بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 75499

تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۶

چطور صاحب بازار ارز نمی‌تواند آن را کنترل کند!؟

بار دیگر بانک مرکزی برنامه‌های جدیدی را برای کنترل بازار ارز در دستور کار قرار داده است و این‌بار با اختیارات بیشتر برای ورود به بازار ارز. به گزارش بنکر (Banker)، از نگاه برخی کارشناسان برنامه جدید هم حرف چندانی برای گفتن ندارد و مداخله و کنترل بازار ارز نیز اختیار تازه‌ای نیست، بلکه وظیفه ...


بار دیگر بانک مرکزی برنامه‌های جدیدی را برای کنترل بازار ارز در دستور کار قرار داده است و این‌بار با اختیارات بیشتر برای ورود به بازار ارز.

به گزارش بنکر (Banker)، از نگاه برخی کارشناسان برنامه جدید هم حرف چندانی برای گفتن ندارد و مداخله و کنترل بازار ارز نیز اختیار تازه‌ای نیست، بلکه وظیفه ذاتی بانک مرکزی ازگذشته تاکنون بوده است. اما این موضوع جای تعجب دارد که وقتی به صراحت اعلام می‌شود که تا ۹۸ درصد ارز بازار را سیاست‌گذار ارزی تامین می‌کند، چگونه نمی‌تواند دو درصد دیگر را کنترل کند!؟
 در ادامه آزمون و خطاهای بانک مرکزی و دولت در بازار ارز برای ایجاد راهکاری به منظور کنترل و مدیریت جریان ارزی، در روزهای اخیر بار دیگر از مصوبات ارزی رونمایی شد. گر چه گفته می‌شود چندین برنامه در این سیاست گنجانده شده است، ‌اما حداقل مصوباتی که منتشر شد این گمانه‌زنی‌ها را تائید نکرد. در این سیاست‌های ارزی، سه نکته کلی وجود دارد، اول تاکید بر اینکه کلیه صادرکنندگان غیرنفتی موظفند ظرف سه ماه بعد از صادرات، ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه و یا به ترتیبی که بانک مرکزی معین می‌کند ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصادی برگردانند. این موضوع بارها پیش از این نیز مورد تاکید قرار گرفته بود. موضوع دیگر اینکه اختیارات لازم به رئیس کل بانک مرکزی جهت مدیریت بازار ارز داده شد؛ به طوری که این بانک از طریق بانک‌ها و صرافی‌های مجاز در بازار ارز مداخله و اقدامات لازم برای کنترل نرخ ارز انجام خواهد داد و البته قرار شد تا قیمت مبادله در بازار ارز را نیز به نحو مقتضی اطلاع رسانی کند. از سویی دیگر طبق یکی دیگر از مصوبات این جلسه، هر شخص حقیقی و حقوقی با رعایت مقررات بانک مرکزی می‌تواند به هر میزان اسکناس ارز وارد کشور کند.
در حالی تا پیش این مصوبات بانک مرکزی در شش ماه گذشته دو سیاست ارزی دیگر را نیز به مرحله اجرا در آورده بود که اکنون این سوال مطرح است که آیا قرار است با برنامه‌ها و مصوبات جدید اتفاق تازه‌ای در بازار رخ داده و جریان موجود تغییر کند؟ در همین رابطه علی اصغر سمیعی -رئیس اسبق کانون صرافان- در گفت‌وگویی با ایسنا، در ارزیابی سیاست‌های جدید بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز  عنوان کرد که ما در این برنامه اتفاق جدیدی را شاهد نیستیم و باید دید که آیا این سیاست‌ها می‌تواند راهگشا باشد یا خیر؟
وی با اشاره به اینکه در برنامه جدید بانک مرکزی اعلام شده که می‌تواند در بازار ارز مداخله کند، گفت: متاسفانه بارها شنیده‌ایم که مسئولان این بانک عنوان می‌کنند که بازار آزاد نقش چندانی در معاملات نداشته و اولویت آنها نیست. مگر می‌شود بانک مرکزی بازار آزاد را رها کند آن هم در شرایطی که وظیفه ذاتی بانک‌های مرکزی دنیا نظارت بر بازار آزاد و به حداقل رساندن نوسان است. متاسفانه شاهدیم در این بازار دلار به حدی نوسان دارد که به یکباره تا ۱۹ هزار تومان رسیده و بار دیگر تا ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان هم ریزش دارد. این نوسانی مخرب است، مگر بانک مرکزی نظارتی ندارد که این‌گونه باید دلار دچار تلاطم شود. این بانک باید بتوانند با کنترل و ردیابی معاملات بازار آزاد به موقع با اجرای سیاست‌های درست و تزریق مثبت و منفی بازار را کنترل کند نه اینکه آن را رها کرده و بر آن تاکید داشته باشد.
این تحلیلگر بازار ارز با بیان اینکه می‌گویند فضای مجازی و کانال‌های ارزی باعث تلاطم در بازار شده است، گفت: فرض را بر این بگذاریم که این حرف درست است، اما وقتی رئیس جمهوری می‌گوید بین یک تا دو درصد ارز بازار را دولت تامین نمی‌کند و این بدان معناست که قبول دارد ۹۸ درصد بازار دست دولت است، چطور نمی‌تواند آن دو درصد را کنترل کند. این در حالی است که فضای مجازی فقط در صورت ضعف مدیریت می‌تواند تاثیر گذار باشد. مدیریت اگر بتواند با واقعی کردن قیمت‌ها از نوسانات و تلاطمات مخرب جلوگیری کند، دیگر اجازه نفس کشیدن به سوداگران که برخی از سر سودجوئی و برخی از سر دشمنی با کشور مشغول فعالیت هستند را نمی‌دهد و اگر فضای مناسب در اختیار آنها قرار نگیرد و نرخ‌ها کارشناسی شده و واقعی باشند، همه تلاش دشمنان و سودجویان عبث خواهد بود.
سمیعی با اشاره به اینکه در شرایط موجود بار دیگر باید بانک مرکزی به اجرایی شدن سیاست تک نرخی کردن ارز توجه داشته باشد، گفت که بانک مرکزی از ابتدای دولت آقای روحانی بارها وعده تک نرخی کردن ارز را داد، اما به هر حال شرایط کامل فراهم نشد و این وعده از کوتاه مدت به بلند مدت رسید. ولی شاید هنوز هم دیر نشده باشد که بخواهند در مسیر اصلاح حرکت کنند. چرا که آنچه که اکنون می‌بینیم راهکاری جز ایجاد نرخی واحد برای ارز ندارد. در بازار کنونی چندین نرخ وجود دارد که خود عاملی برای فساد و رانت شده است.
وی با بیان اینکه تک نرخی کردن واقعی ارز به دو جهت ضروری است توضیح داد: یک مورد جلوگیری از رانت است چرا که رانت در هر کجا و با هر نیتی که ایجاد و نصیب هرگروهی که شود، بد و غلط است و باعث فساد، تباهی، تبعیض و تنبلی می‌شود. رانت باعث دلسردی جوانانی خواهد بود که می‌خواهند با کار شرافتمندانه ترقی کنند اما وقتی می‌بینند، امثال آنها چگونه با رانت پیش می‌روند عقب‌نشینی می‌کنند، در عین حال که تضعیف اخلاق در جامعه و صدمه مالی به بیت المال را به همراه دارد و این در حالی است که چند نرخی بودن ارز یکی از مراکز ایجاد رانت و فساد است که سال‌هاست درباره آن هشدار داده می‌شود. از سویی دیگر در تک نرخی‌کردن ارز  این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد که جنبه روانی تورم در جامعه معمولا بر اساس بالاترین نرخ ها که همانا نرخ در بازار آزاد است شکل می گیرد. چرا باید ما انواع نرخ ها از جمله نرخ ارز با منشاء داخلی یا نیمایی یا نرخ سنایی یا نرخ بازار سیاه یا نرخ بازار آزاد یا نرخ دستوری  و … داشته باشیم؟
سمیعی ادامه داد: حتی اگر بپذیریم که ۹۸ درصد بازار ارز دست دولت و فقط دو درصد در اختیار آن نیست، باز هم داستان از این قرار است که اگر ارز تک نرخی نباشد حتما نرخ‌های متفاوت و بالای موجود است که جنبه روانی داشته مردم بر اساس همین ارقام موجود ۱۷ تا ۱۸ هزار تومانی جمع بندی می‌کنند که در همان بازار دو درصدی ثبت می‌شود و کاری ندارند که آیا دولت دلار ۴۲۰۰ تومانی و یا ۸۰۰۰ تومانی به وارد کنندگان اختصاص می‌دهد یا قیمتی کمتر و همین نرخ‌ها عامل توجه، ترس و نگرانی مردم شده است. این در حالی است که اگر دلار ۴۲۰۰ تومانی به وارد کننده می‌دهیم حتی اگر فرض را هم بر این بگذاریم که با این نرخ واردات کالایی انجام و با قیمتی معقول توزیع می‌شود، ‌ چطور می‌توان تضمین کرد با توجه به نرخ بالای دلار بازار آزاد صادر کننده‌ای اقدام به خرید همین کالای وارداتی با دلار ۴۲۰۰ تومانی نکرده و آن را صادر نکند؛ بنابراین در هر حال چند نرخی بودن ارز نتیجه مثبتی نخواهد داشت و تا زمانی که این فرآیند ادامه دارد نمی‌توان انتظار بهبود چندانی داشت.
به نوشته ایسنا،وی با اشاره به اینکه هر چند تعدیل و واقعی شدن نرخ ارز بسیار مهم است اما به طور حتم مهمتر از آن این است که دلار در بازار ایران کم نوسان و با منطق حرکت کند. یادآور شد: در این بین نباید دولت به هر بهانه‌ای حتی خیرخواهانه عامل علامت دهی غلط به بازار  باشد، چرا که در این حالت جامعه در مسیری غیرمنطقی حرکت کرده و در آن رانت ایجاد خواهد شد. درست است که بالا رفتن نرخ ارز معایبی از آن جمله بالا رفتن نرخ تورم و فشار بر اقشاری از جامعه را به همراه دارد و البته می‌توان آن را مدیریت کرد، اما  در کنار آن محاسنی از جمله تصحیح رفتارها و کم شدن برخی اسرافها، صرفه برخی صادرات، عدم صرفه برای واردات برخی از کالاهای غیر ضروری، کمتر شدن سفرهای خارجی و رونق گردشگری در داخل کشور را نیز رقم می‌زند.
 رئیس اسبق کانون صرافان به شرایط موجود صرافی‌ها در نتیجه اجرای سیاست‌های ارزی نیز اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از شعارهای دولت تدبیر و امید رونق فضای کسب و کار بود، اما متاسفانه این شعار را در فضای کسب و کار صرافان مصداقی ندارد و شاهد عدم تمدید مجوز بیش از ۶۰۰ صرافی دارای مجوز و از طرف دیگر گسترش فعالیت دلالان و فعالان بدون مجوز در عرصه خرید و فروش ارز بودیم. چه مانعی دارد که با رتبه‌بندی به گروه‌های زیادی از فعالان بازار ارز مجوز فعالیت داده شود که همه آنها زیر نظارت بانک مرکزی و نهادهای قانونی قرار گرفته و مالیات هم بدهند و در شرایط حساس کنونی بتوانند همراه و همکار دولت در مهار بازار باشند.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=75499
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  اعتراف عربستان به ناتوانی در جبران نفت ایران و چند کشور دیگر

  برگزاری آموزش ضمن خدمت تعدادی از روسا و کارکنان بیمه سرمد

  خط اعتباری ۳۰ میلیون یورویی بانک توسعه صادرات

  بیمه سرمد؛ نائب قهرمان مسابقات فوتسال شرکت های بیمه

  ۶ برنامه آتی سازمان بورس تا پایان سال جاری

  حضور پررنگ بیمه کوثر در نمایشگاه کیش اینوکس

  آخرین وضعیت پرداخت ارز اربعین در بانک ملی

  بانک های خارجی بزودی می توانند عضو شبه سوئیتف روسیه شوند

  اخطارها و هشدارها به نظام بانکی

  خسارت ۳۸ میلیارد ریالی آتش سوزی در شرکت دیبافوم توسط بیمه "ما" جبران شد

  برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل بازار ارز

  توقف همکاری یک بانک تایوانی با ایران

  نقطه حمایتی در بازار دلار

  ۵ برنامه آتی سازمان بورس تا پایان سال جاری

  هزینه بازسازی نظام بانکی چقدر است؟

  لزوم ساماندهی نظام بانکداری/اصلاح ساختار بانکی هزینه بر است!

  استفاده از ایده های کاربردی با حمایت بانک شهر

  ریسک جهانی به سود طلا

  اختلاس ۱۶۰ میلیارد ریالی کارمند بانک

  قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک اقتصادنوین

  سایه سنگین رکود بر بازار طلا و سکه

  قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه بانک اقتصادنوین انجام شد

  شرط جدید استفاده از وام صندوق پس انداز مسکن‌یکم

  وام مسکن یکم و شرایط جدید آن

  شرط جدید استفاده از وام مسکن یکم

  دینار را در عراق ارزانتر بخرید!

  پرویزیان عضو اصلی هیات انتظامی بانک‌ها شد

  عامل اصلی افت ناگهانی قیمت‌ها در بازار ارز

  امروز؛ آخرین مهلت ثبت شبای سهام عدالت است

  بنزین تا زمان اعلام نظر کمیته جدید به سران قوا سهمیه بندی نمی شود

  جلسه هماهنگی با مدیران کشاورزی استان سمنان برگزار شد

  معاون جدید فناوری اطلاعات " تاپ " انتخاب شد

  دلالان ارزی را آزاد نکنید

  شرط جدید استفاده از وام مسکن یکم اعلام شد

  معیار بانک مرکزی در ویرایش ثبت سفارش اعلام شد

  الفبای پیمان‌سپاری ارزی

  بانک ملی ایران ۲۴ ساعته با شماست!

  حمایت بانک رفاه از همایش انجمن پریودنتولوژی

  آیا تابلوی صرافی ها سلیقه ایست؟!

  اروپا خواستار اتصال حداقل یک بانک ایرانی به سوئیفت

  امروز آخرین مهلت ثبت شماره شبا

  شکاف نرخ ارز باید حذف شود

  افزایش سرمایه قدیمی ترین شرکت سرمایه گذاری منتفی شد/ علت

  بیمه امید برای ششمین سال متوالی به توانگری مالی سطح یک رسید

  هیچ گونه خطایی در اپلیکیشن «بله» وجود ندارد

  نقطه عطف طلا کجاست؟

  استعلام پیامکی مسیر صعودی چک برگشتی را نزولی می کند

  حضور گروه اقتصادنوین در نمایشگاه بین‌المللی بانک، بیمه کیش

  عرضه اولیه ۳ پتروشیمی در بورس/ زمان ادغام هلدینگ ها و وضعیت چند پروژه

  حضور گروه مالی سامان در نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری کیش

  اعطای گواهینامه “اولین جایزه مدیریت دانش” به بیمه پاسارگاد

  آخرین نرخ ارز پتروشیمی‌ها در نیما

  آخرین مواضع وزیرخزانه داری آمریکا درباره نفت ایران و قطع سوئیفت/ شرط معافیت

  تاکید مدیران عامل پست و پست بانک بر ارائه خدمات مشترک درراستای تحقق ایران دیجیتال

  رکورد حفظ توانگری مالی صنعت بیمه در اختیار بیمه ملت

  نمایشگاه تراکنش ایران، رزمایشی در زمینه بانکداری و پرداخت است

  بانک غایب ۱۶ ماهه فرابورسی درباره ادغام بانک ها شفاف سازی کرد

  واریز سود قطعی ۲۲٫۲۵درصدی بیمه های عمر شرکت بیمه تعاون در سال ۱۳۹۶

  ۶۰ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل‌ بگیرند

  غیبت ریال در بازار ارز

  همه آنچه باید درباره حساب ارزی بانک‌ها بدانید

  الگوی ین برای غلبه طلا بر دلار

  همایش بین‌المللی معماری معاصر برگزار شد

  سمت‌وسوی بازار ارز

  برنامه های بانک مهر اقتصاد محقق شد

  ارز دیجیتال پیام‌رسان لاین به صرافی اضافه شد

  بیش از ۵١ هزار میلیارد ریال مطالبات کلان بانک صادرات وصول شد

  طلا جایگزین ذخایر دلاری در کشورهای جهان

  هشت سال موفقیت مستمر بیمه‌ کوثر

  آخرین قیمت فروش دلار پتروشیمی‌ها در نیما : ۷۷۰۰ تومان

  ریزش شدید قیمت مسکن در راه است

  جلسه ارزیابی عملکرد مدیریت شعب استان اصفهان برگزار شد

  طلا بهترین گزینه برای سرمایه گذاری است

  هجدهمین مدرسه "مهر نوین" بهره‌برداری شد

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو