بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 59546

تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۱

کل بودجه لایحه دولت در سال ۹۶ محقق شد

رئیس سازمان برنامه و بودجه: کل بودجه لایحه دولت در سال ۹۶ محقق شد رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت در لایحه بودجه سال ۹۶ مجموع مصارف و مخارج کشور را ۳۲۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفت که طبق گزارش خزانه ۱۰۰ درصد محقق شد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدباقر نوبخت ...

کل بودجه لایحه دولت در سال ۹۶ محقق شد
رئیس سازمان برنامه و بودجه:

کل بودجه لایحه دولت در سال ۹۶ محقق شد

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت در لایحه بودجه سال ۹۶ مجموع مصارف و مخارج کشور را ۳۲۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفت که طبق گزارش خزانه ۱۰۰ درصد محقق شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدباقر نوبخت در نشست خبری امروز به  صدا و سیما گفت: البته به لایحه دولت، مجلس ۲۶ هزار میلیارد تومان افزود که محقق نشد و میزان تحقق بودجه نسبت به مصوبه مجلس ۹۲و ۳ دهم درصد تحقق یافت.وی در عین حال با یادآوری بودجه ۲۸۳ هزار میلیارد تومانی سال ۹۵ گفت: در سال ۹۶ نسبت به سال قبل از آن ۱۳ درصد رشد داشت.نسبت تورم به قیمت ثابت از نظر بودجه و منابع و مصارف ۵ درصد رشد را نشان می دهد.

 رشد ۴ و ۷ دهم درصدی اقتصاد در سال ۹۶

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: نرخ رشد اقتصاد کشور در سال ۹۶ با احتساب نفت ۴ و ۴ دهم درصد و بدون احتساب آن ۴ و ۷ دهم درصد بود.
محمدباقر نوبخت در نشست خبری امروز خود با عنوان عملکرد و مصارف عمومی در بودجه ۹۶ و مقایسه با لایحه مصوب و عملکرد سال ۹۵ صحبت می کرد خاطرنشان کرد: البته طبق گزارش صندوق بین المللی پول با بررسی ۴۰ شاخص رشد اقتصاد کشور ۴ و ۳ دهم درصد بود.وی درباره درآمدهای عملکرد  ۳۲۰ هزار میلیارد تومانی گفت: سه محل درآمدی فرا درآمدها عمده آن از محل مالیاتها و حقوق گمرکی، واگذاریهای دارایی های سرمایه ای و اوراق که نوعی تامین مالی است تشکیل داد. البته ما میزان درآمدهای کشور را از سه محل یادشده ۱۵۹ هزار میلیارد تومان در لایحه پیش بینی کردیم که این میزان با ۵ درصد افزایش به ۱۶۷ هزار و نیم میلیارد تومان رسید.

این مقام مسئول داد: پیش بینی ۱۱۲۷۰۰ میلیارد تومان از محل مالیاتها بود که این میزان نیز با ۲ درصد افزایش به ۱۱۵۶۰۰ میلیارد تومان رسید ولی چون دولت ۳ هزار میلیارد تومان تهاتر داشت سال ۹۶همه این مبلغ دست دولت را نگرفت.

متوسط فروش هر بشکه نفت در سال گذشته ۵۳ دلار بود

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: متوسط فروش هر بشکه نفت در سال گذشته ۵۳ دلار و هر بشکه میعانات ۵۵ دلار بود. در نیمه اول سال گذشته قیمت نفت در هر بشکه به ۴۰ دلار هم رسید و ما در سال گذشته به طور متوسط هر بشکه نفت را ۵۳ دلار فروختیم.فروش نفت را در دو سناریو در سال گذشته به مجلس دادیم یعنی فروش هر بشکه نفت بین ۵۰ تا ۵۵ دلار را پیش بینی کردیم.پیش بینی می شد ۳۰۹ هزار میلیارد تومان براساس فروش هر بشکه نفت ۵۰ دلار کسب شود و در صورتی که هر بشکه نفت ۵۵ دلار به فروش برسد ۱۰ هزار میلیارد تومان به این رقم اضافه می شود.

وی گفت: آنچه محقق شد فروش نفت با قیمت ۵۳ دلار در هر بشکه بود و ۹۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از محل فروش نفت در سال گذشته درآمد کسب کردیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: تمام ۳۲۰ هزار میلیارد تومانی که دولت برای منابع در بودجه سال گذشته در نظر گرفته بود محقق شد. مصارف دولت به چند بخش تقسیم می شود که هزینه به دستگاه ها برای امور جاری و اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای از موارد مصارف دولت هستند. دولت ۲۴۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به صورت هزینه پیش بینی کرده بود که این رقم را در لایحه بودجه ۲۳۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان ارائه کرده بود و مصوب مجلس برای این هزینه ۲۵۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بود.
نوبخت گفت: در خصوص اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای دولت در سال گذشته در مجموع بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی اختصاص داده است که این میزان ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشت. از ۵۰ هزار میلیارد تومان پولی که به طرح های عمرانی داده شده ۴۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان آن از خزانه، هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان طبق ماده ۱۰ و ۱۲ از خزانه و بیش از ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای آب های مرزی اختصاص دادیم.

وی گفت: برای پرداخت بدهی خود به پیمانکاران ۲۱ هزار میلیارد تومان برای انتشار اوراق مشارکت پیش بینی کردیم که ۲۰ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان آن محقق شد.

در سال گذشته ۸۱۹ هزار نفر به جمعیت شاغل اضافه شد

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در ۹ ماهه اول سال گذشته ۸۳۶ هزار نفر وارد بازار کار شدند که از این تعداد ۸۱۹ هزار نفر به جمعیت شاغل اضافه شد.
محمدباقر نوبخت در ادامه نشست خبری در سازمان برنامه و بودجه در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به اینکه سال گذشته سال تولید و اشتغال نامگذاری شده بود بودجه ما توانست در تولید ناخالص داخلی ۴ و ۴ دهم درصد با نفت رشد داشته باشد و ۴ و ۷ دهم درصد بدون نفت رشد را نشان می دهد که این آمار مربوط به ۹ ماهه ابتدای سال گذشته است.در ۹ ماهه اول سال گذشته ۸۳۶ هزار نفر وارد بازار کار شدند که از این تعداد ۸۱۹ هزار نفر به جمعیت شاغل اضافه شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ما ۴ بازار مهم در کشور داریم افزود: اولین بازار مهم بازار کالاست که در کشور ما نسبتاً متعادل بوده و ما کمبود کالا نداریم، دومین بازار مهم بازار کار که ما در این بازار بیکاری را مهار کردیم که البته باید کار بیشتری انجام شود، سومین بازار مهم بازار سرمایه که یک بازار قابل ثبات در کشور است و شاخص ها هیچ تنزلی نکرده، چهارمین بازار مهم بازار پول است که این بازار دچار تزلزل شده البته این تزلزل در بازار فرعی آن یعنی بازار ارز است.
وی ادامه داد: بازار ارز بازار بسیار مهمی است اما نباید نابسامانی آن را با کل اقتصاد در نظر بگیریم زیرا در شرایط حاضر جهان هم معتقد است که اقتصاد کشور ما در حال رشد است و مسیر ما در اقتصاد رو به اصلاح و بهبود است.شرایط بازار ارز ما قابل دفاع نیست اما حساب بازار ارز را با حساب سه بازار دیگر معادل نکنید.

نوبخت با اشاره به اینکه ما در جنگ اقتصادی بزرگی هستیم، افزود: رسانه های بیگانه معتقدند که اقتصاد ما فروپاشیده شده است و ما نباید با مارش بیگانگان پا بکوبیم. روی سخنم با رسانه هایی است که در این موارد با حساسیت روبرو هستند و ما انتظار داریم که عین واقعیت را بیان کنند.

خرید و فروش ارز در غیر از صرافی های مجاز قاچاق محسوب می شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه بانک مرکزی از طریق ثبت سفارش اقدام به باز کردن ال سی واردکنندگان می کند و برای مسافران هم طبق مستندات سفرشان ارز ارائه می شود گفت: خرید و فروش ارز در غیراز صرافی های مجاز قاچاق محسوب می شود.

محمد باقر نوبخت در نشست خبری امروز خود با اشاره به التهابات روزهای اخیر بازار ارز گفت: تامین ارز از دو محل درآمدهای نفتی با حدود ۵۰ میلیارد دلار و صادرات غیرنفتی حدود ۴۷ میلیارد دلار تامین می شود اما میزان مصارف آن حدود ۵۲ میلیارد دلار واردات کالا و چیزی بیش از ۲۰ میلیارد دلار واردات خدمات است که در مجموع مبلغ ۷۶ میلیارد دلاری را تشکیل می دهد بنابراین همچنان میزان ارز در اختیار مان بیش از واردات آن است .با وجود این دولت موظف است در این شرایط سیاسی ارز خرید آپارتمان و خودروی لوکس برخی را در آن سوی کشور تامین کند و زمینه دلالی یکسری افراد را فراهم کند.

نوبخت علت تقاضای نامتعارف ارز را پیش بینی آینده برخی افراد دانست که می خواستند پس اندازهای محدودشان را به سمت بازار ارز سوق دهند تا ارزش ریال و قدرت پولشان حفظ شود . برای رفع این مشکل بانک مرکزی سیاست های جدیدی اتخاذ کرد از جمله انتشار اوراق گواهی سپرده با نرخ سود ۲۰ درصد که ۲۰۰ هزار میلیارد تومان از نقدینگی موجود نیز از این طریق جذب شد همینطور اوراق گواهی سپرده ارزی منتشر شد و تصمیم دیگری نیز در باره طلا گرفت اما با وجود این سه اقدام برخی در پی خروج سرمایه و دارایی به صورت سرمایه ارزی از کشور بودند بنابراین تعادل عرضه و تقاضا دربازار ارز برهم خورد.

نوبخت افزود: آنچه در حال حاضر درباره آن به نتیجه رسیده ایم کنترل هر دو قسمت عرضه و تقاضای ارز که بر این اساس ارز حاصل از صادرات ۵۰ میلیارد دلاری نفت مستقیما وارد خزانه می شود و برای ارز ۴۶ میلیارد دلاری غیرنفتی هم تصمیم دیگری اتخاذ شده است. از آنجا که صادرکنندگان از مشوق های صادراتی و معافیت های مالیاتی بهره مند می شوند باید طبق مصوبات سیاست جدید درآمدهای ارزی حاصل از صادرات را در شبکه رسمی و سامانه خاص ثبت کنند تا مطمئن شویم ارز صادرات غیرنفتی در خارج رسوب نمی کند که با این سیاست مطمئن تر منابع ارزی مان را مدیریت می کنیم.

نوبخت پیش بینی کرد: با این برنامه ها و سایر اقداماتی که در مدیریت بازار عرضه و تقاضای ارز صورت می گیرد این بازار ملتهب و پرنوسان به آرامش پیشین خود بازگردد.

لزومی ندارد مبادلات خارجی را با دلار انجام دهیم

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: استفاده از یورو در مبادلات خارجی مزایایی دارد و روش پسندیده ای است و لزومی ندارد مبادلات خارجی را با دلار انجام دهیم.

محمدباقر نوبخت در نشست خبری در سازمان برنامه و بودجه در جمع خبرنگاران درباره جایگزین شدن یورو به جای دلار در مبادلات خارجی افزود: بحث تبدیل نظام ارزی از دلارمحور به یورو مدت هاست که مطرح شده و این روش روش پسندیده ای است و مزایایی به همراه دارد که امیدواریم بتوانیم استفاده کنیم.دلار دارای محدودیت هایی است که یورو این مشکلات و محدودیت ها را ندارد و آقای سیف فرصت هایی که برای مبادلات ارزی برپایه یورو را وجود دارد هنوز رسانه ای نکرده ولی مقدماتی در این زمینه صورت گرفته است.

وی اقتصاد ایران را اقتصاد دولت بازار دانست و گفت: در این نوع نظام دولت مالکیت را به بخش خصوصی واگذار می کند و هر جا احساس کرد که اقتصاد آزاد و بازار نمی تواند پاسخگو باشد وارد عمل می شود.

این مقام مسئول درباره قیمت خرید تضمینی گندم افزود: شورای اقتصاد قیمت خرید تضمینی گندم را مشخص می کند و در سال گذشته هر کیلو گندم با قیمت هزار و ۳۰۰ تومان خریداری می شد که در حال حاضر نیز با همین قیمت ادامه دارد. فعلاً دولت با همین قیمت هزار و ۳۰۰ تومان در هر کیلو می تواند پاسخگو باشد.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته دولت طبق وعده خود برای پرداخت پول گندمکاران عمل کرد گفت: دولت تا پایان آبان ماه پول تمام گندمکاران را پرداخت کرد.

نوبخت افزود: رقمی که برای هر کیلو گندم در نظر گرفته شده رقم خوبی بوده است و دولت با این رقم قصد دارد از کشاورزان داخلی حمایت کند.
 
انتهای پیام

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=59546
برچسب ها :
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  ارتقا ۱۳ پله ای ایران در شاخص کارآفرینی میان ۱۳۷ کشور

  ربات همه‌کاره خانگی؛ تحقق یک رویا

  رشد بیش از ۶۰ درصدی پوشش بیمه ایرانیان خارج از کشور

  جلسه سرمایه‌گذاران نیک‌اندیش کارایا با همکاری مرکز توسعه فناوری‌های مالی بانک انصار برگزار شد

  طرح طبقه بندی و ارزش یابی مشاغل در بیمه سرمد اجرایی می شود

  روایت عضو هیات مدیره از دستاوردهای کم نظیر بانک ملی ایران در بانکداری دیجیتال

  طرح جدید بانک‌ها برای حمایت از کالای ایرانی

  سختی خرید و فروش دلار در بازار آزاد

  نرخ تورم اولین ماه سال جدید ؛ ۹.۲ درصد

  انواع وام مسکن با سود جدید+جدول

  رازگشایی از مومیایی‌ها

  ارز تک‌نرخی راه قاچاق را بست

  بیمه سرمد در اردبیل شعبه تاسیس می کند

  رئیس اداره کل خزانه بانک ملی معارفه شد

  امیدواری به ادامه روند صعودی قیمت طلا

  ارقام جدید اقساط و مبلغ بازپرداخت وام مسکن با سود جدید ۸ درصد

  تقدیر از مدیر عامل بانک سپه

  دستاوردهای کم نظیر بانک ملی ایران در بانکداری دیجیتال

  جاده ارزی یک طرفه شده است

  بانک‌های خصوصی در رونق تولید مشارکت فعال کنند

  تورم فروردین ماه ۹.۲ درصد شد

  روند کاهشی نرخ سکه در بازار ادامه دارد (+جدول)

  عواملی که طلا را دستخوش تحولات می کند

  محورهای همایش مدیران بانک مهر اقتصاد

  اینها را بدانید تا به عسل طبیعی ایمان بیاورید

  دفاع موگرینی از کارایی و حفظ برجام و حمایت از موضع رئیس جمهور فرانسه

  سیاست اصلی بانک مسکن در سال ۹۷

  تب دلالی در بازار ارز کاهش یافت

  انتقاد از نرخ‌شکنی در بیمه مسئولیت

  بررسی عملکرد بانک‌ها در بازسازی مناطق زلزله زده

  چه کسانی دلار ۴۲۰۰ تومانی گرفتند؟

  تکلیف جدید ارزی بانک‌ها/ رصد روزانه بازار ارز

  همکاری ارزی بانک مسکن با سامانه نیما

  بانک های خصوصی برای خرید کالای ایرانی تسهیلات می دهند

  تحولات بازار ارز و سکه مثبت است

  خدمت به جامعه کارگری افتخار تامین اجتماعی است

  اولویت های پژوهشی بانک دی اعلام شد

  نوسانات نرخ دلار به حداقل می‌رسد

  طرح کوثر کارت احسان موسسه اعتباری کوثر رونمایی شد

  زمان ابلاغ مصوبه کاهش نرخ سود وام مسکن

  نظر مدیرعامل اسبق ایران خودرو درباره ادغام خودرو سازان

  افت قیمت سکه در بازار ادامه دار شد

  چرا دلار طغیان کرد؟

  نقش کلیدی بانک صنعت و معدن در توسعه خطوط ریلی

  آیین رونمایی از کتاب پول های بهشتی

  طلا با افزایش قیمت روبرو شد

  دلارهای‎تان را به «نیما» بسپارید

  اقسام وام مسکن ۴۰ تا ۱۶۰ میلیونی با سود جدید+ جدول

  دستاوردهای کم نظیر بانک ملی در بانکداری دیجیتال

  شعبه سیرجان شرکت بیمه ایران معین افتتاح شد

  نحوه دریافت وام فوری موسسه مالی و اعتباری کوثر

  تفاوت وام و تسهیلات چیست؟

  مردم نگران قیمت تحویلی سکه نباشند

  دریافت همزمان سود و تسهیلات در طرح مهر نوین

  دانلود همراه بانک، بانک پاسارگاد

  نرخ رسمی پوند و یورو افزایش یافت (+جدول)

  ۴ توصیه برای اینکه قربانی حملات فیشینگ بانکی نشویم

  گوگل در سودای رقابت با اپل و آمازون

  سیاستی که باعث یک طرفه شدن جاده ارزی شد

  ارائه خدمات ویژه به حوزه سلامت با "طرح حکیم "بانک رفاه

  کیفرخواست برای چند وزیر در گزارش تفریغ بودجه سال ۹۵

  یورو و پوند گران شد/ دلار ثابت ماند

  نتایج نشست ارزی سیف با نمایندگان مجلس

  اعطای تسهیلات ارزان قیمت به کارگران

  بازگشت «رویکرد گاوی» به بازار دلار

  حداقل مبلغ برای افتتاح سپرده ارزی چقدر است؟

  تکلیف ارز دیجیتال داخلی چه می‌شود؟

  راه اندازی سامانه نیما اولویت اصلی برای مدیریت بازار ارز است

  خروج بانک سپه از کانال تلگرام

  کشف ابزار شنود در دفتر کار و محل زندگی خاتمی

  خروج موقت سومین شرکت بزرگ بورس برای دو مجمع

  مسابقه کانون جوانه های بانک ملی به مناسبت هفته معلم

  ربات اطلاع‌رسانی جامع بانک انصار دسترسی به کلیه خدمات الکترونیکی را میسر کرد

  سپرده‌گذاری ارزی نزد بانک ملی ایران فرصتی برای سرمایه‌گذاری مطمئن با بازدهی بالا

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو