بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 63313

تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۸

چرا سیاست های ارزی شکست می خورند؟

هرچند دولت از روز ۲۱ فروردین ماه امسال با تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار سیاست یکسان سازی نرخ ارز را به یکباره در دستور کار خود قرار داد، ولی اعمال این سیاست جدید و بخشنامه های پی درپی بانک مرکزی نیز نتوانسته است آن طور که انتظار می رفت بازار ارز را از نوسان ...


هرچند دولت از روز ۲۱ فروردین ماه امسال با تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار سیاست یکسان سازی نرخ ارز را به یکباره در دستور کار خود قرار داد، ولی اعمال این سیاست جدید و بخشنامه های پی درپی بانک مرکزی نیز نتوانسته است آن طور که انتظار می رفت بازار ارز را از نوسان دور کند.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،بررسی‌ها نشان می‌دهد به رغم یک ماهه شدن ابلاغ قیمت ۴۲۰۰ تومان برای هر دلار همچنان مردم و متقاضیان این بازار نگران آینده هستند به طوری که حتی رئیس دولت نیز به صراحت اعلام کرد که از سیاست های ارزی دولت خود راضی نیست.
با نگاهی به تجربه بیش از چهار دهه گذشته بازار ارز به روشنی می توان دریافت که به غیر از مقاطع کوتاهی که با فشار دولت و هزینه های کلان نرخ ارز به ثبات رسیده بود، همواره این بازار مهم در مناسبات اقتصاد ایران با نوسان روبرو بوده است.
رخدادها و تصمیماتی نیز که در ماه های اخیر درخصوص بازار ارز شاهد بوده ایم نیز در دوره های مختلف تاریخی سابقه دارد. به طوری که برای سومین بار سیاست تک نرخی کردن ارز در دستور کار قرار گرفته است یا این که بانک مرکزی سعی کرده است با ابلاغ بخشنامه های گوناگون و ورود حداکثری بازار ارز را مدیریت کند.
دراین زمینه صاحبنظران اقتصادی با تاکید براین که مشکل سیاست‌های ارزی به عوامل متعددی بازمی گردد، به نحوه مواجهه دولت دوازدهم با التهابات ارزی اخیر نقد جدی وارد می کنند.

ارز به صورت واقعی تک نرخی نشد
طهماسب مظاهری رئیس کل پیشین بانک مرکزی درباره سیاست های ارزی دولت دوازدهم  می‌گوید: «سیاستی که دولت از آن با عنوان یکسان سازی نرخ ارز یاد می کند درواقع یکسان سازی نرخ ارز محسوب نمی شود.»
به گفته وی تک نرخی کردن به دو معنی می تواند انجام شود؛ یکی این که دولت یک نرخ واحد را درنظر بگیرد و اعلام کند، این نرخ، نرخ ارز است. این تک نرخی کردن دولتی است. نوع دوم تک نرخی به معنی واقعی، نرخ ارز را بازار تعیین می‌کند و البته دولت درآن از افزایش و کاهش ناگهانی جلوگیری می کند و بازار را در ارامش نگه می‌دارد.
رییس اسبق بانک مرکزی با انتقاد به سخنان ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی درباره این که مردم بیش از حد معمول سفر خارجی می‌روند، گفت:«این موضوع اصلا در حیطه وظایف و مسئولیت های بانک مرکزی نیست.»
وزیر اقتصاد و دارایی دولت هشتم تاکید کرد:«دولت و رئیس جمهوری باید حرف کارشناسان را بشنود تا سیاست های ارزی به ریل اصلی خود بازگردد، وگرنه با این شیوه راه به جایی نخواهد برد.»
این کارشناس ارشد اقتصادی با اشاره به این که روش مدیریت سیاست های ارزی مهم‌تر از نرخ ارز است، افزود:«سیاست‌های ارزی موفق را از طریق نتایج آن می‌توان شناخت. درواقع با اتکا به سیاست‌های ارزی، باید بازار ارز همواره دارای ثبات بوده و فعالان اقتصادی بابت تغییر نرخ ارز نگرانی نداشته باشند.»
مظاهری با اشاره به اینکه نباید امکان تبدیل ارز به‌عنوان محل درآمدی برای برخی فراهم باشد، اضافه کرد:« علاوه براین در ذهن مردم و مدیران واحد‌های اقتصادی نیز این موضوع که تبدیل پول ملی به ارز، به‌عنوان یک راه‌حل برای حفظ ارزش دارایی است، شکل نگیرد.»
مظاهری یادآور شد:«یکی از اصلی‌ترین دلایل نوسانات اخیر بازار ارز رویکرد اشتباه نسبت به بحث قیمت‌گذاری است.»
 او در توضیج این مطلب افزود:«اگر در مورد یک کالای خاص، دولت از طرق مختلف نظیر صدور بخشنامه، قیمت‌گذاری دستوری و تخصیص یارانه در بازار دخالت کرده و قیمت یک کالا را از روند طبیعی رشد متناسب با تورم خارج کند، چه اتفاقی رخ می دهد؟ بدیهی است تا زمانی که این ورود از قوت، اقتدار و توان اجرایی لازم برخوردار باشد، این سیاست نتایج مورد انتظار دولت را تامین خواهد کرد اما به محض اینکه خللی در اجرای آن وارد شد، قیمت آن با جهشی ناگهانی همراه خواهد شد. این مساله زمانی تشدید می‌شود که اعضای جامعه نیز نسبت به ناتوانی دولت در اجرای سیاست سابق خود آگاهی پیدا کنند که در این حالت تقاضا به شدت افزایش یابد.»

چرا سیاست های ارزی شکست می خورند؟
به نوشته خبرآنلاین،  در همین حال،مرتضی الله داد معاون اقتصادی اتاق بازرگانی ایران  ،مدعی است که سیاست های ارزی دولت شکست خواهد خورد.او هفت مورد را به عنوان مهمترین عوامل شکست این سیاست‌ها عنوان می‌کند.
به گفته این کارشناس اقتصادی براساس قانون برنامه سوم توسعه، بانک مرکزی مسئول بود تا نرخ ارز را برمبنای نظام شناور مدیریت شده، مدیریت می‌کرد. در این روش قیمت ارز بایستی براساس تفاضل نرخ تورم داخلی با تورم خارجی محاسبه می شود، اما متاسفانه در عمل نرخ ارز به صورت دستوری از سوی دولت تعیین شد.
وی تاکید کرد:«یکی از مهمترین دلایل افزایش نرخ ارز، رشد شدید نقدینگی در کشور بود. درحالی که در ابتدای دولت یازدهم نقدینگی برابر با ۵۴۰ هزار میلیلیارد تومان بود این رقم هم اکنون به سه برابر افزایش یافته است. این حجم از نقدینگی باعث کاهش ارزش پول ملی شده است و درنتیجه نرخ ارزهای خارجی را نیز بالا برده است.»
او گفت:« معضل دیگری که در سیاست های ارزی دولت دیده می شود و یکی از مهمترین آنهاست، این است که سیاست های مالی سیاست‌های پولی را نیز مدیریت می کند. بدین معنا که سازمان برنامه و بودجه به راحتی برای پروژه های گوناگون هزینه می‌کند و این بانک مرکزی است که باید با اعمال سیاست های پولی این شکاف را جبران کند. برهمین اساس همواره تمام دولت‌ها با کسری بودجه مواجه بوده اند که همین کسری بودجه تاثیر زیادی در سیاست های پولی و بازار ارز کشور داشته است.»
الله داد اضافه کرد:«از سوی دیگر اعتماد مردم به مسئولان و وعده های آنها نیز تاثیر زیادی در سیاست‌های ارزی دارد. زمانی که مقامات ارشد دولت به مردم اطمینان می دهند که نگران نرخ ارز نباشند و پس از مدت کوتاهی شاهد جهش نرخ می‌شوند این اعتماد را از دست می رود.»
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد:«همچنین بانک مرکزی در پیش فروش سکه به عنوان بازار همراستای ارز نیز پس از چند روز پیش فروش یک ماهه و سپس سه ماهه سکه و دیگر انواع را متوقف کرد.»
عضو اتاق بازرگانی ایران اعتقاد دارد که سیاست‌های ناپخته و حساب نشده دراین بخش تاثیر زیادی داشته است. دراین زمینه امنیتی کردن بازار ارز و ورود نیروهای انتظامی به آن نیز تنها مشکل را به زیرزمین منتقل کرده است. دلالان به جای تجمع در نقطه ای معلوم فعالیت های پنهان و زیرزمینی خود را آغاز کرده اند.
او با اشاره به تصمیمات اخیر دولت در خصوص نرخ واحد ارز نیز گفت:«علاوه براین وقتی دولت اعلام می کند که از این تاریخ نرخ دلار تنها با یک نرخ عرضه می شود و بیش از آن نرخ قاچاق محسوب می شود و از سوی دیگر با ابلاغ بخشنامه های مختلف مشمولان این ارز را محدود می کند که همین عامل به تقویت بازارغیررسمی (برای تامین نیازهای ارزی) منجر می شود.»
این کارشناس اقتصادی ادامه داد:«درنهایت نه تنها دولت دوازدهم بلکه تمام دولت ها بیش از ۶۰ درصد ارز کشور را از محل صادرات نفت و صادرات غیرنفتی در دست دارند و هرگاه در فروش نفت به مشکل برخورده ایم یا قیمت نفت کاهش یافته است، عرضه ارز در بازار کاهش یافته و نرخ آن نیز بالا رفته است.بدین ترتیب بانک مرکزی در تعیین نرخ منطقی و اقتصادی ارز درست عمل نکرده است.»

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=63313
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  عامل اصلی کاهش قیمت سکه و طلا

  بانک رفاه قهرمان قهرمانان المپیاد ورزشی

  قیمت دلار باز هم کاهش می‎یابد

  در "بله" آنلاین بازی کنید

  کوتاه‌شدن دست دلالان از بازار ارز

  قدردانی استاندار تهران از بانک کشاورزی

  گام‌های موثر برای موفقیت

  تولیدکننده با بیمه احساس امنیت می‌کند

  بانک فرهنگیان تاسیس می‌شود؟

  ۱.۲ میلیون چک در مهرماه امسال برگشت خورد

  توقف دو نماد به دلیل اعلام تغییر در قرارداد فروش و عرضه سهام

  خرید مصنوعات طلا رونق گرفت

  سقف تراکنش های خود را با «بام» تعیین کنید

  انتشار اوراق اجاره توسط شرکت تامین سرمایه مسکن

  گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه در سال ۹۷

  عرضه پذیره نویسی حق تقدم سهام استفاده نشده بیمه آرمان

  امروز یک سهم دارای صف فروش دامنه نوسان و حجم مبنا ندارد

  مجمع عمومی پست‌ بانک‌ برگزار شد

  جزئیات تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی جعاله بدون سپرده تعمیرات واحدهای مسکونی بانک مسکن

  گسترش بیمه های زندگی سرمایه پایدار صنعت بیمه به شمار می رود

  صورت های مالی سال ۹۶ بیمه ایران به تصویب رسید

  چند سئوال از مدیریت فناوری بورس و ۵ پیشنهاد برای رعایت حقوق در عرضه اولیه

  ارائه کارت خرید کالای ایرانی در شعب موسسه ملل

  سهم ایران در آمارهای جهانی پولشویی ناچیز است

  حجم فروش اقساطی بیمه نامه غیرمنطقی است

  راه اندازی کارخانه نوآوری سامانی ها برای استارتاپ های مالی و بیمه ای

  پرداخت جریمه ۱٫۳۴ میلیارد دلاری بانک فرانسوی برای نقض تحریم‌ ایران و ۲ کشور

  بازارگرم ریزمتراژها در سرمای پاییز+جدول قیمت

  حساب های فاقد اطلاعات کامل در بانک ملی مسدود شد

  قوانین جاری کشور مربوط به شرایط تحریم نیست

  بانک ملی و استاندار آذربایجان غربی تفاهمنامه همکاری امضا کردند

  بیت‌کوین به زیر ۵۰۰۰ دلار سقوط کرد

  توسعه فاینانس اسلامی آمریکا در کانادا/سرعت بخشیدن به رشد کسب و کارها با فاینانس اسلامی در ونکوور

  مبلغ سود سهام عدالت چقدر است؟

  تشدید تمهیدات ضد پولشویی در بانک های اروپایی

  بانک مرکزی به صورت کلان وارد بازار ارز شود

  همکاری بانک کشاورزی با ٨ طرح تولیدی

  فروش ۱۰هزارمیلیارد ریالی بیمه کوثر

  معاون جدید وزیر نفت منصوب شد

  امنیت غذایی، محصول اقدامات بانک‌ها

  آیا طلا سقوط خواهد کرد؟

  نقدینگی در تورم نمایان می‌شود

  اختلاف۲۵۰تومانی دلاردر صرافی‌ها

  سرپرست سازمان تأمین اجتماعی معارفه شد

  اعلام اسامی برندگان قرعه کشی حساب‌های قرض الحسنه بانک سپه

  استقبال از به رسمیت شناختن بازار آزاد ارز

  کوبا به دنبال ایجاد SPV ایرانی-اروپایی

  توقف فروش یورو صحت ندارد/دلار ۱۲ هزار ۶۵۰ تومان

  بانک‌ها منتظر دستورالعمل‌ جدید بانک مرکزی برای مواجهه با تحریم‌ها

  سکه به کانال ۳ میلیون تومان نزدیک شد

  پرداخت وام بانک قرض الحسنه مهر برای پرورش دام سبک

  اقدام جدید بانک کشاورزی برای توسعه اشتغال

  گزارش وزارت صنعت از آمار تولید خودرو در ۷ ماه و مهر با کاهش ۴۰ درصدی

  درمهرماه سال چقدر وام مسکن پرداخت شد

  کاهش فاصله ارز در صرافی‌های بانکی و غیربانکی

  بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی ۱۰۰ درصد بیشتر شد

  چند نرخی بودن ارز آسیب‌زا است

  گزارش بانک مرکزی از قیمت مواد خوراکی

  سلیمانی: گسترش بیمه های زندگی سرمایه پایدار صنعت بیمه به شمار می رود

  پیگیری تحقیق و تفحص از بانک مرکزی

  برگزاری نشست مشترک تعامل نظام بانکی /ایجاد هماهنگی بیتن دولت و مجلس در ناترازی های موجود

  تعیین گمرک تخصصی ترخیص طلا و جواهر

  بورس ارز؛ راهکار همتی برای ساماندهی بازار

  قدرت وام مسکن کاهش یافت

  افت ارزش دلار قیمت طلا را افزایش داد

  افتتاح مدرسه «سپ» در مناظق زلزله‌زده تا پایان سال

  بازنگری در سقف و مدت بازپرداخت وام مسکن آغاز شد

  فروش سهام ۳۴ شرکت و پذیرش در بورس+عرضه مجدد بلوک مهم/نکاتی از تسعیر ارز

  ۲۴ارز در بازار بین بانکی گران شد

  نماهنگ«آوای ایران» تمبر نشان شد

  وعده جدید برای بازار ارز

  سوییچ پرداخت و اینترنت بانک موسسه ملل دارای تاییدیه بین‌المللی امنیتی است

  افتتاح ساختمان جدید شعبه کوی ملت اهواز

  بازسازی و نوسازی ۱۹ هزار مسکن در کرمانشاه

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو