بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 21837

تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۹

FATF در ایران چه جایگاهی دارد؟

FATF در ایران چه جایگاهی دارد؟ «در پی اثبات تعهد سیاسی ایران و گام‌های مربوطه در چارچوب برنامه عملیاتی خود(توافق هسته‌ای)، کارگروه اقدام مالی تصمیم گرفته است که به تعلیق تدابیر متقابل ادامه دهد. «در پی اثبات تعهد سیاسی ایران و گام‌های مربوطه در چارچوب برنامه عملیاتی خود(توافق هسته‌ای)، کارگروه اقدام مالی تصمیم گرفته است ...

FATF در ایران چه جایگاهی دارد؟

«در پی اثبات تعهد سیاسی ایران و گام‌های مربوطه در چارچوب برنامه عملیاتی خود(توافق هسته‌ای)، کارگروه اقدام مالی تصمیم گرفته است که به تعلیق تدابیر متقابل ادامه دهد.

«در پی اثبات تعهد سیاسی ایران و گام‌های مربوطه در چارچوب برنامه عملیاتی خود(توافق هسته‌ای)، کارگروه اقدام مالی تصمیم گرفته است که به تعلیق تدابیر متقابل ادامه دهد. این کارگروه همچنان به کنترل و نظارت بر روند پیشرفت در اجرای برنامه عملیاتی ادامه خواهد داد و گام‌های بعدی را درنظر خواهد گرفت.» ۲۳ ژوئن این بیانیه روی سایت رسمی FATF، کارگروه اقدام مالی قرار گرفت. این گروه در گزارش خود گفته است که پیشرفت‌های ایران در ارتباط با اجرای برنامه‌های نظارت مالی را مورد بحث قرار داده و پیشرفت‌های ایران را تصدیق می‌کند. بر همین اساس با ادامه تعلیق اقدامات مقابله‌ای این نهاد علیه ایران، بدون قید زمانی موافقت شد. موافقتی که برگ برنده بزرگی برای ایران در نظام بانکی و اقتصادی بین‌المللی به حساب می‌آید.
حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در انگلیس و عضو تیم ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای در این‌باره در تلگرام خود نوشته است:«اعضای نهاد ترتیبات مالی بین‌المللی برای جلوگیری از پولشویی و تأمین مالی تروریسم موسوم به «اف‌ای‌تی‌اف» که در شهر والنسیا در اسپانیا تشکیل جلسه داده‌اند، طی مصوبه‌ای از اقدامات مؤثر نظام بانکی و مالی ایران برای مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم قدردانی کردند و بدین ترتیب برای دومین سال متوالی اعمال محدودیت‌های تحمیلی قبلی این نهاد بر نظام بانکی و مالی ایران را تعلیق و متوقف کردند. کشورهای اروپایی و کشورهای بزرگ اقتصادی جهان با این تصمیم خود، امکان توسعه روابط بانکی و مالی خود را با ایران که یکی از اهداف عمده تفاهم هسته‌ای برجام است، تضمین کردند.»

کارگروه اقدام مالی چه می‌کند؟
گروه اقدام مالی یا FATF به ابتکار هفت کشور صنعتی دنیا موسوم به «جی هفت» در سال ۱۹۸۹ و با هدف شفافیت مالی و مقابله با پولشویی تأسیس شد. این گروه در سال ۲۰۰۰ برای نخستین بار علاوه بر توصیه‌های سالانه، فهرستی از ۱۵ کشور و منطقه از جمله روسیه، لبنان و رژیم صهیونیستی را منتشر کرد که به زعم این گروه در مبارزه با پولشویی همکاری نمی‌کردند یا در دوره‌های بعدی در تأمین مالی تروریست دست داشتند. این فهرست که از آن زمان با عنوان فهرست سیاه FATF شناخته شده است، در سال‌های بعد به روز‌ رسانی شد و تمامی اسامی یاد شده پس از اعمال اصلاحات لازم بتدریج تا ژوئن سال ۲۰۰۷ از این فهرست خارج شدند. FATF در فوریه سال ۲۰۱۶ و پس از اضافه و کم شدن اسامی برخی کشورها، در نهایت تنها ایران و کره شمالی را در این فهرست باقی گذاشت. اما پس از توافق هسته‌ای، ایران به مدت یک‌ سال از این فهرست تعلیق شد.

FATF در ایران چه جایگاهی دارد؟
سید حسین سلیمی، بانکدار موسپید اتاق بازرگانی است و در کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، به‌عنوان نایب رئیس فعالیت می‌کند. او درباره FATF به «ایران» توضیح می‌دهد:«در سال‌هایی که ایران تحریم بود به این قانون عمل نکردیم؛ همه کشورها الزام داشتند که از این قانون تبعیت کنند وگرنه مشمول جرایم سنگینی می‌شدند مثل بانکHSBC و UBS خیلی از بانک‌های بزرگ اروپایی که تا ۶میلیارد دلار به دلیل عدم رعایت قانون جریمه پرداخت کردند. اگر به جزئیات این ارقام توجه شود، متوجه می‌شوید که رقم ناچیزی از این جرایم به دلیل ارتباط مالی با ایران است و بقیه به کشورهای دیگری مثل مغرب، لیبی و غیره مربوط بود. بعد از اینکه توافق ایران با کشورهای۱+۵، به نتیجه رسید یکی از مواردی که قبل از ورود ما به بانک‌های بین‌المللی لازم بود، رعایت قوانین بین‌المللی و ‌FATF بود. یعنی باید مقررات مندرج درباره پول مواد مخدر و کمک مالی به تروریست‌ها رعایت می‌شد؛ قانونی که قبلاً تصویب شده بود، بعد از برداشته شدن تحریم‌ها باید به آن توجه می‌کردیم.»
FATF لایحه مبارزه با تأمین مالی تروریسم است که در سال ٨٩ تقدیم مجلس هشتم شده بود. بهمن‌ماه ٩٠، این لایحه در مجلس اصولگرای هشتم تصویب شد. ٢٢ اسفند‌ ماه سال ٩٠ شورای نگهبان اعلام کرد این لایحه ماهیت قضایی دارد و باید از قوه قضائیه به مجلس بیاید. ٣١ تیرماه سال ۹۳ مجلس نهم این لایحه را با انجام اصلاحاتی برای رفع ایرادهای شورای نگهبان مجدداً تصویب کرد؛ اما ١٠ مرداد سال ۹۳ باز هم شورای نگهبان این مصوبه را این بار در مجلس نهم رد کرد. در نهایت لایحه در جلسه روز ١٣ بهمن ٩۴ به تصویب مجلس رسید. ١٣ اسفند ٩۴ هم شورای نگهبان بر سومین مصوبه مجلس اصولگرا درباره این لایحه، مهر تأیید زد و در سال ۹۵ در کشور اجرایی شد. البته در زمان اجرایی شدن، حاشیه‌های زیادی درباره این لایحه ایجاد شد که البته به دور از تمام این حاشیه‌ها، مردان اقتصادی دولت به آن عمل کردند.
سلیمی، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران می‌گوید:«همه بانک‌های بین‌المللی دنیا مشمول اجرای این قانون هستند. بعد از تحریم‌ها اگر بخواهیم ارتباطات بین‌المللی را برقرار کنیم یکی از مهم‌ترین موارد اجرای این قانون است که هم مجلس و هم بانک مرکزی آن را تصویب کرده و به اجرا گذاشته‌اند. اما این قانون، مشکل است که یک‌شبه اجرا و ابلاغ شود. روندی که حدوداً یک سال نیاز دارد تا بانک‌ها کم کم این قوانین را در ساختار خود وارد کنند. بانک‌های ما هم شروع به اجرایش کرده‌اند، ولی چون زمان بر است هنوز نتوانسته‌اند کامل اجرا کنند. حالا نیز کارگروه اقدام مالی با مشاهده اینکه ایران، خیلی از مراحل را اجرا کرده است، این یک سال را تمدید کرده‌اند. در قانون قبلی گفته بودند که اگر ایران طی یک سال این اقدامات را انجام ندهد، تمام روابط‌شان را با ما قطع خواهند کرد.»
مدیرعامل بانک خاورمیانه درباره وضعیت فعلی بانک‌های ایرانی در نظام بین‌المللی نیز می‌گوید: «الان از نظر صدور قوانین، ابلاغیه‌های بانک مرکزی و وزارت دارایی همه کارها انجام شده اما اجرای آن به زمان نیاز دارد. یکی از موارد ساختارهای بخصوصی است که تمام حساب‌ها و افرادی که گشایش اعتبار انجام می‌دهند، باید شناخته شوند. تا بعد از آن بتوانند با بانک‌های بین‌المللی کار کنند. این یکی از مواردی است که تا یکی دو سال آینده در تمام بانک‌های ما اجرا می‌شود. در حال حاضر در یکی دو تا از بانک‌های خصوصی ما اجرایی شده و به همین دلیل اجازه ارتباط آسان با بانک‌های بین‌المللی را پیدا کرده است.»
درباره شناسایی دقیق حساب‌ها، محمدرضا جمشیدی، دبیر کانون بانک‌های خصوصی و مؤسسات اعتبـــاری نیــــــز می‌گویــــــد: «برخی حساب‌های نامشخص در نظام بانکی وجود دارد. اکنون بانک‌ها ملزم هستند که این حساب‌ها را شناسایی و مسدود کنند به شکلی که هرگونه واریزی به این حساب‌ها تا زمان مشخص نشدن هویت صاحب حساب راکد می‌ماند و هیچگونه برداشتی نیز از این حساب‌ها انجام نمی‌شود.» اما مهم‌ترین تفسیر از اهمیت تأییدیه FATF در صحبت‌های بعیدی‌نژاد آمده است. سفیر ایران در انگلیس و عضو تیم ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای درباره نتیجه تمام این اقدامات می‌گوید:«این تصمیم (تعلیق مجدد نام ایران) در شرایطی اتخاذ می‌شود که برخی محافل و مراکز تندرو در امریکا از ترامپ رئیس جمهوری این کشور خواسته بودند که به هر ترتیبی جلوی این تصمیم را بگیرد اما امریکا تحت فشار کشورهای اروپایی نهایتاً پذیرفت که متن مورد حمایت تمامی کشورهای مهم جهان را بپذیرد. امریکا با پذیرش متن مصوبه این نهاد بین‌المللی مجبور شد اقدامات مؤثر بین‌المللی ایران در مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم را مورد تأیید قرار دهد تا راه برای رفع هر چه بیشتر محدودیت‌های بانکی و مالی ایران طبق برجام هموار شود.»

منبع: ایران

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=21837
برچسب ها :
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  بانک پارسیان بانک پیشرو در حوزه دانش بنیان است

  ۱۳ شرکت موفق به اخذ مجوز پرداخت یاری شدند

  بررسی ۷ پرونده در دادسرای پولی و بانکی

  فرصت‌های جهانی بانکداری باز

  شکست اقتدار دلار با سیاست های تحریمی آمریکا

  گردهمایی روسای شعب بانک ایران زمین ۳ استان

  تلاش بانک مرکزی برای خروج از سوئیفت

  روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

  اقتصاددانان با رویکرد دولت مشکل دارند

  قطعی سامانه های بانک ایران زمین

  ارائه خدمات به نابینایان در ۱۱ شعبه بانک آینده

  از واحدهای برتر بانک رفاه تجلیل شد

  فرصت‌ها و چالش‌های استفاده از ارز رمزها در شرایط تحریم کشور

  اعطای وام با سپرده گذاری رونق گرفت

  تنبیه برای برداشت ۱۴۸ هزار میلیاردی

  حق بیمه تولیدی به ۱۸۳.۳ هزار میلیارد ریال رسید

  پیش بینی ریزش ۵۰ درصدی برای دلار

  راهکارهای توسعه سودآوری بانک ملی بررسی شد

  اطلاعیه بانک پارسیان درباره تحریم های آمریکا

  جایگاه جهانی دلار در خطر است!

  ضرورت ثبت‌نام فعالان بازار سرمایه در سامانه سِجام

  پخش زنده قرعه‌کشی بانک‌ انصار از اینستاگرام

  نرخ‌های حبابی دلار ماندگار نیست

  بانک صادرات با «سپهر دانش» بانکداری را به مدارس برد

  کاهش قیمت ارز طلا را ارزان کرد

  بنیان‌گذار استارت آپ «شارژمان» از مشکلات و چالش‌ها می‌گوید/ سالمی نژاد: رویدادهایی مانند «نمایشگاه تراکنش ایران» باید ادامه‌دار باشد

  نرخ ۳۹ ارز بین بانکی در ۲۵ مهرماه ۹۷+ جدول

  بررسی عملکرد شعب بانک ایران زمین

  التهاب ارزی ابتدای دهه ۷۰ چگونه مهار شد؟

  نگران رسید کاغذی تراکنش های بانک ملی نباشید

  سیر صعودی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی

  ۳ شرکت بورسی و غیر بورسی به مدار تولید بازگشتند

  قیمت طلا تحت نفوذ دلار آمریکا خواهد بود

  ​امضای قرارداد همکاری بانک صادرات و اسنوا

  پرداخت وام قرض الحسنه ۴۰ میلیونی

  زائران اربعین حسینی تحت پوشش بیمه ایران قرار دارند

  تکریم مشتریان اولویت اول بانک مهر اقتصاد است

  قول مدیرعامل جدید سایپا به حفظ سرمایه سهامداران / اهداف کلی

  حراج شمش یک کیلویی در بانک کارگشایی

  عملکرد شرکت های خصوصی بیمه ای قابل تحسین است

  تقدیر از مدیران ادارات کل و مدیریت درمان برگزیده تأمین اجتماعی

  بخشنامه‌ رئیس قوه قضاییه در مورد محکومین مهریه

  لزوم حفظ حداقل ۲۰۰ هزار ریال برای برندگان جوایز غیر قطعی تا پایان روز ۲۷ مهر

  فروش یونیت صندوق در شعبه تمام دیجیتال بانک ایران‌زمین

  بیمه ملت؛ حامی کیش اینوکس ۲۰۱۸

  ​تقدیر انجمن نابینایان کشور از مدیرعامل بانک صادرات

  بانک کارگشایی ۱۱ کیلو شمش طلا را به حراج گذاشت

  دولت چه کند که ارز ارزانتر شود؟

  وجود ۵ نوع نرخ ارز در اقتصاد ایران

  دیدار مدیرعامل بانک صنعت و معدن با استاندار خوزستان

  ۷ نکته درباره اهمیت برگزاری چهارمین نمایشگاه تراکنش ایران

  اهمیت بهداشت اعتباری در نظام بانکی

  خسارت سیل شرکت همگام خودرو آسیا، توسط بیمه سرمد پرداخت شد

  دلار در آبان‌ماه به کدام سو می‌رود؟

  از بانک تجارت تسهیلات آنی بگیرید

  آیا دلار باز هم ارزان خواهد شد ؟

  کاهش حجم سپرده‌های بلندمدت

  محصولات مورد نیاز بازار توسط شبکه فروش به بیمه سامان منتقل وطراحی می شود

  امکان تغییر اسامی نامتعارف ثبت شده تا سال ۷۰ ازگرگ‌ آقا تا کفتر

  هر اونس فلز زرد ۱۲۲۵ دلار شد

  چگونه کارت بانکی مفقود شده را بسوزانیم؟

  از هفدهمین مدرسه مهرنوین بهره‌برداری شد

  بانک مرکزی بازار چند نرخی ارز را جمع کند

  قانون‌گذاران بریتانیا برای تایید ارزهای دیجیتال عجله‌ای ندارند

  افتتاح مدرسه مهر نوین در مراوه تپه

  بازدید سفیر و رئیس خانه حراج تمبر و سکه نیوزیلند از موزه بانک سپه

  فروش یونیت صندوق در بانک ایران‌زمین

  صادرکنندگان بدون استثنا به نیما می‌آیند

  ​تقدیر انجمن نابینایان از بانک صادرات

  شرایط تعیین قیمت دلار بین ۸تا ۱۰هزار تومان

  کارنامه بانک تجارت در روز جهانی غذا

  فروش املاک و مستغلات بانک ایران‌زمین

  تجهیز سپاه به موشک بالستیک دریایی با برد ۷۰۰ کیلومتر

  حراج شمش طلا در بانک کارگشایی

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو