بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 62871

تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۹

پدیده‌های متناقض در بازار ارز و سکه

روز سه‌شنبه، بازار ارز و سکه تحت‌تاثیر دو پدیده بود؛ به گفته فعالان، در چهارمین روز هفته، بازار از یک سو تحت‌تاثیر انتظار برای سخنرانی شب گذشته ترامپ قرار داشت و از طرف دیگر، تحویل سکه‌های پیش‌فروش زودتر از موعد در روز جاری، دیگر پدیده‌ای بود که نگاه برخی معامله‌گران را به خود معطوف کرده ...


روز سه‌شنبه، بازار ارز و سکه تحت‌تاثیر دو پدیده بود؛ به گفته فعالان، در چهارمین روز هفته، بازار از یک سو تحت‌تاثیر انتظار برای سخنرانی شب گذشته ترامپ قرار داشت و از طرف دیگر، تحویل سکه‌های پیش‌فروش زودتر از موعد در روز جاری، دیگر پدیده‌ای بود که نگاه برخی معامله‌گران را به خود معطوف کرده بود.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، این دو پدیده موجب شدند که واکنش بازار ارز و سکه یکدست نباشد و هر دو بازار رفتارهای متناقضی را از خود بروز دهند. به‌عنوان مثال، روز گذشته قیمت سکه در ابتدا به کانال دو میلیونی رفت، ولی در ادامه روز به زیر این کانال بازگشت. سکه در بازار آزاد حتی در مقطعی به زیر سطح یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان سقوط کرد ولی در نهایت ساعت ۳ بعدازظهر روی قیمت یک میلیون و ۹۶۰ هزار تومان به کار خود پایان داد که افزایشی ۱۰ هزار تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز دوشنبه داشت. در بازار آتی سکه، واکنش‌ها متناقض‌تر بود و به‌عنوان مثال، سکه تمام بهار تحویل یک روزه در مقطعی در محدوده یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش می‌رفت. این قیمت بسیار پایین‌تر از قیمت‌های نقدی بازار بود.

آرامش هرات، رفت و برگشت تهران
روز گذشته، در بازار ارز نیز واکنش‌ها متناقض بود. در چهارمین روز هفته، در ابتدای روز قیمت دلار تقریبا در همان محدوده‌ای قرار داشت که روز دوشنبه در آن بود. حدود ظهر قیمت کمی در بازار غیررسمی افزایشی شد، ولی از ساعت ۲ بعدازظهر بار دیگر قیمت‌ها بیشتر سیر نزولی به خود گرفتند. به گفته فعالان، بازار داخلی در اواسط روز کمی تحت‌تاثیر خبرهایی قرار گرفت که احتمال خروج از برجام توسط ترامپ را بالا می‌برد. خبر نیویورک‌تایمز مبنی‌بر احتمال خروج از برجام توسط آمریکا و گزارش‌هایی مبنی‌بر رد ملاقات با وزیران اروپایی از سوی وزیر امور خارجه آمریکا به بهانه سفر، دو دسته از اتفاقاتی بودند که با جوسازی بازیگران داخلی قیمت را کمی بالاتر برد. با این حال، این نکته را نیز نباید دور از نظر داشت که در این شرایط نیز قیمت در بازار تهران بالاتر از ۶ هزار و ۵۰۰ تومان نرفت؛ رقمی که ۵۰۰ تومان با سقف قیمت سال جاری فاصله داشت. حتی در ساعات انتهایی روز قیمت ۲ کانال عقب‌تر رفت و وارد کانال ۶ هزار و ۳۰۰ تومان شد. در بازارهای مرزی روند قیمت دلار کم‌نوسان‌تر بود. به‌عنوان مثال، در بازار هرات قیمت دلار بیشتر در کانال ۶ هزار تومانی نوسان کرد. در بازار سلیمانیه نیز بیشتر قیمت‌ها در کانال ۶ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام شد. برخی عنوان کردند، بالاتر بودن قیمت در بازار تهران نسبت به بازارهای همسایه به‌دلیل ریسک معامله در بازار داخلی بوده است. عده‌ای نیز عنوان کردند، بازار داخلی بیشتر از بازارهای همسایه ریسک ترامپ را جدی گرفته بود. با این حال در مجموع می‌توان گفت، روز گذشته بازار ارز به‌طور کلی به تحریک‌های سیاسی واکنش نوسانی چندانی نشان نداد و حتی در بازارهای مرزی قیمت دلار از ثبات نسبی برخوردار بود. در روزهای گذشته، بعضا قیمت دلار حتی تا آستانه ۷ هزار تومانی بالا رفته بود؛ ولی روز گذشته در آستانه تصمیم ترامپ واکنش‌ها در بازار داخلی نسبت به انتهای هفته گذشته محدودتر بود.
در بازار سکه نیز میزان نوسانات نسبت به روزهای گذشته بسیار کمتر بود. سکه که در روزهای یکشنبه و دوشنبه دو نوسان ۷۰ هزار تومانی را تجربه کرده بود، روز سه‌شنبه به ۱۰ هزار تومان تغییر اکتفا کرد. به گفته فعالان، حجم معاملات نیز در چهارمین روز هفته پایین آمده بود و بیشتر معامله‌گران ترجیح داده بودند که بیشتر با احتیاط رفتار کنند. به گفته یکی از بازیگران، ورود نیروی انتظامی به منطقه سبزه میدان دیگر عاملی بود که حجم معاملات را پایین آورد. طبق گفته‌های بخشی از بازیگران به‌نظر می‌رسد حدود ساعت ۳ بعدازظهر زیر زمین معاملات سکه در منطقه سبزه میدان به‌دلیل حضور نیروی انتظامی خالی از معامله‌گران شد.

دو مانع بر سر راه دلار
به نوشته دنیای اقتصاد،به گفته فعالان، دو متغیر در برابر رشد دلار قرار داشتند. اولین متغیر شایعاتی مبنی‌بر عرضه ارز ازسوی بازیگران بازارساز بود. اگر این شایعه صحت داشته باشد، به‌نظر می‌رسد در مدیریت نوسان قیمت دلار نقش مهم تری نسبت به گزینه دیگر داشته است. دومین عامل که سد راه رشد قیمت شد، دیدگاه بخشی از معامله‌گران مبنی‌بر رشد حباب گونه قیمت دلار بوده است. از نظر بخشی از معامله‌گران بزرگ، قیمت دلار حتی کمی بیش از ارزش ذاتی خود افزایش یافته است و از این پس رشد بیشتر آن می‌تواند با ریسک افت‌های سنگین مواجه باشد. به باور این دسته؛ بخشی از تحلیل گران انتظار داشتند که به‌واسطه اختلاف تورم خارجی و داخلی در سال‌های اخیر قیمت دلار حتی تا آستانه ۶ هزار تومان رشد کند؛ در واقع از نظر آنها، نزدیک شدن قیمت بازاری دلار به ارزش واقعی آن ریسک خرید را بالا می‌برد. تحلیلگران و متخصصان دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به قیمت واقعی دلار دارند، ولی به‌نظر می‌رسد کمتر کسی ارزش واقعی این ارز را بالای رقم‌های فعلی دانسته باشد. این در حالی است که برخی نیز رقم واقعی دلار را حتی زیر ۴ هزار تومان عنوان کرده‌اند.
در این شرایط، برخی معامله‌گران عنوان می‌کنند، تعیین موقعیت جدید در بازار باید با مشاهده دقیق روندها و اخبار همراه باشد. از نظر آنها در صورتی که روندهای تکنیکال تغییرات بنیادینی را نشان دهند و اخبار سیاسی نیز مثبت نباشد، خریدها می‌توانند با احتیاط آغاز شوند، ولی در شرایط کنونی صبر و انتظار تا آشکار شدن شرایط بازار گزینه منطقی تری است. در شرایطی که معامله‌گران بزرگ بازار روز گذشته را بیشتر به انتظار گذراندند، خبرگزاری رویترز نیز طی گزارشی از توان کافی ایران برای حمایت از ریال خبر داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، رویترز طی گزارشی نوشت: بر اساس آمارهای صندوق بین‌المللی پول، ایران ۱۱۲ میلیارد دلار ذخایر ارزی در اختیار دارد و با توجه به اینکه قیمت نفت به بالاترین رقم‌های چند سال گذشته رسیده، تهران توان ارزی کافی برای جلوگیری از سقوط ارزش ریال را دارد.

اثرات ورود زودتر از موعد سکه‌های پیش‌فروش
به‌طور خلاصه، معامله‌گران سکه روز گذشته را بیشتر در تردید و تناقض سپری کردند؛ در این میان، در اواسط روز معامله‌گران آتی بیشتر انتظار داشتند ورود سکه‌های پیش‌فروش قیمت‌ها را کاهشی کند؛ حال آنکه عده‌ای باورداشتند ممکن است تصمیم ترامپ به‌گونه‌ای باشد که بازار را در برابر روند کاهشی مقاوم کند. بازارساز چندی پیش اعلام کرد که سکه‌های پیش‌فروش را یک هفته زودتر وارد بازار خواهد کرد؛ به‌نظر می‌رسد تصمیم هوشمندانه سیاست‌گذار تا حدی روز گذشته ضربه‌گیر نوسانات شد.در واقع بازارساز با تصمیم به ورود زودتر از موعد سکه‌های پیش‌فروش به بازار موجب شد که عرضه در نزدیکی تصمیم ترامپ در مورد برجام صورت گیرد؛ حتی با توجه به تصمیم ترامپ مبنی‌بر اعلام زودتر از موعد نظر خود، ورود سکه‌های پیش‌فروش به‌صورت تصادفی همزمان با واکنش بازار نسبت به تصمیم وی شده است. ورود سریع سکه‌های پیش‌فروش در درجه اول زمینه ساز افزایش اعتماد متقاضیان نسبت به بانک مرکزی مبنی‌بر انجام تعهدات خود شد.
 از سوی دیگر، ورود زودتر از موعد این پیغام تلویحی را به بازار انعکاس داد که بانک مرکزی از ذخایر طلای مناسبی برخوردار است. پیش از این برخی از نوسان گیران سعی می‌کردند این جو را در بازار برجسته کنند که بازارساز به تعهدات خود وفادار نخواهد بود. برخی نیز تاکید می‌کردند، بازارساز شرایط تحویل سکه را به‌گونه‌ای تنظیم خواهد کرد که خریدار را در نهایت دچار ضرر کند. برخی عنوان می‌کردند بازارساز می‌تواند قیمت سکه را در آستانه تحویل سکه‌ها به شدت پایین بیاورد. گروهی نیز عنوان می‌کردند، در صورتی که سود مناسبی نصیب خریدار شود، بازارساز با گرفتن مالیات پیش‌بینی نشده بخشی از ضرر خود را جبران خواهد کرد. به‌نظر می‌رسد ورود سکه‌های جدید به بازار یک هفته زودتر اعتماد را نسبت به سیاست‌گذار بالا خواهد برد و بخش زیادی از شایعات یاد شده را نیز خنثی خواهد کرد.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=62871
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  این کشورهادر حال کنار گذاشتن دلار هستند

  همکاری ۶۰ بانک کارگزار خارجی با بانک شهر

  بانک مرکزی نروژ به دنبال انتشار پول دیجیتال است

  لزوم اخذ الحاقیه «افزایش سرمایه خودرو» در بیمه بدنه

  مهمترین مانع افزایش قیمت طلا

  بانک مرکزی: ارز شرکت‌های هواپیمایی تامین می‌شود

  بیمه «سوئیس ری» ایران را ترک می‌کند

  بانک‌ها از تراکنش‌های اینترنتی کارمزد می‌گیرند

  روش جدید دلالان برای فروش ارز در بازار

  در طرح عقیق بانک انصار مبلغ، سود و اقساط وام را خودتان انتخاب کنید

  وضعیت بانک‌های متخلف مشخص شد

  برنامه افزایش سرمایه ۵۰ درصدی بورس کالا تغییر کرد

  تعطیلی صرافی‌ها از اشتباهات دولت بود

  دلار ۴۲۰۰ تا پایان سال گران می شود

  بازار ارز، مسکن را گران کرد

  نحوه دریافت وام مضاربه از بانک ملت

  تصمیم جدید ارزی دولت درراه است

  ارز رمز بومی منتظر قانون و مقررات بانکی

  سود سپرده‌های موسسه ثامن کم شد

  ۵ اتفاق دیجیتالی دگرگون‌کننده بازاریابی گردشگری

  تسلط دلار بر اقتصاد ایران کاهش می یابد

  استعفای مدیرعامل مؤسسه اعتباری کوثر

  مشارکت بانک پارسیان در خروج از اقتصاد تک محصولی

  تسلط دلار بر بازارهای جهانی

  پیش‌بینی رشد ۵.۵ درصدی اقتصاد

  آغاز توزیع سود سهام عدالت متاخران

  شرکت گازی لهستانی نیز فعالیت در ایران را به حالت تعلیق درآورد

  با یورو و یوان به جنگ دلار برویم

  مدیرعامل پست بانک: توجه ویژه‌ای به مزایا و معیشت کارکنان داریم

  امکان خریدوفروش بیت‌کوین در اسکوئرکش

  مسافران جام جهانی چقدر و با چه قیمتی ارز می‌گیرند؟

  اجرای طرح بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان

  دیدگاه بریتیش پترولیوم درباره نفت ۸۰ دلاری و اثر آن بر تقاضا

  گرامیداشت روز ارتباطات در بانک ملت

  نرم افزار همراه بانک سینا با قابلیت های جدید در راه است

  برای روحانی چه خوابی دیده‌اند؟

  پرداخت ۶ هزار میلیارد ریال به بنگاه های اقتصادی

  بلوک ۷۸.۴ درصدی شرکت زیانده اما دارای صف خرید عرضه می شود

  نرخ سکه به یک میلیون و ۹۷۷ هزار تومان رسید (+جدول)

  همراه پرداخت بانک ایران زمین، تجربه متفاوتی دیگر

  تصاویر | گونه‌های شگفت‌انگیز حیات در آب‌های تیمور شرقی‎

  آیا قیمت طلا کاهش پیدا می کند؟

  دلایل افزایش میزان معوقات بانکی

  دوران نرخ سود بانکی ۱۵ درصدی به پایان رسید؟

  پرداخت سومین دوره ارز دانشجویی در خرداد

  اعضای جدید شورای فنی بیمه سرمد معرفی شدند

  ساخت مجتمع تجاری با سرمایه بانک دی

  بهترین عملکرد بازار طلا از ابتدای سال ۲۰۱۸

  آغاز ساخت مرکز فوریت‌های پزشکی و مدرسه بانک سامان در سرپل‌ذهاب

  احتمال افت بیشتر قیمت طلا وجود دارد

  ۲ طرح صنعتی منتظر ابلاغ جهانگیری

  پرداخت ۶ میلیارد و۷۶۰ میلیون ریال به زیان‌‌دیده کرمانشاهی

  HSBC بزرگترین بانک اروپایی معرفی شد

  نصب اولین کتابخانه ویکی‌پدیا در کره ماه / عکس

  قابلیت استعلام چک‌های برگشتی در سامانه دولت همراه

  تداوم کاهش ارزش لیر ترکیه

  پیشنهاد اروپا برای انتقال مستقیم پول به بانک مرکزی ایران

  پیشنهادی برای تشکیل بازار ثانویه ارز

  انتصاب در بانک ملی ایران

  اصلاح ترکیب پرتفوی با مدیریت ریسک و نظارت بهینه محقق می شود

  ۹۹درصد افضل توسی‌ها به پول خود رسیدند

  مسافران جام جهانی چقدر ارز می‌گیرند؟

  سیاست های جدید ارزی بانک ملی تشریح شد

  روزهای بد بیت کوین ادامه دارد

  مواضع حمایتی انگلیس از برجام و تجارت با ایران

  تداوم روزهای بد بیت کوین

  ارائه نرم افزار همراه بانک سینا با قابلیت های جدید

  اهداف سامانه نیما

  بانک آینده به ۲۰ هزار نفر وام ازدواج داد

  قانون وکیوم سکه از کجا آمده است؟

  کانال مبادلات بانکی ایران و اروپا تشکیل می‌شود

  سکه را وکیوم شده بخریم یا بدون وکیوم؟

  رونمایی از شعار روابط عمومی بانک ملت

  قدردانی معاون رئیس جمهور از اقدامات بانک کشاورزی

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو