رونمایی ار بسته سه‌گانه بانک مرکزیگواهی سپرده با سود ۲۰ درصدی در شبکه بانکی

گواهی سپرده با سود ۲۰ درصدی در شبکه بانکی

بانک مرکزی از بسته سه‌گانه خود شامل گواهی سپرده ریالی، ریالی ارز بنیان و پیش فروش سکه رونمایی کرد.

پس از عدم ثبات به وجود آمده در بازار ارز و طلا، قیمت آن‌ها به‌شدت بالا رفت به‌نحوی‌که دلار دو روز پیش به مرز ۵۰۰۰ تومان نزدیک شد. بانک مرکزی برای ایجاد ثبات در بازار ارز، طلا و سکه سه راهکار تعریف کرد.

۱- انتشار گواهی سپرده ریالی با سود ۲۰ درصد
۲- انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز
۳- پیش‌فروش سکه بهار آزادی

 
بانک مرکزی امید دارد با ارائه این بسته سه‌گانه از میزان نوسانات در بازار ارز و سکه کاسته شود
.

گواهی سپرده ریالی با سود ۲۰ درصد

به شبکه بانکی کشور اجازه داده می‌شود از شنبه ۲۸/۱۱/۹۶ به مدت ۲ هفته مبادرت به انتشار گواهی سپرده ریالی با نرخ ۲۰ درصد کند. اوراق مزبور با سررسید یک سال منتشر خواهند شد و نرخ بازخرید قبل از موعد آن ۱۴ درصد خواهد بود.
 

گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز

به شبکه بانکی کشور اجازه داده می‌شود «گواهی سپرده ریالی ارز بنیان» با سررسیدهای ۱ و ۲ ساله منتشر کند. نرخ ریال موردمحاسبه در زمان افتتاح گواهی سپرده متوسط یک ماه قبل سامانه سنا خواهد بود و نرخ سود برای سررسیدهای یادشده به ترتیب ۴ و ۴٫۵ درصد خواهد بود و در سررسید، ارز یا معادل ریالی آن به نرخ متوسط یک هفته قبل سامانه سنا به دارنده اوراق پرداخت خواهد شد. در صورت بازخرید این اوراق قبل از سررسید، سود سپرده کوتاه‌مدت ریالی (۱۰ درصد) به دارنده اوراق پرداخت خواهد شد.
 

پیش‌فروش سکه بهار آزادی

بانک مرکزی اقدام به‌پیش فروش شش‌ماهه سکه بهار آزادی با نرخ ۱٫۴ میلیون تومان و پیش‌فروش یک‌ساله سکه بهار آزادی با نرخ ۱٫۳ میلیون تومان از طریق شعب منتخب بانک ملی خواهد کرد.

نظرات شما