بانکداران
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 21837

تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۹

FATF در ایران چه جایگاهی دارد؟

FATF در ایران چه جایگاهی دارد؟ «در پی اثبات تعهد سیاسی ایران و گام‌های مربوطه در چارچوب برنامه عملیاتی خود(توافق هسته‌ای)، کارگروه اقدام مالی تصمیم گرفته است که به تعلیق تدابیر متقابل ادامه دهد. «در پی اثبات تعهد سیاسی ایران و گام‌های مربوطه در چارچوب برنامه عملیاتی خود(توافق هسته‌ای)، کارگروه اقدام مالی تصمیم گرفته است ...

FATF در ایران چه جایگاهی دارد؟

«در پی اثبات تعهد سیاسی ایران و گام‌های مربوطه در چارچوب برنامه عملیاتی خود(توافق هسته‌ای)، کارگروه اقدام مالی تصمیم گرفته است که به تعلیق تدابیر متقابل ادامه دهد.

«در پی اثبات تعهد سیاسی ایران و گام‌های مربوطه در چارچوب برنامه عملیاتی خود(توافق هسته‌ای)، کارگروه اقدام مالی تصمیم گرفته است که به تعلیق تدابیر متقابل ادامه دهد. این کارگروه همچنان به کنترل و نظارت بر روند پیشرفت در اجرای برنامه عملیاتی ادامه خواهد داد و گام‌های بعدی را درنظر خواهد گرفت.» ۲۳ ژوئن این بیانیه روی سایت رسمی FATF، کارگروه اقدام مالی قرار گرفت. این گروه در گزارش خود گفته است که پیشرفت‌های ایران در ارتباط با اجرای برنامه‌های نظارت مالی را مورد بحث قرار داده و پیشرفت‌های ایران را تصدیق می‌کند. بر همین اساس با ادامه تعلیق اقدامات مقابله‌ای این نهاد علیه ایران، بدون قید زمانی موافقت شد. موافقتی که برگ برنده بزرگی برای ایران در نظام بانکی و اقتصادی بین‌المللی به حساب می‌آید.
حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در انگلیس و عضو تیم ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای در این‌باره در تلگرام خود نوشته است:«اعضای نهاد ترتیبات مالی بین‌المللی برای جلوگیری از پولشویی و تأمین مالی تروریسم موسوم به «اف‌ای‌تی‌اف» که در شهر والنسیا در اسپانیا تشکیل جلسه داده‌اند، طی مصوبه‌ای از اقدامات مؤثر نظام بانکی و مالی ایران برای مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم قدردانی کردند و بدین ترتیب برای دومین سال متوالی اعمال محدودیت‌های تحمیلی قبلی این نهاد بر نظام بانکی و مالی ایران را تعلیق و متوقف کردند. کشورهای اروپایی و کشورهای بزرگ اقتصادی جهان با این تصمیم خود، امکان توسعه روابط بانکی و مالی خود را با ایران که یکی از اهداف عمده تفاهم هسته‌ای برجام است، تضمین کردند.»

کارگروه اقدام مالی چه می‌کند؟
گروه اقدام مالی یا FATF به ابتکار هفت کشور صنعتی دنیا موسوم به «جی هفت» در سال ۱۹۸۹ و با هدف شفافیت مالی و مقابله با پولشویی تأسیس شد. این گروه در سال ۲۰۰۰ برای نخستین بار علاوه بر توصیه‌های سالانه، فهرستی از ۱۵ کشور و منطقه از جمله روسیه، لبنان و رژیم صهیونیستی را منتشر کرد که به زعم این گروه در مبارزه با پولشویی همکاری نمی‌کردند یا در دوره‌های بعدی در تأمین مالی تروریست دست داشتند. این فهرست که از آن زمان با عنوان فهرست سیاه FATF شناخته شده است، در سال‌های بعد به روز‌ رسانی شد و تمامی اسامی یاد شده پس از اعمال اصلاحات لازم بتدریج تا ژوئن سال ۲۰۰۷ از این فهرست خارج شدند. FATF در فوریه سال ۲۰۱۶ و پس از اضافه و کم شدن اسامی برخی کشورها، در نهایت تنها ایران و کره شمالی را در این فهرست باقی گذاشت. اما پس از توافق هسته‌ای، ایران به مدت یک‌ سال از این فهرست تعلیق شد.

FATF در ایران چه جایگاهی دارد؟
سید حسین سلیمی، بانکدار موسپید اتاق بازرگانی است و در کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، به‌عنوان نایب رئیس فعالیت می‌کند. او درباره FATF به «ایران» توضیح می‌دهد:«در سال‌هایی که ایران تحریم بود به این قانون عمل نکردیم؛ همه کشورها الزام داشتند که از این قانون تبعیت کنند وگرنه مشمول جرایم سنگینی می‌شدند مثل بانکHSBC و UBS خیلی از بانک‌های بزرگ اروپایی که تا ۶میلیارد دلار به دلیل عدم رعایت قانون جریمه پرداخت کردند. اگر به جزئیات این ارقام توجه شود، متوجه می‌شوید که رقم ناچیزی از این جرایم به دلیل ارتباط مالی با ایران است و بقیه به کشورهای دیگری مثل مغرب، لیبی و غیره مربوط بود. بعد از اینکه توافق ایران با کشورهای۱+۵، به نتیجه رسید یکی از مواردی که قبل از ورود ما به بانک‌های بین‌المللی لازم بود، رعایت قوانین بین‌المللی و ‌FATF بود. یعنی باید مقررات مندرج درباره پول مواد مخدر و کمک مالی به تروریست‌ها رعایت می‌شد؛ قانونی که قبلاً تصویب شده بود، بعد از برداشته شدن تحریم‌ها باید به آن توجه می‌کردیم.»
FATF لایحه مبارزه با تأمین مالی تروریسم است که در سال ٨٩ تقدیم مجلس هشتم شده بود. بهمن‌ماه ٩٠، این لایحه در مجلس اصولگرای هشتم تصویب شد. ٢٢ اسفند‌ ماه سال ٩٠ شورای نگهبان اعلام کرد این لایحه ماهیت قضایی دارد و باید از قوه قضائیه به مجلس بیاید. ٣١ تیرماه سال ۹۳ مجلس نهم این لایحه را با انجام اصلاحاتی برای رفع ایرادهای شورای نگهبان مجدداً تصویب کرد؛ اما ١٠ مرداد سال ۹۳ باز هم شورای نگهبان این مصوبه را این بار در مجلس نهم رد کرد. در نهایت لایحه در جلسه روز ١٣ بهمن ٩۴ به تصویب مجلس رسید. ١٣ اسفند ٩۴ هم شورای نگهبان بر سومین مصوبه مجلس اصولگرا درباره این لایحه، مهر تأیید زد و در سال ۹۵ در کشور اجرایی شد. البته در زمان اجرایی شدن، حاشیه‌های زیادی درباره این لایحه ایجاد شد که البته به دور از تمام این حاشیه‌ها، مردان اقتصادی دولت به آن عمل کردند.
سلیمی، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران می‌گوید:«همه بانک‌های بین‌المللی دنیا مشمول اجرای این قانون هستند. بعد از تحریم‌ها اگر بخواهیم ارتباطات بین‌المللی را برقرار کنیم یکی از مهم‌ترین موارد اجرای این قانون است که هم مجلس و هم بانک مرکزی آن را تصویب کرده و به اجرا گذاشته‌اند. اما این قانون، مشکل است که یک‌شبه اجرا و ابلاغ شود. روندی که حدوداً یک سال نیاز دارد تا بانک‌ها کم کم این قوانین را در ساختار خود وارد کنند. بانک‌های ما هم شروع به اجرایش کرده‌اند، ولی چون زمان بر است هنوز نتوانسته‌اند کامل اجرا کنند. حالا نیز کارگروه اقدام مالی با مشاهده اینکه ایران، خیلی از مراحل را اجرا کرده است، این یک سال را تمدید کرده‌اند. در قانون قبلی گفته بودند که اگر ایران طی یک سال این اقدامات را انجام ندهد، تمام روابط‌شان را با ما قطع خواهند کرد.»
مدیرعامل بانک خاورمیانه درباره وضعیت فعلی بانک‌های ایرانی در نظام بین‌المللی نیز می‌گوید: «الان از نظر صدور قوانین، ابلاغیه‌های بانک مرکزی و وزارت دارایی همه کارها انجام شده اما اجرای آن به زمان نیاز دارد. یکی از موارد ساختارهای بخصوصی است که تمام حساب‌ها و افرادی که گشایش اعتبار انجام می‌دهند، باید شناخته شوند. تا بعد از آن بتوانند با بانک‌های بین‌المللی کار کنند. این یکی از مواردی است که تا یکی دو سال آینده در تمام بانک‌های ما اجرا می‌شود. در حال حاضر در یکی دو تا از بانک‌های خصوصی ما اجرایی شده و به همین دلیل اجازه ارتباط آسان با بانک‌های بین‌المللی را پیدا کرده است.»
درباره شناسایی دقیق حساب‌ها، محمدرضا جمشیدی، دبیر کانون بانک‌های خصوصی و مؤسسات اعتبـــاری نیــــــز می‌گویــــــد: «برخی حساب‌های نامشخص در نظام بانکی وجود دارد. اکنون بانک‌ها ملزم هستند که این حساب‌ها را شناسایی و مسدود کنند به شکلی که هرگونه واریزی به این حساب‌ها تا زمان مشخص نشدن هویت صاحب حساب راکد می‌ماند و هیچگونه برداشتی نیز از این حساب‌ها انجام نمی‌شود.» اما مهم‌ترین تفسیر از اهمیت تأییدیه FATF در صحبت‌های بعیدی‌نژاد آمده است. سفیر ایران در انگلیس و عضو تیم ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای درباره نتیجه تمام این اقدامات می‌گوید:«این تصمیم (تعلیق مجدد نام ایران) در شرایطی اتخاذ می‌شود که برخی محافل و مراکز تندرو در امریکا از ترامپ رئیس جمهوری این کشور خواسته بودند که به هر ترتیبی جلوی این تصمیم را بگیرد اما امریکا تحت فشار کشورهای اروپایی نهایتاً پذیرفت که متن مورد حمایت تمامی کشورهای مهم جهان را بپذیرد. امریکا با پذیرش متن مصوبه این نهاد بین‌المللی مجبور شد اقدامات مؤثر بین‌المللی ایران در مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم را مورد تأیید قرار دهد تا راه برای رفع هر چه بیشتر محدودیت‌های بانکی و مالی ایران طبق برجام هموار شود.»

منبع: ایران

کد کوتاه شده لینک :

http://bankdaran.com/?p=21837
برچسب ها :
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین اخبار بانکداری

  ربیعی: جهت گیری ما افزایش قدرت خرید بازنشستگان است

  صادرکنندگان صنایع دستی از ارائه ارز در «نیما» معاف شدند

  لیست قیمت خرید آپارتمان در منطقه ۹ تهران + جدول

  سرگردانی حجاج برای ارز

  بدهی بانک‌ها ۱۳۲۰.۳ هزار میلیاردریال شد

  لیلاز: نرخ سود بانکی را به ۲۰ درصد افزایش دهید

  صورتهای مالی شرکت بیمه حافظ به تصویب رسید

  ۳ صرافی بدون کارمزد‌ برای خرید و فروش ارز دیجیتال

  مدیریت بانک ها مشکل دارد

  راهکارهای جلوگیری از رشد فزاینده نقدینگی

  پزشکانی که بنگاه معاملات املاک دارند!

  روزهای جدید در بازار ارز؟

  تنها راه نجات بازار مسکن

  سکه به ۳ میلیون و ۲۰۸ هزار تومان رسید

  ثبت رکوردهای جدید دربازار سکه و دلار

  تحقیق و تفحص از بانک مرکزی تصویب شد

  بازار طلافروشان دیگر سکه نیست

  صورت‌های مالی بانک پارسیان تصویب شد

  افزایش شدید سختی شبکه بیت کوین علیرغم کاهش قیمت آن

  تقسیم سود ۱۸۰ریالی بین سهام‌‌داران بیمه‌‌کوثر

  ساعت کاری شعب بانک سپه تهران تغییر کرد

  ترامپ تصمیمی برای دخالت در بازار ارز ندارد

  چند درصد ایرانیان مستاجرند؟ آیا تعداد صاحب‌خانه‌ها افزایش یافته است؟

  دیواندری، گزینه سکانداری بانک مرکزی؟

  سکه های پیش فروش کجاست؟

  نشست بررسی راهکارهای بهبود و ارتقای عملکرد فنی نمایندگان شعبه ممتاز شرق بیمه ایران

  ساعت کاری بانک‌ها به روال قبل برمی گردد؟

  ادامه روند نزولی قیمت طلا در بازار جهانی

  آغاز پرداخت وام به مددجویان و کارفرمایان

  بررسی تسهیلات طرح نگین پست‌بانک با نرخ سود ۲ درصد

  قیمت طلامقاومت های سختی در پیش دارد

  حمایت واقعی بانک ملی از کالای ایرانی

  کوین‌ بیس کمیته اقدام سیاسی خود را تشکیل داد

  برگزاری دوره آموزشی تخصصی تربیت مدرس مبارزه با پولشویی

  بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را افزایش می دهد

  ۲ محور تسهیلات دهی بانک ملی اعلام شد

  تسهیلات پرداختی بانک ها افزایش یافت

  نقش نقدینگی در التهابات اخیر بازار ارز

  تامین اجتماعی از جایگاه مخدوم به جایگاه خادم بازگشته است

  تکالیف جدید برای بانک‌ها

  ارز مسافری چشم انتظار تصمیمات دولت

  ضرورت حمایت بانک‌ها از واحدهای کوچک و متوسط

  خرید و فروش سکه آتی متوقف شد

  بانک قرض الحسنه مهر از منظر حوزه زنان

  سکه طرح قدیم ۱۷۶ هزار تومان گران شد(+ جدول)

  سهام بانکی لایت‌ کوین کمک شایانی به سرویس‌دهی ارز دیجیتال می‌کند

  پیام تبریک مدیر عامل بیمه البرز به مناسبت شصتمین سال تاسیس

  سامسونگ در سه کشور مختلف بیت کوین و ارزهای دیجیتال را پذیرفت

  چند درصد از خانوارهای ایرانی مستاجر هستند؟ + نمودار

  رتبه اول بانک صادرات در حمایت از رونق تولید در قزوین

  نحوه پرداخت ارز مسافرتی تا چند روز آینده مشخص می شود

  حمایت بانک صنعت و معدن از تولید برق در کشور

  فایده دانستن قیمت دلار و طلا

  پیام رسان «بله» دو میلیونی شد

  آیا بیت‌کوین پس از پذیرش توسط ETF مانند طلا صعود می‌کند؟

  فرصتی برای بازگشت آرامش به بازار ارز

  لیست قیمت آپارتمان در ولنجک + جدول

  توزیع مسکوک رایج در ۶ بانک+لیست شعب

  عملیات احداث بیمارستان جدید تامین اجتماعی شیراز آغاز شد

  انتصاب مدیر منطقه یک موسسه ملل

  ضوابط ارز مسافری تغییر می‌کند

  حضور متهم پرونده ثامن الحجج در دادگاه

  وضعیت نامشخص ارز مسافران را مضطرب کرد

  جلسه ویژه در بانک مرکزی برای تعیین سرنوشت ارز مسافرتی

  قیمت سکه از مرز ۳ میلیون تومان گذشت

  مصائب تعیین قیمت دستوری دلار

  بازدید مدیرعامل موسسه ملل از گرگان

  نظام سرمایه‌داری به سمت ارزهای دیجیتال حرکت خواهد کرد

  مالکان آپارتمان‌های نوساز حتما بخوانند+جدول قیمت‌ها

  ارز مسافرتی همچنان پرداخت می‌شود

  لغو مجمع سالیانه بانک ملت

  مجمع عمومی بیمه معلم برگزار شد

  حباب سکه به ۷۰۰ هزار تومان رسید

  پایگاه بانکداری تمام الکترونیک شعبه بازار بانک ملی افتتاح شد

  تبلیغات
  طراحی سایت سئو