بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 63690

تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲

واکاوی تاثیر پلت‌فرم‌های ارتباطی دیجیتال در بهره‌وری

امروزه در سایه به‌کارگیری پلت‌فرم‌های ارتباطی دیجیتال و افزایش تنوع دیدگاه‌ها و نظرات در سازمان، رهبران می‌توانند زمینه همکاری‌های قوی‌تری را فراهم کنند. عصر بانک؛هنگامی که از تحول دیجیتال موفق در سازمان سخن به میان می‌آید، مسلما هیچ‌کس به موضوع تنوع دیدگاه‌ها به‌عنوان یک مولفه ضروری و تاثیرگذار نمی‌اندیشد. با این وجود، برای رقابت در ...


امروزه در سایه به‌کارگیری پلت‌فرم‌های ارتباطی دیجیتال و افزایش تنوع دیدگاه‌ها و نظرات در سازمان، رهبران می‌توانند زمینه همکاری‌های قوی‌تری را فراهم کنند.

عصر بانک؛هنگامی که از تحول دیجیتال موفق در سازمان سخن به میان می‌آید، مسلما هیچ‌کس به موضوع تنوع دیدگاه‌ها به‌عنوان یک مولفه ضروری و تاثیرگذار نمی‌اندیشد.

با این وجود، برای رقابت در محیط دیجیتال امروز وجود دیدگاه‌های متنوع نه‌تنها منجر به ارائه ایده‌های جدید می‌شود، بلکه به شناسایی خطاهای تصمیم‌گیری که ممکن است مدت‌ها از نظر مدیران ارشد پنهان باقی مانده باشد، کمک شایانی ‌می‌کند. تنوع رویکردهای فکری نیروی انسانی یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در مشارکت و همکاری سازمانی است که با میزان بلوغ دیجیتال آن سازمان ارتباط مستقیمی دارد. نتایج پژوهش‌های مختلف نشان می‌دهد که غریب به سی درصد کارکنان سازمان‌هایی که در مراحل نخست توسعه دیجیتال قرار دارند حس مثبتی نسبت به مشارکت قوی دارند. این در حالی است که در بیش از هفتاد درصد کارکنان سازمان‎هایی که در اتخاذ رویکردهای دیجیتال به بلوغ کامل رسیده‌اند، تمایل به مشارکت سازمانی قابل مشاهده است، با این حال نوعی از مشارکت که صرفا برای تحقق سطحی برخی اهداف مرتبط با آن شکل گرفته باشد، ارزش چندانی برای سازمان خلق نخواهد کرد.

تفکر گروهی در قیاس با هوش جمعی: ایروینگ جانیس، روان‌شناس، به تاثیرات منفی انواع خاص گرایش به همکاری و مشارکت در افراد می‌پردازد و به این موضوع اشاره می‌کند که اعضای گروه‌های شبکه‌های ارتباطی تحت‌شرایط خاص، نظیر زمانی که سطح دانش و دیدگاه‌های همگن و یکسانی نسبت به یک موضوع دارند، معمولا تصمیمات جمعی نامناسبی اتخاذ می‌کنند. در مقابل، جیمز سوروکیکی، متخصص مهندسی معکوس، در کتاب خود تحت عنوان «خرد جمعی» به اصول تفکر گروهی اشاره می‌کند؛ او معتقد است که اعضای یک گروه‌ می‌توانند در سایه اتحاد با یکدیگر در قیاس با یک فرد مستقل تصمیمات قدرتمندانه‌ و مناسبی اتخاذ کنند. پروفوسور توماس مالون از دانشکده مدیریت MIT این پدیده را با عنوان «هوش جمعی» معرفی می‌کند. هوش جمعی یک هوش مشترک است که از همکاری و رقابت گروهی از افراد پدیدار می‌شود و به تصمیم‌گیری‌های مشترک ختم می‌شود. هوش‌جمعی با انتقال دانش و قدرت از فرد به جمع کمک می‌کند. به‌نظر می‌رسد که به‌کارگیری پلت‌فرم‌های ارتباطی دیجیتال به‌طور طبیعی منجر به تسهیل انتقال دانش میان افراد و آشنایی با دیدگاه‌های نو می‌شود چراکه این نوع از فناوری به افراد اجازه می‌دهد صرف‌نظر از زمان و مکان و خارج از محل کار خود همواره با یکدیگر در حال تعامل باقی بمانند. با این حال، استفاده از این پلت‌فرم‌ها تنها زمانی به تبادل ایده‌های متنوع ختم خواهد شد که سازمان کارکنان خود را از میان گروه‌های متنوعی از استعدادهای انسانی نیز انتخاب کرده باشد. افزون بر این، حتی اگر سازمانی نیروی انسانی با ویژگی مذکور در اختیار داشته باشد، بهره‌برداری از دیدگاه‌های متنوع آنان در سازمان به کیفیت و نحوه به‌کارگیری پلت‌فرم‌های ارتباطی بستگی خواهد داشت.

پلت‌فرم‌های ارتباطی؛ بسترساز تقویت گرایش‌های ذاتی مشارکت‌جویانه: مغز انسان به‌شدت اجتماعی است و افراد معمولا گرایش ذاتی منحصربه‌فردی نسبت به برقراری ارتباط به طرق خاص دارند. پلت‌فرم‌های ارتباطی دیجیتال، اغلب از طریق تسهیل برقراری ارتباطات الگوهای تعامل ذاتی انسان‌ها را تقویت می‌کنند اما با این وجود افراد همواره به پذیرش تفکرات و رویکردهای همراستا با نظرات خود گرایش دارند. در واقع، با شکل‌گیری چنین ارتباطات همگنی اغلب توهمی غیرواقعی از نظرات و دیدگاه‌های متنوع در اعضای گروه ایجاد می‌شود، درحالی که اعضای تیم ایده‌ها و نظرات مختلفی را گردآوری می‌کنند اما این نظرات لزوما متفاوت نیستند و از الگوی خاصی پیروی می‌کنند. نتیجه چنین وضعیتی در گروه چیست؟ اعتماد هرچه بیشتر به یک تصمیم نادرست. کمپین تبلیغاتی شرکت «نیوآ» با شعار «سفید، پاکی محض»، بلافاصله با واکنش جهانی طرفداران ضدنژادپرستی روبه‌رو شد. مدیران ارشد بازاریابی این شرکت مسلما سعی در ترویج عامدانه یک شعار نژادپرستانه نداشتند. آنها فقط شخصی را در تیم تصمیم‎گیری کم داشتند که بتواند با اظهارنظرها و مطرح کردن چشم‎اندازهای متفاوت احتمال شکل‎گیری تفاسیر نامناسب را برای اعضای گروه‎ روشن‎تر کند.

اغلب پس از آنکه یک سازمان از پلت‎فرم‎های ارتباطی برای تقویت تنوع دیدگاه‎ها در زمینه مدیریت ترکیب نیروی انسانی و نوع ارتباطات میان کارکنان استفاده می‎کند، مزایای مشارکت در تصمیم‎گیری گروهی قابل‌لمس خواهد بود. پژوهشی که توسط یونگ کیم از دانشگاه علم و صنعت هنگ‎کنگ انجام شده است نشان می‎دهد استفاده از پلت‎فرم‎های ارتباطی دیجیتال به تنهایی، باعث ایجاد سیلوهای سازمانی (گروه‌بندی‌ درون سازمانی) می‎شوند. هنگامی که این پلت‎فرم‎ها با هدف ایجاد گروه‎های وابستگی مورد استفاده قرار می‎گیرد (ایجاد تعامل میان افراد از طریق شناسایی منافع مشترک خارج از روابط سنتی موجود در محیط کار با عضویت رسمی یا غیررسمی نظیر دوچرخه‌سواری یا آشپزی گروهی)، افراد با احتمال بیشتری به انواع ارتباطات میان‌فردی در سازمان و محیط کار روی می‎آورند. این پلت‎فرم‎های ارتباطی گروه‎های سازمانی را قادر به توسعه انواع مختلف همکاری و البته ایستادگی در برابر شکل‎گیری گروه‌بندی‌ درون سازمانی می‌کند.

پلت‎فرم‎های دیجیتال و تعارض مثبت: خبرخوب این است که پلت‎فرم‎های ارتباطی دیجیتال می‎توانند به تقویت تنوع دیدگاه‎ها در سازمان‎ها کمک کنند. این سیستم‎ها با فراهم کردن امکان دسترسی آزاد به اطلاعات به نفع کارکنانی عمل می‌کنند که ممکن است به شبکه‎های سنتی اجتماعی برای کسب دانش دسترسی نداشته باشند. در یکی از شرکت‎های خدماتی مورد مطالعه متوجه این موضوع شدیم که گرایش به استفاده از ابزارهای ارتباطی مشارکت‌جویانه تاثیر مثبتی بر گروه‎هایی از افراد دارد که در گذشته در دسترسی به منابع سازمانی دچار مشکل شده‎اند، به‌ویژه زنان، کارکنان رده پایین و افرادی که سابقه حضور کوتاهی در سازمان داشته‎اند. افزون بر این، پلت‎فرم‎های ارتباطی می‎توانند به کارکنان خاص این امکان را دهند تا بر بسیاری از موانع سنتی موجود در سازمان که موجب نادیده گرفته‌شدن استعدادهای آنان شده است، فائق آیند و به بخشی از منابع دانشی ارزشمند برای سازمان تبدیل شوند. در فرآیند ترسیم نقش استراتژیک برای انواع مختلف تعارض مثبت در سازمان، به پتانسیل پلت‎فرم‎های ارتباطی دیجیتال توجه داشته باشید. رهبران می‎توانند با ایجاد فرصت‎های تعامل و همکاری به روش‎هایی جدید، زمینه شکل‌گیری مشارکت بهتر و تاثیرگذارتری را در میان نیروی انسانی خود فراهم کنند.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=63690
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  نقش بلاکچین در تحول دیجیتال بنگاه‌های مالی

  مسیر سپرده‌های مدت دار تغییر کرد

  بزرگترین شرکت نفت و گاز آلمان هم آماده خروج از ایران شد

  معارفه فرمانده جدید پایگاه بسیج شهید رجائی بانک توسعه تعاون

  نشست تلفنی بانکداران رفاه با مشتریان

  ۳ طرح بانک صادرات برای دریافت وام بدون ضامن

  مسکن تهران در یک سال گذشته چقدر افزایش قیمت داشته است؟

  بیش از ۲۵۲ میلیارد ریال تسهیلات برای کمک به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه پرداخت‌شده‌است

  اضافه برداشت روزانه بانک‌های ایران در سال ۹۷

  راهکارهای ارتقای خدمات بیمه درمانی بانک ملی بررسی شد

  دسترسی بانک مرکزی به سوئیفت قطع شد

  قطع دسترسی و اعمال محدودیت صرافی‌های رمز ارز برای ایرانیان

  IMF رشد اقتصادی ایران را منفی پیش‌بینی کرد

  توضیح مثبت و منفی ۶ شرکت منجر به صف خرید یک سهم شد

  کاهش قیمت هرگرم طلا ۱۸ عیار به کمتر از ۴۰۰ هزار تومان

  افزایش ۸۳ درصدی قیمت مسکن در تهران

  ۲ علت اصلی ریزش قیمت طلا و سکه

  ۹۶۰ واحد مسکن مهر پرند در حال تحویل است

  دستگیری ۱۳۰ دلال ارز و باند جعل سکه در تهران

  تاسیس بانک مشترک ایران و ترکیه با همکاری بخش خصوصی

  حرکت از بانکداری الکترونیک به دیجیتال

  برنامه افزایش سرمایه بیمه رازی اعلام شد

  بررسی راهکارهای ارتقای خدمات بیمه درمانی بانک ملّی

  تحریم ها برخلاف جریان جهانی شدن و محکوم به شکست است

  استقبال از وام ۶ درصدی بانک صادرات

  کاهش قیمت‌ها در بازار طلا ادامه می‌یابد؟‌

  آزادراه تهران – قم با ۲۰۰ میلیارد تومان خصوصی می‎شود

  برای مولدسازی دارائی‌های بیمه‌ایران برنامه‌ریزی می‌کنیم

  مشارکت بانک صادرات برای تولید متانول

  چرا دیروز دلالها در بازار ارز غایب بودند؟

  افزایش نرخ ۸ ارز بین بانکی + جدول

  اعلام اسامی برندگان جشنواره باشگاه مشتریان بانک سپه

  تحلیل بانک آمریکایی ولس فارگو از بازار طلا

  مصادیق اصلاح نظام بانکی شفاف نیست

  رتبه اول بانک صنعت و معدن قم در پرداخت وام طرح رونق تولید

  شرط لازم برای افزایش چشمگیر قیمت طلا

  سرقت ۵٫۵ میلیون دلاری از حساب بیت مین در صرافی بایننس!

  نقدینگی ۱۶۷۲ هزار میلیارد تومان شد

  گزارش رسمی بانک مرکزی از افزایش حجم نقدینگی

  معاون فنی بیمه رازی : ریسک نقدینگی را کنترل می کنیم

  باید خودمان را برای جنگ اقتصادی آماده کنیم

  اعطای جایزه قرعه‌کشی «وین کارت» بانک سامان

  انتشار سین برنامه‌های رویداد ۳ روزه ITE 2018

  زمان عرضه اولیه دهمین شرکت جدید مشخص شد/ جزییات فروش ۵ درصد سهام

  بانک دی با سرمایه گذاران داخلی ، تفاهم نامه منعقد کرد

  ریسک نقدینگی را کنترل می کنیم

  اعلام نتایج قرعه‌ کشی سپرده‌ های بانک انصار

  سوئیفت نقشی در نگهداری حساب ها و تسویه ارزی ندارد

  واکنش بانک مرکزی به قطع دسترسی سوئیفت ۲۰ بانک

  بیمه سرمد در کوتاه ترین زمان خسارت ها را جبران می کند

  ازبکستان درصدد عرضه ارز دیجیتالی اختصاصی

  انتشار نسخه جدید همراه بانک قرض الحسنه مهر

  سقف روزانه تراکنش کارت به کارت در بانک ملی ۳ میلیون شد

  ترامپ با حضور ۴ کشور حاضر در برجام موافقت کرد

  پرداخت ۲۷۷ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه در بانک کارگشایی

  الزامات تراکنش‌ های انتقال وجه شتابی و غیر شتابی

  نقدینگی به ۱۶۷۲ هزار میلیارد تومان رسید

  جزییات نشست صادرکنندگان با رییس کل بانک مرکزی

  اعلام اسامی برندگان جشنواره بیستابیست

  بخش جدید تجزیه و تحلیل بایننس راه اندازی شد

  دسترسی کدام‌ بانک‌ها به سوئیفت قطع می‌شود؟

  گزیده آمارهای اقتصادی شهریور ۹۷ منتشر شد

  دسترسی ۱۹ بانک به سوئیفت قطع نمی‌شود

  مشارکت بانک ها در صندوق‌ های بازار سهام و احیای بازار آتی سکه

  روش اتصال کارتخوان پمپ بنزین ها به شبکه پرداخت ابلاغ شد

  منظور از اصلاح نظام بانکی چیست؟

  اقدامات بانک مرکزی نرخ ارز را تثبیت کرد

  «بام» را ایمن تر کنید

  دلایل افت و خیز قیمت سکه در بازار

  اعلام اسامی سخنرانان و اعضای پنل برنامه‌های جانبی در ITE 2018 – گروه ششم

  شهروندان مراقب کلاهبرداری اسکیمر باشند

  انتصاب محمدرضا کشاورز به عنوان مدیرعامل بیمه دی

  شرطی مهم برای افزایش خرید طلا

  با ۷۲۴ به همه بانک ها کارت به کارت کنید

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو