بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 21837

تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۹

FATF در ایران چه جایگاهی دارد؟

FATF در ایران چه جایگاهی دارد؟ «در پی اثبات تعهد سیاسی ایران و گام‌های مربوطه در چارچوب برنامه عملیاتی خود(توافق هسته‌ای)، کارگروه اقدام مالی تصمیم گرفته است که به تعلیق تدابیر متقابل ادامه دهد. «در پی اثبات تعهد سیاسی ایران و گام‌های مربوطه در چارچوب برنامه عملیاتی خود(توافق هسته‌ای)، کارگروه اقدام مالی تصمیم گرفته است ...

FATF در ایران چه جایگاهی دارد؟

«در پی اثبات تعهد سیاسی ایران و گام‌های مربوطه در چارچوب برنامه عملیاتی خود(توافق هسته‌ای)، کارگروه اقدام مالی تصمیم گرفته است که به تعلیق تدابیر متقابل ادامه دهد.

«در پی اثبات تعهد سیاسی ایران و گام‌های مربوطه در چارچوب برنامه عملیاتی خود(توافق هسته‌ای)، کارگروه اقدام مالی تصمیم گرفته است که به تعلیق تدابیر متقابل ادامه دهد. این کارگروه همچنان به کنترل و نظارت بر روند پیشرفت در اجرای برنامه عملیاتی ادامه خواهد داد و گام‌های بعدی را درنظر خواهد گرفت.» ۲۳ ژوئن این بیانیه روی سایت رسمی FATF، کارگروه اقدام مالی قرار گرفت. این گروه در گزارش خود گفته است که پیشرفت‌های ایران در ارتباط با اجرای برنامه‌های نظارت مالی را مورد بحث قرار داده و پیشرفت‌های ایران را تصدیق می‌کند. بر همین اساس با ادامه تعلیق اقدامات مقابله‌ای این نهاد علیه ایران، بدون قید زمانی موافقت شد. موافقتی که برگ برنده بزرگی برای ایران در نظام بانکی و اقتصادی بین‌المللی به حساب می‌آید.
حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در انگلیس و عضو تیم ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای در این‌باره در تلگرام خود نوشته است:«اعضای نهاد ترتیبات مالی بین‌المللی برای جلوگیری از پولشویی و تأمین مالی تروریسم موسوم به «اف‌ای‌تی‌اف» که در شهر والنسیا در اسپانیا تشکیل جلسه داده‌اند، طی مصوبه‌ای از اقدامات مؤثر نظام بانکی و مالی ایران برای مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم قدردانی کردند و بدین ترتیب برای دومین سال متوالی اعمال محدودیت‌های تحمیلی قبلی این نهاد بر نظام بانکی و مالی ایران را تعلیق و متوقف کردند. کشورهای اروپایی و کشورهای بزرگ اقتصادی جهان با این تصمیم خود، امکان توسعه روابط بانکی و مالی خود را با ایران که یکی از اهداف عمده تفاهم هسته‌ای برجام است، تضمین کردند.»

کارگروه اقدام مالی چه می‌کند؟
گروه اقدام مالی یا FATF به ابتکار هفت کشور صنعتی دنیا موسوم به «جی هفت» در سال ۱۹۸۹ و با هدف شفافیت مالی و مقابله با پولشویی تأسیس شد. این گروه در سال ۲۰۰۰ برای نخستین بار علاوه بر توصیه‌های سالانه، فهرستی از ۱۵ کشور و منطقه از جمله روسیه، لبنان و رژیم صهیونیستی را منتشر کرد که به زعم این گروه در مبارزه با پولشویی همکاری نمی‌کردند یا در دوره‌های بعدی در تأمین مالی تروریست دست داشتند. این فهرست که از آن زمان با عنوان فهرست سیاه FATF شناخته شده است، در سال‌های بعد به روز‌ رسانی شد و تمامی اسامی یاد شده پس از اعمال اصلاحات لازم بتدریج تا ژوئن سال ۲۰۰۷ از این فهرست خارج شدند. FATF در فوریه سال ۲۰۱۶ و پس از اضافه و کم شدن اسامی برخی کشورها، در نهایت تنها ایران و کره شمالی را در این فهرست باقی گذاشت. اما پس از توافق هسته‌ای، ایران به مدت یک‌ سال از این فهرست تعلیق شد.

FATF در ایران چه جایگاهی دارد؟
سید حسین سلیمی، بانکدار موسپید اتاق بازرگانی است و در کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، به‌عنوان نایب رئیس فعالیت می‌کند. او درباره FATF به «ایران» توضیح می‌دهد:«در سال‌هایی که ایران تحریم بود به این قانون عمل نکردیم؛ همه کشورها الزام داشتند که از این قانون تبعیت کنند وگرنه مشمول جرایم سنگینی می‌شدند مثل بانکHSBC و UBS خیلی از بانک‌های بزرگ اروپایی که تا ۶میلیارد دلار به دلیل عدم رعایت قانون جریمه پرداخت کردند. اگر به جزئیات این ارقام توجه شود، متوجه می‌شوید که رقم ناچیزی از این جرایم به دلیل ارتباط مالی با ایران است و بقیه به کشورهای دیگری مثل مغرب، لیبی و غیره مربوط بود. بعد از اینکه توافق ایران با کشورهای۱+۵، به نتیجه رسید یکی از مواردی که قبل از ورود ما به بانک‌های بین‌المللی لازم بود، رعایت قوانین بین‌المللی و ‌FATF بود. یعنی باید مقررات مندرج درباره پول مواد مخدر و کمک مالی به تروریست‌ها رعایت می‌شد؛ قانونی که قبلاً تصویب شده بود، بعد از برداشته شدن تحریم‌ها باید به آن توجه می‌کردیم.»
FATF لایحه مبارزه با تأمین مالی تروریسم است که در سال ٨٩ تقدیم مجلس هشتم شده بود. بهمن‌ماه ٩٠، این لایحه در مجلس اصولگرای هشتم تصویب شد. ٢٢ اسفند‌ ماه سال ٩٠ شورای نگهبان اعلام کرد این لایحه ماهیت قضایی دارد و باید از قوه قضائیه به مجلس بیاید. ٣١ تیرماه سال ۹۳ مجلس نهم این لایحه را با انجام اصلاحاتی برای رفع ایرادهای شورای نگهبان مجدداً تصویب کرد؛ اما ١٠ مرداد سال ۹۳ باز هم شورای نگهبان این مصوبه را این بار در مجلس نهم رد کرد. در نهایت لایحه در جلسه روز ١٣ بهمن ٩۴ به تصویب مجلس رسید. ١٣ اسفند ٩۴ هم شورای نگهبان بر سومین مصوبه مجلس اصولگرا درباره این لایحه، مهر تأیید زد و در سال ۹۵ در کشور اجرایی شد. البته در زمان اجرایی شدن، حاشیه‌های زیادی درباره این لایحه ایجاد شد که البته به دور از تمام این حاشیه‌ها، مردان اقتصادی دولت به آن عمل کردند.
سلیمی، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران می‌گوید:«همه بانک‌های بین‌المللی دنیا مشمول اجرای این قانون هستند. بعد از تحریم‌ها اگر بخواهیم ارتباطات بین‌المللی را برقرار کنیم یکی از مهم‌ترین موارد اجرای این قانون است که هم مجلس و هم بانک مرکزی آن را تصویب کرده و به اجرا گذاشته‌اند. اما این قانون، مشکل است که یک‌شبه اجرا و ابلاغ شود. روندی که حدوداً یک سال نیاز دارد تا بانک‌ها کم کم این قوانین را در ساختار خود وارد کنند. بانک‌های ما هم شروع به اجرایش کرده‌اند، ولی چون زمان بر است هنوز نتوانسته‌اند کامل اجرا کنند. حالا نیز کارگروه اقدام مالی با مشاهده اینکه ایران، خیلی از مراحل را اجرا کرده است، این یک سال را تمدید کرده‌اند. در قانون قبلی گفته بودند که اگر ایران طی یک سال این اقدامات را انجام ندهد، تمام روابط‌شان را با ما قطع خواهند کرد.»
مدیرعامل بانک خاورمیانه درباره وضعیت فعلی بانک‌های ایرانی در نظام بین‌المللی نیز می‌گوید: «الان از نظر صدور قوانین، ابلاغیه‌های بانک مرکزی و وزارت دارایی همه کارها انجام شده اما اجرای آن به زمان نیاز دارد. یکی از موارد ساختارهای بخصوصی است که تمام حساب‌ها و افرادی که گشایش اعتبار انجام می‌دهند، باید شناخته شوند. تا بعد از آن بتوانند با بانک‌های بین‌المللی کار کنند. این یکی از مواردی است که تا یکی دو سال آینده در تمام بانک‌های ما اجرا می‌شود. در حال حاضر در یکی دو تا از بانک‌های خصوصی ما اجرایی شده و به همین دلیل اجازه ارتباط آسان با بانک‌های بین‌المللی را پیدا کرده است.»
درباره شناسایی دقیق حساب‌ها، محمدرضا جمشیدی، دبیر کانون بانک‌های خصوصی و مؤسسات اعتبـــاری نیــــــز می‌گویــــــد: «برخی حساب‌های نامشخص در نظام بانکی وجود دارد. اکنون بانک‌ها ملزم هستند که این حساب‌ها را شناسایی و مسدود کنند به شکلی که هرگونه واریزی به این حساب‌ها تا زمان مشخص نشدن هویت صاحب حساب راکد می‌ماند و هیچگونه برداشتی نیز از این حساب‌ها انجام نمی‌شود.» اما مهم‌ترین تفسیر از اهمیت تأییدیه FATF در صحبت‌های بعیدی‌نژاد آمده است. سفیر ایران در انگلیس و عضو تیم ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای درباره نتیجه تمام این اقدامات می‌گوید:«این تصمیم (تعلیق مجدد نام ایران) در شرایطی اتخاذ می‌شود که برخی محافل و مراکز تندرو در امریکا از ترامپ رئیس جمهوری این کشور خواسته بودند که به هر ترتیبی جلوی این تصمیم را بگیرد اما امریکا تحت فشار کشورهای اروپایی نهایتاً پذیرفت که متن مورد حمایت تمامی کشورهای مهم جهان را بپذیرد. امریکا با پذیرش متن مصوبه این نهاد بین‌المللی مجبور شد اقدامات مؤثر بین‌المللی ایران در مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم را مورد تأیید قرار دهد تا راه برای رفع هر چه بیشتر محدودیت‌های بانکی و مالی ایران طبق برجام هموار شود.»

منبع: ایران

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=21837
برچسب ها :
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  وام می خواهم!

  بازگشت به بورس ۷ شرکت و روز آخر یک سهم حق تقدم دارای صف خرید

  اعلام ساعت کار بانک‌پاسارگاد در ۶ماهه اول سال ۱۳۹۷

  بسترهای توسعه بانک‌داری اجتماعی در نظام بانکی کشور

  برای ارتباط با بانک‌های جهانی، هم مشکل داخلی داریم هم بین‌المللی

  گزگز دست و پا علائم چه بیماری‌هایی هستند؟

  بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را بار دیگر کاهش داد

  چند روش ساده برای استفاده ایمن از کارت‌های عابر بانک

  ورود فین‌تک‌ها به تدوین الزامات فنی و امنیتی

  کاربردی‌ترین و جالب‌ترین ابداعات هوشمندانه دنیا در سال‌های اخیر+ تصاویر

  نظام بانکی چگونه می‌تواند از کالای ایرانی حمایت کند

  فروشگاه‌های زنجیره‌ای چقدر فروش دارند؟

  اسامی و نحوه فعالیت شعب منتخب بانک سینا در ایام تعطیل نوروز

  مرموزترین و عجیب‌ترین اکتشافات جهان که دانشمندان را به چالش کشیده است+تصاویر

  صورت های مالی بانک ها در سال ۹۶ تراز نشد

  تلگرام ۲۰۰ میلیونی شد

  پیشنهاد ویژه رایتل به مناسبت نوروز، ۱۲ گیگابایت اینترنت تنها ۵ هزار تومان

  قوی‌ترین جانور جهان چیست؟

  کره جنوبی تجارت با ارزهای رمزنگار را قانونی می کند

  سفر به روسیه، جایزه ویژه بانک ملی ایران در آستانه جام جهانی ۲۰۱۸

  پیشنهاد مهم درباره نرخ سود تسهیلات مسکن

  اولین گوشی بلاک چین جهان در راه است

  ۱۰ رویداد بیمه ای در ۹۶/ضریب نفوذ ۲.۲ درصدی شد

  زیبایی‌های بی‌نظیر و منحصر به‌ فرد ایران به روایت تصویر

  تلاش یک زن خارجی برای تصاحب ۲۰ درصد از مالکیت بیمه آسیا

  تبریک نوروزى هیتلر به رضا شاه/عکس

  قطع یک ساعته خدمات بانک سینا به دلیل تغییر ساعت رسمی کشور

  المان های نوروزی تهران

  گام بانک مرکزی در شفاف‌سازی بازارهای مالی

  مظنه فروش آپارتمان در منطقه ۱۵ تهران

  آی بی ام کوچک ترین رایانه دنیا را تولید کرد

  قیمت خرید آپارتمان در منطقه ۲ تهران چند؟

  رفع اختلال شب گذشته پایانه های فروشگاهی/تراکنش‌ها عادی شد

  آمریکایی‌ها دوست دارند کجا کار کنند؟/ آمازون اول، فیس‌بوک سوم، اپل ششم

  معاملات مسکن در اسفندماه چقدر افت کرد؟

  سرمایه بانک مرکزی ۴۰۰۰ میلیارد ریال افزایش یافت

  قانون بانکداری اسلامی در سال ۹۷اصلاح می شود

  منظم‌ترین روستای خشتی جهان +تصاویر

  بزرگ ترین بانک امارات مجوز افتتاح شعبه در عربستان را گرفت

  آماده باش مراکز درمانی تامین‌اجتماعی در ایام نوروز

  مراقب کلاهبرداری های مجازی در نوروز باشید

  با این روش سرعت روند زوال عقل را کاهش دهید

  فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را افزایش داد

  آزمون استخدامی بانک ایران زمین برگزار شد

  ۳۰ دلیل برای سفر به ایران از نگاه سی‌ان‌ان+ تصاویر

  توصیه بانک سینا در مورد پرداخت الکترونیک اقساط تسهیلات

  اطلاعیه پست بانک درخصوص هزینه پیامک مشتریان

  اسامی شعب کشیک بانک سامان در نوروز اعلام شد

  “اینترنت اشیا” چه تحولاتی در زندگی بشر ایجاد می‌کند؟

  پرداخت بیش از یکصد و هجده هزار میلیارد ریال تسهیلات

  افزایش سقف برداشت از خودپردازهای ملل

  افزایش سقف برداش تاز خودپرداز بانک خاورمیانه

  تصویری متفاوت از کی‌روش پای سفره هفت‌سین

  گسترش همکاری بانک تجارت با شرکت پخش فرآورده‌های نفتی

  کسب رتبه برتر حمایت از حقوق مصرف کنندگان توسط بانک قرض الحسنه مهر

  رونمایی از سامانه‌ پرداخت هزینه مصرفی آب و برق

  تحولی انقلابی در درمان ام‌اس با پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز

  افزایش ۴۰۰۰ میلیارد ریالی سرمایه بانک مرکزی+سند

  بازگشت بیمه ایران به روند رشد مثبت در ماه‌های پایانی سال ۹۶

  عکس | فوران آتشفشان در عکس روز نشنال جئوگرافیک

  پرداخت حدود ۱۴ هزار میلیارد ریال غرامت در سال ۹۶

  ۱۸تحول نظام بانکی در سال ۹۶/از موسسات غیرمجاز تا احیاءروابط بانکی

  معرفی برندگان خوش شانس اولین دوره طرح«دانایی جایزه دارد»

  با ثروتمندترین فرد آسیا آشنا شوید

  پرداخت ۶میلیارد و ۱۲۸میلیون ریال به زیان‌‌دیده کرمانشاهی

  ۹۷، سال تلاش مستمر برای تداوم اصلاحات نظام بانکی

  خدمات بانک مسکن در ایام نوروز

  ۱۰ نکته‌ای که قبل از سرمایه‌گذاری در بورس سال ۹۷ باید بدانیم

  اختصاص هزینه چاپ سررسید به زلزله زدگان

  عاملیت بانک توسعه تعاون جهت خرید تضمینی گندم به ارزش سه هزار میلیارد ریال

  رشد ۳۰ درصدی پرداخت وام بانک سپه در استان سیستان و بلوچستان

  پیرترین حیواناتی که هنوز زنده هستند+تصاویر

  عدم برگزاری مجامع بانک ایران زمین

  سامانه ۷۲۷ بانک سینا از اول سال ۹۷ غیر فعال می شود

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو