بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 62871

تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۹

پدیده‌های متناقض در بازار ارز و سکه

روز سه‌شنبه، بازار ارز و سکه تحت‌تاثیر دو پدیده بود؛ به گفته فعالان، در چهارمین روز هفته، بازار از یک سو تحت‌تاثیر انتظار برای سخنرانی شب گذشته ترامپ قرار داشت و از طرف دیگر، تحویل سکه‌های پیش‌فروش زودتر از موعد در روز جاری، دیگر پدیده‌ای بود که نگاه برخی معامله‌گران را به خود معطوف کرده ...


روز سه‌شنبه، بازار ارز و سکه تحت‌تاثیر دو پدیده بود؛ به گفته فعالان، در چهارمین روز هفته، بازار از یک سو تحت‌تاثیر انتظار برای سخنرانی شب گذشته ترامپ قرار داشت و از طرف دیگر، تحویل سکه‌های پیش‌فروش زودتر از موعد در روز جاری، دیگر پدیده‌ای بود که نگاه برخی معامله‌گران را به خود معطوف کرده بود.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، این دو پدیده موجب شدند که واکنش بازار ارز و سکه یکدست نباشد و هر دو بازار رفتارهای متناقضی را از خود بروز دهند. به‌عنوان مثال، روز گذشته قیمت سکه در ابتدا به کانال دو میلیونی رفت، ولی در ادامه روز به زیر این کانال بازگشت. سکه در بازار آزاد حتی در مقطعی به زیر سطح یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان سقوط کرد ولی در نهایت ساعت ۳ بعدازظهر روی قیمت یک میلیون و ۹۶۰ هزار تومان به کار خود پایان داد که افزایشی ۱۰ هزار تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز دوشنبه داشت. در بازار آتی سکه، واکنش‌ها متناقض‌تر بود و به‌عنوان مثال، سکه تمام بهار تحویل یک روزه در مقطعی در محدوده یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش می‌رفت. این قیمت بسیار پایین‌تر از قیمت‌های نقدی بازار بود.

آرامش هرات، رفت و برگشت تهران
روز گذشته، در بازار ارز نیز واکنش‌ها متناقض بود. در چهارمین روز هفته، در ابتدای روز قیمت دلار تقریبا در همان محدوده‌ای قرار داشت که روز دوشنبه در آن بود. حدود ظهر قیمت کمی در بازار غیررسمی افزایشی شد، ولی از ساعت ۲ بعدازظهر بار دیگر قیمت‌ها بیشتر سیر نزولی به خود گرفتند. به گفته فعالان، بازار داخلی در اواسط روز کمی تحت‌تاثیر خبرهایی قرار گرفت که احتمال خروج از برجام توسط ترامپ را بالا می‌برد. خبر نیویورک‌تایمز مبنی‌بر احتمال خروج از برجام توسط آمریکا و گزارش‌هایی مبنی‌بر رد ملاقات با وزیران اروپایی از سوی وزیر امور خارجه آمریکا به بهانه سفر، دو دسته از اتفاقاتی بودند که با جوسازی بازیگران داخلی قیمت را کمی بالاتر برد. با این حال، این نکته را نیز نباید دور از نظر داشت که در این شرایط نیز قیمت در بازار تهران بالاتر از ۶ هزار و ۵۰۰ تومان نرفت؛ رقمی که ۵۰۰ تومان با سقف قیمت سال جاری فاصله داشت. حتی در ساعات انتهایی روز قیمت ۲ کانال عقب‌تر رفت و وارد کانال ۶ هزار و ۳۰۰ تومان شد. در بازارهای مرزی روند قیمت دلار کم‌نوسان‌تر بود. به‌عنوان مثال، در بازار هرات قیمت دلار بیشتر در کانال ۶ هزار تومانی نوسان کرد. در بازار سلیمانیه نیز بیشتر قیمت‌ها در کانال ۶ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام شد. برخی عنوان کردند، بالاتر بودن قیمت در بازار تهران نسبت به بازارهای همسایه به‌دلیل ریسک معامله در بازار داخلی بوده است. عده‌ای نیز عنوان کردند، بازار داخلی بیشتر از بازارهای همسایه ریسک ترامپ را جدی گرفته بود. با این حال در مجموع می‌توان گفت، روز گذشته بازار ارز به‌طور کلی به تحریک‌های سیاسی واکنش نوسانی چندانی نشان نداد و حتی در بازارهای مرزی قیمت دلار از ثبات نسبی برخوردار بود. در روزهای گذشته، بعضا قیمت دلار حتی تا آستانه ۷ هزار تومانی بالا رفته بود؛ ولی روز گذشته در آستانه تصمیم ترامپ واکنش‌ها در بازار داخلی نسبت به انتهای هفته گذشته محدودتر بود.
در بازار سکه نیز میزان نوسانات نسبت به روزهای گذشته بسیار کمتر بود. سکه که در روزهای یکشنبه و دوشنبه دو نوسان ۷۰ هزار تومانی را تجربه کرده بود، روز سه‌شنبه به ۱۰ هزار تومان تغییر اکتفا کرد. به گفته فعالان، حجم معاملات نیز در چهارمین روز هفته پایین آمده بود و بیشتر معامله‌گران ترجیح داده بودند که بیشتر با احتیاط رفتار کنند. به گفته یکی از بازیگران، ورود نیروی انتظامی به منطقه سبزه میدان دیگر عاملی بود که حجم معاملات را پایین آورد. طبق گفته‌های بخشی از بازیگران به‌نظر می‌رسد حدود ساعت ۳ بعدازظهر زیر زمین معاملات سکه در منطقه سبزه میدان به‌دلیل حضور نیروی انتظامی خالی از معامله‌گران شد.

دو مانع بر سر راه دلار
به نوشته دنیای اقتصاد،به گفته فعالان، دو متغیر در برابر رشد دلار قرار داشتند. اولین متغیر شایعاتی مبنی‌بر عرضه ارز ازسوی بازیگران بازارساز بود. اگر این شایعه صحت داشته باشد، به‌نظر می‌رسد در مدیریت نوسان قیمت دلار نقش مهم تری نسبت به گزینه دیگر داشته است. دومین عامل که سد راه رشد قیمت شد، دیدگاه بخشی از معامله‌گران مبنی‌بر رشد حباب گونه قیمت دلار بوده است. از نظر بخشی از معامله‌گران بزرگ، قیمت دلار حتی کمی بیش از ارزش ذاتی خود افزایش یافته است و از این پس رشد بیشتر آن می‌تواند با ریسک افت‌های سنگین مواجه باشد. به باور این دسته؛ بخشی از تحلیل گران انتظار داشتند که به‌واسطه اختلاف تورم خارجی و داخلی در سال‌های اخیر قیمت دلار حتی تا آستانه ۶ هزار تومان رشد کند؛ در واقع از نظر آنها، نزدیک شدن قیمت بازاری دلار به ارزش واقعی آن ریسک خرید را بالا می‌برد. تحلیلگران و متخصصان دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به قیمت واقعی دلار دارند، ولی به‌نظر می‌رسد کمتر کسی ارزش واقعی این ارز را بالای رقم‌های فعلی دانسته باشد. این در حالی است که برخی نیز رقم واقعی دلار را حتی زیر ۴ هزار تومان عنوان کرده‌اند.
در این شرایط، برخی معامله‌گران عنوان می‌کنند، تعیین موقعیت جدید در بازار باید با مشاهده دقیق روندها و اخبار همراه باشد. از نظر آنها در صورتی که روندهای تکنیکال تغییرات بنیادینی را نشان دهند و اخبار سیاسی نیز مثبت نباشد، خریدها می‌توانند با احتیاط آغاز شوند، ولی در شرایط کنونی صبر و انتظار تا آشکار شدن شرایط بازار گزینه منطقی تری است. در شرایطی که معامله‌گران بزرگ بازار روز گذشته را بیشتر به انتظار گذراندند، خبرگزاری رویترز نیز طی گزارشی از توان کافی ایران برای حمایت از ریال خبر داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، رویترز طی گزارشی نوشت: بر اساس آمارهای صندوق بین‌المللی پول، ایران ۱۱۲ میلیارد دلار ذخایر ارزی در اختیار دارد و با توجه به اینکه قیمت نفت به بالاترین رقم‌های چند سال گذشته رسیده، تهران توان ارزی کافی برای جلوگیری از سقوط ارزش ریال را دارد.

اثرات ورود زودتر از موعد سکه‌های پیش‌فروش
به‌طور خلاصه، معامله‌گران سکه روز گذشته را بیشتر در تردید و تناقض سپری کردند؛ در این میان، در اواسط روز معامله‌گران آتی بیشتر انتظار داشتند ورود سکه‌های پیش‌فروش قیمت‌ها را کاهشی کند؛ حال آنکه عده‌ای باورداشتند ممکن است تصمیم ترامپ به‌گونه‌ای باشد که بازار را در برابر روند کاهشی مقاوم کند. بازارساز چندی پیش اعلام کرد که سکه‌های پیش‌فروش را یک هفته زودتر وارد بازار خواهد کرد؛ به‌نظر می‌رسد تصمیم هوشمندانه سیاست‌گذار تا حدی روز گذشته ضربه‌گیر نوسانات شد.در واقع بازارساز با تصمیم به ورود زودتر از موعد سکه‌های پیش‌فروش به بازار موجب شد که عرضه در نزدیکی تصمیم ترامپ در مورد برجام صورت گیرد؛ حتی با توجه به تصمیم ترامپ مبنی‌بر اعلام زودتر از موعد نظر خود، ورود سکه‌های پیش‌فروش به‌صورت تصادفی همزمان با واکنش بازار نسبت به تصمیم وی شده است. ورود سریع سکه‌های پیش‌فروش در درجه اول زمینه ساز افزایش اعتماد متقاضیان نسبت به بانک مرکزی مبنی‌بر انجام تعهدات خود شد.
 از سوی دیگر، ورود زودتر از موعد این پیغام تلویحی را به بازار انعکاس داد که بانک مرکزی از ذخایر طلای مناسبی برخوردار است. پیش از این برخی از نوسان گیران سعی می‌کردند این جو را در بازار برجسته کنند که بازارساز به تعهدات خود وفادار نخواهد بود. برخی نیز تاکید می‌کردند، بازارساز شرایط تحویل سکه را به‌گونه‌ای تنظیم خواهد کرد که خریدار را در نهایت دچار ضرر کند. برخی عنوان می‌کردند بازارساز می‌تواند قیمت سکه را در آستانه تحویل سکه‌ها به شدت پایین بیاورد. گروهی نیز عنوان می‌کردند، در صورتی که سود مناسبی نصیب خریدار شود، بازارساز با گرفتن مالیات پیش‌بینی نشده بخشی از ضرر خود را جبران خواهد کرد. به‌نظر می‌رسد ورود سکه‌های جدید به بازار یک هفته زودتر اعتماد را نسبت به سیاست‌گذار بالا خواهد برد و بخش زیادی از شایعات یاد شده را نیز خنثی خواهد کرد.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=62871
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  ریپل وارد بازار چین خواهد شد

  روپیه هند سقوط کرد

  افتتاح ۳ خانه روستایی در تپه کبود با حمایت بانک قرض الحسنه رسالت

  بانک قرض الحسنه رسالت امید را در سرپل ذهاب زنده کرد

  ارز دیجیتال ونزوئلا جایگزین بولیوار می‌شود

  ایران به قطب تولید فولاد جهان تبدیل خواهد شد

  افزایش نرخ ۲۰ ارز رسمی

  سامانه نیما باید نیازهای ارزی بیشتری را پاسخ دهد

  مهمترین رسالت ما زنده نگهداشتن و انتقال ارزش‌های ایثارگران به نسل‌های آتی است

  صدای بلند دلالان ارزی در بازار تهران

  کاهش ۱۳۶ هزار تومانی قیمت سکه (+جدول)

  دلار اعتبار خود را از دست داد

  نرخ ارز با دستور کاهش نمی‌یابد

  مدیر کل بنیاد مسکن تبریز :خواهان روابط بیشتر با بیمه میهن هستیم

  راه دراز بیت کوین برای جایگزین شدن با پول سنتی

  بحران جدید ارز به نفع طلا خواهد بود

  آخرین مهلت افتتاح حساب چهارمین دوره جشنواره حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک آینده

  دردسر دلار برای طلا

  مراسم اهدای جوایز دومین دوره سراسری مسابقات ورزشی کارکنان بیمه سامان برگزار شد

  کارکنان بانک ها پولشان را به دلار سپرده گذاری می کنند

  ارز بالای ۸ هزار تومان صرفه اقتصادی ندارد

  مشکلات تبدیل دسته چک قدیمی به چک صیادی

  یک هفته دیگر، وضع دلار خوب می شود

  مراسم قرعه‌کشی دومین جشنواره بیمه عمر و تشکیل سرمایه سامان "یک عمر مطمئن "

  پس از سقوط شدید بازار ارزهای دیجیتال، چه سناریو‌هایی پیش رو است؟

  ارسال مدارک تخلفات ۳۱ ابر بدهکار بانکی به قوه قضاییه

  آمارهای جالب از صنعت چاپ پول چین

  ثبات نسبی در بازار سکه و طلا

  بازنگری در شیوه تسهیلات دهی مسکن

  سکه ۱۳۶هزار تومان ارزان شد

  تدوین فعالیت های بانک بانک مهراقتصاد بر مبنای استراتژی

  پرونده ادغام بانک‌ها و موسسات در بانک سپه نهایی شده است

  نرخ دلار چگونه تعیین می‌شود؟

  صرافی یک بانک‌ پلمب شد!

  یارانه مردادماه، امشب در حساب ها

  پیشنهاد سرمایه‌گذار شرکت تسلا به ایلان ماسک برای استفاده از ارز دیجیتال

  طلا امروز ارزان تر شد

  نرخ ۲۰ ارز رسمی افزایش یافت

  افزایش نرخ ۲۰ ارز رسمی/ دلار ثابت ماند

  عرضه‌کننده اصلی ارز، دولت است

  نرخ مبادله ای پوندو یورو بالا رفت

  جزییات بخشنامه جدید ارزی اعلام شد

  برگ برنده بسته جدید ارزی

  مناقصه عمومی شرکت بیمه دی

  اجباری به نام افزایش نرخ سود بانکی

  سقوط پوند در برابر دلار

  علیرغم رکود استخراج ارزهای دیجیتال، سودآوری انویدیا در سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد یافت

  ۶ میلیارد ریال به بیمه گذاران کشاورزی گچساران پرداخت شد

  محاسبه سود بیمه‌های عمر و سرمایه‌ گذاری کوثر

  با همکاری بیمه پارسیان کتاب آموزشی و بهسازی منابع انسانی منتشر شد

  چالش‌های قراردادهای هوشمند در بلاک چین و ارزهای دیجیتال

  تلاش برای جذب منابع و تخصیص وام به نیازمندان

  بیمه ما در یک پرونده اتومبیل؛ بیش از ۱۰ میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد

  نقش بی بدیل بانک صادرات در توسعه زیر ساخت‌های تولید

  خیز روس‌ها برای یافتن خالق گمنام بیت کوین

  رانت‌آفرینی ارز چندنرخی

  مناقصه عمومی بیمه دی

  پیام مدیرعامل به مناسبت ۵۸ سالگی بانک رفاه

  چه کسانی شب‌ها دلار می‌خرند؟

  مشاوران املاک برای فروش خانه های خارجی مجوز دارند؟

  دلاردیگر به کانال ۴۲۰۰ تومان باز نمی گردد

  برگزاری نوبت دوم مجمع عمومی بانک کارآفرین

  همکاری مشترک بانک ملی و شرکت بیمه نوین

  دلایل تفاوت نرخ ارز در بازار آزاد و ثانویه

  ارز دیجیتال پترو واحد پولی جدید ونزوئلا می‌شود

  رونمایی از کارت اعتباری «وینسا» در بانک سامان

  نرخ ارز واحد اشتباه‌ترین سیاست ارزی کشور

  پرداخت خسارت آتش‌سوزی شرکت پاکدیس از سوی بیمه سینا

  ۵ درصد ایرانی‌ها کارت بانکی متصل به بازارهای جهانی دارند

  تب افزایش قیمت سکه و ارز فروکش کرد

  وام مسکن ثابت ماند اما قیمت مسکن نه!

  دادگاه معاون سابق بانک مرکزی علنی است

  واردات طلا به نفع منابع ارزی نیست

  بانک ها باید به فکر ترفند جدید برای جذب منابع باشند

  تبلیغات
  تبلیغات
  طراحی سایت سئو