بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 21837

تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۹

FATF در ایران چه جایگاهی دارد؟

FATF در ایران چه جایگاهی دارد؟ «در پی اثبات تعهد سیاسی ایران و گام‌های مربوطه در چارچوب برنامه عملیاتی خود(توافق هسته‌ای)، کارگروه اقدام مالی تصمیم گرفته است که به تعلیق تدابیر متقابل ادامه دهد. «در پی اثبات تعهد سیاسی ایران و گام‌های مربوطه در چارچوب برنامه عملیاتی خود(توافق هسته‌ای)، کارگروه اقدام مالی تصمیم گرفته است ...

FATF در ایران چه جایگاهی دارد؟

«در پی اثبات تعهد سیاسی ایران و گام‌های مربوطه در چارچوب برنامه عملیاتی خود(توافق هسته‌ای)، کارگروه اقدام مالی تصمیم گرفته است که به تعلیق تدابیر متقابل ادامه دهد.

«در پی اثبات تعهد سیاسی ایران و گام‌های مربوطه در چارچوب برنامه عملیاتی خود(توافق هسته‌ای)، کارگروه اقدام مالی تصمیم گرفته است که به تعلیق تدابیر متقابل ادامه دهد. این کارگروه همچنان به کنترل و نظارت بر روند پیشرفت در اجرای برنامه عملیاتی ادامه خواهد داد و گام‌های بعدی را درنظر خواهد گرفت.» ۲۳ ژوئن این بیانیه روی سایت رسمی FATF، کارگروه اقدام مالی قرار گرفت. این گروه در گزارش خود گفته است که پیشرفت‌های ایران در ارتباط با اجرای برنامه‌های نظارت مالی را مورد بحث قرار داده و پیشرفت‌های ایران را تصدیق می‌کند. بر همین اساس با ادامه تعلیق اقدامات مقابله‌ای این نهاد علیه ایران، بدون قید زمانی موافقت شد. موافقتی که برگ برنده بزرگی برای ایران در نظام بانکی و اقتصادی بین‌المللی به حساب می‌آید.
حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در انگلیس و عضو تیم ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای در این‌باره در تلگرام خود نوشته است:«اعضای نهاد ترتیبات مالی بین‌المللی برای جلوگیری از پولشویی و تأمین مالی تروریسم موسوم به «اف‌ای‌تی‌اف» که در شهر والنسیا در اسپانیا تشکیل جلسه داده‌اند، طی مصوبه‌ای از اقدامات مؤثر نظام بانکی و مالی ایران برای مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم قدردانی کردند و بدین ترتیب برای دومین سال متوالی اعمال محدودیت‌های تحمیلی قبلی این نهاد بر نظام بانکی و مالی ایران را تعلیق و متوقف کردند. کشورهای اروپایی و کشورهای بزرگ اقتصادی جهان با این تصمیم خود، امکان توسعه روابط بانکی و مالی خود را با ایران که یکی از اهداف عمده تفاهم هسته‌ای برجام است، تضمین کردند.»

کارگروه اقدام مالی چه می‌کند؟
گروه اقدام مالی یا FATF به ابتکار هفت کشور صنعتی دنیا موسوم به «جی هفت» در سال ۱۹۸۹ و با هدف شفافیت مالی و مقابله با پولشویی تأسیس شد. این گروه در سال ۲۰۰۰ برای نخستین بار علاوه بر توصیه‌های سالانه، فهرستی از ۱۵ کشور و منطقه از جمله روسیه، لبنان و رژیم صهیونیستی را منتشر کرد که به زعم این گروه در مبارزه با پولشویی همکاری نمی‌کردند یا در دوره‌های بعدی در تأمین مالی تروریست دست داشتند. این فهرست که از آن زمان با عنوان فهرست سیاه FATF شناخته شده است، در سال‌های بعد به روز‌ رسانی شد و تمامی اسامی یاد شده پس از اعمال اصلاحات لازم بتدریج تا ژوئن سال ۲۰۰۷ از این فهرست خارج شدند. FATF در فوریه سال ۲۰۱۶ و پس از اضافه و کم شدن اسامی برخی کشورها، در نهایت تنها ایران و کره شمالی را در این فهرست باقی گذاشت. اما پس از توافق هسته‌ای، ایران به مدت یک‌ سال از این فهرست تعلیق شد.

FATF در ایران چه جایگاهی دارد؟
سید حسین سلیمی، بانکدار موسپید اتاق بازرگانی است و در کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، به‌عنوان نایب رئیس فعالیت می‌کند. او درباره FATF به «ایران» توضیح می‌دهد:«در سال‌هایی که ایران تحریم بود به این قانون عمل نکردیم؛ همه کشورها الزام داشتند که از این قانون تبعیت کنند وگرنه مشمول جرایم سنگینی می‌شدند مثل بانکHSBC و UBS خیلی از بانک‌های بزرگ اروپایی که تا ۶میلیارد دلار به دلیل عدم رعایت قانون جریمه پرداخت کردند. اگر به جزئیات این ارقام توجه شود، متوجه می‌شوید که رقم ناچیزی از این جرایم به دلیل ارتباط مالی با ایران است و بقیه به کشورهای دیگری مثل مغرب، لیبی و غیره مربوط بود. بعد از اینکه توافق ایران با کشورهای۱+۵، به نتیجه رسید یکی از مواردی که قبل از ورود ما به بانک‌های بین‌المللی لازم بود، رعایت قوانین بین‌المللی و ‌FATF بود. یعنی باید مقررات مندرج درباره پول مواد مخدر و کمک مالی به تروریست‌ها رعایت می‌شد؛ قانونی که قبلاً تصویب شده بود، بعد از برداشته شدن تحریم‌ها باید به آن توجه می‌کردیم.»
FATF لایحه مبارزه با تأمین مالی تروریسم است که در سال ٨٩ تقدیم مجلس هشتم شده بود. بهمن‌ماه ٩٠، این لایحه در مجلس اصولگرای هشتم تصویب شد. ٢٢ اسفند‌ ماه سال ٩٠ شورای نگهبان اعلام کرد این لایحه ماهیت قضایی دارد و باید از قوه قضائیه به مجلس بیاید. ٣١ تیرماه سال ۹۳ مجلس نهم این لایحه را با انجام اصلاحاتی برای رفع ایرادهای شورای نگهبان مجدداً تصویب کرد؛ اما ١٠ مرداد سال ۹۳ باز هم شورای نگهبان این مصوبه را این بار در مجلس نهم رد کرد. در نهایت لایحه در جلسه روز ١٣ بهمن ٩۴ به تصویب مجلس رسید. ١٣ اسفند ٩۴ هم شورای نگهبان بر سومین مصوبه مجلس اصولگرا درباره این لایحه، مهر تأیید زد و در سال ۹۵ در کشور اجرایی شد. البته در زمان اجرایی شدن، حاشیه‌های زیادی درباره این لایحه ایجاد شد که البته به دور از تمام این حاشیه‌ها، مردان اقتصادی دولت به آن عمل کردند.
سلیمی، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران می‌گوید:«همه بانک‌های بین‌المللی دنیا مشمول اجرای این قانون هستند. بعد از تحریم‌ها اگر بخواهیم ارتباطات بین‌المللی را برقرار کنیم یکی از مهم‌ترین موارد اجرای این قانون است که هم مجلس و هم بانک مرکزی آن را تصویب کرده و به اجرا گذاشته‌اند. اما این قانون، مشکل است که یک‌شبه اجرا و ابلاغ شود. روندی که حدوداً یک سال نیاز دارد تا بانک‌ها کم کم این قوانین را در ساختار خود وارد کنند. بانک‌های ما هم شروع به اجرایش کرده‌اند، ولی چون زمان بر است هنوز نتوانسته‌اند کامل اجرا کنند. حالا نیز کارگروه اقدام مالی با مشاهده اینکه ایران، خیلی از مراحل را اجرا کرده است، این یک سال را تمدید کرده‌اند. در قانون قبلی گفته بودند که اگر ایران طی یک سال این اقدامات را انجام ندهد، تمام روابط‌شان را با ما قطع خواهند کرد.»
مدیرعامل بانک خاورمیانه درباره وضعیت فعلی بانک‌های ایرانی در نظام بین‌المللی نیز می‌گوید: «الان از نظر صدور قوانین، ابلاغیه‌های بانک مرکزی و وزارت دارایی همه کارها انجام شده اما اجرای آن به زمان نیاز دارد. یکی از موارد ساختارهای بخصوصی است که تمام حساب‌ها و افرادی که گشایش اعتبار انجام می‌دهند، باید شناخته شوند. تا بعد از آن بتوانند با بانک‌های بین‌المللی کار کنند. این یکی از مواردی است که تا یکی دو سال آینده در تمام بانک‌های ما اجرا می‌شود. در حال حاضر در یکی دو تا از بانک‌های خصوصی ما اجرایی شده و به همین دلیل اجازه ارتباط آسان با بانک‌های بین‌المللی را پیدا کرده است.»
درباره شناسایی دقیق حساب‌ها، محمدرضا جمشیدی، دبیر کانون بانک‌های خصوصی و مؤسسات اعتبـــاری نیــــــز می‌گویــــــد: «برخی حساب‌های نامشخص در نظام بانکی وجود دارد. اکنون بانک‌ها ملزم هستند که این حساب‌ها را شناسایی و مسدود کنند به شکلی که هرگونه واریزی به این حساب‌ها تا زمان مشخص نشدن هویت صاحب حساب راکد می‌ماند و هیچگونه برداشتی نیز از این حساب‌ها انجام نمی‌شود.» اما مهم‌ترین تفسیر از اهمیت تأییدیه FATF در صحبت‌های بعیدی‌نژاد آمده است. سفیر ایران در انگلیس و عضو تیم ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای درباره نتیجه تمام این اقدامات می‌گوید:«این تصمیم (تعلیق مجدد نام ایران) در شرایطی اتخاذ می‌شود که برخی محافل و مراکز تندرو در امریکا از ترامپ رئیس جمهوری این کشور خواسته بودند که به هر ترتیبی جلوی این تصمیم را بگیرد اما امریکا تحت فشار کشورهای اروپایی نهایتاً پذیرفت که متن مورد حمایت تمامی کشورهای مهم جهان را بپذیرد. امریکا با پذیرش متن مصوبه این نهاد بین‌المللی مجبور شد اقدامات مؤثر بین‌المللی ایران در مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم را مورد تأیید قرار دهد تا راه برای رفع هر چه بیشتر محدودیت‌های بانکی و مالی ایران طبق برجام هموار شود.»

منبع: ایران

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=21837
برچسب ها :
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  ۵ دلیل نوسان قیمت ارز

  گزارش تسهیلات دهی بانک ملی

  حباب سکه به ۴۰۰هزار تومان رسید

  برنامه وسیع قطر برای جذب ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌

  قیمت ارز مسافرتی/ یورو افزایش یافت

  میزان تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی

  رسید کارتخوان‌های بانکی کوچک شد

  سکه باز هم ۴۰ هزار تومان گران شد

  راهکار انبوه سازان برای رونق ساخت و ساز

  فارن پالیسی دینار کویت را قوی ترین ارز جهان معرفی کرد

  حمایت بانک ملی از کالاهای استراتژیک

  قیمت امروز دلار و یورو در صرافی‌ها

  سکه ی طلا در بازار‌های داخلی گران شد

  نتایج نشست ایجاد بانک توسعه اعلام شد

  موج جدید افزایش طلا همزمان با افت دلار

  حمایت شبکه بانکی از شرکت های دانش بنیان و استارتاپ‌ها

  خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی

  قیمت طلا در دنیا هم گران شد

  تأمین بدهی ۱۰۰۰ میلیاردی دولت از فروش سهام دارایی‌ها میسر شد

  اهدای تجهیزات بیمارستانی توسط بانک ‌ایران زمین به زلزله‌زدگان کرمانشاه

  جزئیات ۳ تصمیم ارزی بانک مرکزی

  کاهش نرخ ارز شدنی است

  افزایش سرعت فروش ارز صادرکنندگان خصوصی در سامانه نیما

  ننگ بر رانتخواری دولتی!

  نظام بانکی ایران زیر تیغ جراحی می رود؟

  قدرتمندترین ارزهای جهان کدام‌اند؟

  اعلام برندگان قرعه کشی همراه بانک ایران زمین

  قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد

  قیمت ارز مسافرتی امروز

  اظهارات همتی درباره جوسازی‌های اخیر در بازار ارز

  پرداخت بیش از ۳۰ میلیارد ریال دیه به ۳ مصدوم حوادث رانندگی

  بانک صادرات در ۹ ماه ابتدایی سال ۹۷ چند فقره وام ازدواج پرداخت کرد؟

  بانک ملی هم فروشنده بلوک ۷۰ درصدی "وبانک" شد/ شرط سخت و عجیب

  حمایت بانک پارسیان ازایجاد اشتغال پایدار در کردستان

  بانک‌ها در حجم عظیم نقدینگی مقصرند

  سیزدهمین کنفرانس ملی کیفیت و بهره‌وری برگزار شد

  بانک مرکزی با صادرات ریالی مخالف است

  برداشت مستقیم چگونه کار می کند؟

  ۱۰ نماینده مجلس طرح استیضاح روحانی را امضا کرده‌اند

  امضای قرارداد ۴هزارمیلیارد ریالی برای حفظ اشتغال و حمایت از تولید ملی

  توجه بانک پارسیان به رونق تولید کردستان

  هشدار یک سیگنال/بازار بحرانی می‌شود؟

  وضعیت نقدینگی در بانک مهر اقتصاد

  فاصله آربیتراژی در بازار ارز از میان رفت

  تسهیل در تضامین پرداخت وام های قرض الحسنه

  شعبه تخصصی بانک – بیمه سامان افتتاح شد

  چرا احتمال ریزش قیمت ارز بالاست؟

  کارت‌های بانکی پلاستیکی حذف می شوند

  تعداد وام‌های ساخت مسکن ۲۰ درصد کاهش یافت

  بانک ملی در ۱۰ ماه نخست سال ۹۷ چند فقره وام ازدواج پرداخت کرد؟

  مدیریت ارز با بانک مرکزی باشد

  ژاپن به درخواست آمریکا ترامپ را نامزد جایزه صلح نوبل کرد

  نقدینگی بانک‌ها صرف ساخت برج‌های عاج می‌شود!

  سرمایه انسانی شالوده اصلی پیشبرد برنامه ها می باشد

  بیمه دانا بیش از ۲۶ هزار میلیارد ریال حق بیمه تولید کرد

  قیمت دلار و یورو در بازار امروز یکشنبه

  علت حضور بانک مرکزی در بازار ارز مشخص شد

  نحوه تسویه بدهی‌های دولت مشخص شد

  لزوم جدایی اقتصاد ایران از دلار

  دفترچه‌های بیمه درمانی تأمین اجتماعی حذف می‌شود

  "بام" سازمانی بانک ملی رونمایی شد

  قیمت ارز در صرافی ملی چند؟

  فریب پیامک جعلی سهام عدالت را نخورید

  خرید و فروش طلای دست دوم ممنوع!

  سرپرست سازمان امور مالیاتی منصوب شد

  بانک مرکزی برای جلوگیری از بی‌ثباتی در بازار حضور دارد

  بانک سینا تسهیلات یارانه دار می دهد

  اعطای تسهیلات ارزان با شرایط آسان در بانک آینده

  دلار ۴۲۰۰ تومانی غیرقابل دفاع است

  جزییات سفر رییس بانک مرکزی به کردستان

  پیش‌بینی نرخ ارز در سال آینده

  کارنامه تسهیلات دهی بانک کشاورزی

  مدیرعامل بانک کشاورزی: پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی، فرصت بزرگی برای خدمت رسانی است

  افزایش ضروری سرمایه بانک‌ها

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو