بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 76518

تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۸

۲ اهرم جهش سکه در بازار

در چهارمین روز هفته، دلار و سکه به سوی اهداف جدیدی حرکت کردند و توانستند از مرزهای مقاومتی ۱۴ هزار و ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عبور کنند. به گزارش بنکر (Banker)،روز سه‌شنبه، شاخص ارزی با گذر از مرز ۱۴ هزار تومانی، حرکت به سوی کانال ۱۵ هزار تومانی را کلید زد. ساعت ۴ ...


در چهارمین روز هفته، دلار و سکه به سوی اهداف جدیدی حرکت کردند و توانستند از مرزهای مقاومتی ۱۴ هزار و ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عبور کنند.

به گزارش بنکر (Banker)،روز سه‌شنبه، شاخص ارزی با گذر از مرز ۱۴ هزار تومانی، حرکت به سوی کانال ۱۵ هزار تومانی را کلید زد. ساعت ۴ بعدازظهر، قیمت دلار روی عدد ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان قرار گرفت که هزار و ۱۰۰ تومان بالاتر از روز دوشنبه بود. برخی فعالان، عنوان کردند که پس از ساعت ۴ بعدازظهر، قیمت در مقطعی به بالای مرز ۱۵ هزار تومانی نیز رفت.

دام نوسان‌گیران در بازار ارز
شماری از فعالان، اعتقاد داشتند افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر بیشتر ناشی از تلاش نوسان‌گیران برای فروش دلارهای «بالا خرید» بوده است. به باور آنها، معامله‌گرانی که در قیمت‌های بالای ۱۴ و ۱۵ هزار تومان خریدهای سنگینی را انجام داده بودند، از کاهش قیمت به سطوح پایین‌تر ضرر هنگفتی را متحمل شده‌اند، در نتیجه در روزهای اخیر سعی کردند با جوسازی و تحرک در بخش معاملات فردایی قیمت را به سطوح بالاتر ببرند و زمینه را برای فروش دلارهای خود فراهم کنند.
 امری که موجب می‌شود از ضرر هنگفتی رهایی یافته و امکان خرید دلار در قیمت‌های پایین‌تر را نیز داشته باشند. در واقع از نظر دسته‌ای از معامله‌گران بازار افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر بیشتر دامی است که از سوی بخشی از نوسان‌گیران در بازار پهن شده است و هدف آن عرضه دلارهای بالا خرید است. اگر دیدگاه این عده درست باشد، انتظار می‌رود که قیمت دلار طی روزهای آتی بار دیگر سیر کاهشی بگیرد؛ هر چند که ممکن است این‌بار سرعت کاهش به اندازه دفعه قبل نباشد.
در مقابل دیدگاه این دسته از معامله‌گران، نگاه دیگری نیز در بازار وجود دارد؛ نگاهی که برخلاف دسته اول باور دارد، افزایش قیمت دلار ادامه‌دار خواهد بود. این عده معتقدند نوسان‌گیران اهداف بلندمدت‌تری را دنبال کنند و به‌دنبال آن هستند که با شکست مرزهای مقاومتی بار دیگر مردم عادی را به بازار بازگردانند. کلیدی که می‌تواند قیمت دلار را به سوی سقف‌های پیشین حرکت دهد، بازگشت افراد عادی جامعه به سوی این بازار است.
 به گفته آنها، دلالان در قیمت‌های بسیار بالاتری خرید دارند و صعود دلار به سطوح ۱۴ و ۱۵ هزار تومانی تنها بخشی از ضرر آنها را پوشش می‌دهد. با این حال، عده‌ای از کارشناسان باور دارند اگر بازارساز بتواند در سطوح یادشده مقاومت مناسبی را از خود نشان دهد، احتمال بازگشت دلار به سطوح بالاتر کاهش پیدا خواهد کرد و نوسان‌گیران نیز به عرضه دلار خود در همین سطوح قناعت خواهند کرد و بیشتر به‌دنبال خرید در قیمت‌های پایین‌تر خواهند بود.

رابطه آینده بازار با رفتاربازارساز
به نوشته دنیای اقتصاد،گروهی از فعالان بازار باور دارند، بازار ارز به این زودی توان رسیدن به سقف‌های پیشین را ندارد؛ چراکه مردم عادی نمی‌توانند به سرعت تجربه ضرر سنگین هفته گذشته را جبران کنند. از نظر این عده بازار در صورتی که با خبر کاهشی یا افزایشی خاصی روبه‌رو نشود، در بازه ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان نوسانات خود را ادامه خواهد داد. از نظر این عده برای بازگشت آرامش سابق به بازار و کاهش دامنه نوسانات، سیاست‌گذار باید سیگنال‌های مشخصی را در مورد آینده اقتصاد به مردم و فعالان اقتصادی بدهد.
گروه دیگری در بازار باور دارند، آینده قیمت در کوتاه‌مدت وابستگی زیادی به رفتار سیاست‌گذار خواهد داشت. به باور این عده، طبیعی است که نوسان‌گیران بخواهند سرعت رشد قیمت را هرچه بیشتر بالاتر ببرند، ولی این رفتار بازارساز است که تعیین می‌کند دامنه نوسانی قیمت‌ها به چه شکل باشد؛ از نظر این عده، کاهش قیمت‌ها در هفته گذشته این فرصت را در اختیار بازارساز قرار داده است که با مداخله در بازار مانع از رشدهای شدید دوباره قیمت شود. به گفته آنها، اگر بازارساز در نقاط مقاومتی فروشنده شود و در نقاط کف به‌عنوان خریدار وارد بازار شود، دامنه نوسانی قیمت‌ها کاهش پیدا خواهد کرد.
به باور آنها، نوسان‌گیران نباید احساس کنند که می‌توانند با شکست سطوح مقاومتی در نبود بازارساز تقاضاهای جدیدی را وارد بازار کنند.در این میان، عده دیگری در بازار عنوان می‌کردند، قیمت پس از این افزایش با یک ریزش شدید دیگر مواجه خواهد شد؛ چراکه از نظر آنها بازارگردان تمایل دارد، نوسان‌گیران را دچار ضرر کرده و کم‌کم زمینه خروج آنها از بازار را فراهم کند.البته این دیدگاه چندان توسط سایر معامله‌گران تایید نشد؛ چراکه این دسته عنوان می‌کردند بازارگردان با این حرکت ریسک زیادی را به‌جان می‌خرد. از نظر آنها، این سیاست می‌تواند تقاضای زیادی را به بازار بکشاند که خروج دوباره آن بسیار دشوار خواهد بود. از نظر این عده، بازارساز باید تا حد ممکن سطح‌های مقاومتی را حفظ کند و اجازه ندهد دلالان با جوسازی پیرامون شکست این سطوح تقاضا را به بازار بازگردانند.

جهش سکه با ۲ اهرم
سکه تمام بهار آزادی در چهارمین روز هفته نزدیک به ۵۰۰ هزار تومان رشد دیگر را تجربه کرد تا به مرز ۵ میلیونی نزدیک‌تر شود. در چهارمین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی ۴۵۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به قیمت ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، در مقطعی از روز برخی فروشندگان نیز سکه خود را در مرز ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری کردند. در این میان، آخرین خبرها حاکی از آن بود که پس از ساعت ۵ بعدازظهر سکه حتی به کانال ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی نیز ریزش داشته است.به گفته فعالان، رشد قیمت سکه از دو محرک اثر می‌پذیرفت. اولین متغیر، رشد بهای دلار در بازار داخلی بود، محرکی که بازار سکه در هفته‌های اخیر به آن توجه زیادی داشته است.
با این حال، سکه در ۲ روز اخیر رشد بیشتری را نسبت به دلار تجربه کرده است. فعالان باور دارند، این رشد بیشتر را می‌توان به افزایش خریدها در معاملات آتی سکه نسبت داد. عده دیگری معتقد بودند، زمانی که قیمت سکه نزولی بود، بسیاری از معامله‌گران، سکه را خالی‌فروشی کردند. در این شرایط، بازگشت قیمتی موجب شد که این دسته از خالی‌فروشان با ضرر هنگفتی مواجه شوند و ناچار شوند سکه فروخته‌شده را از بازار تهیه و به متقاضی تحویل دهند. در واقع در ۲ روز اخیر تقاضای خالی‌فروشان نیز به تقاضای دیگر معامله‌گران بازار سکه افزوده شده بود. انتظار می‌رود با خروج این دسته از بازار، نوسانات سکه و دلار همسان شود. حتی عده‌ای باور دارند، ممکن است به دلیل ادامه عرضه سکه‌های پیش‌فروش در روزهای آینده نوسان افزایشی سکه نسبت به سایر ارزها کمتر باشد. این در حالی است که عده دیگری باور دارند، سطح تقاضا در روزهای افزایشی تعیین‌کننده قیمت خواهد بود و سمت عرضه به آن صورت در شرایط صعودی وارد بازار نخواهد شد. به‌نظر می‌رسد اصلاح قیمت سکه در آخرین ساعات روز کمی ناشی از کاهش تحرکات در بخش معاملات آتی سکه باشد. دیروز هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در مسیر افزایشی قرار گرفت. روز سه‌شنبه، هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۲۱ هزار تومان افزایش به قیمت ۴۲۳ هزار تومان رسید. این در حالی است که روز گذشته اخباری مبنی بر فروش آنلاین طلا نیز منتشر شده بود.

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=76518
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  اعتراف عربستان به ناتوانی در جبران نفت ایران و چند کشور دیگر

  برگزاری آموزش ضمن خدمت تعدادی از روسا و کارکنان بیمه سرمد

  خط اعتباری ۳۰ میلیون یورویی بانک توسعه صادرات

  بیمه سرمد؛ نائب قهرمان مسابقات فوتسال شرکت های بیمه

  ۶ برنامه آتی سازمان بورس تا پایان سال جاری

  حضور پررنگ بیمه کوثر در نمایشگاه کیش اینوکس

  آخرین وضعیت پرداخت ارز اربعین در بانک ملی

  بانک های خارجی بزودی می توانند عضو شبه سوئیتف روسیه شوند

  اخطارها و هشدارها به نظام بانکی

  خسارت ۳۸ میلیارد ریالی آتش سوزی در شرکت دیبافوم توسط بیمه "ما" جبران شد

  برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل بازار ارز

  توقف همکاری یک بانک تایوانی با ایران

  نقطه حمایتی در بازار دلار

  ۵ برنامه آتی سازمان بورس تا پایان سال جاری

  هزینه بازسازی نظام بانکی چقدر است؟

  لزوم ساماندهی نظام بانکداری/اصلاح ساختار بانکی هزینه بر است!

  استفاده از ایده های کاربردی با حمایت بانک شهر

  ریسک جهانی به سود طلا

  اختلاس ۱۶۰ میلیارد ریالی کارمند بانک

  قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک اقتصادنوین

  سایه سنگین رکود بر بازار طلا و سکه

  قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه بانک اقتصادنوین انجام شد

  شرط جدید استفاده از وام صندوق پس انداز مسکن‌یکم

  وام مسکن یکم و شرایط جدید آن

  شرط جدید استفاده از وام مسکن یکم

  دینار را در عراق ارزانتر بخرید!

  پرویزیان عضو اصلی هیات انتظامی بانک‌ها شد

  عامل اصلی افت ناگهانی قیمت‌ها در بازار ارز

  امروز؛ آخرین مهلت ثبت شبای سهام عدالت است

  بنزین تا زمان اعلام نظر کمیته جدید به سران قوا سهمیه بندی نمی شود

  جلسه هماهنگی با مدیران کشاورزی استان سمنان برگزار شد

  معاون جدید فناوری اطلاعات " تاپ " انتخاب شد

  دلالان ارزی را آزاد نکنید

  شرط جدید استفاده از وام مسکن یکم اعلام شد

  معیار بانک مرکزی در ویرایش ثبت سفارش اعلام شد

  الفبای پیمان‌سپاری ارزی

  بانک ملی ایران ۲۴ ساعته با شماست!

  حمایت بانک رفاه از همایش انجمن پریودنتولوژی

  آیا تابلوی صرافی ها سلیقه ایست؟!

  اروپا خواستار اتصال حداقل یک بانک ایرانی به سوئیفت

  امروز آخرین مهلت ثبت شماره شبا

  شکاف نرخ ارز باید حذف شود

  افزایش سرمایه قدیمی ترین شرکت سرمایه گذاری منتفی شد/ علت

  بیمه امید برای ششمین سال متوالی به توانگری مالی سطح یک رسید

  هیچ گونه خطایی در اپلیکیشن «بله» وجود ندارد

  نقطه عطف طلا کجاست؟

  استعلام پیامکی مسیر صعودی چک برگشتی را نزولی می کند

  حضور گروه اقتصادنوین در نمایشگاه بین‌المللی بانک، بیمه کیش

  عرضه اولیه ۳ پتروشیمی در بورس/ زمان ادغام هلدینگ ها و وضعیت چند پروژه

  حضور گروه مالی سامان در نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری کیش

  اعطای گواهینامه “اولین جایزه مدیریت دانش” به بیمه پاسارگاد

  آخرین نرخ ارز پتروشیمی‌ها در نیما

  آخرین مواضع وزیرخزانه داری آمریکا درباره نفت ایران و قطع سوئیفت/ شرط معافیت

  تاکید مدیران عامل پست و پست بانک بر ارائه خدمات مشترک درراستای تحقق ایران دیجیتال

  رکورد حفظ توانگری مالی صنعت بیمه در اختیار بیمه ملت

  نمایشگاه تراکنش ایران، رزمایشی در زمینه بانکداری و پرداخت است

  بانک غایب ۱۶ ماهه فرابورسی درباره ادغام بانک ها شفاف سازی کرد

  واریز سود قطعی ۲۲٫۲۵درصدی بیمه های عمر شرکت بیمه تعاون در سال ۱۳۹۶

  ۶۰ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل‌ بگیرند

  غیبت ریال در بازار ارز

  همه آنچه باید درباره حساب ارزی بانک‌ها بدانید

  الگوی ین برای غلبه طلا بر دلار

  همایش بین‌المللی معماری معاصر برگزار شد

  سمت‌وسوی بازار ارز

  برنامه های بانک مهر اقتصاد محقق شد

  ارز دیجیتال پیام‌رسان لاین به صرافی اضافه شد

  بیش از ۵١ هزار میلیارد ریال مطالبات کلان بانک صادرات وصول شد

  طلا جایگزین ذخایر دلاری در کشورهای جهان

  هشت سال موفقیت مستمر بیمه‌ کوثر

  آخرین قیمت فروش دلار پتروشیمی‌ها در نیما : ۷۷۰۰ تومان

  ریزش شدید قیمت مسکن در راه است

  جلسه ارزیابی عملکرد مدیریت شعب استان اصفهان برگزار شد

  طلا بهترین گزینه برای سرمایه گذاری است

  هجدهمین مدرسه "مهر نوین" بهره‌برداری شد

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو