بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 65664

تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۹

پیشنهادی برای گریز از سیطره دلار

پیشنهادی برای گریز از سیطره دلار یک اقتصاددان با اشاره به وجود سلطه دلار در معاملات بین‌المللی، با پیشنهاد ایجاد یک ارز دیجیتال مشترک بین ایران و کشورهای طرف تجاری، این طرح را عاملی برای کاهش وابستگی به این ارز در معاملات بین المللی توصیف کرد. به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، مدیرعامل پیشین بانک تجارت ...

پیشنهادی برای گریز از سیطره دلار

یک اقتصاددان با اشاره به وجود سلطه دلار در معاملات بین‌المللی، با پیشنهاد ایجاد یک ارز دیجیتال مشترک بین ایران و کشورهای طرف تجاری، این طرح را عاملی برای کاهش وابستگی به این ارز در معاملات بین المللی توصیف کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، مدیرعامل پیشین بانک تجارت با ارائه پیشنهادی برای تسهیل تجارت ایران با شرکای تجاری‌اش بعد از برجام، اظهار کرد: ایجاد یک ارز دیجیتال مشابه SDR که در صندوق بین‌المللی پول برای تسهیل تجارت بین کشورها رایج است می‌تواند بسیار راهگشا باشد. در این مدل طی یک پیمان چندجانبه پولی بین بانک مرکزی ایران با بانک‌های مرکزی طرف‌های عمده تجاری ما که عمدتا شامل چین، هند، روسیه، کره جنوبی، ترکیه، امارات متحده عربی و قطر هستند برقرار می‌شود که هر کدام از بانک‌های مرکزی این کشورها یک مقدار ارز (برای مثال یورو) به صورت ذخیره کنار می‌گذارند و یک ارز دیجیتال معادل آن ایجاد می‌کنیم که هر واحد آن معادل یک یورو یا هر ارز دیگری باشد. ماهیت این ارز دیجیتالی جدید مانند حق برداشت مخصوص SDR است که بعد از جنگ جهانی دوم توسط صندوق بین‌المللی پولی برای انجام تسویه‌های بین‌المللی بین کشورها به کار گرفته شد.

رنجبر فلاح درباره چگونگی سازوکار اجرای این مدل ادامه داد: یک ذخیره ارزی بین این کشورها ایجاد می‌شود که می‌تواند بخشی از آن نقدی و یا تعهدی باشد در یک بانک عامل ایجاد شود تا متقاضی ارز در هر کدام از این کشورها که خواستار خرید ارز است بانک مرکزی عامل به جای پرداخت یورو معادل آن پول را به صورت ارز دیجیتال ارائه دهد و تاجر اگر مثلا خواهان خرید کالا از چین باشد می‌تواند این ارز دیجیتال را با عنوان جایگزینی برای پول که هر لحظه قابل دریافت است مورد استفاده قرار دهد. این فرآیند یک چرخه‌ای را بین کشورهای هم‌پیمان ایجاد می‌کند تا مبادلات ارزان‌تر و سریع‌تر انجام شود، چرا که دیگر نیاز به تغییر پول‌های کشورهای مختلف برحسب یک پول بین‌المللی نیست. در این حالت به عنوان مثال ۵۰ میلیارد یورو و یا بیشتر توسط بانک مرکزی کشورها به صورت نقدی – تعهدی در حسابی نزد یک بانک منتخب به عنوان بانک عامل ذخیره می‌شود و متناظر با آن ۵۰ میلیارد یورو ارز دیجیتال با عنوانی مشابه SDR تولید و به متقاضیان ارز فروخته می‌شود. به محض تخصیص این ارز جدید همه بازرگانان، صرافان، بانک‌ها و غیره می‌توانند در یک بازار مجازی الکترونیکی این ارزها را خرید و فروش کنند.

او در ادامه به تفاوت ارزهای دیجیتال با SDR ها هم پرداخت و گفت: ارزهای دیجیتال محدود به تسویه بین دولت‌ها نیستند، چرا که همه صادرکنندگان و واردکنندگان کالاها و خدمات به سهولت و فراوانی می‌توانند از آن استفاده کنند. همچنین سازوکار نقل و انتقالات آن در بستر فناوری جدید موسوم به Block Chain قابلیت اجرا خواهد داشت، دقیقا مشابه آنچه امروز در مورد Bit Coin، Tether Etherium و سایر توکن‌های دیجیتال اتفاق می‌افتد و ثبت و تایید نقل و انتقالات براساس دفاتر توزیع شده در بستر مذکور خواهد بود.

عضو هیئت علمی مرکز دکترای پیام نور با بیان این‌که امکان تبدیل این ارز دیجیتال با یورو به تدریج به آن مقبولیت می‌دهد اضافه کرد: با همین شیوه این ارز می‌تواند فراگیرتر هم بشود تا جایی که اگر بازرگانان اروپایی هم بخواهند با اعضای این پیمان کار کنند، می‌توانند بدون نیاز به استفاده از یورو و تنها با استفاده از این ارز دیجیتال مبادلات خود را انجام دهند. با این فرآیند می‌توان وابستگی مبادلات بین کشورها به دلار را تا حدود بسیار زیادی کاهش داد.

این استاد دانشگاه با اظهار این‌که بسیاری از محدودیت‌ها در انجام معاملات به خاطر مرجع بودن دلار است، اظهار کرد: واقعیت این است که همه کشورها از سلطه دلار ناراضی‌ هستند و از اینگونه مدل‌های دیجیتالی استقبال می‌کنند. ما در داخل کشور متخصصان بسیاری را داریم که در زمینه‌ی بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال کار کردند که می‌توانند در صورت موافقت مسئولین آن را اجرا کنند. مشابه همین مدل هم باعنوان Tether اجرا شده که تناظر یک به یک با دلار دارد که توسط بانک‌های تجاری و یکی از شرکت‌ها ایجاد شده است؛ که این می‌تواند در یک مقیاس بسیار کلان‌تر توسط بانکهای مرکزی کشورها هم انجام شود.

او با بیان این‌که برای تحقق این مدل نیاز است تا دستگاه‌های دیپلماسی و وزارت خارجه فعال شوند اظهار کرد که در حال حاضر کشورهای چین، روسیه، ترکیه و ایران هر کدام انگیزه‌های خاص خود را برای پیاده‌سازی چنین مدلی دارند و ما به جای این‌که ارزهای رمزپایه را ممنوع اعلام کنیم باید بر این تکنولوژی در جهت رسیدن به توسعه و رشد اقتصادی کشورمان سوار شویم.

رنجبر فلاح  در ادامه به مزایای اجرای این طرح برای کشورمان هم اشاره کرد و گفت:  فرار از محدودیت‌های دلار و u-Turn و فشار تحریم‌ها، کاهش وابستگی به دلار و یا ارزهای دیگر در راستای کاهش سلطه دلار، رهایی از ریسک نوسانات نرخ ارز برای مبادلات با پول محلی کشورها،  کاهش نیاز به تامین اسکناس ارزی و هزینه‌های مربوط به تامین آن، افزایش عرضه ارز به نسبت و میزان مقدار تعهدی بانک مرکزی کشورها، تسهیل در مبادلات ارزی با هزینه‌های بسیار پایین در بستر بلاک‌چین و کاهش وابستگی به Swift و تحریم احتمالی آن بخشی از مزایای استفاده از ارزهای دیجیتال در معاملات است.

این اقتصاددان همچنین به کاهش فشار مقررات FATF و تشخیص هویت (KYC) به مشتریان در مرحله تبدیل ارز دیجیتال به یورو و بالعکس، عدم نیاز به رصد مبادلات پولی داخلی بین فعالان بازار، ایجاد ابزار جدید برای افرادی که به دنبال حفظ قدرت خرید خود بر پایه ارز هستند و کمک به دورزدن تحریم‌ها از طریق همگرایی کشورها در مقابله با جنگ اقتصادی آمریکا به عنوان دیگر مزایای استفاده از ارزهای دیجیتال در مبادلات تجاری بین کشورها اشاره کرد.

ارزهای دیجیتال در واقع بر پردازش مبادلات مالی بر بستر یک فناوری به نام "بلاک چین" مبتنی هستند که زنجیره بلوک هم تعریف نامیده می شوند و مبتنی بر رمزنگاری است. با استفاده از همین فناوری بود یک پول مجازی به نام بیت‌کوین به وجود آمد که در فضای اینترنتی قابل انتقال است. ارزهای دیجیتال می توانند به دو شکل رمز پایه یا غیررمز پایه تعریف شوند که در نوع رمز پایه ان معدل پول مجازی ایجاد شده اعتبار بانکی تعریف می شود. در مدل غیر رمزپایه مانند بیت کوین اما هیچ معادلی برای ارز دیجیتال ایجاد نمی‌شود و آن ارز خودش به خودش اعتبار می دهد. این پول های رمزگذاری شده در کل این امکان را به کاربران می‌دهد که بدون نیاز به هیچ بانکی مبادلات مالی خود را انجام می‌دهد، ضمن این‌که ناشناس هم باقی بمانند.

 

منبع: فرتاک نیوز

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=65664
برچسب ها :
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  مشتری محوری با بانکداری دیجیتال، مفهوم پیدا می‌کند

  متفاوت‌ترین بهار دهه۹۰ در بازار ارز و سکه

  افتتاح شعبه بیمه آسیا در جلفا

  روند پایان ناپذیر افزایش سکه با رکوردهای جدید/ پوند ۱۰ هزار تومان شد

  رشد قیمت انواع سکه/دلارثابت ماند

  آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات به متقاضیان طرح اشتغال فراگیر

  ارزش بیت کوین کاهش یافت

  فعالیت موسسات غیرمجاز متوقف شد

  اطلاعیه بیمه ایران درخصوص پرداخت غرامت حادثه دیدگان سانحه هواپیمای تهران-یاسوج

  نرخ تورم خانوار افزایش یافت

  یورو به حیاتش ادامه خواهد داد

  بیت کوین گلد به کابوس ارزهای دیجیتال تبدیل شده است!

  فعال شدن سامانه وام ازدواج در بانک های خاورمیانه، سرمایه و مؤسسه کاسپین

  اختلاف نظر کارشناسان درباره روند قیمت طلا

  سکه دو میلیون و ۷۰۳ هزار تومان شد

  گزارش جدید بانک مرکزی از نرخ خوراکی‌ها

  زمان افزایش ۲۰ درصدی زغال سنگ و عدم تاثیر بر فولاد

  منتظر اتفاقات جدید در حوزه ارزی باشید؟

  پیش بینی سیف از آینده اقتصاد و روابط بانکی ایران

  چرایی گرانی طلا و سکه در بازار

  سپرده‌گذاران فرشتگان سرگردان فیش‌های کهنه شدند

  شرکت بیمه معلم موفق به دریافت مجوز ادامه فعالیت در رشته شخص ثالث گردید

  دلار طلا را گران کرد

  مشارکت بانک ملی در طرح اشتغال فراگیر

  جدیدترین قیمت ارزهای دیجیتال

  مهمترین مزایای چک‌های الکترونیکی

  نوسانات بازار طلا در هفته ای که گذشت

  فراخوان بانک سینا برای تعویض دسته چک های قدیمی

  نخست‌وزیر ژاپن بعد از ۴۰ سال به تهران می‌آید

  فراخوان بانک سینا برای تعویض دسته چک‌ها

  حمایت رئیس فدرال رزرو از افزایش نرخ بهره

  چک‌های خود را "صیاد" کنید

  تشکیل کارگروه برای برخورد با دلالان بازارارز

  نرخ رسمی دلار ۲ تومان افزایش یافت (+جدول)

  برگزاری گردهمایی مدیران بانک ایران زمین

  ارزیابی عوامل اصلی التهاب بازار ارز

  صدرنشینی بانک ملی در صدور کارت هدیه

  کره جنوبی مخالف ارائه ارز دیجیتال از سوی بانک مرکزی

  افزایش نرخ بانکی دلار،یورو و پوند/جدول

  بانک سامان بانک عامل صندوق توسعه ملی شد

  افزایش بیکاری پنهان به زیان صندوق‌های بیمه

  دلار ۴۲۰۰ تومانی واردات خودرو و کالاهای لوکس حذف شد

  تعیین تکلیف مطالبات معوق بانکی

  قیمت ارز عاملی مهم در تصمیمات اقتصادی

  بانک صنعت و معدن رتبه اول قرارداد عاملیت اعطای وام‌ارزی

  سامانه نیما برخی فرآیندها را افزایش داده‌است

  انعقاد تفاهم‌نامه‌های مشترک بانک توسعه تعاون با اتحادیه‌های سراسری

  تمدید چندباره فروش سهام "آکنتور" + شرایط خرید سهام "وصنعت" توسط "وتوصا"

  قدردانی رییس سازمان زندان ها از مدیرعامل بانک ملت

  بحث نابودی بیت کوین بسیار احمقانه است

  بازسازی استخر آسایگاه جانبازان ثارالله

  پیش بینی بورس و ۵ گروه اصلی و مهم بعد از هفته بی نظیر و رویایی

  ۶۰ میلیاردتومان سرمایه گذاری جدید بیمه آسیا

  دریافت ارز دیجیتال با دیدن تبلیغات

  تاکید وزارت امور خارجه و بیمه ایران بر ارتقای همکاری‌

  اوپک و غیر اوپک به بیانیه همکاری قبلی پایبند می‌مانند

  صیادان کشور تحت پوشش بیمه تکمیل درمانی بیمه سرمد قرار گرفتند

  رمزارز یا حساب بانک مرکزی

  مجمع بیمه پاسارگاد در سال ۹۷ برگزار شد

  درخواست آمریکا از ژاپن برای توقف واردات نفت از ایران

  یک عبارت آشنا به جای کلید عمومی ارز دیجیتال

  پرداخت ۶۹ هزار میلیارد تومان وام به بخش‌های اقتصادی

  حضور تیم های ورزشی بیمه "ما" در مسابقات جام رمضان

  همسر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به کلاهبرداری متهم شد

  امیدواری طرفداران بیت‌کوین و دوستان برای به رسمیت شناخته شدن

  معاونان فنی، منابع اصلی حوزه فنی شرکت های بیمه هستند

  اعطای تسهیلات حمایتی به ٧٨٩ زندانی نیازمند

  حباب خودرو خالی شد/کاهش ۲۰ میلیون تومانی ۲۰۰۸

  نظر جالب استیو وزنیاک درباره بیت کوین

  بصورت فردی یا مشترک حساب ارزی بانک شهر افتتاح کنید و سود ارزی بگیرید

  انتشار صورت‌های مالی ۹۶ بانک اقتصادنوین

  نرخ دلار ۴۲۴۹ تومان شد

  کره‌ شمالی یک سایت آزمایش موشکی را تخریب می‌کند

  راه‌اندازی نخستین خودپرداز بیت کوین در فرودگاه اسخیپول آمستردام

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو