بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 67635

تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۶

کوچ سرمایه ها به بازار سکه وارز

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه افزایش ارزش پول کشور در گرو رشد اقتصادی کشور است گفت: خطر کوچ سرمایه از تولید به بازار سکه و ارز با بی تدبیری دولت وجود دارد. به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،در حالی برخی اصرار بر این دارند که دلایل غیر فنی را عامل جهش ارزی معرفی کنند و ...


یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه افزایش ارزش پول کشور در گرو رشد اقتصادی کشور است گفت: خطر کوچ سرمایه از تولید به بازار سکه و ارز با بی تدبیری دولت وجود دارد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،در حالی برخی اصرار بر این دارند که دلایل غیر فنی را عامل جهش ارزی معرفی کنند و به نظام تحریمهای جدید مرتبط کنند اما آنهایی که نگاه علمی به این موضوع دارند بارها تاکید کردند،  ارزش پول کشور با رکود بازاری که معطل برجام است و دولت با مسکن آن را کنترل می کند اما با بی تدبیری که در زمستان گذشته صورت گرفت و نرخ سود بانکی در برهه ای که نیاز به کنترل گردش نقدینگی برای ترمیم بازار ارزی کشور وجود داشت کاهش یافت و دیگر سیاستهای تسکین دولت نیز جوابگو نبود. در این رابطه با بهنام طالبی استاد دانشگاه و پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق «ع» گفت و گو کردیم:
وی در پاسخ به این سؤال که برخی نگران بالا رفتن قیمت دلار هستند و  معتقدند این افزایش قیمت دلار اثرات تخریبی در اقتصاد کشور دارد گفت:  گرچه به صورت مستقیم گرانی سکه و به ویژه ارز می تواند تأثیرات تخریبی در اقتصاد کشور داشته باشد که در این رابطه نظرات مختلف است اما آنچه ببیش از همه به اقتصاد کشور صدمه می زند و در این باره همه کارشناسان متفقند اثرات تبعی افزایش قیمت دلار و سکه است.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه خطری که اکنون اقتصاد کشور را به شدت تهدید می کند کاهش رونق سرمایه گذاری در بخش های تولیدی و کوچ سرمایه عده زیادی از مردم به سوی بازار سکه و ارز است گفت: در چنین شرایطی مهترین مسأله حمایت از تولید کنندگان است و یک بی تدبیری در این زمینه می تواند صدمات جبران ناپذیری به اقصاد کشور وارد کند مثل بی تدبیری در وضع قوانین مالیاتی که فرد به طور رسمی هزاران سکه از بانک خریداری می کند و معاف از مالیات است اما در عوض تولید کننده باید مالیات بپردازد که وضع چنین قوانینی فقط می تواند در راستای نابودی تولید باشد.
وی افزود: اثر تبعی دیگری که گرانی ارز و طلا دارد بحث حالت روانی که در جامعه ایجاد می کند است به این صورت که به تبع گرانی آن نه تنها تولیدکنندگان بلکه حتی فروشندگان و واسطه ها نیز انتظار فروش کالای خود به تناسب آن گرانی ارز و طلا را دارند و وقتی دولت برنامه ای برای مهار بازار و مبارزه با گران فروشی نداشته باشد باعث بالا رفتن قیمتها می شود.
به نوشته باشگاه خبرنگاران، طالبی طادی با تذکر به این برخی بحث استفاده از مواد اولیه، خارجی را در تولید کالا مطرح می کنند گفت: این حرف نمی تواند درست باشد چرا که اکثر کالاهای اساسی و مصرفی مورد نیاز روزمره مردم آنچنان وابسته به واردات نیست و نهایت زیر بیست درصد گرانی دلار در افزایش قیمت آنها مؤثر است و باید دولت با کنترل بازار  اجازه ندهد بیش از این مقدار قیمت کالاها بالا رود.
 وی در مورد اینکه برخی نگران کاهش ارزش پول کشور هستتند که با بالا رفتن قیمت دلار پائین می آید  گفت: عامل جا به جایی ارزش پول کشورها رشد اقتصادی آنهاست و جا به جایی ارز  ارزش پول کشورها  را بالا و پائین نمی کند چرا که ممکن است ارزش پول یک کشور پائین باشد اما به وسیله مسکنی  این ارزش پائین پول کنترل شود. کاری که در چهار سال گذشته با مواردی چون نرخ سود بالای بانکی صورت گرفت و  دولت با عوامل که عمدتا عوامل  روانی بود  از افزایش واقعی ارز جلوگیری کرد.اگر دولت دغدغه کاهش پول کشور را دارد به تولید کشور بها بدهد نه اینکه هنوز نیز چشم به بیرون از کشور داشته باشد.
این پژوهشگر مرکز رشد  با تصریح به اینکه کاهش ارزش پول نتیجه رکود چند سال اخیر کشور است که معطل برجام بوده است گفت: دولت بایستی به جای عوامل روانی به فکر رشد واقعی در اقتصاد کشور باشد که به تبع آن ارزش پول کشور نیز  بهبود یابد.
طالبی طادی در مورد اینکه این شبهه که برخی افزایش نرخ ارز را تعمدی می داند به لحاظ علمی می تواند قابل دفاع باشد گفت: به هیچ وجه چرا که برای کارشناسان مشخص بود با توجه به رکودی که کشور در این چند ساله با آن دست و پنجه نرم می کرده است ارزش پول کشور  سیاستهای ارزی پائین نگهداشته است .
وی با تصریح به اینکه بین نوسانات نرخ ارز و رشد اقتصادی رابطه منفی وجود دارد گفت: هر چقدر رشد اقتصادی در کشور ایجاد شود نرخ ارز آن نیز به تناسب آن پائین خواهد آمد و این جزء بدهیات علوم اقتصادی است.
طالبی طادی افزود: شرایط بازار امروز نتیجه فشردن فنر نقدینگی در طول چهارسال اول دولت و رهاسازی یکباره آن است و بدیهی است چنین فنری از دست دولت خارج می شود.
وی با ابراز اینکه یکی از بهترین معیارهای سنجش تغییر قدرت خرید پول داخل کشور، شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی (CPI) است گفت: بانک مرکزی این شاخص رابرای سال ۵۷ معادل ۰/۱۳۷ و در بهمن سال ۹۶ معادل ۱۱۳/۴ اعلام نموده است ،یعنی از سال ۵۷ تاکنون شاخص بهای کالا ۸۲۷ برابر ( تقسیم۱۱۳/۴ بر ۰/۱۳۷) شده است. یعنی یک تومان سال ۵۷ معادل ۸۲۷ تومان در بهمن سال ۹۶ ارزش دارد. قیمت واقعی یک دلار در سال ۵۷ برابر ۱۰ تومان بود پس قیمت دلار در سال ۹۶ بایدمعادل ۸۲۷۰ تومان باشد. (یعنی یک دلار را در سال۵۷باپولی معادل۸۲۷۰ تومان امروزخرید و فروش می کردند).کافیست مشاورین اقتصادی دولت تغییرات تورم ( کاهش ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم ) را مهمترین فاکتور تعیین نرخ ارز در نظربگیرند تا به قیمت دلار ۸۳۰۰ تومانی برسند.
طالبی افزود: بنابراین دیگر اینکه نوسانات ارز را حباب دانستن از اشتباهات مشاوران اقتصادی است که به دولت مشورت می دهند و همین دلیل کافی است که دولت راجع به تیم اقتصادی و سیاستهای اقتصادی و ارز خود تجدید نظر کند.
وی با اظهار تأسف از نظر مشاورین اقتصادی  دولت که افزایش قیمت سکه و ارز را ناشی از جو روانی حاکم بر بازار می دانند گفت: این نظر باعث تجویز پیش فروش سکه و اوراق مشارکت ارزی را (در زمستان ۹۶) توسط بانک مرکزی، برای مهار نقدینگی به عنوان یک تدبیر اقتصادی ارائه شد و به نوعی با یک فراخوان عمومی افزایش قیمت سکه و ارز را در سال ۹۷ اعلام نمودند.
این پژوهشگر مرکز رشد با انتقاد از رویه دولت در زمان تصویب برجام که هر آنچه مرتبط و غیر مرتبط بود به تحریم و برجام ارتباط می داد گفت:  وقتی به لحاظ روانی همه چیز را منوط به برجام کردیم؛  ثمره آن، ایجاد  جو روانی متشنج  بعد از مشخص شدن بی نتیجه بودن آن است.
وی افزود: اکنون راحتتر می توان عملکرد اقتصادی دولت در ۴ سال گذشته نسبت به وظایف و اهداف نظام در راستای اقتصاد مقاومتی را مورد ارزیابی قرار داد؛ چرا که همه به اهمیت تأکید بر آن پی برده اند و در چنین شرایطی گناه بی توجهی نسبت به آن نه تنها در بین نخبگان بلکه در بین عامه مردم نیز قابل بخشش نیست.
طالبی طادی با هشدار به اینکه یک مسأله مهمتر از نوسانات قیمت ارز اهمال کاری در برخورد با فساد، رانت خواری و سوداگری در بازار ارز و سکه است گفت: عدم شفافیت در زمینه پرداخت ارز دولتی برای واردات مورد نیاز باعث ایجاد زمینه رانت خواری شده است و نکته بحثی است که پیرامون پیش خرید سکه های فراوان از بانکها به   وسیله چند شخص است که جای ابهام فروانی برای افکار عمومی باقی گذاشته است.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=67635
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  سرمایه بیمه سرمد به ۱٫۵۰۰ میلیارد ریال افزایش یافت

  رمز یکبار مصرف بانک ملی امنیت بالایی دارد

  حمایت نماینده مجلس از اجرایFATF و اثر مثبت مالیاتی

  کانال مالی ایران و هند؛انگیزه اصلی توسعه روابط دو کشور

  رشد ۱۹٫۳ درصدی پایه پولی تا پایان شهریور ماه

  تمدید قرارداد درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیمه دی

  آخرین مهلت تحویل سکه‌های پیش‌فروش با سررسید یکماهه

  سو استفاده سلطان سکه معلم خصوصی فرزندش تا پیر زن ۷۰ سال

  برگزاری سمینار«پرداخت خرد» توسط شرکت ایران کیش

  مدیرعامل بانک پاسارگاد چهره برگزیده صنعت بانکداری شد

  نخستین نشست شورای فقهی بانک مرکزی برگزار شد

  اعلام فوریت‌های اقتصادی ایران

  طیب‌نیا عضو شورای پول و اعتبار شد

  زمان اعلام قیمت جدید خودروها مشخص شد

  برگزاری جلسه شورای فقهی بانک مرکزی

  دکتر مجید قاسمی به‌عنوان چهره برگزیده صنعت بانکداری کشور انتخاب شد

  جدیدترین آمار پرداختی انواع وام در بانک ها

  کارنامه حمایت درخشان بانک صادرات از زلزله‌زدگان کرمانشاه

  مرکز آینده پژوهشی بیمه "ما" شروع به کا کرد

  دلار و سکه همچنان در مسیر نزولی

  آخرین مهلت تحویل سکه های پیش فروش با سر رسید یک ماهه

  آغاز به کار مرکز آینده پژوهی بیمه "ما"

  سلطان سکه و همدستش اعدام شدند

  معاملات اوراق تسهیلات مسکن اهش یافت

  موافقت روحانی با استعفای مسعود نیلی

  بیمه سامان و آشنایی دانشجویان با فضای کسب و کار صنعت بیمه

  پیشنهاد صندوق بین المللی پول برای ایجاد ارز دیجیتالی ویژه

  دلار رکورددار گرانی درسال جاری شد

  حضور شرکت «پیشرو فن آوران سیراف» با محصولات جدید/«هیوسانگ» به دنبال بازگرداندن سهم بازار خود در ایران است

  "طیب‌نیا" عضو شورای پول و اعتبار شد

  از وضعیت تولید جهانی طلا چه خبر؟

  تقدیر از اقدامات مدیرعامل بانک ملی

  تحریم ها، خللی بر روند عملیات بانکی ایجاد نمی کند

  روند کاهشی نرخ طلا و ارز در بازار تهران

  تمجید IMF از شفاف‌سازی‌ مالی ایران

  بانک‌ها امسال چقدر وام دادند؟

  معاملات مسکن کشور از ابتدای سال تا کنون ۱۹ درصد رشد داشته است

  بانک ایران زمین اولین بانک دیجیتال کشور

  کشورها ارز مجازی ایجاد کنند

  فراخوان طراحی تابلو سردر شعب بانک ایران زمین

  پیش بینی ۳ روز آینده هواشناسی از بارش برف و باران ۱۳ استان

  عضو شورای پول و اعتبار: سکه و ارز کاهشی می شود

  عوامل تاثیر گذار بر افزایش قیمت طلا

  جابجایی شعبه بانک ایران زمین در خراسان

  طلا ۱۰ درصد ارزان شد

  رشد ۱۹.۳ درصدی پایه پولی

  چرا رشد قیمت ارز ایران را گلستان نکرد؟

  اقدامات مؤثر حراست در پیشگیری از نفوذ متقلبانه در سامانه‌های بانک

  با رمز یکبار مصرف بانک ملی ایران ایمن بمانید!

  عملکرد نیمسال بانک‌ها در پرداخت وام/ قرض‌الحسنه ۱۴ درصد رشد کرد

  چرا قیمت دلار و سکه نزولی شد؟

  ۵ پیشنهاد برای خروج مسکن از رکود

  ارزهای دیجیتال؛ ابزار جنگ با تحریم‌ها

  بانک غایب بورسی فروشنده بلوک ۸ درصدی زیرمجموعه مهم تبرک شد

  بازار ارز تا رسیدن به تعادل کاهشی است

  طرح نسیم مهر با نگاه مهربانانه کلید خورد

  استقبال ۷ هزار نفر از وام ۶ درصدی بانک صادرات

  برگزاری نشست شورای هماهنگی روابط عمومی های صنعت بیمه

  شاپرک پیشنهادی فراتر از حیطه فنی ارائه نکرده‌ است/برداشت غیرفنی از یک مستند فنی

  دومین تامین سرمایه با درج نماد ، آماده عرضه اولیه سهام شد

  افتتاح ۱۳۸ طرح تولیدی با حمایت بانک کشاورزی

  افتتاح ساختمان جدید شعبه بانک صنعت و معدن در زاهدان

  ساختارسازی دیجیتالی، زمینه ساز رشد سازمان است

  «موناچین» پلتفرم اینترپرایز مبتنی بر بلاک‌چین ال جی

  "های وب" در مورد شبکه ملی جدید و قرارداد توضیح داد

  مسابقات کارکنان بانک‌ها به میزبانی بانک تجارت

  برگزاری نشست هم اندیشی دکتر کاتب با رییس دانشگاه فنی و حرفه ای آذربایجان غربی

  پست بانک ۲۵۲ میلیارد ریال وام به زلزله‌زدگان پرداخت‌ کرد

  نقش بلاکچین در تحول دیجیتال بنگاه‌های مالی

  مسیر سپرده‌های مدت دار تغییر کرد

  بزرگترین شرکت نفت و گاز آلمان هم آماده خروج از ایران شد

  معارفه فرمانده جدید پایگاه بسیج شهید رجائی بانک توسعه تعاون

  نشست تلفنی بانکداران رفاه با مشتریان

  ۳ طرح بانک صادرات برای دریافت وام بدون ضامن

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو