بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 73399

تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۲

کسی مشکل "نیما" را حل کند

کسی مشکل “نیما” را حل کند ماجرای مشکلات “نیما” برای تامین ارز متقاضیان تمام شدنی نیست و این بار گله ایرلاین‌ها را با خود به همراه داشته است. گرچه نیما سامانه نوپایی است و زمان لازم است تا در حالت ایده‌آل قرار گیرد، اما به هر حال تامین ارز در آن به معنی سرعت دادن ...

کسی مشکل “نیما” را حل کند

ماجرای مشکلات “نیما” برای تامین ارز متقاضیان تمام شدنی نیست و این بار گله ایرلاین‌ها را با خود به همراه داشته است. گرچه نیما سامانه نوپایی است و زمان لازم است تا در حالت ایده‌آل قرار گیرد، اما به هر حال تامین ارز در آن به معنی سرعت دادن به مسیر واردات، تامین کالا و مواد اولیه و گردش تولید و خدمات خواهد بود. از این رو تا زمانی که دستگاه‌های ذیربط و به طور خاص بانک مرکزی مسایل این سامانه را حل و فصل نکنند، روال معمول صادرات و واردات نیز تحت الشعاع خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، با اجرایی شدن بسته جدید ارزی و تغییر جهت تخصیص ارز، مخاطبان حوزه ارزی در دوره جدیدی از قیمت ارز قرار گرفتند. واردکنندگان و گروه‌های خدماتی که ارز مورد نیاز خود را تا سال گذشته عمدتا با نرخ دولتی حداکثر تا ۳۸۰۰ تومان و در بدترین حالت از بازار آزاد و با حداکثر نرخ ۴۰۰۰ تومان دریافت کرده بودند در سال جاری تا به خود آمدند و دیدند که باید ارز بازار آزاد را با نرخ بیش از ۵۰۰۰ تومان تهیه کنند، دولت سیاست جدیدی اجرایی کرد و ارز ۴۲۰۰ تومانی را با نرخی تقریبا ثابت در اختیار آنها قرار داد. اما چند ماهی گذشت و دولت تغییر مسیر داد و در جریان اصلاح اشتباهاتش در سیاست قبلی، بسته ارزی را به بازار برد که دیگر اثری از دلار ۴۲۰۰ تومانی در آن نیست مگر برای کالاهای اساسی. در این بین باید سایر واردکنندگان وارد سامانه نیما(نظام یکپارچه ارزی) شده و ارز مورد نیاز خود را در جریان معاملات با صادرکنندگان تهیه کنند البته نه با نرخ ۴۲۰۰ تومان بلکه دلاری تا مرز ۸۰۰۰ و یا ۹۰۰۰ تومان؛ نرخ هایی که هزینه واردکننده کالا و خدمات بین دو تا سه برابر نسبت به نرخ‌های قبلی افزایش داد.

اما در همین جریان هستند برخی سازمان‌ها و نهادها که حتی هنوز پایشان به سامانه نیما هم برای تهیه ارز باز نشده و ناچارند که هزینه‌های خود را از بازار آزاد تهیه کنند یعنی جایی که نرخ دلار این روزها تا ۱۱ هزار تومان رسیده و پیش‌بینی مشخصی هم برای نرخ‌ها آینده وجود ندارد. ایرلاین‌ها یکی از همین گروه‌ها هستند که در مدت گذشته افزایش نرخ بلیط پروازهای داخلی بسیار حاشیه ساز شده است. از چندی پیش قیمت بللیط پبرخی پروازها بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد هم افزایش داشته و از دلایل عمده آن را افزایش نرخ ارز اعلام کرده اند.

این در حالی است که بعد از آنکه اعلام کردند بخشی از هزینه را کاهش خواهند داد،  تازه ترین اظهارات مقصود اسعدی سامانی- دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی- از این حکایت دارد که ایرلاین‌ها با وجود اینکه قرار بوده ارز خود را از بازار ثانویه ارز تامین کنند هنوز این اتفاق نیفتاده و اکنون از مشتریان بازار آزاد هستند. آنهم در شرایط که حدود ۶۰ درصد هزینه‌های آنها ارزی است در مجموع موجب افزایش هزینه آنها شده و به طور طبیعی بر نرخ بلیط اثر مستقیم خواهد داشت.  

تامین ارز در نیما در مدت اخیر بارها موجب اعتراض مخاطبان ارزی شده و خواستار تسهیل روند معاملات در این بازار ارزی بوده‌اند.

معاملات صوری سکه مجددا رونق گرفت

امروز در بازار ارز و سکه در سبزه میدان مجدد معاملات صوری از سر گرفته شد و به اوج خود رسید. در سبزه میدان در حال حاضر حجم قابل توجهی از دلالان به انجام معاملات صوری سکه می‌پردازند و این در حالی است که سکه فروشان طبقه زیرین سبزه میدان آنچنان علاقه‌ای به داد و ستد با مشتریان واقعی ندارند و سکه‌های خود را بیشتر در اختیار دلالان قرار می‌دهند. بررسی‌ها نشان از آن دارد که بازار سکه نه‌تنها با کمبودی مواجه نیست بلکه اگر کسی خواهان سکه باشد در اسرع وقت و در کمال آرامش می‌تواند به خرید بپردازد.

در حال حاضر هر قطعه سکه تمام بهار آزادی به قیمت چهار میلیون و ۵۰ تا چهار میلیون تومان به فروش می‌رسد و قیمت خرید این سکه از سوی واحدهای صرافی سه میلیون و ۹۵۰ هزار تومان اعلام می‌شود.همچنین نیم‌سکه با قیمت ۸۵۰ هزار تومان عرضه و با قیمت یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خریداری شد. علاوه‌براین ربع سکه برای عرضه از سوی صرافی‌ها ۹۶۰ هزار تومان و قیمت خرید آن ۹۴۰ هزار تومان تعیین شده است. 

قیمت دلار به کجا رسید؟ / ارز مسافرتی هم‌قیمت بازار آزاد و در دست دلالان

بازار آزاد ارز امروز نیز به روال روزهای اخیر پر رفت و آمد بود، گر چه نرخ‌ها روبه رشد نبود، اما همچنان اثر گرانی روز گذشته در بازار وجود داشت، تقاضا همچنان بالا و در مقابل عرصه پایین بود. دلار که دیروز تا ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان رشد کرده بود برای امروز بین ۱۰ هزار و ۸۵۰ تا ۱۱ هزار تومان و یورو که ۱۳ هزار تومان را رد کرده بود تا ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد. همچین در صرافی‌هایی که در چارچوب ضوابط بانک مرکزی برای فروش ارز ورود کرده و ارز خدماتی ارائه می‌کنند، نرخ‌های درج شده در تابلوی آنها تفاوت چندانی با نرخ آزاد ندارد؛ به طوری که خرید دلار تا ۱۰ هزار و ۸۰۰ و فروش ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان انجام می‌شود و یورو تا ۱۲ هزار و ۸۰۰ خرید و ۱۲ هزار و ۹۰۰ فروخته می‌شود.

پس از ارایه بسته جدید ارزی، قرار بر این شد که با شروع رسمی فعالیت صرافی‌ها در بازار آزاد، فروش ارز را در ۲۳ گروه با دریافت مدارک انجام دهند که از جمله آنها ارز مسافرتی بود. شرایط نرخ‌گذاری نیز این گونه اعلام شد که نرخ مورد معامله در بازار ثانویه از سوی صرافی‌ها با یک درصد بالاتر به ارزهای خدماتی اختصاص پیدا کند؛ اما در حالی بازار ثانویه دلار را با کمتر از ۹۰۰۰ تومان معامله می‌کنند که در بازار آزاد از ابتدای اجرای بسته جدید ارزی هیچ گاه دلار به کمتر از ۱۰ هزار تومان نرسیده و صرافی‌هایی که ارز خدماتی ارائه می‌کنند همواره نرخی بالاتر از ۱۰ هزار تومان داشته‌اند. در مجموع ارز مسافرتی اکنون هم قیمت بازار آزاد است و با این شرایط مسافرانی که برای خرید ارز به بازار آزاد آمده‌اند  اغلب برایشان فرقی نمی‌کند که از صرافی و با ارائه مدرک خرید کنند یا با نرخ بازار آزاد. می‌گویند وقتی اختلاف قیمتی نیست، دلیلی هم وجود ندارد که در چند صرافی محدودی که ارز مسافرتی می‌فروشند در صف مانده و وقت بگذرانند چراکه به راحتی می‌توانند از کانال صرافی‌های آشنا و یا دلالان ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند.

فاصله ۴۰۰۰ برابری  قیمت هرمتر مکعب آب معدنی با آب لوله‌کشی  

 در حال حاضر یک مترمکعب و یا به تعبیری هزار لیتر آب معدنی به قیمت دو میلیون تومان به فروش می‌رسد، ولی یک مترمکعب آب شرب با کیفیت داخل منازل به قیمت ۵۰۰ تومان به مشترکان فروخته می‌شود و این گواه اختلاف ۴۰۰۰برابری قیمت این دو محصول است.

 علاوه‌ براین از برنامه‌های اصلی وزارت نیرو در سال پیش رو، ساخت نیروگاه مجازی است که بتوان با همراهی مردم مصرف را کاهش داد. همچنین در حال حدود ۱۳۰ میلیون شیر آب نصب شده در کشور وجود دارد که از این تعداد فقط پنج درصد مجهز به لوازم کاهنده است، لذا  اگر تعداد آن افزایش پیدا کرده و در بخش برق هم سرمایه‌گذاری شود، م نتایج ثمربخش حاصل خواهد شد.

 

منبع: ایسنا 

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=73399
برچسب ها :
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه سیمان سفید زاگرس با حمایت بانک صنعت و معدن

  دیجی کالا آماده ورود به بورس/ اعلام ارزش با سرمایه‌گذاری جدید

  با اسکناس‌های جدید یورو آشنا شوید

  بازدید عضو هیأت مدیره از طرح‌های اشتغال‌ زائی

  ثبت بیش از ۶۰۰ هزار حمله بدافزاری در سطح شبکه کشور

  بیمه آسیا شفاف سازی کرد

  بانک مرکزی آرژانتین برای نجات پزو ۱۵.۶ میلیارد دلار هزینه کرد

  باید به سمتی برویم که هر بیمه شده یک حساب کاربری خاص داشته باشد

  سیر تا پیاز عرضه ارز پتروشیمی‌ها در "نیما"

  بانک ملی ایران به بیش از ۱۲۳ هزار نفر تسهیلات ازدواج پرداخت کرد

  حضور مدیرعامل بیمه ایران در شرکت ملی نفتکش

  رتبه اول بانک تجارت زنجان در صدور حواله های ارزی

  افتتاح فضای کار اشتراکی مرکز توسعه فن‌آوری‌های نوین مالی بانک‌انصار

  اعطای تسهیلات اشتغالی به مددجویان کمیته امداد امام‌خمینی(ره) توسط پست‌بانک‌ایران

  حمایت مالی ویژه بانک مسکن از طرح مسکن مهر

  بانک ملی به حدود ۱۰۰ هزار نفر وام ازدواج پرداخت کرد

  انتقال وجه کارت به کارت از طریق اپلیکیشن تاپ

  حضور مدیرعامل بیمه ایران و هیات همراه در شرکت ملی نفتکش جمهوری اسلامی

  ​بهره‌برداری از سد تنگ ارم دشتستان بوشهر با حمایت بانک صادرات

  برپایی مراسم زیارت عاشورا در بانک کشاورزی

  دندان تیز مجرمان مجازی بر گلوی شهروندان / جرایم مجازی جدی است

  تقویت بخش خصوصی از برنامه های جدی بیمه مرکزی است

  انتقال وجه کارت به کارت با تاپ در بانک رفاه راه اندازی شد

  تصویب صورت های مالی سال ۹۶ بانک صنعت و معدن

  بانک‌های بزرگ در حال فرار از ایران هستند

  کاهش نرخ ارز با حل مشکلات بانکی

  آغاز پرداخت حق تقدم سهام بیمه سرمد در بانک صادرات

  ملاحظات افزایش سقف وام مسکن

  جلسه فراکسیون مستقلان مجلس با رئیس کل بانک مرکزی

  مرکز نوآوری بانک رفاه در دانشگاه شریف مستقر شد

  بخش اعظمی از ظرفیت های صنعت بیمه باید فعال شود

  تودیع و معارفه در بانک ایران زمین

  قیمت سهام بیمه سامان از ۴۰۰ تومان گذشت

  پشت پرده انتصاب «سیف»

  پیام تسلیت مدیرعامل بانک رفاه برای محرم

  قطعی موقت سامانه های بانک ملت

  آموزش خدمات بانکداری‌الکترونیک در شبکه سیمای بانک‌پاسارگاد

  آگهی دعوت به شرکت در مناقصه بانک کارآفرین

  شهریه دانشجویان دانشگاه آزاد با وام بانک قرض الحسنه رسالت

  ارائه متمرکز خدمات بانکی بر روی پیام رسان «بله»

  تاسیس بانک مشترک میان ایران و ترکیه

  هشدار به بانک مرکزی

  پرداخت ۷۱میلیارد ریال از سوی بیمه‌‌کوثر به خسارت‌‌دیدگان

  راه اندازی یک پروژه ملّی با تسهیلات بانک ملی

  بانک ایران زمین به مجمع می رود

  عملکرد بانک پارسیان در حوزه قرض الحسنه

  تامین اجتماعی در تنگناهای اقتصادی همسو با دولت پشتیبان نیروهای مولد کشور است

  سککوک؛ ابزار افزایش حضور کسب و کارهای ایرانی در عرصه بین‌المللی

  سیاست تشویقی بانک مرکزی برای بازپرداخت مطالبات معوق

  مسابقه عکاسی «محرمِ ایران زمین»

  گرانی با رکود در انتظار بازار مسکن

  FATF اثر مثبتی بر روابط بانکی نداشت

  قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز

  انتشار مستند پروتکل وب‌سرویس تبادل تسویه پرداخت‌یاری

  دومین همایش شهروندی بیمه تعاون

  افتتاح فضای‌کار اشتراکی مرکز توسعه فنآوری‌ های نوین‌انصار

  ​فراخوان ثبت نام در رویداد استارتاپ تریگر شهرتک

  برگزاری مراسم زیارت عاشورا توسط کارکنان موسسه کاسپین

  برگزاری دوره آموزشی برای کارکنان بانک صادرات شعب استان فارس

  بانک‌ها مسئول جبران خسارت دارندگان کارت به دلیل نبود OTP شدند

  طرح بیمه های خُرد روی میز شورای عالی بیمه

  قیمت سکه به ۴ میلیون و ۵۵۱ هزار تومان افزایش یافت

  وجوه حاصل از فروش حق تقدم های استفاده نشده بیمه سرمد پرداخت می شود

  کاهش ارتفاع رشد اقتصاد

  بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره کارت‌های اعتباری را افزایش داد

  متن و حاشیه معاملات مسکن شهریور

  خالص وجوه حاصل از فروش حق تقدم های استفاده نشده بیمه سرمد پرداخت می شود

  برگزاری دوره آموزشی برای کارکنان بانک صادرات شعب فارس

  تصمیم‌گیری در قبال نرخ سود بسیار بغرنج است

  حرکت جالب موسسه نور در هرمزگان

  بانک‌های خصوصی عامل افزایش نقدینگی

  پویش "یک قطره کمتر" بانک ایران زمین

  «ملی پلاس» بانک ملی، به زودی رونمایی می شود

  «بام» شماره کارت شما را حفظ است!

  تبلیغات
  تبلیغات
  طراحی سایت سئو