بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 67635

تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۶

کوچ سرمایه ها به بازار سکه وارز

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه افزایش ارزش پول کشور در گرو رشد اقتصادی کشور است گفت: خطر کوچ سرمایه از تولید به بازار سکه و ارز با بی تدبیری دولت وجود دارد. به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،در حالی برخی اصرار بر این دارند که دلایل غیر فنی را عامل جهش ارزی معرفی کنند و ...


یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه افزایش ارزش پول کشور در گرو رشد اقتصادی کشور است گفت: خطر کوچ سرمایه از تولید به بازار سکه و ارز با بی تدبیری دولت وجود دارد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،در حالی برخی اصرار بر این دارند که دلایل غیر فنی را عامل جهش ارزی معرفی کنند و به نظام تحریمهای جدید مرتبط کنند اما آنهایی که نگاه علمی به این موضوع دارند بارها تاکید کردند،  ارزش پول کشور با رکود بازاری که معطل برجام است و دولت با مسکن آن را کنترل می کند اما با بی تدبیری که در زمستان گذشته صورت گرفت و نرخ سود بانکی در برهه ای که نیاز به کنترل گردش نقدینگی برای ترمیم بازار ارزی کشور وجود داشت کاهش یافت و دیگر سیاستهای تسکین دولت نیز جوابگو نبود. در این رابطه با بهنام طالبی استاد دانشگاه و پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق «ع» گفت و گو کردیم:
وی در پاسخ به این سؤال که برخی نگران بالا رفتن قیمت دلار هستند و  معتقدند این افزایش قیمت دلار اثرات تخریبی در اقتصاد کشور دارد گفت:  گرچه به صورت مستقیم گرانی سکه و به ویژه ارز می تواند تأثیرات تخریبی در اقتصاد کشور داشته باشد که در این رابطه نظرات مختلف است اما آنچه ببیش از همه به اقتصاد کشور صدمه می زند و در این باره همه کارشناسان متفقند اثرات تبعی افزایش قیمت دلار و سکه است.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه خطری که اکنون اقتصاد کشور را به شدت تهدید می کند کاهش رونق سرمایه گذاری در بخش های تولیدی و کوچ سرمایه عده زیادی از مردم به سوی بازار سکه و ارز است گفت: در چنین شرایطی مهترین مسأله حمایت از تولید کنندگان است و یک بی تدبیری در این زمینه می تواند صدمات جبران ناپذیری به اقصاد کشور وارد کند مثل بی تدبیری در وضع قوانین مالیاتی که فرد به طور رسمی هزاران سکه از بانک خریداری می کند و معاف از مالیات است اما در عوض تولید کننده باید مالیات بپردازد که وضع چنین قوانینی فقط می تواند در راستای نابودی تولید باشد.
وی افزود: اثر تبعی دیگری که گرانی ارز و طلا دارد بحث حالت روانی که در جامعه ایجاد می کند است به این صورت که به تبع گرانی آن نه تنها تولیدکنندگان بلکه حتی فروشندگان و واسطه ها نیز انتظار فروش کالای خود به تناسب آن گرانی ارز و طلا را دارند و وقتی دولت برنامه ای برای مهار بازار و مبارزه با گران فروشی نداشته باشد باعث بالا رفتن قیمتها می شود.
به نوشته باشگاه خبرنگاران، طالبی طادی با تذکر به این برخی بحث استفاده از مواد اولیه، خارجی را در تولید کالا مطرح می کنند گفت: این حرف نمی تواند درست باشد چرا که اکثر کالاهای اساسی و مصرفی مورد نیاز روزمره مردم آنچنان وابسته به واردات نیست و نهایت زیر بیست درصد گرانی دلار در افزایش قیمت آنها مؤثر است و باید دولت با کنترل بازار  اجازه ندهد بیش از این مقدار قیمت کالاها بالا رود.
 وی در مورد اینکه برخی نگران کاهش ارزش پول کشور هستتند که با بالا رفتن قیمت دلار پائین می آید  گفت: عامل جا به جایی ارزش پول کشورها رشد اقتصادی آنهاست و جا به جایی ارز  ارزش پول کشورها  را بالا و پائین نمی کند چرا که ممکن است ارزش پول یک کشور پائین باشد اما به وسیله مسکنی  این ارزش پائین پول کنترل شود. کاری که در چهار سال گذشته با مواردی چون نرخ سود بالای بانکی صورت گرفت و  دولت با عوامل که عمدتا عوامل  روانی بود  از افزایش واقعی ارز جلوگیری کرد.اگر دولت دغدغه کاهش پول کشور را دارد به تولید کشور بها بدهد نه اینکه هنوز نیز چشم به بیرون از کشور داشته باشد.
این پژوهشگر مرکز رشد  با تصریح به اینکه کاهش ارزش پول نتیجه رکود چند سال اخیر کشور است که معطل برجام بوده است گفت: دولت بایستی به جای عوامل روانی به فکر رشد واقعی در اقتصاد کشور باشد که به تبع آن ارزش پول کشور نیز  بهبود یابد.
طالبی طادی در مورد اینکه این شبهه که برخی افزایش نرخ ارز را تعمدی می داند به لحاظ علمی می تواند قابل دفاع باشد گفت: به هیچ وجه چرا که برای کارشناسان مشخص بود با توجه به رکودی که کشور در این چند ساله با آن دست و پنجه نرم می کرده است ارزش پول کشور  سیاستهای ارزی پائین نگهداشته است .
وی با تصریح به اینکه بین نوسانات نرخ ارز و رشد اقتصادی رابطه منفی وجود دارد گفت: هر چقدر رشد اقتصادی در کشور ایجاد شود نرخ ارز آن نیز به تناسب آن پائین خواهد آمد و این جزء بدهیات علوم اقتصادی است.
طالبی طادی افزود: شرایط بازار امروز نتیجه فشردن فنر نقدینگی در طول چهارسال اول دولت و رهاسازی یکباره آن است و بدیهی است چنین فنری از دست دولت خارج می شود.
وی با ابراز اینکه یکی از بهترین معیارهای سنجش تغییر قدرت خرید پول داخل کشور، شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی (CPI) است گفت: بانک مرکزی این شاخص رابرای سال ۵۷ معادل ۰/۱۳۷ و در بهمن سال ۹۶ معادل ۱۱۳/۴ اعلام نموده است ،یعنی از سال ۵۷ تاکنون شاخص بهای کالا ۸۲۷ برابر ( تقسیم۱۱۳/۴ بر ۰/۱۳۷) شده است. یعنی یک تومان سال ۵۷ معادل ۸۲۷ تومان در بهمن سال ۹۶ ارزش دارد. قیمت واقعی یک دلار در سال ۵۷ برابر ۱۰ تومان بود پس قیمت دلار در سال ۹۶ بایدمعادل ۸۲۷۰ تومان باشد. (یعنی یک دلار را در سال۵۷باپولی معادل۸۲۷۰ تومان امروزخرید و فروش می کردند).کافیست مشاورین اقتصادی دولت تغییرات تورم ( کاهش ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم ) را مهمترین فاکتور تعیین نرخ ارز در نظربگیرند تا به قیمت دلار ۸۳۰۰ تومانی برسند.
طالبی افزود: بنابراین دیگر اینکه نوسانات ارز را حباب دانستن از اشتباهات مشاوران اقتصادی است که به دولت مشورت می دهند و همین دلیل کافی است که دولت راجع به تیم اقتصادی و سیاستهای اقتصادی و ارز خود تجدید نظر کند.
وی با اظهار تأسف از نظر مشاورین اقتصادی  دولت که افزایش قیمت سکه و ارز را ناشی از جو روانی حاکم بر بازار می دانند گفت: این نظر باعث تجویز پیش فروش سکه و اوراق مشارکت ارزی را (در زمستان ۹۶) توسط بانک مرکزی، برای مهار نقدینگی به عنوان یک تدبیر اقتصادی ارائه شد و به نوعی با یک فراخوان عمومی افزایش قیمت سکه و ارز را در سال ۹۷ اعلام نمودند.
این پژوهشگر مرکز رشد با انتقاد از رویه دولت در زمان تصویب برجام که هر آنچه مرتبط و غیر مرتبط بود به تحریم و برجام ارتباط می داد گفت:  وقتی به لحاظ روانی همه چیز را منوط به برجام کردیم؛  ثمره آن، ایجاد  جو روانی متشنج  بعد از مشخص شدن بی نتیجه بودن آن است.
وی افزود: اکنون راحتتر می توان عملکرد اقتصادی دولت در ۴ سال گذشته نسبت به وظایف و اهداف نظام در راستای اقتصاد مقاومتی را مورد ارزیابی قرار داد؛ چرا که همه به اهمیت تأکید بر آن پی برده اند و در چنین شرایطی گناه بی توجهی نسبت به آن نه تنها در بین نخبگان بلکه در بین عامه مردم نیز قابل بخشش نیست.
طالبی طادی با هشدار به اینکه یک مسأله مهمتر از نوسانات قیمت ارز اهمال کاری در برخورد با فساد، رانت خواری و سوداگری در بازار ارز و سکه است گفت: عدم شفافیت در زمینه پرداخت ارز دولتی برای واردات مورد نیاز باعث ایجاد زمینه رانت خواری شده است و نکته بحثی است که پیرامون پیش خرید سکه های فراوان از بانکها به   وسیله چند شخص است که جای ابهام فروانی برای افکار عمومی باقی گذاشته است.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=67635
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  بهینه سازی مکان شعب و پیشخوان های شهرنت بانک شهر

  نرخ اقلام اساسی به روایت بانک مرکزی

  دولت در بازار ارز دخالت نکند

  روسیه در توسعه ارز دیجیتال برای دور زدن تحریم‌های آمریکا به ایران کمک می‌کند

  پیش بینی بازار مسکن تا پایان ۹۸

  خواهان روابط بیشتر با بیمه میهن هستیم

  بازار ارز چه زمانی به آرامش می‌رسد؟

  برخی بانک‌های خصوصی کانون‌های فساد هستند

  قهرمان مسابقات فوتسال جام سامان مشخص شد

  تورم و رکود طعم غالب بازار مسکن

  واگذاری ۲.۶ میلیون سکه پیش‌فروش

  برنامه بانک مرکزی برای مبارزه با رانت

  راهکار اصلی غلبه بر بحران ارزی چیست؟

  بازدید استاندار گیلان از احداث واحد پرورش قارچ با مشارکت بانک کشاورزی

  حکم سه متهم پرونده ثامن‌الحجج صادر شد

  فقط ۱۰ درصد تراکنش‌های بیت کوین به فعالیت‌های مجرمانه اختصاص دارد

  نرخ دلار صرافی‌ها و دلالان یکسان شد!

  جزیره مصنوعی راهکار هنگ کنگی ها برای مشکل مسکن

  قدردانی سازمان بهزیستی از بانک سینا

  اوراق گواهی سپرده و زمزمه افزایش نرخ سود بانکی

  واردات طلا تاثیری در کاهش قیمت ندارد

  بخشش وجه التزام تسهیلات بخش های اقتصادی بانک رفاه

  مبادله ۹٫۵ میلیون فقره چک در کشور

  پادزهر پیامدهای تورمی جهش ارز چیست؟

  پرداخت سود سهام شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران در بانک سپه

  بازار ارز دو هفته آینده به پایداری می رسد

  تحقق فرهنگ دیجیتالی در بانک ملّی ایران

  شفافیت و مبارزه با رانت، سیاست اصلی بانک مرکزی است

  کشورهای دیگر چگونه از بحران ارزی خارج شدند؟

  آغاز ثبت اطلاعات وراث سهام عدالتی ها

  بازار ارز آرام شد

  صرافی‌ها:عرضه ارزپتروشیمی‌ها قطره‌چکانی است

  احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

  نرخ دلار در کدام دولت مهار شد؟

  اختصاص ۳۳۴ میلیون دلار تسهیلات ارزی به بندر چابهار

  ۹ وعده رییس بانک مرکزی برای اقتصاد ایران

  ارز بدهید، ارز بگیرید

  افتتاح ۱۰ طرح در اصفهان با حمایت بانک صنعت و معدن

  پایان فصل گرم رهن و اجاره در ماه میانی تابستان!+جدول قیمت

  فعالان عمده صادراتی استان لرستان مشتری بانک توسعه صادرات هستند

  صدور سیستمی ضمانت نامه های گمرگی

  ارزهای دیجیتال ایرانی تا پایان تابستان وارد جریان اصلی می‌شوند؟

  بانک کشاورزی در خدمت افزایش رضایت مندی در جامعه

  اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص عدم پذیرش چک های غیر صیادی از ۲۸ مرداد ۹۷

  قیمت سکه ۱۳۰ هزار تومان کاهش یافت

  چرا با کاهش قیمت بیت کوین، دشواری استخراجش افزایش یافته است؟

  اطلاعیه بانک سرمایه درخصوص سهامدارن

  اطلاعیه بیمه پارسیان در خصوص افزایش اموال بیمه شده

  رونمایی از سامانه مدیریت منابع صندوق توسعه ملی

  چگونه بیت کوین بخرم؟

  نقش بانک قرض الحسنه مهر در معیشت نیازمندان

  واریز خسارت‌های مالی و بدنه حوادث رانندگی بیمه های صادره شرکت بیمه توسعه

  برگزاری جلسه پیش مجمع نظارتی بانک قوامین

  روسیه درحال کمک به ایران برای اجرای الگوی دور زدن تحریم‌ها در ونزوئلاست

  محاسبه سود بیمه‌های عمروسرمایه‌گذاری کوثر

  مانور دوباره بانکها با نرخ سود/ارز، رقیب این روزهای سپرده‌ها

  بیمه "ما" بیش از ۱۰ میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد

  خرید و فروش بیت کوین در سرتاسر آمریکا توسط اسکوئر امکان‌پذیر شد

  بیمه پارسیان کتاب آموزشی و بهسازی منابع انسانی را منتشر شد

  طرح پایش مشتریان بانک مسکن

  حضور کاردار سفارت سوریه در موزه بانک ملی

  ریپل وارد بازار چین خواهد شد

  روپیه هند سقوط کرد

  افتتاح ۳ خانه روستایی در تپه کبود با حمایت بانک قرض الحسنه رسالت

  بانک قرض الحسنه رسالت امید را در سرپل ذهاب زنده کرد

  ارز دیجیتال ونزوئلا جایگزین بولیوار می‌شود

  ایران به قطب تولید فولاد جهان تبدیل خواهد شد

  افزایش نرخ ۲۰ ارز رسمی

  سامانه نیما باید نیازهای ارزی بیشتری را پاسخ دهد

  مهمترین رسالت ما زنده نگهداشتن و انتقال ارزش‌های ایثارگران به نسل‌های آتی است

  صدای بلند دلالان ارزی در بازار تهران

  کاهش ۱۳۶ هزار تومانی قیمت سکه (+جدول)

  دلار اعتبار خود را از دست داد

  نرخ ارز با دستور کاهش نمی‌یابد

  تبلیغات
  تبلیغات
  طراحی سایت سئو