بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 66011

تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۴

چرا باید همه دلار ۴۲۰۰ تومانی بگیرند؟

گرچه هدف اصلی سیاست‌ جدید ارزی به کنترل درآوردن گردش ارزی در اقتصاد و ممانعت از التهابات روزانه بازار ارز بوده و تا حدی هم توانسته برای کوتاه مدت در این مسیر حرکت کند، اما این تمام ماجرا نیست و همچنان کاستی‌هایی وجود دارد. به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،به اعتقاد کارشناسان عرضه دلار ۴۲۰۰ تومانی ...


گرچه هدف اصلی سیاست‌ جدید ارزی به کنترل درآوردن گردش ارزی در اقتصاد و ممانعت از التهابات روزانه بازار ارز بوده و تا حدی هم توانسته برای کوتاه مدت در این مسیر حرکت کند، اما این تمام ماجرا نیست و همچنان کاستی‌هایی وجود دارد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،به اعتقاد کارشناسان عرضه دلار ۴۲۰۰ تومانی برای جمع بزرگی از وارداتی که اولویتی ندارد در مقابل نرخ‌ بالای ارز در جریان بازار آزاد عاملی برای تحلیل منابع ارزی و ایجاد رانت و فساد خواهد شد؛ از این رو باید در آینده‌ای نزدیک شرایط تغییر کرده و در این سیاست بازنگری کرد. حدود دو ماه از تصمیم دولت و بانک مرکزی برای بستن معاملات در بازار ارز و تغییر مسیر ورود و خروج ارز می‌گذرد. در این مدت و طبق سیاست‌های جدید ارزی نرخ برای دلار به عنوان پرکاربردترین ارز بازار ایران حدود ۴۲۰۰ تومان تعیین شد و همچنین مابقی ارزها قیمت‌گذاری شده و مرجع اصلی معاملات ارزی قرار گرفتند. بر این اساس دیگر واردکنندگان و صادرکنندگان مجوز معامله در بازار آزاد را نداشته و باید به عنوان دو بخش اصلی عرضه و تقاضا به سامانه یکپارچه ارزی (نیما) رفته و معاملات خود را انجام دهند. تامین ارز کالاهای اساسی را بانک مرکزی به طور مستقیم خود برعهده گرفت و در سوی دیگر برخی تامین ارزی دیگر از جمله مسافرتی، بیماران یا دانشجویان از طریق بانک‌های عامل و طبق دستورالعملی مشخص انجام می‌شود، اما در این بین با توجه به زمان کوتاهی که از اجرای سیاست جدید گذشته، کمبودهایی در انجام آنچه که پیش‌بینی شد، وجود داشت و بعضا در حال ترمیم است، اما مساله مهم به این برمی‌گردد که برخی کارشناسان و تحلیلگران ارزی معتقدند که سیاست موجود نمی‌تواند چندان دوام بیاورد، چرا که از سویی تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومان برای دلار و ثابت نگه داشتن آن در این حد مقابل نرخی که در بازار آزاد تا ۶۵۰۰ تومان پیش رفته، خود موجب ایجاد رانت می‌شود. از طرفی دیگر تقاضاهایی وجود دارد که برای آنها در سیاست جدید جایی تعریف نشده و بی‌پاسخ ماندن آن نیز خود عاملی دیگر برای ایجاد بازار سیاه و شرایط نامساعد ارزی خواهد شد که باید در مورد آن بازنگری شود.

چرا باید همه دلار ۴۲۰۰ تومانی بگیرند؟
در این رابطه وحید شقاقی – کارشناس اقتصاد – با اعتقاد به این‌که اکنون در حوزه نظام ارزی بهم ریختگی وجود دارد و  کنترل آن با توجه به شرایطی که عامل ایجاد آن شده بسیار سخت خواهد بود، گفت که نمی‌دانیم چرا تمام تصمیم‌ها و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی در دقیقه ۹۰ انجام می‌شود. سال‌ها بود که فضا به سمتی پیش می‌رفت که خود می‌توانست نشان دهد بالاخره بازار ارز دچار بحران می‌شود؛ از زمانی که نقدینگی رو به افزایش گذاشت و تا مرز ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان پیش رفت و یا خروجی‌های ارز از کنترل خارج شده و منابع زیادی از ارز ایران هدر رفت و یا بازار مصرف کنترل نشد و همچنین  فضای بین‌المللی که برای ایران وجود داشت در مجموع به خوبی قابل پیش‌بینی بود که در چنین شرایطی وجود خواهد داشت، اما چون برنامه‌ریزی مناسبی برای آن نشد در نهایت تصمیمی را دولت و بانک مرکزی اتخاذ کردند که مشخص است دوام نخواهد آورد.
وی با اشاره به این‌که تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومان مبنای درستی ندارد، عنوان کرد که این نرخ در حال حاضر برای دلار منطقی نیست و نشان داد که فقط برای روز اجرای اول این سیاست دوام آورد، اما در ادامه در بازار آزاد قیمت دلار تعیین شد و اکنون همین نرخ بالای ۶۲۰۰ تومان واقعی‌تر از هر یک از نرخ‌هایی است که وجود دارد.
این کارشناس اقتصاد در مورد جریان ورود و خروج ارز نیز توضیحاتی ارائه کرد و گفت: متاسفانه در سال حدود ۱۰ میلیارد دلار از طریق گردشگری ارز از کشور خارج می‌شود که باید ساماندهی و کنترل شود و این در حالی است که اکنون با وجود این‌که سقف پرداختی ارز به گردشگران کاهش یافته باز هم دلیلی وجود ندارد که آن را با نرخ ۴۲۰۰ تومان پرداخت کنیم. در سویی دیگر باید توجه داشت که سالانه ۱۵ میلیارد دلار قاچاق وجود دارد که این رقم خود کانال بزرگی برای از دست دادن حجم زیادی از منابع ارزی است. باید توجه کرد که اگر دولت نتواند قاچاق را کنترل کند به زودی باید منتظر تورم بود، چرا که این حجم آنقدر بالاست که می‌تواند بخش قابل توجهی از بازار را پوشش دهد و وقتی که ارز آن از مسیر بازار آزاد یعنی ارز ۶۰۰۰ تومانی و گرانتر تامین می‌شود، به طور حتم در قیاس با دلاری که پیش از این بین ۳۸۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان در بازار تامین می‌شد، قیمت بالاتری داشته و تورم خود را بروز می‌دهد.
شقاقی همچنین گفت که چرا باید اکنون ارز ۴۲۰۰ تومانی به هر کالای وارداتی که ثبت سفارش می‌شود پرداخت شود؟ این ارز خود باعث جذابیت برای افزایش واردات شده، چرا که در مقابل نرخ بازار بسیار پایین‌تر بوده و می‌تواند اثرات منفی‌ در ادامه داشته باشد، در این شرایط نباید هر کالایی مشمول دلار ۴۲۰۰ تومانی باشد بلکه باید راهکاری برای خروج یکسری از اقلام از لیست کالاهای وارداتی که دلار ارزان‌قیمت دریافت می‌کنند ارائه و اجرایی شود. در عین حال که نرخ ۴۲۰۰ تومان برای صادرکنندگان جذابیت ندارد و اگر صادرکننده نتواند فاصله بین نرخی که در بازار آزاد وجود دارد و نرخ مرجع بانک مرکزی را پوشش دهد، در نتیجه هیچ جذابیتی برای او به منظور فروش ارز خود در سامانه‌های پیش‌بینی شده بانک مرکزی وجود ندارد بنابراین به دنبال راهکاری برای عدم احراز منابع ارزی خود خواهد بود.
در مجموع این اقتصاددان معتقد است باید نقشه ارزی کشور را به درستی شناخته و محل منابع و مصارف آن را مشخص کرد. دولت باید در مسیر کاهش واردات کالاهای غیرضروری، توجه به صادرکنندگان و کنترل مسیر قاچاق و ارز گردشگری حرکت کند.

بورس ارز را راه‌اندازی کنید
اما در همین راستا حیدر مستخدمین حسینی – کارشناس امور بانکی و معاون سابق بانک مرکزی – معتقد است که برخلاف آنچه بانک مرکزی مدعی شده که سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز را اجرایی کرده مشخص است که چنین اتفاقی نیفتاده و هیچ نشانی از تک‌نرخی شدن ارز وجود ندارد، چرا که فقط نرخی که در مرکز مبادلات ارزی بود افزایش یافته و  بازار آزاد هرچند به صورت غیرشفاف به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
وی با اشاره به این‌که اصولا موفقیت دولت در حوزه ارزی این است که بتواند به گونه‌ای خروج و ورود ارز را مشخص و کنترل کند، یادآور شد: هرچند که گفته می‌شد در سیاست ارزی این هدف محقق می‌شود، اما در حال حاضر شواهد نشان می‌دهد که چنین قدرتی وجود ندارد چرا که سازوکارهای پیش‌بینی شده نمی‌تواند این خواسته‌ها را برآورد کند و انتظار می‌رود که دولت به فاصله یک ماه که از اجرای سیاست خود گذشته و شرایط بحرانی بازار ارز تا حدی آرام شد در آن بازنگری کرده و برنامه جامع‌تری را در دستور کار قرار دهد ولی این اتفاق نیفتاده است.
این کارشناس امور بانکی با اشاره به نرخ ۴۲۰۰ تومانی که اکنون برای صادرکننده و واردکننده تعریف شده گفت که این رقم خود می‌تواند عاملی برای ایجاد فساد باشد. از سویی وقتی که واردکننده نرخ پایین‌تر از بازار آزاد را می‌بیند به طور حتم واردات خود را افزایش خواهد داد که این مطلوب نیست و یا می‌تواند به سمتی پیش رود که در واردات با فردی که قرار است کالا را از او بخرد، مذاکره کرده و قیمت کالای قابل خرید را بالاتر از نرخ بالاتر آن زده و با انجام ثبت سفارش ارز بیشتری دریافت کند و مابه‌التفاوت آن را برای خود نگه دارد. از سویی دیگر صادرکننده نیز وقتی می‌بیند نرخی که برای فروش ارز آن پیش‌بینی شده تا ۲۰۰۰ تومان با نرخ بازار آزاد فاصله دارد، چرا باید تمام ارز  را آورده و در سامانه مورد نظر بانک مرکزی عرضه کند. در این حالت صادرکننده چون نمی‌تواند منافع خود را تامین کند یا کالاهای صادراتی  را کمتر نشان داده و یا قیمت آن را پایین‌تر نگه می‌دارد که مابه‌التفاوت ارزی را در حساب دیگر نگه خواهد داشت.
به نوشته  ایسنا،اما اگر قرار باشد همه نیازهای ارزی با دلار ۴۲۰۰ تومانی پاسخ داده نشده و کانالی دیگر برای آن ایجاد شود و از سویی دیگر فضای جذابی برای صادرکننده و وارد کننده باشد موضوعی است که مستخدمین حسینی ایجاد بورس ارز که سالها وعده آن داده شده است را مناسب‌ترین راهکار می‌داند. وی معتقد است که دولت باید به سمت راه‌اندازی بورس ارز حرکت کند که در آن ارز ناشی از صادرات نفت را به عنوان منافع ملی در اختیار گرفته و تامین کالاهای اساسی و با اولویت را از طریق آن انجام دهد. اما در سویی دیگر مابقی منابع ارزی به سمت بورس ارز رفته و در آنجا عرضه شود و متقاضیان نیز اعم از واردکنندگان و یا مسافران، متقاضیان ارز درمانی، دانشجویی و سایرین در بورس ارز حاضر شده و بتوانند نیاز خود را تامین کنند، نه این‌که مثل اکنون شرایط به گونه‌ای است که برای کلیه واردکنندگان بدون اولویت بندی این ارز ارزان قیمت در مقابل بازار آزاد در نظر گرفته شده و دل به آن بسته‌اند و در سویی دیگر عده‌ای برای تامین ارزی که تعریف نشده باید روانه بازاری که معاملاتش را قاچاق اعلام کرده‌اند بشوند.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=66011
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  شانزدهمین مجمع استانی بانک قوامین برگزار شد

  تشریح ویژگی های طرح «مهر زرین» بانک قرض الحسنه مهر ایران

  سامانه پیامکی بیمه مرکزی افتتاح شد

  دستور جهانگیری درباره تکلیف خسارت دپوی خودروهای وارداتی

  تسهیل‌گری مشکلات ارزی تولیدکنندگان در دستور کار بانک مرکزی

  پاسخگویی به بیمه گذاران از ماموریت های اصلی نهاد ناظر است

  خلق بازارهای جدید در صنعت بیمه با کمک استارت‌آپ‌ها

  افت قیمت سکه و ارز در بازار

  آخرین مهلت ثبت‌نام کارت سوخت المثنی اعلام شد

  عملیاتی شدن تخصیص وام به کسب و کارهای خرد

  نگاهی آماری به بیمه شدگان جدیدالورود سازمان تأمین اجتماعی

  حمایت از تولیدکنندگان در دستور کار بانک مرکزی

  تغییر سقف برداشت از کارت های بانک سپه

  روند تعدیل تدریجی قیمت ارز ادامه دارد/توصیه به مردم

  لایحه قانون جدید بانک مرکزی در راه صحن علنی مجلس

  قدرت اجرایی چک افزایش یافت/سقف تراکنش کارت بانکی حدود ۵ هزار دلار

  بانک صادرات ۸۶ هزار نفر را روانه خانه‌بخت کرد

  حمایت‌ از توسعه، ایجاد و حفظ اشتغال در دستور کار

  مدیرعامل "وبانک"رئیس هیات عامل ایمیدرو شد/معرفی ۲ معاون و یک مدیرعامل

  بانک مقالات آموزشی چند زبانه برای ارزهای دیجیتال

  گزارش قانون جدید بانک مرکزی اوایل هفته به صحن علنی می‌رود

  ساخت ۵۲ مرکز درمانی تامین اجتماعی در کشور

  اطلاعیه مهم بانک ملی در خصوص گروه ملی فولاد

  اثر پیشرفت مذاکرات آمریکا و چین در افزایش قیمت نفت

  بازآفرینی نقش بانک ها با ورود فناوری بلاک چین

  بانک قرض الحسنه مهر ایران محور توسعه بانکداری اسلامی

  چگونه تجارت کارت خود را در کمتر از ۱ دقیقه مسدود کنیم؟

  اعلام اسامی برندگان مسابقه عکاسی محرم

  افتتاح پروژه نوسازی زیرساخت کشتی‌سازی بوشهر توسط صدرا

  برق ارزان ایران، وسوسه ماینرها برای استخراج بیت کوین

  شبکه فروش، رمز موفقیت شرکت های بیمه

  برگزاری گردهمایی کارکنان جزیره کیش بانک ایران زمین

  ویژگی های طرح «مهر زرین» بانک قرض الحسنه مهر ایران

  ۱۸ نماینده استعفادهنده اصفهانی به جلسه آینده مجلس نمی روند

  اوضاع بیت کوین خوب نیست، اما آمده است که بماند.

  ۵۰ شعبه بانک کشاورزی تا پایان امسال تعطیل می شود

  افتتاح واحد بانکداری شرکتی بانک گردشگری

  تمجید استاندار کرمانشاه از عملکرد بیمه ایران

  ضرورت رعایت معیارها در کنار مشتری مداری بانک‌ها

  حمایت بزرگترین بانک دولتی از شرکت فولادی

  محدودیت سقف تراکنش بانکی، عامل بازدارنده مقابله با سوداگری

  علی صلاحی‌نژاد، مدیرعامل بیمه ملت شد

  بازار ارز در مسیر ثبات قرار گرفت

  شناسایی ۲۷۰۰ نفر بدهکار مالیاتی بیت کوین

  عملکرد هشت ماهه نخست سال ۹۷ بیمه "ما"

  نوسان قیمت نفت بعد از مواضع زنگنه درباره منافع اعضای اوپک

  نرخ پوند و یورو بانکی در مسیر افزایش

  مردم به اخبار غیر رسمی بازار پول و ارز توجه نکنند

  دم و بازدم دلا‌ر در جو ۹ هزار

  جوانگرایی در صنعت بیمه از عوامل مهم توسعه به شمار می آید

  نرخ ارز آزاد و نیما به هم نزدیک می‌شود

  اطلاعیه مهم بانک ملی ایران در خصوص گروه ملی فولاد

  بانک‌پاسارگاد، هیچ‌گونه بدهی به بانک‌مرکزی ندارد

  روایت های متناقض از دلار ۴۲۰۰ تومانی

  همتی: مردم مراقب دلالان بازار ارز باشند

  توسعه ارز دیجیتال برای معاملات بین بانکی امارات و عربستان

  هزینه تعلل در اصلاح نظام بانکی

  تقدیر بانک‌پاسارگاد از نفرات برتر کنکور سراسری

  صعود اونس طلا متوقف شد

  بررسی بودجه در مجلس به تعویق افتاد

  همتی: بانک مرکزی بازار ارز را مدیریت و هدایت می کند

  بانک کشاورزی رویداد فینتک فارم برگزار می کند

  مردم مراقب دلالان بازار ارز باشند

  مراقب دام کلاهبرداران پیامکی باشید

  روایت های متناقض از ماجرای دلار ۴۲۰۰ تومانی

  انتصابی جدید در بانک صنعت و معدن

  پرداخت عوارض خروج از کشور الکترونیک شد

  مسیر قیمت طلا در کوتاه مدت

  رشد ۱۲۴ درصدی خالص سود بانک سینا

  بانک ملی از گروه ملی صنعتی فولاد ایران حمایت می کند

  کمترین نرخ دلار بعد از چهار ماه

  موضوع موسسات غیرمجاز شفاف شد؟

  کاهش نرخ ۶ ارز بین بانکی/ یورو ۴۷۷۴ تومان شد+جدول

  تاکید انگلیس در بهره‌‎مندی ایران از منافع برجام

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو