بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 59546

تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۱

کل بودجه لایحه دولت در سال ۹۶ محقق شد

رئیس سازمان برنامه و بودجه: کل بودجه لایحه دولت در سال ۹۶ محقق شد رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت در لایحه بودجه سال ۹۶ مجموع مصارف و مخارج کشور را ۳۲۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفت که طبق گزارش خزانه ۱۰۰ درصد محقق شد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدباقر نوبخت ...

کل بودجه لایحه دولت در سال ۹۶ محقق شد
رئیس سازمان برنامه و بودجه:

کل بودجه لایحه دولت در سال ۹۶ محقق شد

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت در لایحه بودجه سال ۹۶ مجموع مصارف و مخارج کشور را ۳۲۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفت که طبق گزارش خزانه ۱۰۰ درصد محقق شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدباقر نوبخت در نشست خبری امروز به  صدا و سیما گفت: البته به لایحه دولت، مجلس ۲۶ هزار میلیارد تومان افزود که محقق نشد و میزان تحقق بودجه نسبت به مصوبه مجلس ۹۲و ۳ دهم درصد تحقق یافت.وی در عین حال با یادآوری بودجه ۲۸۳ هزار میلیارد تومانی سال ۹۵ گفت: در سال ۹۶ نسبت به سال قبل از آن ۱۳ درصد رشد داشت.نسبت تورم به قیمت ثابت از نظر بودجه و منابع و مصارف ۵ درصد رشد را نشان می دهد.

 رشد ۴ و ۷ دهم درصدی اقتصاد در سال ۹۶

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: نرخ رشد اقتصاد کشور در سال ۹۶ با احتساب نفت ۴ و ۴ دهم درصد و بدون احتساب آن ۴ و ۷ دهم درصد بود.
محمدباقر نوبخت در نشست خبری امروز خود با عنوان عملکرد و مصارف عمومی در بودجه ۹۶ و مقایسه با لایحه مصوب و عملکرد سال ۹۵ صحبت می کرد خاطرنشان کرد: البته طبق گزارش صندوق بین المللی پول با بررسی ۴۰ شاخص رشد اقتصاد کشور ۴ و ۳ دهم درصد بود.وی درباره درآمدهای عملکرد  ۳۲۰ هزار میلیارد تومانی گفت: سه محل درآمدی فرا درآمدها عمده آن از محل مالیاتها و حقوق گمرکی، واگذاریهای دارایی های سرمایه ای و اوراق که نوعی تامین مالی است تشکیل داد. البته ما میزان درآمدهای کشور را از سه محل یادشده ۱۵۹ هزار میلیارد تومان در لایحه پیش بینی کردیم که این میزان با ۵ درصد افزایش به ۱۶۷ هزار و نیم میلیارد تومان رسید.

این مقام مسئول داد: پیش بینی ۱۱۲۷۰۰ میلیارد تومان از محل مالیاتها بود که این میزان نیز با ۲ درصد افزایش به ۱۱۵۶۰۰ میلیارد تومان رسید ولی چون دولت ۳ هزار میلیارد تومان تهاتر داشت سال ۹۶همه این مبلغ دست دولت را نگرفت.

متوسط فروش هر بشکه نفت در سال گذشته ۵۳ دلار بود

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: متوسط فروش هر بشکه نفت در سال گذشته ۵۳ دلار و هر بشکه میعانات ۵۵ دلار بود. در نیمه اول سال گذشته قیمت نفت در هر بشکه به ۴۰ دلار هم رسید و ما در سال گذشته به طور متوسط هر بشکه نفت را ۵۳ دلار فروختیم.فروش نفت را در دو سناریو در سال گذشته به مجلس دادیم یعنی فروش هر بشکه نفت بین ۵۰ تا ۵۵ دلار را پیش بینی کردیم.پیش بینی می شد ۳۰۹ هزار میلیارد تومان براساس فروش هر بشکه نفت ۵۰ دلار کسب شود و در صورتی که هر بشکه نفت ۵۵ دلار به فروش برسد ۱۰ هزار میلیارد تومان به این رقم اضافه می شود.

وی گفت: آنچه محقق شد فروش نفت با قیمت ۵۳ دلار در هر بشکه بود و ۹۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از محل فروش نفت در سال گذشته درآمد کسب کردیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: تمام ۳۲۰ هزار میلیارد تومانی که دولت برای منابع در بودجه سال گذشته در نظر گرفته بود محقق شد. مصارف دولت به چند بخش تقسیم می شود که هزینه به دستگاه ها برای امور جاری و اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای از موارد مصارف دولت هستند. دولت ۲۴۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به صورت هزینه پیش بینی کرده بود که این رقم را در لایحه بودجه ۲۳۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان ارائه کرده بود و مصوب مجلس برای این هزینه ۲۵۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بود.
نوبخت گفت: در خصوص اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای دولت در سال گذشته در مجموع بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی اختصاص داده است که این میزان ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشت. از ۵۰ هزار میلیارد تومان پولی که به طرح های عمرانی داده شده ۴۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان آن از خزانه، هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان طبق ماده ۱۰ و ۱۲ از خزانه و بیش از ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای آب های مرزی اختصاص دادیم.

وی گفت: برای پرداخت بدهی خود به پیمانکاران ۲۱ هزار میلیارد تومان برای انتشار اوراق مشارکت پیش بینی کردیم که ۲۰ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان آن محقق شد.

در سال گذشته ۸۱۹ هزار نفر به جمعیت شاغل اضافه شد

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در ۹ ماهه اول سال گذشته ۸۳۶ هزار نفر وارد بازار کار شدند که از این تعداد ۸۱۹ هزار نفر به جمعیت شاغل اضافه شد.
محمدباقر نوبخت در ادامه نشست خبری در سازمان برنامه و بودجه در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به اینکه سال گذشته سال تولید و اشتغال نامگذاری شده بود بودجه ما توانست در تولید ناخالص داخلی ۴ و ۴ دهم درصد با نفت رشد داشته باشد و ۴ و ۷ دهم درصد بدون نفت رشد را نشان می دهد که این آمار مربوط به ۹ ماهه ابتدای سال گذشته است.در ۹ ماهه اول سال گذشته ۸۳۶ هزار نفر وارد بازار کار شدند که از این تعداد ۸۱۹ هزار نفر به جمعیت شاغل اضافه شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ما ۴ بازار مهم در کشور داریم افزود: اولین بازار مهم بازار کالاست که در کشور ما نسبتاً متعادل بوده و ما کمبود کالا نداریم، دومین بازار مهم بازار کار که ما در این بازار بیکاری را مهار کردیم که البته باید کار بیشتری انجام شود، سومین بازار مهم بازار سرمایه که یک بازار قابل ثبات در کشور است و شاخص ها هیچ تنزلی نکرده، چهارمین بازار مهم بازار پول است که این بازار دچار تزلزل شده البته این تزلزل در بازار فرعی آن یعنی بازار ارز است.
وی ادامه داد: بازار ارز بازار بسیار مهمی است اما نباید نابسامانی آن را با کل اقتصاد در نظر بگیریم زیرا در شرایط حاضر جهان هم معتقد است که اقتصاد کشور ما در حال رشد است و مسیر ما در اقتصاد رو به اصلاح و بهبود است.شرایط بازار ارز ما قابل دفاع نیست اما حساب بازار ارز را با حساب سه بازار دیگر معادل نکنید.

نوبخت با اشاره به اینکه ما در جنگ اقتصادی بزرگی هستیم، افزود: رسانه های بیگانه معتقدند که اقتصاد ما فروپاشیده شده است و ما نباید با مارش بیگانگان پا بکوبیم. روی سخنم با رسانه هایی است که در این موارد با حساسیت روبرو هستند و ما انتظار داریم که عین واقعیت را بیان کنند.

خرید و فروش ارز در غیر از صرافی های مجاز قاچاق محسوب می شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه بانک مرکزی از طریق ثبت سفارش اقدام به باز کردن ال سی واردکنندگان می کند و برای مسافران هم طبق مستندات سفرشان ارز ارائه می شود گفت: خرید و فروش ارز در غیراز صرافی های مجاز قاچاق محسوب می شود.

محمد باقر نوبخت در نشست خبری امروز خود با اشاره به التهابات روزهای اخیر بازار ارز گفت: تامین ارز از دو محل درآمدهای نفتی با حدود ۵۰ میلیارد دلار و صادرات غیرنفتی حدود ۴۷ میلیارد دلار تامین می شود اما میزان مصارف آن حدود ۵۲ میلیارد دلار واردات کالا و چیزی بیش از ۲۰ میلیارد دلار واردات خدمات است که در مجموع مبلغ ۷۶ میلیارد دلاری را تشکیل می دهد بنابراین همچنان میزان ارز در اختیار مان بیش از واردات آن است .با وجود این دولت موظف است در این شرایط سیاسی ارز خرید آپارتمان و خودروی لوکس برخی را در آن سوی کشور تامین کند و زمینه دلالی یکسری افراد را فراهم کند.

نوبخت علت تقاضای نامتعارف ارز را پیش بینی آینده برخی افراد دانست که می خواستند پس اندازهای محدودشان را به سمت بازار ارز سوق دهند تا ارزش ریال و قدرت پولشان حفظ شود . برای رفع این مشکل بانک مرکزی سیاست های جدیدی اتخاذ کرد از جمله انتشار اوراق گواهی سپرده با نرخ سود ۲۰ درصد که ۲۰۰ هزار میلیارد تومان از نقدینگی موجود نیز از این طریق جذب شد همینطور اوراق گواهی سپرده ارزی منتشر شد و تصمیم دیگری نیز در باره طلا گرفت اما با وجود این سه اقدام برخی در پی خروج سرمایه و دارایی به صورت سرمایه ارزی از کشور بودند بنابراین تعادل عرضه و تقاضا دربازار ارز برهم خورد.

نوبخت افزود: آنچه در حال حاضر درباره آن به نتیجه رسیده ایم کنترل هر دو قسمت عرضه و تقاضای ارز که بر این اساس ارز حاصل از صادرات ۵۰ میلیارد دلاری نفت مستقیما وارد خزانه می شود و برای ارز ۴۶ میلیارد دلاری غیرنفتی هم تصمیم دیگری اتخاذ شده است. از آنجا که صادرکنندگان از مشوق های صادراتی و معافیت های مالیاتی بهره مند می شوند باید طبق مصوبات سیاست جدید درآمدهای ارزی حاصل از صادرات را در شبکه رسمی و سامانه خاص ثبت کنند تا مطمئن شویم ارز صادرات غیرنفتی در خارج رسوب نمی کند که با این سیاست مطمئن تر منابع ارزی مان را مدیریت می کنیم.

نوبخت پیش بینی کرد: با این برنامه ها و سایر اقداماتی که در مدیریت بازار عرضه و تقاضای ارز صورت می گیرد این بازار ملتهب و پرنوسان به آرامش پیشین خود بازگردد.

لزومی ندارد مبادلات خارجی را با دلار انجام دهیم

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: استفاده از یورو در مبادلات خارجی مزایایی دارد و روش پسندیده ای است و لزومی ندارد مبادلات خارجی را با دلار انجام دهیم.

محمدباقر نوبخت در نشست خبری در سازمان برنامه و بودجه در جمع خبرنگاران درباره جایگزین شدن یورو به جای دلار در مبادلات خارجی افزود: بحث تبدیل نظام ارزی از دلارمحور به یورو مدت هاست که مطرح شده و این روش روش پسندیده ای است و مزایایی به همراه دارد که امیدواریم بتوانیم استفاده کنیم.دلار دارای محدودیت هایی است که یورو این مشکلات و محدودیت ها را ندارد و آقای سیف فرصت هایی که برای مبادلات ارزی برپایه یورو را وجود دارد هنوز رسانه ای نکرده ولی مقدماتی در این زمینه صورت گرفته است.

وی اقتصاد ایران را اقتصاد دولت بازار دانست و گفت: در این نوع نظام دولت مالکیت را به بخش خصوصی واگذار می کند و هر جا احساس کرد که اقتصاد آزاد و بازار نمی تواند پاسخگو باشد وارد عمل می شود.

این مقام مسئول درباره قیمت خرید تضمینی گندم افزود: شورای اقتصاد قیمت خرید تضمینی گندم را مشخص می کند و در سال گذشته هر کیلو گندم با قیمت هزار و ۳۰۰ تومان خریداری می شد که در حال حاضر نیز با همین قیمت ادامه دارد. فعلاً دولت با همین قیمت هزار و ۳۰۰ تومان در هر کیلو می تواند پاسخگو باشد.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته دولت طبق وعده خود برای پرداخت پول گندمکاران عمل کرد گفت: دولت تا پایان آبان ماه پول تمام گندمکاران را پرداخت کرد.

نوبخت افزود: رقمی که برای هر کیلو گندم در نظر گرفته شده رقم خوبی بوده است و دولت با این رقم قصد دارد از کشاورزان داخلی حمایت کند.
 
انتهای پیام

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=59546
برچسب ها :
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  جزییات بخشنامه جدید ارزی اعلام شد

  برگ برنده بسته جدید ارزی

  مناقصه عمومی شرکت بیمه دی

  اجباری به نام افزایش نرخ سود بانکی

  سقوط پوند در برابر دلار

  علیرغم رکود استخراج ارزهای دیجیتال، سودآوری انویدیا در سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد یافت

  ۶ میلیارد ریال به بیمه گذاران کشاورزی گچساران پرداخت شد

  محاسبه سود بیمه‌های عمر و سرمایه‌ گذاری کوثر

  با همکاری بیمه پارسیان کتاب آموزشی و بهسازی منابع انسانی منتشر شد

  چالش‌های قراردادهای هوشمند در بلاک چین و ارزهای دیجیتال

  تلاش برای جذب منابع و تخصیص وام به نیازمندان

  بیمه ما در یک پرونده اتومبیل؛ بیش از ۱۰ میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد

  نقش بی بدیل بانک صادرات در توسعه زیر ساخت‌های تولید

  خیز روس‌ها برای یافتن خالق گمنام بیت کوین

  رانت‌آفرینی ارز چندنرخی

  مناقصه عمومی بیمه دی

  پیام مدیرعامل به مناسبت ۵۸ سالگی بانک رفاه

  چه کسانی شب‌ها دلار می‌خرند؟

  مشاوران املاک برای فروش خانه های خارجی مجوز دارند؟

  دلاردیگر به کانال ۴۲۰۰ تومان باز نمی گردد

  برگزاری نوبت دوم مجمع عمومی بانک کارآفرین

  همکاری مشترک بانک ملی و شرکت بیمه نوین

  دلایل تفاوت نرخ ارز در بازار آزاد و ثانویه

  ارز دیجیتال پترو واحد پولی جدید ونزوئلا می‌شود

  رونمایی از کارت اعتباری «وینسا» در بانک سامان

  نرخ ارز واحد اشتباه‌ترین سیاست ارزی کشور

  پرداخت خسارت آتش‌سوزی شرکت پاکدیس از سوی بیمه سینا

  ۵ درصد ایرانی‌ها کارت بانکی متصل به بازارهای جهانی دارند

  تب افزایش قیمت سکه و ارز فروکش کرد

  وام مسکن ثابت ماند اما قیمت مسکن نه!

  دادگاه معاون سابق بانک مرکزی علنی است

  واردات طلا به نفع منابع ارزی نیست

  بانک ها باید به فکر ترفند جدید برای جذب منابع باشند

  "فعالان عمده صادراتی لرستان مشتری بانک توسعه صادرات هستند"

  خریداران طلا و سکه مراقب باشند

  واریز مبلغ‌ ویزیت به کارت بانکی فرزند دکتر

  بنیانگذار اتریوم: افت قیمت شدید ارز رمزنگار دلیلی بر رشد نکردن آن در آینده نیست

  فعالیت سامانه کاشف برای مقابله با جرایم مالی در فضای مجازی

  فعالیت سامانه کاشف آغاز شد

  چه عواملی طلا را ضعیف کرد؟

  خراسان رضوی میزبان سمینار ترویجی بیمه کشاورزی

  بانک رفاه کارگران ۵۸ ساله شد

  نوسانات بازار ارز را کنترل می کنیم

  رشد سرمایه‌گذاری در بانک شهر

  احتمال کاهش قیمت طلا وجود دارد؟

  در نرخ ارز بازار ثانویه دخالت نمی‌کنیم

  پوشش بیمه ای برای نیروهای فنی و مهندسی اعزامی به خارج از کشور الزامی است

  ۲۵ هزار سکه ودیعه‌ای تحویل داده شد

  برای بهره‌گیری از بلاک‌چین و ارز دیجیتال باید عجله کرد

  نقش آفرینی بانک ملّی در بازار مسکن

  کاهش نرخ ۲۴ ارز رسمی/ قیمت دلار ثابت ماند

  شرط آزاد شدن واردات مصنوعات طلا

  کارمزد تراکنش‌های USSD صفر شده است

  نقش شعب در بانکداری در حال تغییر است

  ورودمجلس به نحوه اجرای سیاست‌های ارزی

  تغییر نقش شعب در بانکداری

  ابهام در کارایی سامانه نیما

  رمزگشایی از«فاز دوم اصلاحات ارزی»

  بانک توسعه تعاون حامی تعاونی‌های دهیاری

  نصب بیش از ۳۵۰۰ دستگاه خودپرداز بیت کوین در سراسر جهان

  پاسخگویی صددرصدی بیمه آسیا

  واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی‌مازندران افتتاح می شود

  حمایت ۱۲ هزار میلیاردی بانک کشاورزی از سنت ازدواج

  افزایش شدید خرید ارز دیجیتال در ترکیه همزمان با افت ارزش لیره

  انتشار شماره جدید ماهنامه بیمه دانا

  سپ بیشترین رشد تراکنش را در تیرماه از آن خود کرد

  با وجود ریزش قیمت، پیش‌بینی ۵۰۰ هزار دلاری هنوز دور از انتظار نیست

  افزایش اعتماد عمومی و رشد سرمایه‌گذاری در بانک شهر

  انتشار کتاب پشت کوه قاف

  افتتاح ساختمان جدید یک شعبه در استان مرکزی

  تحلیلگران ساکسو بانک: طلا بخرید

  مهمترین رویدادهای اقتصادی در روزهای آینده

  ارزهای دیجیتال بومی تا پایان تابستان به ثمر می‌رسند؟

  رمز عبور از ارز دیجیتال بومی

  تبلیغات
  تبلیغات
  طراحی سایت سئو