگزاری مجمع بانک گردشگری

  هتل متحرک و منحصربه‌فرد مرسدس بنز +تصاویر

  استفاده از بن کارت های نمایشگاه کتاب در نمایشگاه قرآن

  استقبال صرافان از بخشنامه ارزی بانک مرکزی

  ابلاغیه‌ دولت به بانک‌ها و بانک مرکزی

  افزایش قیمت سکه/ دلار ۲تومان گران شد

  بانک آمریکا حساب برخی ایرانی‌ها را بست

  سختی تامین تسهیلات بلندمدت از منابع کوتاه مدت

  بانک گرجستان برای ایرانیان بخشنامه صادر کرد

  ثبات بازار ارز در کشور تا دو ماه آینده

  افشای شاهزاده سعودی از روش تعامل با بازداشت شدگان

  جوایز برندگان جشنواره کارتخوان‌های سامان اهدا شد

  تاثیر انتشار متن فدرال رزرو بر قیمت طلا

  آینده قدرتمند سیستم بانکی در گروی توسعه سیستم فناورانه

  جایگاه کسب و کارهای نوین در کشورهای مختلف جهان چگونه است؟

  خودکفایی ۱۷۵ هزار خانوار کمیته امداد با تسهیلات بانک ملی

  بانک‌ها بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان وام پرداخت کردند

  طلا همچنان پایین تر از مرز ۱۳۰۰ دلار

  برداشت غیرمجازبانکی با فروش ربات‌تلگرام

  قیمت طلا ارزان تر می شود

  مصوبات جدید شورای پول و اعتبار اعلام شد

  اعلام برندگان جشنواره کارت هدیه بانک اقتصادنوین

  تداوم روند صعودی دلار در بازار جهانی

  مسکن گران‎تر از این هم خواهد شد

  عامل مسمومیت‌های قارچی اخیر مشخص شد

  ۶ بانک آلمانی در مبادله مالی با ایران می‌مانند

  دلار فروشی دلالان در پمپ بنزین‎ها ؟!

  نرخ تورم اردیبهشت ماه ۸ درصد شد

  کارفرمایان از ۱۰۰ درصد بخشودگی جرائم بهره مند می شوند

  جشنواره همگامان سپه ۲ آغاز شد

  مدیر جدید استان‌ البرز بیمه سرمد معرفی شد

  واکنش پامپئو به انتقادات گسترده: خواسته‌هایمان از ایران بسیار ساده هستند

  تعداد چک های برگشتی در فروردین کاهش یافت

  مدیر شعبه قزوین بیمه سرمد معرفی شد

  احتمال ترامپ از تاخیر یا لغو جلسه با رهبرکره شمالی

  بررسی عملکرد سامانه نیما بر التهابات ارزی + جدول

  سکه به دومیلیون تومان رسید (+جدول)

  قیمت سکه در محدوده ۲۰ میلیون ریال باقی ماند

  ۳ عامل موثر بر افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی لبنیات

  نشست مدیران بانک ملت و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی

  ستاره درخشان بازار فلزات گرانبها

  قیمت طلا ۱۲۹۲ دلاری شد

  نشان عالی روابط عمومی به بانک سپه اعطا شد

  اعطای نشان عالی روابط عمومی به بانک سپه

  بررسی امکان استفاده از ارزهای رمزنگاری‌شده دولتی بین ایران و روسیه

  معاملات آتی زعفران از فردا در بورس کالا آغاز می شود

  مقام ناظر بانکی اطلاع دقیقی از حجم تسهیلات استمهالی بانک‌ها ندارد

  صعود قیمت سکه و دلاردر بازار تهران/جدول

  ارائه گزارش وضعیت بانک‌ها، هفته آینده

  طلا سطح حمایتی ۱۲۸۰ دلاری راحفظ می کند

  انتخاب موزه بانک ملی به عنوان موزه برگزیده

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو