بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 73854

تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷

کدام نرخ دلار راهنما است؟

به دنبال فاصله ۵ هزار تومانی نرخ دلار ۱۴ هزار تومانی بازار آزاد با نرخ ۹ هزار تومانی بازار ثانویه، این گمان را دامن زده که نرخ دلار بازار آزاد قرار است معیار قیمت ها باشد. به گزارش بنکر (Banker)، این در حالی است که طبق برآوردهای کارشناسان و آنچه مسوولان ارزی کشور تاکنون اعلام ...


به دنبال فاصله ۵ هزار تومانی نرخ دلار ۱۴ هزار تومانی بازار آزاد با نرخ ۹ هزار تومانی بازار ثانویه، این گمان را دامن زده که نرخ دلار بازار آزاد قرار است معیار قیمت ها باشد.

به گزارش بنکر (Banker)، این در حالی است که طبق برآوردهای کارشناسان و آنچه مسوولان ارزی کشور تاکنون اعلام کرده‌اند، حدود ۹۷ درصد نیاز ارزی کشور در بازار ثانویه و ارز کالاهای اساسی تامین می‌شود و نرخ کل نیازهای واردات ثبت سفارش شده، کالاهای اساسی و همچنین بخش عمده نیاز صرافی‌ها از بازار سنا تامین می‌شود. براین اساس سهم نرخ دلار آزاد برای مخارج مازاد دانشجویی، مسافران و کالاهای لوکس و… تنها در حد ۳ درصد است.

همچنین از آنجا که تامین کالاهای اساسی با دلار ۴۲۰۰ تومانی و واردات ثبت سفارش شده با دلار ۹ هزار تومانی انجام می‌شود، مردم نباید نگران افزایش نرخ دلار آزاد به ۱۴ هزار تومان باشند زیرا معیشت، نیازهای ارزی کشور و کالاهای اساسی با دلار زیر ۱۰ هزار تومان و دلار ۴۲۰۰ تومانی تامین می‌شود و سهم دلار ۱۴ هزار تومانی در تامین معیشت مردم تقریبا صفر است.
اگرچه نرخ دلار بالای ۹ هزار تومانی نسبت به نرخ سال گذشته بیش از ۲٫۵ برابر افزایش یافته و همین موضوع آثار گرانی و تورمی به همراه دارد، اما باید توجه داشت که اثر دلار ۱۴ هزار تومانی بر زندگی مردم تنها اثر روانی و انتظاری دارد و کالاهای اساسی و معیشتی با دلار زیر ۱۰ هزار تومان تامین می‌شود. به عبارت دیگر، دلار آزاد ۱۴ هزار تومانی برای حفظ ارزش پول، خروج سرمایه، ارز مازاد بر نیاز دانشجویان و مسافران، خرید کالاهای لوکس و… استفاده می‌شود و تمام نیاز مصرفی و تولیدی و معیشتی کشور در حال حاضر با دلار زیر ۱۰ هزار تومان تامین می‌شود و نباید به اخبار رشد نرخ دلار آزاد به ۱۴ هزار تومان که حاصل کمبود عرضه اسکناس در بازار است توجه زیادی نشان داد.در همین حال بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دستورالعمل خرید و فروش ارز به صورت اسکناس توسط شبکه صرافی‌های مجاز را ابلاغ کرد. در راستای اجرایی کردن سیاست جدید ارزی دولت برای ساماندهی و مدیریت بازار ارز، ورود ارز به صورت اسکناس توسط صرافی‌های مجاز از محل منابع ارزی خریداری شده و همچنین درآمدهای ارزی صادراتی خریداری شده در سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) مجاز اعلام شد؛ بطوری که صرافی‌های مجاز می‌توانند نسبت به ورود ارز به صورت اسکناس از محل منابع اشاره شده اقدام کرده و نسبت به فروش آن به نرخ بازار به متقاضیان در چارچوب دستورالعمل‌های ابلاغ شده، به خصوص مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها در محل استقرار صرافی خود اقدام کنند.
 
 تداوم روند افزایش قیمت سکه
اگرچه به دنبال اعلام دستورالعمل جدید بانک مرکزی مبنی بر تامین اسکناس از سامانه نیما و عرضه در صرافی‌ها، نرخ دلار از ۱۵ هزار تومان به ۱۴۳۰۰ تومان و نرخ سکه از ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان کاهش یافته است، اما از صبح چهارشنبه ۱۴ شهریورماه ۹۷ نرخ سکه و ارز روند افزایشی روزهای اخیر را حفظ کرده بود.
قیمت انواع سکه نیز در بازار تهران همچون روزهای گذشته افزایش یافت. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امامی روز چهارشنبه چهاردهم شهریور ماه ۹۷ در بازار تهران با ۵۰ هزار تومان افزایش نسبت به روز سه شنبه با رقم ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به فروش رسید. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با ۵۰ هزار تومان رشد نسبت به روز سه‌شنبه به ارزش ۴ میلیون و ۲۵۶ هزار تومان داد و ستد شد.از سوی دیگر، در بازار آزاد هر قطعه نیم سکه بهار آزادی با ۳۰ هزار تومان افزایش در مدت مشابه ۲ میلیون و ۲۵۴ هزار تومان و هر قطعه ربع بهار آزادی نیز با ۲۰ هزار تومان رشد به ارزش یک میلیون و ۱۷۳ هزار تومان معامله شد. هر قطعه سکه گرمی نیز بدون تغییر نسبت به روز سه‌شنبه به قیمت ۶۱۲ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان رشد به ارزش ۳۷۷ هزار و ۹۰۰ تومان فروخته شد.همچنین براساس آمار سامانه سنا، هر یورو در این سامانه ۹ هزار و ۲۸۵ تومان و هر پوند ۱۵ هزار و ۹۴۱ تومان به فروش رسید. دلار امریکا ۹ هزار و ۷۶۶ تومان داد و ستد شد و هر یوآن چین نیز به قیمت یک هزار و ۱۴۰ تومان قیمت خورد.
 
 اثر دستورالعمل جدید موقتی است
سهراب اشرفی، از فعالان بازار طلا و ارز به تعادل گفت: روند کاهشی قیمت ارز به دلیل بخشنامه تازه بانک مرکزی رخ داده است. در گذشته صادرکنندگان به صورت حواله به صرافی‌ها ارز می‌دادند و صرافی‌ها این حواله را در خارج کشور به واردکننده‌ها می‌دادند تا واردات و صادرات انجام بدهند و اسکناس تحویل نمی‌گرفتند. در حال حاضر براساس ضوابط بانک مرکزی و سامانه نیما، صرافی‌هایی که ارز نیما را می‌خرند می‌توانند ارز را به صورت اسکناس از خارج وارد کشور کنند و با قیمت سامانه نیما وارد می‌کنند و طبق ضوابط بانک مرکزی موظف به فروش آنها هستند.
وی افزود: ضوابط بانک مرکزی می‌گوید که هر کسی نمی‌تواند ارز بخرد و تنها کسانی که از بانک مرکزی معرفی می‌شوند مانند دانشجویان، مسافران، و سایر اشخاص می‌توانند ارز تحویل بگیرند و این ارز با این نرخ نیما به هر کسی تعلق نمی‌گیرد. وی در تحلیل شرایط کنونی بازار گفت: چون این خبر در شرایط بی‌خبری داغ است و در روزهای اخیر تنها بخشنامه موثر بوده، لذا بر بازار اثرگذاشته و نرخ دلار تا ۱۴ هزار تومان کاهش یافته است. اما این سیاست به صورت مقطعی می‌تواند بازار را کنترل کند و پس از مدتی، دوباره روند افزایشی گذشته تکرار خواهد شد. وی گفت: با توجه به این بخشنامه، به نظر می‌رسد که بانک مرکزی همچنان در آزمون و خطا به سر می‌برد و روش مناسبی برای کنترل بازار ارز و سیاست‌گذاری ارزی ارایه نداده است.
 
بازار ثانویه ارز نابسامان نیست
همچنین لاریجانی رییس مجلس درخصوص نابسامانی در بازار ارز نیز خاطرنشان کرد: بازار ثانویه نابسامان نیست و کنترل شده است، لذا حجم زیاد مبادلات نیز در این بازار انجام می‌شود؛ در این بین بازار بیرونی که رسانه‌ها بیشتر به آن می‌پردازند، دارای حجم مبادله کمی است اما اصل مبادلات در بازار ثانویه است که برای نابسامانی‌های این حوزه نیز باید با وزرا جلساتی را برگزار کنیم.
 
 حجم معاملات نیما یک میلیارد و ۸۸۹ میلیون یورو شد
همچنین حجم معاملات در سامانه نیما به یک میلیارد و ۸۸۹ میلیون یورو رسید.نرخ نیما حدود ۸۹۳۵ تومان به ازای هر یورو بود. نرخ سنا که برآیند نرخ نقدی اسکناس در صرافی‌ها و سامانه نیما است، معادل ۹۰۷۶ تومان به ازای هر یورو شد
 
 رکورد شکنی عرضه ارز صادرکنندگان در نیما
مدیرکل سیاست هاو مقررات ارزی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه سامانه نیما با استقبال خوبی مواجه شده است، گفت: رکورد عرضه ارز صادرکنندگان غیر نفتی با ۷۸ میلیون یورو و نرخ میانگین ۸۹۰۰ تومان زده شد.
مهدی کسرایی پور در اخبار شبکه یک سیما در پاسخ به اینکه ارز با چه قیمتی در اختیار تامین کنندگان کالا قرار می‌گیرد، اظهار داشت: براساس آخرین تصمیم گرفته شده، تامین ارز برای کالاهای مورد نیاز کشور به دو دسته اصلی تقسیم شده‌اند.
وی افزود: اولویت اول کالاهای اساسی، دارو مواد و برخی مواد اولیه مرتبط با این دو حوزه است که تا اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ با نرخ مصوب ۴۲۰۰ تومان براساس اعلام دولت از سوی بانک مرکزی اجرا و ارایه خواهد شد.
مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی درباره کالاهای دسته دوم، گفت: سایر کالاها و خدمات در بازار دوم یا سامانه نیما در حال عرضه و تقاضا است. نرخ این بازار به صورت متوسط از آغاز شکل‌گیری این بازار تاکنون، برای یورو نرخ ۹ هزاز تومان و دلار نیز با نرخ ۹۶۰۰ تا ۹۸۰۰ تومان بوده است.کسرایی پور ادامه داد: ما این بازار را واقعی می‌دانیم. ارز کالاهای اولویت اول از سوی بانک مرکزی و از طریق صادرات نفت و میعانات گازی تامین می‌شود و در بازار کالاهای اولویت دوم نیز صادرکنندگان کالاهای غیر نفتی ارز خود را در این بازار عرضه می‌کنند.
به گفته وی، روند خوب و رو به رشدی در معاملات این بازار پیش رو است و بطور مثال امروز بالاترین رکورد در عرضه ارز از سوی صادرکنندگان غیرنفتی با ۷۸ میلیون یورو با نرخ میانگین ۸۹۰۰ تومان زده شد.
مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی با اشاره به اینکه بازار ثانویه در جهت تامین ارز و کنترل بازار راه‌اندازی شد، درباره ارزیابی عملکرد این بازار، گفت: سامانه نیما از ۲۲ فروردین که اولین سیاست ارزی دولت در سال جاری، اجرایی شد با مشکلاتی مواجه بود و با فاصله نرخ رسمی و باازار قاچاق انگیزه‌ها برای فعالیت در این بازار کمترو عرضه و تقاضا به درستی انجام نشد.
وی ادامه داد: اما از ۱۶ مردادماه سال جاری شاهد این هستیم که روند معاملات از رشد خوبی برخوردار بوده و متقاضیان ارز، به این بازار ورود کرده و فعالیت می‌کنند.کسرایی پور درباره تمهیدات اندیشیده شده از سوی بانک مرکزی برای رفع نیاز متقاضیان واقعی بازار، اظهار داشت: اگر نیاز واقعی از جمله کالاهای اولیه، ماشین آلات است، توسط بانک مرکزی وهمچنین توسط سامانه نیما قابل تامین است و مشکلی از این جهت وجود ندارد.
مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه تاکنون روند معاملات در این سامانه رو به رشد بوده، گفت: برخی مصارف خدماتی نیز وجود دارند که پیش بینی‌های لازم انجام شده و نکته مهم بررسی روند بازار و تفکیک بازار نقدی و غیر نقدی از یکدیگر است.وی با اشاره به اینکه روز گذشته به بانک‌ها به صورت رسمی اعلام شد می‌توانند ارز نقد بیاورند، ادامه داد: در بازار نقدی انگیزه‌های زیادی از جمله سفته بازی، احتیاطی و یا نیازهای واقعی مثل دانشجویی و دارویی وجود دارد که به بانک‌ها و صرافی‌ها اعلام از سوی بانک مرکزی اعلام شد که راسا می‌توانند نسبت به ورود اسکناس ارز و تامین نیازهای مردم اقدام کنند. کسرایی پور در پایان افزود: جلساتی میان بانک‌ها، بانک مرکزی و کانون صرافان در حال برگزاری است تا نیازهای واقعی رصد و راه‌حلی برای پاسخگویی به این نیازها ارایه شود، البته فقط نیازهای واقعی نه تقاضا با انگیزه سفته بازی.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=73854
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه سیمان سفید زاگرس با حمایت بانک صنعت و معدن

  دیجی کالا آماده ورود به بورس/ اعلام ارزش با سرمایه‌گذاری جدید

  با اسکناس‌های جدید یورو آشنا شوید

  بازدید عضو هیأت مدیره از طرح‌های اشتغال‌ زائی

  ثبت بیش از ۶۰۰ هزار حمله بدافزاری در سطح شبکه کشور

  بیمه آسیا شفاف سازی کرد

  بانک مرکزی آرژانتین برای نجات پزو ۱۵.۶ میلیارد دلار هزینه کرد

  باید به سمتی برویم که هر بیمه شده یک حساب کاربری خاص داشته باشد

  سیر تا پیاز عرضه ارز پتروشیمی‌ها در "نیما"

  بانک ملی ایران به بیش از ۱۲۳ هزار نفر تسهیلات ازدواج پرداخت کرد

  حضور مدیرعامل بیمه ایران در شرکت ملی نفتکش

  رتبه اول بانک تجارت زنجان در صدور حواله های ارزی

  افتتاح فضای کار اشتراکی مرکز توسعه فن‌آوری‌های نوین مالی بانک‌انصار

  اعطای تسهیلات اشتغالی به مددجویان کمیته امداد امام‌خمینی(ره) توسط پست‌بانک‌ایران

  حمایت مالی ویژه بانک مسکن از طرح مسکن مهر

  بانک ملی به حدود ۱۰۰ هزار نفر وام ازدواج پرداخت کرد

  انتقال وجه کارت به کارت از طریق اپلیکیشن تاپ

  حضور مدیرعامل بیمه ایران و هیات همراه در شرکت ملی نفتکش جمهوری اسلامی

  ​بهره‌برداری از سد تنگ ارم دشتستان بوشهر با حمایت بانک صادرات

  برپایی مراسم زیارت عاشورا در بانک کشاورزی

  دندان تیز مجرمان مجازی بر گلوی شهروندان / جرایم مجازی جدی است

  تقویت بخش خصوصی از برنامه های جدی بیمه مرکزی است

  انتقال وجه کارت به کارت با تاپ در بانک رفاه راه اندازی شد

  تصویب صورت های مالی سال ۹۶ بانک صنعت و معدن

  بانک‌های بزرگ در حال فرار از ایران هستند

  کاهش نرخ ارز با حل مشکلات بانکی

  آغاز پرداخت حق تقدم سهام بیمه سرمد در بانک صادرات

  ملاحظات افزایش سقف وام مسکن

  جلسه فراکسیون مستقلان مجلس با رئیس کل بانک مرکزی

  مرکز نوآوری بانک رفاه در دانشگاه شریف مستقر شد

  بخش اعظمی از ظرفیت های صنعت بیمه باید فعال شود

  تودیع و معارفه در بانک ایران زمین

  قیمت سهام بیمه سامان از ۴۰۰ تومان گذشت

  پشت پرده انتصاب «سیف»

  پیام تسلیت مدیرعامل بانک رفاه برای محرم

  قطعی موقت سامانه های بانک ملت

  آموزش خدمات بانکداری‌الکترونیک در شبکه سیمای بانک‌پاسارگاد

  آگهی دعوت به شرکت در مناقصه بانک کارآفرین

  شهریه دانشجویان دانشگاه آزاد با وام بانک قرض الحسنه رسالت

  ارائه متمرکز خدمات بانکی بر روی پیام رسان «بله»

  تاسیس بانک مشترک میان ایران و ترکیه

  هشدار به بانک مرکزی

  پرداخت ۷۱میلیارد ریال از سوی بیمه‌‌کوثر به خسارت‌‌دیدگان

  راه اندازی یک پروژه ملّی با تسهیلات بانک ملی

  بانک ایران زمین به مجمع می رود

  عملکرد بانک پارسیان در حوزه قرض الحسنه

  تامین اجتماعی در تنگناهای اقتصادی همسو با دولت پشتیبان نیروهای مولد کشور است

  سککوک؛ ابزار افزایش حضور کسب و کارهای ایرانی در عرصه بین‌المللی

  سیاست تشویقی بانک مرکزی برای بازپرداخت مطالبات معوق

  مسابقه عکاسی «محرمِ ایران زمین»

  گرانی با رکود در انتظار بازار مسکن

  FATF اثر مثبتی بر روابط بانکی نداشت

  قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز

  انتشار مستند پروتکل وب‌سرویس تبادل تسویه پرداخت‌یاری

  دومین همایش شهروندی بیمه تعاون

  افتتاح فضای‌کار اشتراکی مرکز توسعه فنآوری‌ های نوین‌انصار

  ​فراخوان ثبت نام در رویداد استارتاپ تریگر شهرتک

  برگزاری مراسم زیارت عاشورا توسط کارکنان موسسه کاسپین

  برگزاری دوره آموزشی برای کارکنان بانک صادرات شعب استان فارس

  بانک‌ها مسئول جبران خسارت دارندگان کارت به دلیل نبود OTP شدند

  طرح بیمه های خُرد روی میز شورای عالی بیمه

  قیمت سکه به ۴ میلیون و ۵۵۱ هزار تومان افزایش یافت

  وجوه حاصل از فروش حق تقدم های استفاده نشده بیمه سرمد پرداخت می شود

  کاهش ارتفاع رشد اقتصاد

  بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره کارت‌های اعتباری را افزایش داد

  متن و حاشیه معاملات مسکن شهریور

  خالص وجوه حاصل از فروش حق تقدم های استفاده نشده بیمه سرمد پرداخت می شود

  برگزاری دوره آموزشی برای کارکنان بانک صادرات شعب فارس

  تصمیم‌گیری در قبال نرخ سود بسیار بغرنج است

  حرکت جالب موسسه نور در هرمزگان

  بانک‌های خصوصی عامل افزایش نقدینگی

  پویش "یک قطره کمتر" بانک ایران زمین

  «ملی پلاس» بانک ملی، به زودی رونمایی می شود

  «بام» شماره کارت شما را حفظ است!

  تبلیغات
  تبلیغات
  طراحی سایت سئو